1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Банкарските сметки на граѓаните под лупа на УЈП

Дискусија во 'Политика и настани' започната од cresa-jagoda, 11 август 2018.

?

Дали се сложувате со оваа измена во Законот?

 1. Да

  7 глас(а)
  6,6%
 2. Не

  93 глас(а)
  87,7%
 3. Немам став

  6 глас(а)
  5,7%
 1. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.841
  Допаѓања:
  31.502
  Пол:
  Женски
  Ајде да подискутираме и на оваа тема, кое е вашето мислење? :)

  ,,Банкарските сметки на граѓаните нема повеќе да бидат банкарска тајна за Управата за јавни приходи. Владата го менува Законот за банки со што УЈП ќе добие слободен пристап до документите, трансакциите и депозитите на граѓаните во секое време."

  ,,Македонската асоцијација на банки остро се спротивставува на предложените измени. Сметаат дека со нив директно се навлегува во приватноста на граѓаните и заштита на личните податоци и се губи значењето на правниот термин банкарска тајна.

  „Увид во трансакциските сметки на клиентот претставува директна повреда на неговата приватност, навики, начин на живеење, со што може да се направи непоправлива штета доколку податоците бидат доставени до трети неовластени лица или бидат објавени во јавност. Ова може негативно да влијае на довербата на граѓаните во банките, која макотрпно се гради последниве 20-тина години“ - велат од Македонската асоцијација на банки."


  Повеќе може да прочитате на следниов линк:
  https://www.24.mk/bankarskite-smetki-na-gragjanite-pod-lupa-na-ujp

   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.748
  Допаѓања:
  12.361
  Пол:
  Женски
  А дали и во нивните сметки ќе гледа УЈП?
   
  На Someonespecial, lovestoneddd, Adi888 и 4 други им се допаѓа ова.
 3. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.935
  Допаѓања:
  13.982
  Пол:
  Женски
  Јас верувам дека и досега им биле достапни на увид, само сега и формално ќе го озаконат тоа.
   
  На lovestoneddd, madsteff, daylight и 2 други им се допаѓа ова.
 4. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.498
  Допаѓања:
  301.645
  Досега банкарска сметка беше достапна само на сопственикот или негов ополномоштен и на МВР фоколку има потреба од истрага.
   
  На Feminka22, Victorian, Someonespecial и 7 други им се допаѓа ова.
 5. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  7.974
  Пол:
  Женски
  Ќе испадне ова, мајка ти ако ти прати две илјадарки за роденден на сметка пошто живееш далеку од дома, да треба данок да пријавиш. |(

  Ако си порачам гаќи од интернет и платам со картичка, некоја во ујп што си го чепка носот ќе ми гледа одливи од сметка и ќе знае на што трошам пари. (facepalm)

  Браво бе, генијални се. Кому му текнуваат вакви брилијантни идеи...
   
  На Feminka22, Victorian, VDT2906 и 14 други им се допаѓа ова.
 6. Mikha4

  Mikha4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  1.433

  Не оди тоа воопшто така. Банките ќе праќаат извештаи до УЈП кој колку приливи има на сметка и по кој основ., но не и од каде доаѓаат тие приливи. Тие податоци ќе ги имаат во УЈП.


  Е сега останува да видиме колку провизија банките ќе ни наплатат за достава на истите тие податоци. За истите тие извештаи на фирмите им наплаќаат околу 100 денари месечно. Мислам дека овде лежи зајакот.
   
  На daylight, JaneMarple и MarigoldA им се допаѓа ова.
 7. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  7.974
  Пол:
  Женски
  Можеби лошо разбрав. Прочитав дека ќе имаат увид во сите трансакции на сметките.

  Инаку, за прилив од плата да речеме, нели платата поминува преку ујп? Чему увид во трансакциска колку ми легнала нето, кога вака или онака ги знаат бројките?
   
  На Feminka22, cresa-jagoda и JaneMarple им се допаѓа ова.
 8. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.857
  Допаѓања:
  19.213
  Пол:
  Женски
  Тууу ќе ми ги фатат милионите на сметка:rofl:.
   
  На candy.cane, Someonespecial, Nigredo Odor и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Mikha4

  Mikha4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  1.433
  Точно, тие бројки ги знаат. Ама сега ќе ги знаат по сите други основи по кои ти легнале пари на с-ка: од кирија, хонорари, договор на дело, дивиденда, авторски права...
   
