1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бактериски инфекции

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од elizabeta24, 11 март 2011.

 1. elizabeta24

  elizabeta24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Ве молам, пишете ми нешто за бактеријата Staphylococcus aureus, дали некој ја имал, и каква терапија примал.
   
 2. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Сопругот после обична настинка не се опоравуваше месец дена, постојано му течеше носот. Направи брис од нос и резултатите покажаа staphylococcus aureus. Докторот му препишал Амоксиклав 1000мг на 12х по 1 таблета и му рекол да биде редовен и упорен оти бактеријава тешко се отстранувала и Flixonase спреј за нос. Утре ке ја заврши терапијата па незнам дали треба да прави контролен брис....
   
 3. elizabeta24

  elizabeta24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Shana zdravo,vi blagodaram sto mi pisavte i bi sakal da znam dali so lekovite koi gi piese vasiot soprug iscezna bakterijata i kolku vreme primase terapija,pozdrav
   
 4. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  575
  Девојки ве молам ако знае некоја да ми каже нешто повеќе за бактеријата Стрептокока. Сега баш читав на нет, ама не најдов тоа што ми треба мене, ваков случај... Всучност на моја другарка и е утврдено дека има инфекција од бактеријата стрептокока на папокот, и порано тоа и се случило ама и помина, сега еве пак се повтори, јас не и зборувам на неа ништо за да не ја загрижувам, ама колку што знам оваа бакретија може да биде дури и смртоносна :worried: . Ве молам ако некој знае да ми каже нешто повеќе околу ова, што е, како се појаувава, какви последици носи.. На лекар не и кажале ништо, само ја исчистиле и ја преврзале :worried: Навистина сум загрижена.. :(
   
 5. nikolika

  nikolika Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  11
  А какви симптоми има другарка ти и што и рекле на лекар ако можеш да ми кажеш зашто и јас со папоков уште од дете имав проблем а и со какви лекари си имаме работа (секоја чест на исклучоците) не ми дијагностицираа баш за што се работи
   
 6. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  575
  Па симптоми, имаше крв на папокот, била на лекар ја преврзале ама денес пак и течело, и и рекле демек инфекција од стрептокока :worried: Прво и викале да не се чепнала нешто ама не, она не пипа таму и и рекле демек тоа е :worried: Многу ми е страв некако, сепак не е зафрканција... А тебе што ти рекоа? Од што може да е?
   
 7. nikolika

  nikolika Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  11
  Eпа не е до толку кај мене пред 6-7 години почна некоја течност од папокот да ми излегува а инаку уште од дете папокот ми беше најосетливо место не знам како бебе лошо пресечено папочето така нешто само ми рекоа и на други им се дешавало па со хидроген да го мијам и една маст ама не ми помогна тоа многу многу туку само од себе прекина. Што е најчудно ми излезе нешто како некоја црнка внатре и се беше ок неколку години се до пред два дена кога пак почна да тече (ептен малку) ми падна таа црнката и пак ми се врати осетливоста во папокот немам болки само непријатност осеќам страв ми е да одам на лекар зашто неќам да ми чепкаат внатре нешто погадно од чепкање во папок за мене нема ама најверојатно утре ќе морам да одам зашто ме исплаши со ова постов за бактеријата а најверојатно се работи за фистула (отворен канал) па како што тече одвнатре така и однадвор може да навлегуваат бактерии.Баш ми е бед за другарка ти папокот е гадна работа.И страв ми е за себе ама тоа е ; :(
   
 8. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  575
  Незнам што е, утре ќе одела пак на контрола, крфта не и престанува, секој ден и тече :worried: Незнам, прв пат слушам за ваков случај на стрептокока. И се имаслучено и предходно да и тере крф ама и прекинувало, еднаш и толку. Ова сега, стрептокока и нашле, незнам :worried:
   
 9. butterfly9

  butterfly9 Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Ke ve molam za pomos,. Veke dolgo vreme se macam so ova. I DA pred da kazete bev na ginekolog. Prvite simtomi mi bea uzasno cesanje i bolka sto so raka ne mozev da dopram. Se miev so kamilica i vednas na ginekolog. Najprvin mi zede bris za mikrobioloska. negativni rezultati na se. (ama mene tie mi se sumlivi zasto vo gradot kade sto ziveam ne pravat takvi analizi i se isprakaat vo drug grad) Mi prepisa flazivi i vaginaletki i apcinja da gi pie i partnerot isto, i mi zede pap test. vo megu vreme mene dole se poveke me bolese. cesanjeto zapre ama vo tekot na odnos umirav od bolka.Na pap testot mi izlegoa zagrizuvacki rezultati. Pronajdeni se kancerogeni kletki na grloto na matkata. Mi dade vitamini za imunitetot i pak mi zede pap test za da proveri dali ima prisustvo na HPV virusot. nemase prisustvo i pak mi zede pap test. potoa na pap tesot i pisale na doktorkata da zeme biopsija. Toa na nikoj ne mu go preporacuvam zasto rodiv dete i tolku ne me bolese kako sto bolese biopsija (bez anestezija). Negativni bea i tuka rezultatie. Dodeka mene pocna stomakot da mi se naduva malku, a bolkata za vreme na odnos e uzasna. kako da me gori vnatre. pocnav se pocesto da mokram i toa duri me boli. i isto pocna da mi tece nesto kafeavo pred ili nekogas posle menstruacija.toa mene nikogas ne mi se slucilo. neprijaten miris e kako simpotm isto. ginekologot kazuva nema nisto sto se nerviras, a mene mi doaga iskreno da ja zadavam :(
  ja molev da gi povtorime mikrobioloskite analizi ama ona majtap pravi so mene, tie analizi bile za tie sto go izneveruvaat partnerot. I NE nema drug ginekolog vo toj grad. otidov kaj opstiot doktor za istite simpotmi deka imam cesto mokrenje i vo urinata mi najde bakterii. ja zamoliv da ispitam urina vo mikrobiologija da videme koj bakterii se. rezultatite vikaat nema pronajdeno bakterii. a opstiot doktor mi pisa Furolin. jas veke ne znam koj pat da go fatam. :( Ke ve molam da mi pomognite
   
 10. SweetDream

  SweetDream Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  45
  Под итно да си најдеш друг гиниколог,ако треба оди и во друг град.Јас вака лаички можам да кажам дека најверојатно се работи за некоја инфекција а исто така не е лошо да си го земеш и партнерот и тој да си се прегледа.Штом толку имаш болка при односи апстинирај одредено време додека не помине ова.
   
