1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бактерии во урината

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од pinklady, 14 јули 2010.

  1. dijana8

    dijana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    260
    Ti blagodaram
     
  2. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Здрaвo пишувaв симптoми вo темaтa oпшти здрaвствени прaшaњa. Е сегa денес зaбележaв вo уринaтa кo пaрчињa, хмм кo нaтoпенa сaлфетa смo мaли делчињa или кaкo кoгa пoсле сoнчaње се лупиме. Вчерa и денес пиев чaј oд брусницa и мaгдoнoс


    Дaли сте имaле вaкoв случaј?
     
  3. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    @pile30 dali se oslobodi od ovaa bakterija, kakov sovet dobi od gibekolog...ist slucaj e i
    kaj mene pred eden mesec piev oancef i poliginah vaginaketi za ovaa bakterija i sega koga napraviv proverka povtrono mi izleze prisustvo na ovaa bakterina i sum ispanicena...moze li da mi spodelis tvoe iskustvo
     
  4. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски

    Оваа бактерија ја имав уште пред ивф и пред бременост од јануари годинава се мачам со Ешерихија Коли а таа ја искоренив тогаш со Уростим на гладно и антибиотик 2 месеци по ред без престан но овие лекови не се безбедни во бременост и не би можела да ти помогнам :( Верувам како ти е јас еве исто со уринарнава инфекција се мачам и покрај антибиотик Еритромицин и Панцеф и чај од брусница си стои иста концентрација 50.000...Утре треба да го земам резултатот зошто симптомите ми се појачаа и секој месец правам контрола...а за Протеус не сум зборела со гинеколог а за Ешерихија рече дека нема штета за плодот само убаво е да се реагира и да се пие терапија да не се остави така...
     
  5. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram eve cekam da vidam sto ke mi kaze ginekologot, mislam deka jas i ti sme blisku so nedelite...jas sum 24.. se nadevam nema da ni nasteta ovie bakteroo
     
    На pile30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    Да тука сме некаде 25+4 сум па и Петановски и матичната и Димчев ми рекоа не е страшно но само да се прави контрола секој месец за да не се качува.Уринарната инфекција си е низ други патишта оди урината далеку е од плодот како што ми имаат докториве кажано а вагиналните се друга прикаска.
     
    На delvi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
     
  8. Andri

    Andri Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Здраво девојки, имав подолго време проблеми со мокрење и направив уринокултура. Ми најдоа бактерија citrobacter freundii, матичната ми рече дека прв пат слуша за ваква бактерија , па јас сакав да ве прашам дали некој до сега имал ваква бактерија и знае нешто околу неа? Инаку матичната ми даде да пијам ципринол антибиотик, немам пиено антибиотик од мала и некако не ми е згодно да го пијам. Долго време плус се борам со кандида и скоро ја смирив сеа со антибиотиков ми е страв дека ќе ми се врати. Поздрав и секој одговор ќе ми значи.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Ентеробактерија е. Пиј го антибиотикот обавезно, а за да не се активира кандидата земи пробиотик (ќе го пиеш еднаш дневно на најмалку два часа растојание од антибиотикот) и б-комплекс витамини.
     
    На Andri му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Andri

    Andri Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Да, пијам пробиотик со антибиотикот ама за б-комплекс не знаев. Многу ти благодарам на одговорот.
     
  11. Quenn

    Quenn Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво!
    Чупиња нова сум и сакам да прашам за нешто!
    Во мокрачата ми најдоја бактерија "stafilokoka" од шо се прај? И често ја имало кај бремените, а со дечко ми имав однос и ми сврши на стомак и од тој пусти страв напрајв два теста за бременост и нормално покажаја негативно, сега пред два дена ми дојде! И дали е опасно свршвање на стомак?
     
  12. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Јас пијам пробиотици, Провен Пробиотик за трудници, има тоа некаква врска?
     
  13. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Poslednive 2 meseci imam bolka pri seks dlaboko vo vaginata. Mislev deka e kandida, stavav dve vrsti na vaginaleti, pak e isto. Dali e mozno da e nekoja urinarna bakterija?
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    А беше на лекар или на своја рака зеде вагиналети?
     
  15. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Pred 3 meseci bev imav napraveno pap test izleze deka imam kandida..ja lekuvav i vo meguvreme go izgubiv bebeto, siot toj period mi bese mnogu stresen i ne mi se odi na ginekolog iskreno ne sakam da se prisekam na se sto pominav. :'( Ako bilo nesto poseriozno mislam deka togas doktorot bi videl neli?
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Од бактерија во урина не боли вагинално, бар јас немам такво искуство. Можеби болката е од спонтаниот, па не е лошо да те ѕирне доктор пак, чисто да исклучи било каков проблем. Те сфаќам дека не ти се оди, ама болката немој да ја игнорираш.
     
    На tigrica92 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sun995

    sun995 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    1.140
    Пол:
    Женски
    Правев уринокултура во петокот и денес ми стигнаа резултати и ми кажаа дека имам proteus mirabilis а веќе сум 30+3 дали има некоја со такво искуство дали може да се деси на плодот секако утре сум на лекар
     
  18. DellArte

    DellArte Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    15
    Дечки дали некој знае уринокултура на приватно побрзо ли ги даваат резултатите? На државно правев скоро за 5,6 дена беа готови..
     
  19. Selest

    Selest Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Vo Avicena za 3 dena e gotov rezultatot.
     
  20. marija99992

    marija99992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој да ги прочита резулативе ве молам бремена сум а многу сум испаничена??
     

    Прикачени фајлови: