1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Афта - лекување

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од koritsaki, 1 март 2010.

  1. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Кога ќе ми се појави афта си земам Прополис спреј и се прскам со него и ми поминува за 2 дена.
     
  2. Penkalce

    Penkalce Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    7
    Девојки дали знаете цена на Проафтолот? Аман од афтиве,нема месец а јас да немам минимум по две :(
     
  3. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Проафтолот е од 300 до 350ден секоја аптека со своја маржа си оди. А кога ќе ги средиш афитите поработи малку на јачење на имунитетот. Афтите се јавуваат поради намален имунитет или внесување нечиста храна.
     
  4. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    Ох луѓе мака си видов... Погрозно нешто од афти мислам дека нема. Барем моево прво искуство сега е неиздржливо болно. Паднат ми е имунитетот, фатив и грип, слабокрвна сум и се појавија и афтиве. Не една, туку по две од страна во уста и две на јазик, на многу незгодни места, не можам да ја отварам убаво устата, кога ќе ги поткачам со заби боли. Треба да јадам, посебно овошје, а не можам, ме боли и пече. Купив проафтол од аптека 330 ден., барем на одредено време ме смирува, шмукам и едни лизобакт, ама не ми делуваат нешто многу. А, да и ја прочистувам устата со чај од жалфија. Ништо од прва не ми помага, еве веќе 5 дена си плачам. Се молам и се надевам дека брзо ќе ги снема, зашто збеснувам, депресивна станав зашто не можам ко човек да јадам, се исушив. ;(
     
  5. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Probajte so propolis, tatko mi stava propolis koga mu se pojavuvaat I ima efekt.
     
  6. slatkamalaubava

    slatkamalaubava Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Дали некој имал вакви рани и како ги лечете?[​IMG]
     
  7. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Тие се наследни и не се лечат. Само можеш да земаш - оралсепт, тоа е течност која се продава во сите аптеки (до 100ден) и со неколку миења на устата со таа течност ќе ти прегорат.
     
  8. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Што зборуваш ?! Наследни и не се лечат а ?

    Афти излегуваат во устата кога ќе опадне имунитетот или пак од неизмиено овошје/зеленчук,прљаво нешто, а исто така излегуваат и при повреда со четка за заби. Јас така се повредив неколку пати од брзо миење на забите и ми искочи утредента афта на тоа место.
    Брзо поминуваат, од 5-10 дена обично. Многу помага прополис, директно да се накапаат неколку капки на афтата.

    Не знам што ви е,многу членки така за вакви работи се прават експерти ,а таква глупост ќе кажат што нема врска со реалноста.
     
    На theowndemon, Jordanovska-K, Mishela и 5 други им се допаѓа ова.
  9. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    @mirandaa, citirav mislenje na lekar. Brgu pominuvaat, no po odreden period povtorno se pojuvaat. Znaci deka ne se leci toa. Staval nesto ili ne - pominuvaat, no povtorno se pojuvaat. Da, nasledni se, mnogu retko se pojavuvaat od dr. pricni. Prasaj si ti koj vo tvoeto semejstvo gi imal. Ne zboram na svoja raka.
     
  10. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @mirandaa Се сложувам со твоето мислење околу третманот на афтите.
    Прополисот е добар за лекување со директна употреба на неколку капки во текот на денот. Ја суши афтата, побезболно е за внесување храна, но третманот трае најмалку една седмица.
    Околу наследноста не сум компетентна да коментирам, но знам дека на татко ми честопати му се појавуваат, а мене многу ретко.
     
    На mirandaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Не се сложувам со кажаното твое, а и мислам дека ретко кој би се сложил. :) Повеќе му верувам на искуството мое и луѓето околу мене, а понајвеќе на медицинско лице. Два пати ми има излезено само, одамна ,и никогаш повеќе.И тоа од повреда со четка за заби.

    Дека не се лечат и дека се наследни, извини но по мене е чиста глупост. :)
     
    На realGirl, anni93 и Valencia им се допаѓа ова.
  12. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Vi kazucam bidejki mene mi izleguvaat duri i po nekolku naednas. Koristam oralsept, a moze i propolis (no nene mi deluva poslabo). Go prasav doktorot i toj mi rece deka se nasledni. Kaj tatko mi se pojavuvaat i moite sestri, majka mi nema. Nikogas ne mi se pojavile od povreda.
    Koj saka neka veruva, koj ne - ne mora. Spodeliv toa sto sum informirana od strucno lice i imam iskuseno.
    @mirandaa, a koga veke si tolku sigurna te molam kazi mi go lekot bidejki od mala gi vadam i aman mi e vekje. Dokolku ne znaes nemoj vednas da gi navreduvas "forumdjikite ko mene".
    So seta pocit, pozdrav
     
