1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ајде да си одиме!

Дискусија во 'Брак' започната од RainBow, 8 мај 2017.

  1. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Има и такви. Koга бев мала и кога одевме нагости уште на првото ајде од мене и од сестра ми татко ми се согласуваше да си одиме.Мајка ми е повеќе онаа која се размуабетува без крај.:D
     
    На Осе, Antebellum, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.200
    Пол:
    Женски
    Битно некој се размуабетува и не поминува вечерта без ајде.:D
    Јас ептен како дете ја мразев сцената, мајка ми ја гледам се унервозува веќе, си чури од внатре, татко ми си седи гајле нема, ајде уште пивово и си одиме. Ееее па ти ама си запнала, добри се децата, ништо не им е. (ние полузаспани припаѓаме веќе) И затоа мислам ептен ме нервира сега што почна така да се случува, зашто не сакам да правам работи кои ми сметале како дете и досега било океј, еве ова е прва работа од таков тип и мора да се сосече од корен.:nod:
     
    На SV1911, kukla21, Antebellum и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас немажена ама ние како пар одиме на гости, па сметам дека нема некоја разлика. Натегање никогаш немало, и јас и тој ако кажеме - ајде да си одиме - си одиме. Кога ќе размислам подобро во целото наше друштво немало такво нервозно АЈДЕ!
    Се случувало однапред да биде договорено "на кратко" поради испит или некоја друга обврска која е неодложна. Дечко ми има малку поинаков биоритам од мене, станува во 9-10, па му се приспива порано и тој вели "Ајде, заспав јас". :D

    Ми текна на една случка, маж, жена и три деца. Децата почнаа да плачат, им се спие, доцна беше а мажот запиен, замуабетен, абер нема од станување. Викна жената, ајде си отидоа, а за некои 15-20 минути, мажот пак се нацрта на врата, не бил на работа утре. :D
     
    На Regina.Phalange, Animali, Espadrila и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Уфр темава баш како за мене. Досега на секое излегување со детето истава сцена е. Него почнува да му се спие, јас одма сакам да станеме да си одиме, а мм мува не го лази. Последно се случи за 1 мај да се изнервирам многу и јако се скаравме.
    Веќе 3 часа бевме со друштвото на ручек во кафана, малово веќе збесна. Викам ајде да си одиме, му се спие, тој абе позанимавај го ајде , еве прошетајте во тревата. На крај станав и реков ако сака нека остане, ние си одиме.
    Мене мм ме напаѓа дека сум била многу стегната, не сум знаела да се опуштам, не можело да скокаме само што ќе закенка малото. Јас пак не обожавам заседување по 100 саати и не сакам да му се руши редот на детето за ние да си поседиме.
    Не знам како ќе е во иднина , ама сега сите излегувања заедно тројцата ми се со нервози на крај.
     
    На SummerGirl, Antebellum, referentka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Мм мрази заседнувања и седенки до ниедно време. За него тоа е безделничење и губење време. Посебно од како сме со дете. Каде и да сме, тој е онаков размуабетен, со едно око дете следи и нон стоп подстанува. На првата потреба да си одиме вика ајде. Не сака да заседнува, да не ги гњавел домакините. Нити сака да ни заседнуваат кај нас дома, на два три пати имавме искуство, ни се запија се заборавија и стварно е гњаважа да мораш со некој на маса да седиш по полнок, па и да го служиш, а ваму мало дете имаш да средиш,да го спастриш, заспиеш. Мислам одамна умреа тие времиња.
     
    На Antebellum, referentka, joy1 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    243
    Нема одење со дете ако не сакаш кавги.
     
    На thelittle17, Dadusicka, Antebellum и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Еден вистински и правилен одговор.
     
  8. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Ние кaкo децa не кенкaвме (a ни мaјкa ми) дa си oдиме, туку дa си oдaт :D
    Мoите, први вo друштвoтo се oдвoиле oд зaедницa и буквaлнo секoј ден имaвме гoсти.
    Кaкo визуелен прикaз нa нaслoвoв нa темaвa ми е теткa ми. Ќе ги oблечеше брaтучедите, кaпи, шaлoви, рaкaвици, пa стoеa нa врaтa и сите вo глaс викaa Ајдееее, a тетин ми Сегa! Следеше сoблaкaње и пoмирувaње сo ситуaцијaтa, пa пaк oблечи-сoблечи, пa пaк, пa пaк :D
     
    На Regina.Phalange, Animali, SV1911 и 15 други им се допаѓа ова.
  9. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Јас пак откако памтам моите не можеле мене да ме натераат за одење :D се дружеле со парови со деца на иста возраст и смрт ми беше кога викаа по мене за идење, а ја ај уште малце бе мамо.:lol:

    Немам сеуште деца па не сум осетила проблем за идење обично и на двајцата ни се оди во исто време, ако се работи за кафанска седенка така подолга не ми е проблем да запалам кола, па он нека се снаоѓа после за превоз]:)
     
    На Antebellum, cresa-jagoda, allaround и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Mrs.Brain

    Mrs.Brain Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2017
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    3.622
    Пол:
    Женски
    Јас пак мислев оваа само кај мене го имало. Тоа беше бавна смрт. Не сум во брак па немам ситуација ама мислам дека лесно ќе се договориме со мм.
    Ќе се вратам за две-три години да ви потврдам.:D
     
    На Animali, Antebellum и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Паметам ко мала , татко ми и мајка ми кога ме носеа на гости :D они на првото " Ајде " од другиот стануваа , независно дали мајка ми кажала или татко ми . Овие мене ме молеа за да си одиме :rofl:
    Сега , кога сум со мали деца , се знае , ако се со нас и мм си знае да станеме пред да заспијат малите бидејќи додека стигнеме на нашиот спрат , ќе се разбудат и двајцата , па ќе треба да дежураме :rofl: ама затоа ми наплатува кога не сме со нив:emo:
     
    На Antebellum, cresa-jagoda, allaround и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Јас памтам како мал дека бавно се заигрував со деца, а кога ќе се заиграв после не можеа да не разделат.
     