  На stetoskop, JaneMarple и MarigoldA им се допаѓа ова.
 10. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  7.672
  Допаѓања:
  88.652
  ...од мајка ти, од другар за да му платиш онлајн оти него картичката не му фаќа, од маж ти за роденден, од другарка ти за кога ќе одиш у Солун да и купиш алишта...
   
  На Victorian, јolene, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. JaneMarple

  JaneMarple Активен член

  Се зачлени на:
  10 август 2018
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Ова ме наведува да размислувам дека пак ќе се вратиме во сивата зона;(
  Ќе се враќа и ојачува сивата економија која беше таргет да се намали и потполно искорени од претходната власт на тема економски политики.
   
  На SwanMay и Mikha4 им се допаѓа ова.
 12. Mikha4

  Mikha4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  1.433
  Можно е да поттикне паника меѓу граѓаните, веќе се осеќа и нелагодност по социјалните мрежи, иако во суштина УЈП ќе ги добива истите податоци кои ние сами им ги поднесуваме преку даночната пријава за персонален данок. И онака оние кои одбегнуваат плаќање на даноци не користат конвенционални методи на исплата(трансакциона сметки) така да не би требало да има некои големи поместувања по однос на ова прашање, баш напротив во теорија би требало да е алатка против порастот на сивата економија.
   
 13. JaneMarple

  JaneMarple Активен член

  Се зачлени на:
  10 август 2018
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Значи УЈП ќе добива само дополнителен извештај од банките кои ќе ни се наплаќа дополнително на нас корисниците на трансакциска. Чуму оваа дополнителна услуга и чуму сега и чуму да сме оштетени па за макар и биле 100денари?
   
 14. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  9.556
  Значи најсигурно јас да си имам сметка во Луксембуршки банки. Плус тоа јас овдека не работам, само ставам пари на сметка и они ќе ми барале данок за пари кои не се од Македонија, е тоа не ќе може. И нормално дека сум против, и ако случајно се изгласа ‘ЗА’ јас одма има да ги затворам сметките, сигурно нема да плаќам данок за пари од др. држава.
   
  На Victorian, jacqueline.s, iloveyou29 и 3 други им се допаѓа ова.
 15. Mikha4

  Mikha4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  1.433
  Законот ги обврзува банките да ги достават овие податоци, а банките ништо не прават гратис. Секако ги доставуваат за фирмите кои се Ддв обврзници, сега ќе си ги прошират извештаите и за иматели на тр. с-ки кои се физички лица.
  Сѐ ова е за да се олесни поднесувањето на годишната даночна пријава т. е. вака ќе ни се продаде, иако канцелариите на ујп се полни со административци кои и така ништо не работеа освен овие пријави, сега ќе си бидат на раат цела година .
   
 16. JaneMarple

  JaneMarple Активен член

  Се зачлени на:
  10 август 2018
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Ахам епа која како си ја наредил работата;)
   
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.654
  Допаѓања:
  207.399
  Експлицитен пример за нарушување на приватноста.
  Што има било кој, без налог, да има увид во било чија банкарска сметка???

  Знам дека ќе им биде полесно да дознаат доколку некој извршил финансиска малверзација, ама тоа, во никој случај, не смее да биде оправдување за ваков закон.

  Што е следно?? Без налог, кој сака, ќе може да ми прегледува и медицинска историја, и дома ќе ми влезе да ми чепка по фиоки???

  И многу ми е гајле ако било по европски правила. Не е во ред и треба да се преиначи.
   
  На Feminka22, Victorian, VictoriaSan и 10 други им се допаѓа ова.
 18. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.498
  Допаѓања:
  301.645
  Од што се плашите?!

  Платата е веќе оданочена.
  Кредитите ли да не ви ги видат?
  Хонорарите и дополнителните приходи се оданочиви одамна.

  Незнам зошто толкава паника кај чесен народ:wasntme:
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 19. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.554
  Допаѓања:
  31.039
  Пол:
  Женски
  Парите од друга држава да ги ставам на сметка и да им плаќам данок???
  Па ќе си ги чувам под перница :D 8)

  П.С. Ова е нарушување на приватноста.
  Не дека досега немало увид де, него ова вака јавно сега ;)
   
  На Lolo5, Martka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.654
  Допаѓања:
  207.399
  Затоа што е против законот за заштита на лични податоци.
   
  На VictoriaSan, Someonespecial, SwanMay и 5 други им се допаѓа ова.