1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бартолиниева жлезда/циста

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Gea, 22 септември 2011.

  1. milk.honney

    milk.honney Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    23
    јас бев кај мојот гениколог др оливера на владимир комаров во аеродром во демтра ординацијата и се вика. ме среди за 1000 денари, ме исчисти со локална анестезија, ми стаи дренче, се премачкував со бетадине и еве сега се повлече, ама местото си остана тврдичко. не е многу болно не се секирај ;)


    Уф колку ми ослесна со темава! Кожата ми е пдложна на внатречни ввлакна од депилација и прво си мислев дека е тоа, ама видов дека не се повлекува скоро 2 месеци..ставав црна маст од време не време ке извлечеше од неа крв , гној...грозно! ама пак беше тука.:( отидов на гениколог ме сецна со локална анестезија истече се од таму што не требше ми стаи дренче еден ден, после си се премачкував со бетадине. го немам веќе тоа топчето грдо, ама местото си остана тврдичко. од газата што го држев затворена на кожата неможеше да дише па ми се вцрви..таков е местото заебано е.сега се мачкам со афлодерм крема го оставам да дише па еве се повлекува и црвенилото полека...во меѓувреме си пијам цитерал за сваки случај.уф женски мислев дека сум само јас со ова..ми олесна :)
     
  2. female.3

    female.3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    37
    Сакам да прашам тие шо имаат искуство со оваа жлезда. Од кога ви се повлече нормално ли си имавте сексуални односи. Може ли повторно да ми се воспали поради тоа. Еве веке околу 2 недели ми е помината и некако ми е страв пак да не ми се воспали во текот на сексуалниот однос? Мислења? :)
     
  3. srcence04

    srcence04 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Го имам и јас истиот проблем или така мислам ама проблемот е што кај мене такво топче ми се појави на долниот дел на средина на вагиналниот отвор и не ме боли воопшто некогаш е помало а некогаш поголемо. Мислење? Благодарам однапред
     
  4. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Мало е сега, но постепено се шири,
    немој сама ништо да му правиш ,
    Оди на гинеколог таму ќе ти дадат и дијагноза и соодветен третман.
    Не чекај да ти стане поголемо !
     
  5. srcence04

    srcence04 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Бев денес на гинеколог ми рече дека тоа топче е масно ткиво и може да се направи мала операција и да ми го отстранат, но некаде имам читано дека големи се шансите да се појави повторно и сега се мислам што да правам. Дали има некој што ја има правено оваа операција?
     
  6. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто го користат терминот ,,операција,, по што веднаш го заплашуваат пациентот и му даваат негативно мислење и веднаш се откажува и бега од ординација.
    Јас немам правено но бев заедно со братучеда ми таа го правеше тој оперативен зафат кој траеше 10 минути (во 10 мин спаѓа и анестезијата, и припрема на пациентот и зафатот) Ќе те потсече со медицински стерилизиран матерјал, и ќе ти стави конец кој што се упива во кожата ќе појдеш уште еднаш на преглед и тоа е тоа.
    Но, после ова имај во предвид дека кога имаш секс, доколку немаш доволно влажнење може вагината малку да потече поради оваа жлезда која ја лачи баш таа течност.
    Немој да се плашиш, исто е како поткожно влакно на препоните кои ни се прават и тие доколку не ги отстраниме ние потекуваат нели, се собира лимфа внатре.
    Ти препорачувам да си го извршиш зафатот без никакво плашење, и немој да одиш сама, можеш слободно и на мајкати да си и кажеш, на секого му се случува
    Поздравче, и се надевам ти помогнав :)
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Crvenata

    Crvenata Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1
    И мене ми се појави нешто слично, немам болка само црвенило и сега за сега е мало. Дали е можно да станува за таков вид на жлезда со оглед на тоа дека немам сексуални односи или пак само обично мозолче кое настанало како резултат на бричење/ депилирање. Help :)
     
