1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бабите и зетовците

Дискусија во 'Брак' започната од babaDara, 17 март 2011.

  1. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    А што као мајка ти твоја родена ти посакува лоша судбина :fubar: може била поотворена па директно ти кажала каде лежи зајакот, и ако е вистина да знаеш деца од љубов само се прават а не се ранат. А може и да се измишљотини....ти процени, ама дека мајка ти нема ич право....па не би рекла....само не ти го пласирала размислувањето во завиена форма.... сепак ако велиш - вреден, со нормални заработувачки и сл нема потреба за паника
     
  2. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    а што сега мојот маж има пари а се трудиме за деца подолго време? Ај оди направи дете со пари- Глупост. Ух им се смеам во фаца на тие што трчаат по пари и сонуваат дека кога ќе се омажат за богат маж ќе живеат како кралици и ќе им ја стават престилката на свекрвата во кујната а ти ќе го дурлаат цигарот. Без пари не се може точно, но парите не се мерило за ниедна љубов. И како што сум рекла во погорниот пост ПАРИТЕ ДЕНЕС ГИ ИМАШ УТРЕ НЕ- животот е тркало драга се врти!
     
    На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Младост лудост! ;)
    да, животот е тркало, ама кој е мрзлив цел живот е таков
     
  4. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Да стара животот е тркало, ама кој е мрзлив цел живот е таков :*
     
  5. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Од тоа што сум го видела досега, гледам дека бабите се многу подобро настроени кон зетовите, од политички причини, затоа што ќерката им е мажена за тој човек, па за нејзино добро се улижуваат кај зетот, го подржуваат, а дури и кога не е во право, често пати и му премолчуваат.

    Кога ќе дојде снаа в куќи, одма се гледа на неа со едни очи, а на зетот со други. :fubar:
    И потоа бараме слога и разбирање. Е, нема! :x
     
    На WildMk и blond им се допаѓа ова.
  6. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Точно. Баба ми (на мајка ми мајка) станала свекрва 4-5 години откако станала баба (откако ја омажиле мајка ми). Татко ми е многу лош на уста, знае да изнакаже многу работи. Баба ми до сега му се нема налутено за ништо, а тој збори ли збори. Една работа да и каже вујна ми, баба ми веднаш и се лути.
    Таква е ситуацијата со години :D

    И да, снаата не знае ништо да направи, само ќерка и :D


    Патем ситуацијата помеѓу маж ми и мајка ми е совршена. Дури и се зафркаваат меѓусебно, нешто што јас не можам да замислам не пак да го сторам со родителите на мм.
     
    На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Уффффф............
    За ова треба посебна тема! :D

    Зетот, каков сака нека е, најубав е.

    А, снаата нека се откости од работа, нека ги прави највкусните јадења, нека чисти како добрите самовили од приказните, никогаш нема да е доволно. :!: Само ќерката знае најубаво, дури и ако е таа најголемиот дембел на светот. :puke:
     
    На stetoskop и blond им се допаѓа ова.
  8. langida

    langida Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    13
    za razlika od snaite i svekrvite zetovcite poveke se slozuvaat so babite na primermojot sorug mnogu dobro se slozuva so majkami.Taa sekogas pred site samo go fali veli deka toj i bil najdobar zet ma d aima i drug zet ama nego ne go fali sekogas
     
  9. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Да се насмееме :)


    Една баба многу му го имала меракот на зетот.

    -Зете, замисли си ако дојдат турците, да не заврзат и ти речат: Качи и се на баба ти или ќе те заколеме! Што ќе направиш тогаш?
    -Е па бабо, срам не срам... ќе ти се качам.
    -Па тогаш што чекаш.... турците ли да дојдат?
     
    На ana-banana и Abeja им се допаѓа ова.
  10. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Леле, темава ко порачана ми дојде.

    Сабајле го сменав мобилниот со друг, зошто треба нешто на сервис да се прави, и земав телефон кој претходно го користела мајка ми. Ај што немам ниту еден број, пошто ги памти нејзините, реков Сигурно на зет и` го има.
    И нормално дека го имаше.....запишан како „Ххххх син“! Мислам, не дека нема друг син или ќерка нели |( , ама ете...толку го сака, тоа чудо едно (не во стилот на вицот погоре :P ).

