1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Банкарските сметки на граѓаните под лупа на УЈП

Дискусија во 'Политика и настани' започната од cresa-jagoda, 11 август 2018.

?

Дали се сложувате со оваа измена во Законот?

  1. Да

    8 глас(а)
    7,3%
  2. Не

    94 глас(а)
    86,2%
  3. Немам став

    7 глас(а)
    6,4%
  1. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    А, дали одливот од сметка се оданочува, па да е предмет на разгледување на УЈП?
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не е!! Затоа и ме изнервира тоа што го прочитав дека и одливи ќе гледале!
    Ако тие ме излагале што пишувале, и јас те излагав тебе... еве.. признавам
     
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ми пречи секое навлегување во приватноста и сум против. Го гледам ова како отворање простор за махинации и манипулации по институционален пат.
     
    На Lianna Anna, cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    И приватен!!
    Како што сме оговарачка нација и 'да му умри козата на комшијата', гарант и за приватни психози ќе ги употребуваат некои!! Вервај ме!
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Дали познавате или сте слушнале за човек кој лежи во затвор поради затајување на данок? Јас да.
    Доколку државата нема увид над нашите сметки, како би дознале дека некој затајува данок?

    Друго, зошто мислите дека некоја тетка од УЈП ке ве оговара а истото нема да го направи чичкото кој работи во банка?
     
    На g8lQQk, JuLleE и referentka им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    И едниот и другиот се исто ризик Ребека :D
    Не се секирај... не ни фалат алапачи :D

    Него... без основано сомнение за криминал, судот не смее да издаде налог за претрес, а не пак овде зборуваме, за целосно прескокнување на правниот процес, и давање директна повластица во рацете на една државна институција... која со тоа би имала неприкосновено право да ми се плетка во животот, и мојот живот, со тоа е на 'изволте' на државата... која после тоа ќе ми одредува закони мене, а таа нема да ги почитува!

    Е*ате напредокот |(
     
  7. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Факт е дека поволностите кои ги нуди банката имаат и своја негативна страна (конкретно, рандом вработен лик знае дека ти пред 10 минутки си извадила 1000 евра од сметка). Доколку не сакам рандом луѓе да имаат увид над моите финансии, ке работам на црно.

    Зошто мислиш дека некој административец ке е заинтересиран дали си купила тампони или влошки?

    Државата веќе ги има на изволте нашите сметки, нема потреба од паники.
     
    На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Мене не верувам, искрено... луѓето околу мене, многу одамна имаат научено дека не лажам, па не се ни обидуваат да ме 'проверат', туку директно ме прашуваат, затоа што знаат дека точно ќе им кажам и не се срамам.... За општо ми е муабетот... дека алапачи си има... нека се здрави и живи :D

    Ова дека и до сега и' биле на изволте, нашите сметки, и јас го препрашав на темава... Оти ако и претходно било така, и тогаш не чинело.. уште полошо, што не сме ни биле известени...

    И вистина е муабетов дека е ново, или не? Вистина е воопшто дека е вистина ваков законот или не?
    Никој не ми појасна... за жал...
     
  9. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    Колку што разбрав ова се однесува проверка од УЈП само на ПРИЛИВ, а не и на одлив на пари на сметката.
    Ај тие што ги праќаат брат сестра од странство ко поклонче,некако ќе се правдаат(како-неам појма!).
    Ама па фриленсерите на кои им стига заработувачката преку трансакциска,е тие ќе бидат најмногу засегнати со изменава...Ова мое гледиште,можда грешам...
     
  10. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Сега сите што заработуваат преку интернет ќе плаќаат данок и заработувачката ќе им се оданочува која не е мала искрено.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Прашав, еве никој не ми одговори... Баталете брат/сестра од странство.... ете нека е кум, другар од детство, втор братучед, побратим... јас од еден град, тој/таа од друг град.... ме замолува, аман прати ми 500 евра на сметка, ќе ти ги вратам за 3 месеци, пример. Тоа ќе биде ПРИЛИВ на неговата/нејзината сметка... чаре??? И после кога тој/таа ќе ми ги врати, тоа ќе биде прилив кај мене... ќе си плаќаме даноци што сме си позајмиле и вратиле пари?
    До сега не беше така....
     
    На TarantulaA и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Оди на страната на УЈП и имаш убаво образложен одговор дека вакви работи не се даночат.
     
  13. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Како ќе знае УЈП дали позајмувам пари на близок пријател, или му плаќам некому за услуги... Ете за судски превод пример?
     
    На TarantulaA и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Сите што заработуваат преку интернет веќе плаќаат данок. До лани, данок на заработка од интернет беше 10 %, од оваа година, истиот е 6,5 %.
     
    Последна измена: 14 август 2018
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Копам и тргувам со биткоин подолго време, нека ме оданочат ајде. :D Отворете ги очите луѓе. Никому не сте должни да давате ваши пари а притоа да оди се кој полошо.
     
    На MemoryOfUniverse и Feminka22 им се допаѓа ова.
  16. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    10% е Ребекa,пo кoј oснoв 6,5%?
     
  17. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    На заработка од 1,000 евра ќе се плаќа 18% данок.
     
  18. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Приходите од интернет имаат одбиток од 35 %, т.е. од вкупните приходи се одземаат 35%, а на останатите 65 % приходи плаќаш 10 % данок.

    Како други приходи, во смисла на овој закон се сметаат и приходите остварени со електронска трговија преку специјализирани интернет страни, приходи од интернет маркетинг услуги и приходи остварени со продажба на корисен цврст отпад.
    Обврзник на данокот на доход е физичко лице кое остварува други приходи.
    Основа за пресметување на данокот на други приходи од овој член е нето приходот кој се утврдува со одбивање на нормираните трошоци од бруто приходот во висина од 35%.


    http://www.ujp.gov.mk/files/attachm...onalniot_danok_na_gohod_190_od_25_12_2017.pdf
    Член 55-а

    Од ЗАКОН ЗА ПЕРСОНАЛНИОТ ДАНОК НА ДОХОД кој влегува во сила со денот на објавувањето во „Службен весник на Република Македонија", а ќе започне да се применува од 1 јануари 2018 година.

    Од кога? Направени се измени во законот? Доколку има измени, стави линк од официјалната страна на УЈП.
     
  19. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
  20. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Чиста мира што постои Пајонер, и не се замараш да плаќаш данок овдека. Нема шанси мои пари да идат како некој во УЈП, може да се сликаат