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Луѓе јас веќе не знам кај да фатам и во која тема да пишам.Во петокот осетив некои натекувања на лимфни јазли, на препоните, вратот и влезот на вагината.Бев на општ лекар, ме прати веднаш целосна крва слика да направам, на неа се покажа покачена седиментација и покачена вредност на лимфни јазли, ми препиша Коалмацин една доза и треба да ја испијам и да идам пак на контрола и пак да правам крвна слика.Ми рече дека најверојатно се работи за стрептокока(ако се вика така) и поради ова ми се инфицирале лимфите.Јас почнав да ги пијам лековите ама веќе 4 испив од 10 и нема никаков ефект.Јазлите ми се болни, ама таа на влезот на вагината е преболна, јас се сомневам на оваа жлезда, бидејќи во тој предел колку што знам нема други жлезди.Вака отокот мене ми е со големина на јајце, ама е тврдо на допир како топче и е поткожно, нема промени на кожата надворешно како апцес, црвенило и сл.Имам и менструација и од влошката почна да ми се иритира, иако се мијам со камилица неколку пати на ден и ставам облоги со ациди борици, ама сепак пошто е баш на влезот, а таму кожата е мека и нежна осеќам пецкање и чешање.Предходната недела имав температура, имунитетот ми е паднат многу, ама онака крвната слика ми е супер и крвата ми е 132.Вчера мајка ми слезе кај гинекологот да ја праша зошто јас со сет ум се вратив во Ск и кажала што е работата и таа рекла да продолжам со облоги и со терапијата дека ќе ми помине.Јас веќе с побркувам, ни можам да одам, ни да седам, да стојам, одењето во тоалет е агонија, ноќеска станав и плачев од болка.Дали според симптомите мислите дека е жлездава и дали е циста или воспаление на самата жлезда.Ве молам очајно за некаков совет оти ептен се истрауматизирав од што прочитав свашта на нет.
     
  9. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Да се надоврзам на постов, има некој искуство во врска со интервенцијава во Ремедика конкретно? И кој доктор би го препорачале? :hai:
     
  10. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    @blueberry93 Зошто сакаш на интервенција да одиш одма, болно е и повторно може да се врати.Јас еве откако прв пат имав проблем, досега ми се појави само уште еднаш, во еден ден и напачкав ацидо борици, мислам држев облога и потоа и ставив габрамицин или гентамицин исто е и веднаш пукна истече малку гној и од тогаш да чукнам во дрво немам никаков проблем.Дали ти моментално имаш оток?
     
  11. hajdi lejdi

    hajdi lejdi Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    28
    dali e na stranata ?ako e stranicno bartolievata zlezda e vospalena :sweat:ja znam dosta dobro taa bolka jas ja imav mi se vospaluvase na sekoi tri meseci sega za sreka ja nema ma sto se ne napraviv postojano se pojavuvase duri bev i vo remedika ja operirav no zaludno povtorno se pojavuvase no koga rodiv dete i sega ja nema,bolkite se uzasnii:sweat:probaj stavi list od zelka pobrzo ke ti provali toa e polno so gnoj i krv pa se nadevam deka ke se kurtulis:worried::(
     
  12. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    @hajdi lejdi Погрешно си ме сфатила јас ја имав веќе пред година и ми помина од тогаш немам само и давав совет на членката над мене.
     
  13. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Јас со ова се влечкам повеќе од пола година. Ми отече само левата страна и не знаев што е проблемот. Имав вагинална инфекција, пиев антибиотици, инфекцијата се повлече меѓутоа отокот се повлекуваше и враќаше постојано. Поточно секогаш после односи, после туширање со топла вода итн. Врвот беше докторка која ми кажа тој дел да го мачкам со гел за оток, бидејќи наводно станувало збор за отечена вена. (facepalm)
    И така си го игнорирав проблемот, си ги трпев болките, ама ептен ми отече и бев во Ремедика каде што ми рекоа дека станува збор за запушена жлезда и го исчистија тоа гнојот со стерилна игла.
    Е сега гледам дека имаш знаење во врска со оваа тема, ме интересира каде може да се испита насобраната течност дали е инфицирана? И на кој начин?
    Да го увидам коренот на проблемот. Понатаму доколку се отстрани таа жлезда дали може да се реши проблемот на подолг рок, или сепак не? Совет?:( Благодарам.
     