    И уште еден пример од сношти:
    Нарачавме пица, и каснеше бааѓи, а ние спремни облечени, ќе одиме во Систина мажето да направи крвна слика оти има јаки главоболки, па ја чекаме нервозно што да ви кажам. Тамам дојде, јас пресреќна си јадам си уживам, ко мајка ми ја слушам од под мустак ми дофрлува: „Доста јадеш, станете одете детето да се провери“. Јас ја игнорирам, си викам ваљда така ќе прекини, ко ете ја пак: „Остави ја пицата, после ќе ја дојадеш, тргнете веќе еднаш, греота е, во болки е“. Суфлер!

    А не прашува дали мене ме боли што стомакот ми се залепил за рбетот од глад...не, „син и`“ бил во болки :D
     
  11. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Кај нас има взаемна почит помеѓу маж ми и мајка ми. Можеби дека и на години не се нешто многу разлика, но одлично функционираат. Муабетот не да им оди, чудо едно, дури на живци ми одат некогаш кога ќе се замуабетат, но добро, затоа пак кога неможам да зборам со мајка ми по тел , да слушам се и свашта , маж ми превзема и така знаат да се замуабетат едно пола час.
    Инаку она што многу ме изненади е тоа што маж ми во телефонот ја има мајка ми запишано како “Mother" , јас така ја викам , “мадер“ и он така си ја запишал, а во живо ја вика тетка хххххх. А мајка ми пак го зеза, каква тетка демек баба била, на што маж ми одговара, “баба на внучето“ :lol:
    Среќна сум и лесно ми е што така фино функционираат, според мене тоа е од големо значење пред се за мир и хармонија меѓу фамилиите.
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    мислам дека не постојат баба и зет кои се мразат повеќе од мајка ми и маж ми :D .

    на почеток беше ок не дека мноу се сакаа ама беше во ред мм правеше напор бидејќи мајка ми е многу напорна. али од неодамна страшно се испокараа и не сега не ни зборуваат а мм не ни стапнува кај моите.

    се нервирав многу на почеток ама сега ми е сеедно битно ми е јас да сум среќна со мм а они дали се сакале или веќе не ме занима чим неможат немораат.
     
  13. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    А, да си жива и здрава! Зетот фатен у рацете, кај оди само во золва ми гледа, боже пази да прифати нешто да помогне, ама зет е нели! А снаата, кој ја е... А мајка ми и зетко ко она сто си го вика, тоа ти е нели љубов невидена. Нешто ко свекрва ми и зетот нејзин ( кој го обожавам, да се разбереме, само мрзлив е ко трут, и жал ми е за золва ми), само што овој мојов откако почина татко ми, без да му каже никој помага по дома, поправа, брка мајстори, дрва, треви, повеќе од брат ми. И не дај Боже нешто да му преречам, мајка ми очи ми вади... Од сам старт се такви. А со татко ми беа, газ и гаќи, ќе дојдам од факултет, тие седнале во двор, кафе пијат, бистрат политики, јас се чудам што мајка бара овој овде, тој не ме рецка, хахахахаха! :rofl:
     
  14. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Јас лично сакам идниот зет со моите родители да има коректен однос,но не би сакала газолижење на зетот само за јас да би живеела со него.
    И во никој случај не би сакала мајка ми да ме напаѓа мене ,а да го брани него-во што сум милион посто сигурна дека и таа нема така да глуми и изводи.
    Мене дури и ми е екстра одвратно кога ќе видам како бабата глуми лудило и му го лижи газот по цел ден само за да живеела ќерката.Всушност ми нема смисла.
    Коректен однос не подразбира глумење и изводење од типот дека го сака зетот повеќе од сопствениот син,зашто така ни на сон не може да биди,а камоли да ме озборува мене или да си кажува мрсни вицови со зетот.
    Мајка ми тоа никогаш не би го направила и бескрајно ја почитувам поради тоа.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    и бабите и затовците се страшна работа. :D Исто како што свекрвите го пратат секој чекор на снаата и оти во поголеми случаи живеат заедно, па доаѓа да си преречат нешто, епа така и бабите без разлика дали се гледаат поретко или почесто со зетовците исто така ги анализираат како се однесуваат, што прават, каков е нивниот однос со нивните ќерки. Јас мислам дека секој прво гледа дали на неговото дете му одговара тој партнер (зетото/снаата) и ако има некаков бид на напад врз нивното дете (па дури и вербален да е) тогаш мајчинскиот инстинкт ги тера да се впуштат во одбрана против снаата или зетот.
    Зетвоците и бабите мислам дека немаат толку конфликти оти повеќето не живеат заедно.
    Оти кога си со човек 24/7 и најдобриот човек на светот да е некогаш ке направи нешто што во твоите очи ке изгледа погрешно.
     