 11. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  16.606
  Допаѓања:
  91.620
  Пол:
  Женски
  Пиј го Фуролинот, тој ти е доста јак антибиотик. Мој совет, сум поминала низ тешка уринарна инфекција, пиј го антибиптикот, пиј си вит Ц 1000мг на ден, чаеви од Брусница, и тоа оној чај од Виталија, во аптека го имаш, до 100 денари е, прави од него во тенџере и цел ден пиј, увин чај обавезно, чај од кантарион. Доаѓа сезона на вируси, пази се, земи си капки или ориблети Ехинацеа со прополис, 180 денари беа 30 таблетки, се џвакаат по три до 4 пати на ден, капките се исто цена а мислам дека за подолго време имаше. Ако можеш дури купи и Екомер, тие се одлични за имунитетот, ама се поскапи малку. Пиј си и други витамини, макар и оние шумечките. Јади во овој период доста зелка, салата или било како, избегнувај пржена храна, гледај да јадеш домашно зготвена храна со многу зеленчуци во неа, брокула во супа. Пиј млечни производи, јогурти обавезно бидејќи ќе пиеш доста јак антибиотик. Според ова што ми го кажуваш и сите тие Пап тестови сметам дека твојот гинеколог нема појма од животот, обиди се во најблискиот град или дојди до Скопје, немој да оставаш на времето. Ти имаш симптоми на уринарна, но и на вагинална инфекција, јас честопати ги мешав тие два вида на симптоми, но никогаш не стигнав волку далеку, вообичаено веднаш правев микробиолошки тестови, веднаш зимав витамини и се ставав на дупла доза чаеви. За болка, би ти советувала повремено да се напиваш Спазмекс, но не ако немаш голема болка, обиди се да се загреваш почесто, седи на топло, ставај некој шал околу стомакот, јас дури и врзував ко пелена еден шал за да се згреам, ставав топла ракија, со врел туш на долниот дел од стомакот, па и нозе во врела вода и сол, па веднаш во топли чорапи. Навистина знае да биде макотрпна битката, особено во твојот случај каде ниеден доктор не ти кажува за што се работи. Биди упорна и викни малку ако треба, не може да те оставаат и постојано да ти прават тестови а ништо да не покажуваат тестовите. Во меѓувреме пиј го Фуролинот и биди многу трпелива со витамниве и чаевиве, досадно е, но се исплати, и за имунитетот се разбира, барем Ехинацеата земи ја како поефтин препарат.
   
 12. butterfly9

  butterfly9 Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  so ova se macam veke 1 god. ako se pisam kaj drug ginekolog ne ke mozam da se vratam kaj ovaj stariot (spema novite zakoni). a ako ostanam bremena mi treba uput od ovaj ginekolog tuka. drug ne vazi. znam zasto za prvoto dete taka bese. Apstinirav 1 mesec ama me pece i dodeka mokram. e navistina ne znam sto da pravam :(
   
 13. butterfly9

  butterfly9 Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Ti blagodaram. Ke go napravam se toa. Ti blagodaram
   
 14. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  16.606
  Допаѓања:
  91.620
  Пол:
  Женски
  А зошто да се враќаш кај гинекологот, другиот може да ти даде упат И не мора да се испишеш, иди на еден преглед на приватно, види што ќе ти даде, немој да седиш така само, мораш да направиш нешто не иде да оставиш на вољата на докторот. Многу внимавај, јас се лечев околу 6 месеци ама бев истрајна и по аларм си ги пиев лековите, ни минута ни две порано или подоцна, на време секогаш.
   
 15. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  11
  дали некој имал стрептоко ауреус во окото?
   
 16. tea-nova

  tea-nova Активен член

  Се зачлени на:
  31 март 2013
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  11
  Ќе ве молам некој ако знае нешто за бактеријата Pseudomonas aeruginosa во уво.блиска личност има проблем со ова,и се мачи веќе неколку години не најде никакво решение,па секое мислење е добредојдено.
   
 17. cinderella93

  cinderella93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  49
  Стрепкока Б-бактерија опасна или сепак не?

  Дали некој знае што представува бактеријата стрепкока? дали е опасна или не? и дали мора да се лечи? Пошо прочитав на една страна дека не е толку опасна и дека е обична бактерија, но сепак сум загрижена. Ве молам за одговор!!!!
   
 18. lanadelrey6

  lanadelrey6 Активен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  имам братучетка и има 15год, има односи со дечко и скоро 1год и пред недела дена и нашле бактерија на урината, стрептокока, а дечко и пред неа немал односи, исто така и она. Ве замолувам да ми кажете дали можеби е од тоа или нешто др, лаборантката прашувала дали девојчето имало односи, нема кого да праша, а јас не се разбирам од такви работи, колку побрзо ми одговорите толку подобро, благодарам :)
   
 19. lanadelrey6

  lanadelrey6 Активен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  може некој да ми одговори?стварно е итно :/
   
 20. LadyGaga7

  LadyGaga7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  23
  Некои податоци за Streptococcus pyogenes ??
   
  На beavis му/ѝ се допаѓа ова.