1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бактерии во урината

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од pinklady, 14 јули 2010.

 1. pinklady

  pinklady Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  25
  Denes gi dobiv rezultatite od urino-kultutrata i mi pokaza deka imam streptococcus agalactiae 100 000 CFU/ml.
  Dali nekoj znae nesto poveke za ovaa bakterija kolku e opasna i kako se prenesuva , informaciite na internet sto gi procitav bea minimalni
   
 2. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  399
  Не е опасна, пиј ги препорачаните антибиотици (односно одлучи се за еден од препишаните) и откога ќе ги испиеш сите, ќе треба да направиш уште еден тест на урината, за да бидеш сигурна дека бактеријата исчезнала.
   
 3. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Пред еден месец, и мене ми најдоа бактерии. Случајно додека бев во вц, забележав капки крв и наеднаш имав силна болка во долниот дел од стомакот.
  Не читај ништо на интернет, затоа што има се и сешто, може само да се уплашиш повеќе.
  Јас си ги пиев антибиотиците и ми помина. Така да, ти препорачувам само да ги пиеш, да не седиш на ладно и почесто да пиеш јогурт. Тоа е тоа, се надевам ќе ти помогне. :*
   
 4. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  399
  Истово и мене ми се случи. Ми открија Еntherococuss, цревна бактерија. Татко ми ми ги гледаше бубрезите и мочоводот на ехо, ништо не ми најде интернистички. Бев и на гинеколог и ми рече дека крвта што сум ја исфрлала била од проширениот ендометриум пред менструација, иако тоа ми се случуваше цел месец :^) Пиев антибиотик 3 пати дневно (не се сеќавам точно кој беше) и за 2 дена веќе немав никакви болки.
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.864
  Допаѓања:
  198.121
  Пол:
  Женски
  Оваа бактерија е присутна кај одредени индивидуи како дел од бактериската флора во системот за варење. Почесто може да предизвика инфекции кај млади жени, особено вагинални инфекции. Хигиената треба да ја одржуваш на високо ниво. Инаку, ако ја следиш пропишаната терапија не би требало да има проблем - освен лековите и јогуртот, пиј повеќе течности како увин чај и чај од брусница, добри се за чистење на мочните патишта. Веројатно ќе треба да бидеш доста упорна со терапијата,можеби ќе треба да примениш комбинација од антибиотици, или да го промениш антибиотикот после одредено време, ако има потреба и ако така покаже антибиограмот, затоа што, како што гледам, има голем број бактерии во мл урина.

  Инаку, и јас имав бактерии во урина, ми најдоа Staphylococcus Aureus кога бев во средно школо... и долго време бев под терапија, почнав со послаби антибиотици и тоа инекции, за подоцна уште два пати да ми ја сменат терапијата. Некогаш бактериите знаат да развијат отпорност спрема одредени антибиотици, па затоа и се прави антибиограмот, па дури и повеќе пати. Важно е да бидеш упорна.
   
 6. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Да, мене кога ми ги правеа анализите видоа ека сум отпорна на некои антибиотици.
  терпаијата што ја имав траеше подолго. Прво 10 дена пиев еден лек и тоа 2 пати дневно.
  Од кога завршив со тие, пиев Пелин или Палин (незнам како се викаат точно) , еднаш дневно, 5 дена.
  Пиев и чај од брусница, увин чај и јогурт. Алкохол никако. Несмеев да седам на ладно и морав да пазам на бубезите.
  Ми помина бактеријата, ама одма после терапијата ми се појави кандида. |( Глупава кандида!
  И кандидата ја лекував со раствор од сода бикарбона и ми помина.
  Цело патешествие...
  Битно е да се држиш до советите кои ти ги дадовме, и ќе помине.
  :*
   
 7. pilenka

  pilenka Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  3.487
  Знам дека кога сме во поодмината бременост почесто мокриме, но јас веќе претерав, но и некогаш имав болки кога мокрев и направив проверка на мокрачата, покажа само еден плус кај бактерии и зголемени еритроцити, па направив и уринокултура на која ми излезе бактерија Proteus mirabillis. Искрено ме загрижи многу, малку прогуглав за бактеријата, но баш и не разбрав многу. Не верувам дека некој ја имал, зошто јас прв пат ја слушам,но да прашам некој случајно да не имал искуство:(
   
 8. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  106.803
  Пол:
  Женски
  pilenka ne znam za taa bakterija no znam za edno devojce sto lezese vo bolnica zaradi bakterija koja ja otkrija bidejki kacuvala temperatura..primase infuzii so koja teraapija neznam edna nedela i ja pistija..valjda ne e tolku strasno.da se nadevame..pisi kako si.
   
 9. Vertigo TJ

  Vertigo TJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2014
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  779
  Пол:
  Женски
  Воопшто не сакам да те вознемирувам но ти советувам веднаш да почнеш со терапија. Јас ја имав бактеријата во порана фаза од бременоста, ја третирав но не сум сигурна колку успешно го направив тоа бидејќи за жал се породив во 32 недела. Е сега, не е потврдено дека тоа е причината за моето предвремено пораѓање но лекарите се сомневаа дека е. Немој да паничиш, не е толку ретко добивањето бактериска инфекција за време на бременост но бара задолжително лекување. Секое добро.
   
 10. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  426
  Kjerka mi ja imase ovaa bakterija, ne e strashno ne se sekjiraj, kaj nas bese problem sto ona ja zakaci na nejzini 2 godinki, i odbivase da gi pie prirodnite lekovi koi i gi kupiv kako E-kapi koi se mnogu efikasni za urinarni infekcii ama se so jak miris na eukaliptus i nesakase da gi pie a 50evra gi plativ, vtora opcija ti e D-manozata isto mnogu efikasna, ne komzumiraj voopsto sekjer i nikakvo blago, pij mnogu tecnosti, caevi-uvin, brusnica, ima nekoi miksovi vo aptekata na matija vo kisela voda ili bilna apteka i slicno. Isto taka mnogu e vazno kolkava kolicina na bakterijata ti se pokazala na urinokulturata, dokolku ne e golem brojot a toa ti zavisi i od reagensite - sekoja labaratorija razlicni reagensi koristi i mozes da dobies razlicni vrednosti; vo sekoj slucaj dokolku ti e pomal brojot ne e strasno 200.000 primer, kaj kjerka mi beshe 1.000.000 probavme so prirodnive opcii (togas neznaev za d-manozata pa toa ne go probavme) i se namali brojot na bakteriite no potoa se povtori i na kraj sepak se izlecivme so antibiotik spored antibiogram, zaedno so mnogu caevi.
   
 11. pilenka

  pilenka Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  3.487
  @galapce , @Vertigo TJ I @mamita83 ви благодарам за поделените искуства и коментари. Го пратив сопругот до гинеколог и ми препишал Панцеф, пијам чај од брусница и ќе видиме, се надевам на добар исход. Количината на бактеријата изнесува 100.000 и се надевам ќе помине со антибиотиков, малку ми е шубе, јак ми изгледа, ама....поздрав и ќе ве известам кога ќе ја снема оваа:devil:
   
 12. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  106.803
  Пол:
  Женски
  pilenka ginekolozite velat.sto e postrasno za bebe..bakterija virus...ili antiiotik?taka da ic neka ne te zagrizuva antibuotikot.i se ke bide vo red.ke vidis..i jas preku infuzija primam lindacin..
   
  На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.516
  Допаѓања:
  968
  Пол:
  Женски
  Девојки ај малку помош. Ги зедов резултатите од уринокултура и го пишува следново

  Уринокултурата е стерилна по инкубација од 24/48 часа. Во урината не е докажан антибиотик.

  Значи дека немам никаква бактерија во урината?
   
 14. pilenka

  pilenka Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  3.487
  Да, значи дека немаш бактерија;)
   
 15. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.516
  Допаѓања:
  968
  Пол:
  Женски
  Невозможно. Тогаш зошто имам тегоби во бешиката, често мокрам....што би можело да биде????:(
   
 16. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  765
  Пол:
  Женски
  Освен честото мокрење, што други симптоми имаш?
   
 17. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.516
  Допаѓања:
  968
  Пол:
  Женски
  Болка во бешиката, благо печење, и понекогаш болка и во левиот бубрег.
   
 18. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  765
  Пол:
  Женски
  Според уринокултурата ти немаш бактерија. Дали пред да ја правиш си пила антибиотик? Каква ти е крвната слика, колкава е вредноста на леукоцитите во урината, дали има крв во неа? Ова се важни параметри за исклучување/потврдување на инфекција или пак поставување на дијагноза. Понекогаш и мало камче во бубрегот или песок може да даде вакви симптоми, најдобро е да посетеш интернист и да ти направат ехо.
   
 19. priceless

  priceless Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  73
  Здраво Форумџики,

  ме интересира дали има некој кој што ја имал Ешерихија Коли. Ми ја открија преку уринокултура, пиев антибиотици и се што требаше веќе ги немам симптомите дека ја имам, но бидејки ја знам како досадна бактерија па ме интересира дали некој се уште се мачи со неа..

  Благодарам
   
 20. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.516
  Допаѓања:
  968
  Пол:
  Женски
  Не сум пиела антибиотик. Ќе направам ехо обавезно. Може па и до бубрегот е. Благодарам.
   
  На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.