    На Espadrila, Antebellum, mimiiiii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    За среќа немало поголем проблем до сега :)
    Најчесто малиот на одреден начин ни викал „ајде да си одиме“ :D Не сме заседнувале со саати, само еднаш се случи да останеме 3 саати. Ама не кенкаше малиот, му го истеравме редот (секогаш носам јадење, млеко, облека, пелени, цела опрема имам во торба). Запивање немаше, ем не пие многу, ем ако сме биле со кола не смее да пие, па си го почитува тоа максимално :) Сега дека сме без кола па знае да испие едно пиво за атер на другарот :D
    Останувале некогаш кај нас гости и подолго. Никогаш не ми сметало, и онака ретко доаѓаат. Редот сме му го запазувале на малот и гости кога имаме. Еден седи со гостите, другиот го успива малиот :) Па ако треба се менуваме после :rofl:
    Само еднаш знам дека повеќе пати му викав „ајде, ајде“, он се замуабети со другарот. И малку променив израз на лице, сите ме приметија :D И од тогаш кој и да каже прв, другиот станува одма :D

    А како мали.......ех, колку пати сме заспивале. Ако не на гости, во кола обавезно :D Ама сите кај што одеа моите им беа многу блиски (до ден денес), и сите го имаа истиот проблем :D Жените „ајде, ајде“, мажите муабетат :D Па после кога пораснавме поголеми престанаа да викаат жените за одење, па на раат се довршуваа муабети и се доигруваа партии табланет или бриџ :D
    Уште се истите, само составот почна да им се намалува ;(
     
    На PUPICA, Antebellum, Lolipop23 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Хахаха добра тема.
    Одамна немам маж и слабо се движам по гости,но помнам една случка со син ми кога беше многу мал, ни рече ај да си одиме, утре пак ќе дојдеме (fingers)
     
    На Espadrila, PUPICA, Dadusicka и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Ние се договараме и си правиме компромиси, понекогаш и да не ми се седи ако гледам дека на него му е убаво ќе поседам уште некое време заради него но затоа пак нареден пат веднаш го терам да стане и не прави проблем. Кога ќе имаме дете, доколку воочам дека му се спие и не му се седи секако дека ќе си одиме. Многу ми е некако нефер кон мали деца кога ќе видам како ги чуваат до доцна во ноќта по кафани и гости а тие плачат или пак спијат по столиците. Попрво би го оставила кај бабите да го причуваат или пак ќе си станам порано.
     
    На cresa-jagoda, Lolipop23, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    И ние исто се договараме пред да одиме, колку ќе седиме, ама зависи од друштвото обично ако мене ми е досадно, а на мм му оди муабетот јас сум таа што вика. А се случува и он да вика, а јас да сакам да поседам :D ( кога сме без деца) обично е така.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Мојот станува и пред да му кажам "Ајде" :D
     
    На cresa-jagoda и Petar80 им се допаѓа ова.
  18. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Добар дресинг значи хахах
     
    На Mr. Right, cresa-jagoda, Bozica1980 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Јас сум таа секогаш што викам ајде да си одиме, предупреден е уште пред да сме отишле, дека одиме и не се задржуваме многу, ама......
    Мм е ептен муабетџија, на секоја тема, со било кој, нему муабет му иде, не дека и на мене не, ама си имам граници, и не сакам заседнување, се знае колку е доста, па кога сме кај сестра му ,лелее во состојба е цел ден да сме тамо...и дури глупаво се осеќам, ајде доста беше, ајде да си одиме, им се приспа, почнувам да наоѓам причини , а мене сафра ме фатила
    Може дека не сум опуштена, од кога се роди малата јас сум под постојан стрес, такво е детето бељаџиче , и морам секој чекор да и го следам, се втура од една во друга беља- глупост, ми е страв дека ќе се повреди, со поголемата воопшто не беше така
    Ете вчера бевме во комшии на матура, еден саат и јас веќе со неа си заминав дома, мм си остана со големата
    И нај смрт ми е кога ќе ми рече, еве уште една цигара и одиме:@
     
    На Lolipop23, iki26, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. LilNann

    LilNann Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Кај нас јас сум по седенките повеќе. Децата ги оставаме дома на бабите. Првото дете кога се роди немавме никаков проблем со него, гласот додека не проговори му го немавме слушнато. И кога го носевме со нас и кога го остававме на бабите тој беше супер. Малата е полоша. Кога ја носиме некаде се е во ред се додека не слушне како не нудат кафе. И ќе завика ајде да си одиме. Со мм два три пати ни се имаат случено вакви натегања ајде па ајде. Но во принцип одиме само таму кај што ни е пријатно и на двајцата и кога доаѓа делот за станување јас потешко се убедувам да станам, но често излегуваме и се дружиме. Среќа што децата од мали ни се оставани кај баби и дедовци па и кога заседнуваме ги оставаме таму да преспијат.