  14. bumbaroska

    bumbaroska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    pred mnogu godini imav i jas na ednata strana mi otekuvase neznaev za so se raboti ke mi puknese samo od sebe po nekoj mesec pak taka se dodeka ne oditeov na lekar mi ja otstranija zlezdata mi otvorija vestacki kanal od togas ne mi se ima pojaveno arno ama sega na drugata strana mi se pojavi samo mi ja seknaa ispece gnojot i mi rece deka ako se pojavi pak togas ke se vadi zlezdata.Zlezdata koga ke se izvadi posle toa nema da imas problem ama treba da ti oteci pa da se otsrani bidejki inace ne mozi da se napravi otstranuvanjeto
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    @blueberry93 Да гнојта може да ја испитаат на макробиологија, ќе и даде упут матичен таму ти земаат директно брис и ќе испитаат од што се појавува.Може да се појавува од стрептокока или некоја друга болест или некоја инфекција на урината која го воспалува, треба да се испита да се види дали проблемот е од нешто бактериско, ако нема ништо значи едноставно ти е тесен отворот, а ти се лачи повеќе секрет зошто од таа жлезда се лачи вагинален секрет и поради тоа не може да пробие и ти се затнува и се ствара апцес.Инаку прочитав дека отстранувањето не е баш гаранција дека нема да ти отекува пак.
    Јас еве како ја лекував, ништо не ми помогна освен габрамицин си мачкам малку мече и дава топлина ама гарант пука во рок од некој час.
    Инаку јас од огаш не практикувам миризливи влошки и тоалет, користам само памучни, свилен долен веш на минимум, тампони исто, практикувам да се мијам со ацидо секогаш кога имам менструација и избегнувам користење на бебешка пудра зошто ја користев после депилација и бричење, исто и ќе се миеш со благ детски шампон бекутан пр.со ништо друго.
     
    На Dust и blueberry93 им се допаѓа ова.
  16. hajdi lejdi

    hajdi lejdi Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    28
    ups sorry:*
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LoraAlways

    LoraAlways Нов член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Mi se pojavi nekoj otok na levata strana od usnata bese golem i tvrd no utrinava se smali i sega e pomal no seuste e tuka i e meko na dopir. Vcera imav bolka no ne mnogu golema a deneska skoro i da nema nikakva ..imam 16god i neznam dali da odam vednas na lekar ili da mackam i da pijam nesto ve molam pomognete ..
     
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Пожелно е да посетиш доктор. Да пиеш нешто на своја рака никако. Плус сега направија се со рецепт да се зема, порано барем вибрамицинот одеше и без рецепт...


    Јас со жлездава си имам проблем само од лева страна веќе 3 год..За чудо некое штом почнам Always да користам, одма ми се активира. Така и овој пат. Само еден ден искористив Always и сега си седам на една страна хаха
    Исто и од промена на тоалетна хартија, особено перфексна праска што мириса, ептен ја обожавам...за бришење нос:D

    Првиот пат кога ми се појави бев во Грција. Цела испаничена си ќутев, бев само со татко ми по некои документи, јас како шатка некоја одев, ама глупаво ми беше баш на него да кажам хаха
    Кога се прибравме директива на мажот на другарка ми му ѕвонев (гинеколог е, да не помислите нешто:D) ми рече црна маст да мачкам.
    Од тогаш до сега веќе 8-9 пати штом почувствувам дека ќе се активира, одма мачкам. Е овој пат немав црна маст, па ќе си чекам додека пукне сама. А кај мене станува оооооогромна, или барем мене голема ми делува - два големи ореви или мало јајце отприлика:@ и требаат 4-5 дена да созрее..
     
  19. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    Мене ми помогна гентамицин само што намачкав веднаш ми пукна, јас еднаш имав и скраја да е веќе од тогаш не, чувствувам блага болка понекогаш ама се мијам идма со ацидо борици и ми се смирува, обично некогаш после поактивен секс ми се случува, инаку тогаш јас сите светци ги видов јас толкава болка немам осетено ни после ни пред тоа, а ептен сум толерантна на болка било каква. Јас не да се движам јас не можев да лежам , да седам ништо...одев на факултет замислете со таква болка полагав и на крај се качив на автобус да си дојдам и ми пукна во автобус, па едно така незгодно па еден таков исцедок со лоша миризба аууу не можам да опишам кои патишествија ги доживеав. Така за да не ти се појавува пак пробај со ацодо да се премиваш од време на време и гентамицин е едно нешто се колнам во него.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Гентамицинот ич не ми помага :(
    А болката е стварно ненормална. Кога би можела да не се движам, не би мрднала, ама морам па нека боли колку сака. И јас толерирам јака болка, ама првиот пат кога ми пукна мислам господ го видов :rofl:
    За миризбата ич дане збориме, онесвестувачка е хахах
    А мајка ми па, како медицинско лице, ми вика ееееее не боли толку, што се жалиш, а јас и викам - ме боли повеќе од оној пат кога ме шиеше без анестезија. Она пак, е како нееее, ајде сега само се лигавиш тука хахах
    Кој не поминал низ ова, не знае колку боли... Бубрег, породување, па веројатно ова на трето место би го ставила. Иако и кичмава ме кине на моменти,одма ми поминува кога ќе помислам на жлездава :rofl: