1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Афта - лекување

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од koritsaki, 1 март 2010.

  1. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Општи прашања

    Афта обично се добива ако си јадела нечисто нешто или пак си се допрела со нечисти раце на местото.
     
    На D.i.a.M.o.n..D му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Афти од било што можат да излезат,од неубаво измиено овошје или зеленчук на пр,мене од сончоглед ми излага и многу боли :doh: од било што може.Ако немаш ништо од ова,тогаш колку за вечерва стави малку кафе(турско живо несварено)со прст на афтата,треба колку толку да ти ја ублажи болката.
    Едит: Проанги спреј помага многу за афти.Го има во Зегин.
     
  3. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Само метиленско плаво ќе ти помогне друго ништо, ми се јавувало многу пати и само од тоа ми поминува . Некои 50тина денари мислам дека беше :)
     
  4. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Не дека толку ме боли што не можам да ја издржам болката, али многу нервира, и жуља, знаете, а и ке јадам сега незнам како ке издржам..
    Мајка ми моментално не е дома, а тато дремка :) ке ги прашам во секој случај подоцна за другиве ствари што ми ги предложивте.
    Но досега вакво нешто не сум искусила ц ц, не грицкам нокти, али се е можно, сигурно сум закачила нешто нечисто во устава..
    Кафе? прв пат слушам.. ајде ке пробам и тоа, и ке пробам и со чај, било каков, каков имам, ке плакнам, барем вечерва да се смири малку..
    Ви благодарам многу феминки, не ве очекував во волкав број и со вакви добри совети.
     
    На tinkerbelll му/ѝ се допаѓа ова.
  5. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Тоа се афти, најчесто се прават поради намалениот имунитет или може си каснала нешто нечисто, се случува кај секој.... Ако имаш можност земи од аптека Хексорал и плакни ја устата најмалце 3 пати на ден со по една супена лажица од него. Мора да има резултат.
    Еве ако знае некој друг полесен начин, ќе ти помогне.
     
  6. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Погоре прочитав дека помага кафе да ставиш на афтата и мене ставрно ми помогна, си велам ај нема што да изгубам ако пробам и навистина после второто ставање, афтата ја снема :rock:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    Пред некој ден ми излезе афти на горниот дел во внатрешниот дел во внатрешниот дел на устата ми помина и сега имам на долниот дел во внатрешниот дел на устата кажете ми кои се причините со што ми излева афти и како да ги излечам вака изгледат
     

    Прикачени фајлови:

  8. bvlgari

    bvlgari Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    ја имав афта на грлото отидов на лекар и ми даде проафтол во аптека го има за 3 дена го снема :)
     
  9. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Мене порано нонстоп вакви ми се праеа, знам дека ненормално болат :worried:
    Ја прашав Докторката матичната и ми рече истри го со кафе и одма ќе помини, барем мене одма ми врвеа, многу е болно, ама за побрзо да ти помини.
    Пробај :)
     
  10. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    a какво кафе треба да биде сварено или ? :D инаку фала
     
  11. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    ^ кафе како шо е најнормално, ќе горчи малку, али одма врви :)
     
    На ciribiribela му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rosonerka

    Rosonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    4.221
    Со прополис капки,многу боли кога ставаш ама поминува! :!:
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. marija994

    marija994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    194
    Поради носењето на протеза и присуството на железо во устата, порано нон-стоп ми се појавуваа афти.
    Ако беа помали и не ме болеа многу ги оставав сами да исчезнат, бидејќи „рокот“ на афтите е 7 дена. :)
    Ставајте сада бикарбона, доста помага, исто така и паста за заби или пак мед. ;)
     
  14. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.131
    Допаѓања:
    2.126
    Афти и од нечистотија се прават од неизмиено овошје пример. Има една маст гингивал ц се вика некој 100 тина денари е има анестетик во составот така што кога ќе се намачкаш барем болката се смирува и побрзо поминуваат афитите.
     
  15. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Проафтол ептен помага. Прв пат го имав чудово летово, и тоа баш гадно ми искочи не само на непцето туку и на јазикот, цел ден зборев ко да имам вруќ компир у уста :D

    На страна тоа колку смешно звучев цел ден, многу ме болеше така да не можев ни да јадам :(

    Ама само што прснав проафтол, одма ми помина, ама одма.

    Стварно е ефикасен. Го препорачувам.
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.909
    Пол:
    Женски
    Леле мајко и јас сега имам една и тоа помеѓу гингивата и устата баш во `ќош` да речам , огромна е! :envy: секој месец ми излегуваат по 2-3 леле што ке се прави цело зимо вака ли ;( мислам дека што и да ставаш нема фајде , но колку толку ја намалува болката... ;( инаку афтиве се појавуваат од нечистотии и намален имунитет. Пијам витамин ц , б-комплекс и пак тука се уфффф веке
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Купи ПРОАФТОЛ од аптека.
    Нема да го забрза процесот на заздравување, ама мислам дека содржи анестетик па ја ублажува болката колку толку.
     
  18. EMoonlight

    EMoonlight Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    13.815
    Пол:
    Женски
    Јас го имав истиот проблем,се појавуваат поради нечистотии и намален имунитет,да...исто така ако имаш проблеми со крвта или намалено железо.Исто како тебе пијам секој ден витамин ц и б-комплекс,но пијам и железо,не ми излегле одамна,за среќа.
    Пробај си ги сите тие работи што ти ги кажале другите девојки и исто така можеш да ја плакнеш устата со чај од жалфија.Ако сакаш можеш и да одиш и да си провериш,да не е нешто со крвта или со непцата.
    Поздрав :) :)
     
  19. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    Лажичка сол во едно филџанче со вода раствори и чувај на местото т.е. прави гаргара ( или како и да се вика).
    Ова го правам секогаш кога ми излезе некоја досадна афта и стварно помага :)
     
  20. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Медот е природен антибиотик.
    Нанеси малку мед на местото и ќе помине брзо. :)
    Мене за 3-4 минути ми помина. Може нема толку брзо кај секого, но со сигурност делува.