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    После 5 години врска со него, не дека се скарани, ама си се тргаат од патот, зошто се исти и двајцата, тешки карактери. Чекам само кога ќе се омажам и ќе мораат повеќе да се дружат, одма ќе се скараат.
    Шта чеш, живот :D
     
  17. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    мажот ми и мајками

    ве молам ми треба помош,совет ќе полудам вака ако продолжи.........кога ќе заврши ова?...во времето кога бевме во врска со мажот ми како дечко и девојка често се каравме...тоа беше бидејчи малце подолго време јас и дечкоми немавме сексуален однос,јас сакав прво да сум сигурна во себе и во него,,и ради тие причини често се каравме,,до солзи доаѓаше работата...мајками беше сведок на тие караници....од тогаш го замрази,,,,бидејќи беше така и сега мажот ми некако како да стана ладен.ја гледа како непријател можам да речам....јас барем така осеќам,,тој вели не но јас осеќам....ок ,тоа помина,,,но како да го средам нивниот однос?..пред некој ден мајками беше разочарана бидејчи тој така ладно се однесува,не влегува многу во комуникација,,само по потреба..,ретко оди кја моите со мене,,никогаш не му текнува сам да речи да одиме,или сам да оди на кафе,,значи тоа нема шанси...никогаш не навредил никого од моите со збор,,но тоа негово ладно однесување изгледа како навреда,,,како може тоа мене ме сака а мојата фамилија не?....некни мајками изнервирана,се плажи,мисли дека тој мене ме малтретира,ми вика итн,,но нема нито од тоа,,,тој баш сега е супер со мене,,убаво се согласуваме,убаво ни е,,тој не е сериозен со мене како со нив,кажува шала,дури и како деца играме понекогаш,се бркаме по соби,,и знаете...и кажувам на мајками и викам лелеееееее што зборуваш,па не сум јас во хорор филм да биде така,да ме малтретира итн...на почетокот на бракот имавме многу караници ама мислам дека и јас ја имав вината,но сега фала на господ се е ок,,а и нема идеално никаде....мајками мисли дека тој ми брани да одам кај нив,кја сестрами итн...навистина тој не сака секој ден да сум таму,,,но кога ќе му речам да одам ми вика ок,оди...како да направм да се зближат малку,тој да биде поопуштен???да ги осети блиски...итн,,,тој со луѓе е сериозен и сите мислат дека е лош...навистина не знам што да направам,,а тоа е дело и на домашно воспитање,,така го учеле дека мажот не треба многу со на жената фамилијата да се зближи,,итн,,ако се зближи ведаш ќе почнат да реагираат,,сестраму,,мајкаму,,мене ништо не ми велат,,ама него да,,,сведок сум на еден таков случај,,за кој ништо не искоментирав а свесна сум како беше..........како да го сменам ова?...а јас да напонема со неговите сум како со моите,,ги поштовам,разговарам,се смеам,,,итн,,ве мома за помош......
     
  18. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    блазе тебе што е така,мило ми е,,,не како мојов див хехех
     
  19. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Мајка ми душата ќе ја даде за мм а бе с на негова страна е ако нешто се натегаме по мене се фрла под изговорот дека он ќе и се налутел а јас не па после почнува војната меѓу мене и неа заради заземањето страна нормално когае присутна дома кај нас или ние таму не за се. сам не оди т.е отиде еднаш кога јас се породив итолку кога и да сум рекла заедно да одиме не одбива кога и да речам сама да одам ок е одам кога сакам иколку сакам пред породувањето секој ден седев по саат и пол на 5 мин сме пешки и пиев кафе тогаш мм обично беше излезен , но го гледам дека само се труди да ја почитува и толку него не му е погодена али ок е не пререкува ништо и тоа ми е доволно бидејќи функционира не може сите да се сакаме
     
  20. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    па можеш да ги зближиш ако имате дечиња ,да ги вклучиш во вашите активности ,нели ќе удоволт заради внуци ,а и мажот ти можеби не знае како би се поврзал со нив,подобро остави така спонтано ако има прилика да ги зближиш,ако не здравје оти со сила не бидува ништо полошо може да биде,и до семејни кавги и секакви перипетии :!: подобро да се почитуват тколку да се скарат,нели?и премногу блискост не е на арно