  13. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Mene ovde doktor mi ima receno deka se izraz na namalen imunitet i anemija.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    @ViktorijaG, ти имаш рекурентен афтозен стоматитис, и да, во твојот случај најверојатно е наследно, бидејќи не се знае точната причина за тоа. Така требало да ти каже медицинското лице.
    Има разлика меѓу обичните афти кои се појавуваат кај повеќето луѓе поради намален имунитет/анемија/нечистотија/повреда и твојот случај (и кај тебе може да се појават од повреда/храна/нечистотија, само што е поизразено и почесто). Вообичаено афтите не се повторуваат толку често кај повеќето луѓе, како што е случајот со тебе. Кај афтозен стоматитис причина за појава на афти може да биде и некој вид нутритивна алергија, со оглед на тоа што често се повторува кога во исхраната се присутни голем број алергени продукти (јаткасти овошја, чоколадо, праски, јагоди, млеко и млечни производи и сл - како докажани алергени).
    Обичните афти успешно се третираат со прополис, проафтол или метиленско сино, додека кај рекурентниот афтозен стоматитис покрај антисептици успешни се само кортико препарати.
     
    На glosipgirl, ViktorijaG и simoncelicius им се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    Јaс знaм декa рекурентен aфтoзен стoмaтитис нaкрaткo ти се aфти и знaм декa ги имa пoвеќе видoви нo нa дoктoр кoгa ќе oтидеш сите ги третирaaт истo. Кремa зa мaчкaње, aнтибиoтик и некoјa течнoст зa испирaње(aкo се вo устa).
    Тoчнo е декa пoвеќетo aкo се пoјaвaт еднaш ќе си ги имaш зa цел живoт, oднoснo се пoјaвувaaт скoрo секoгaш кoгa ќе ти се нaмaли имунитетoт, и дa, мислaм декa не мoжеш ништo дa нaпрaвиш зa трaјнo дa ги изгубиш или дa гo спречиш нивнoтo пoјaвувaње. Дoкoлку се пoјaви гoлемa aфтa, мoжнo е дa oстaне кaкo белег. И дa, мoже дa бидaт нaследни нo и не мoрa.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Да, познати се како афти, ама нема баш врска со овие обичните афти што кај повеќето се појавиле барем еднаш, и не се јавуваат баш секогаш кога ќе падне имунитетот. Тоа за народот е едно те исто, ама за медицинско лице баш и не.
    Рекурентниот афтозен стоматит се афти кои се појавуваат многу често и во поголем број наеднаш, поголеми се лезиите и прилично болни. Тоа е веќе проблем. Затоа најчесто се оди со симптоматска терапија, ќе помине, ама што кога ќе се повтори? Моментот што го спомна Викторија погоре, дека татко и и сестрите го имале истиот проблем укажува на наследниот фактор, односно дека се работи конкретно за оваа болест. Главен фактор е генетиката (небитно дали имунитетот или некои видови анемии на пример).
    Си има специјалисти кои се бават конкретно со вакви проблематики (болести на уста и меки ткива, тука спаѓаат и афтите), најдобро е консултација на таков специјалист, па после детални испитувања да одреди терапија, барем да се спречи да се појавуваат премногу често.
     
    На SummerGirl, simoncelicius и Bridget им се допаѓа ова.
  17. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    @Annath, fala ti, mi znaci mislenjeto. Jas ne znam kaj da se obratam za mojot problem, bidejki ti kazav deka site mi ja navedija istata pricina (nasledno) i mi velat da stavam propolis ili oralsept.
     
  18. single.ladyyy

    single.ladyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми кажете дали бргу поминуваат автите од Оралсепт, и за колку време ..Јас користам прополис и обично не ми помага многу ... :) :D
     
  19. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    За афти кои не поминуваат со прополис топло ви го препорачувам Legased
    Не знам дали го има во аптеки, порано го купував од дуќани за медицинска опрема. Малку е поскапичко ама два-три пати е доволно да се капне и најужасните афти поминуваат.
    Инаку, прополис цело шишенце ќе потрошам и ништо. Nothing, nada, zilch...
     
    На ViktorijaG му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Ne deka mnogu pomaga, no ti ja smiruva bolkata. Tri pati dnevno i mi pomaga mene da ne me bolat i gi presusuva za den ipol ako ne se mnogu golemi.