1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бартолиниева жлезда/циста

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Gea, 22 септември 2011.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    @Dust читав на интерне дека болката е скоро слична со породилна, а тоа ми го потврди и стручно лице. Кој не осетил не знае, точно сите мислат дека претеруваш, се надевам дека нема ни да дознаат колку уствари не се претерува. Мене од две апчиња кетонал не ми помагаше. Мене прво ми почна со јака температура која ја немав со години, па тапа болка мислев хемороиди е оти не можев да процнам каде ме боли, па на крај кога ми отече леле мајко...Ни на најлош непријател не посакувам вакво нешто. Тој период по два кетонала пиев и болката не се смируваше, мене ми рекоа дека најверојатно е последица на стрептококи оти јас имав и отечени лимфи на врат на препони и пазуви, ама не знаат да кажат од што е. Како и да е јас ептен си имам проблеми во последно време пред менструација од тогаш па наваму и уште не можат да кажат што ми е конкретно, ама битно живеам во постојан страв да не се повтори.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Со ова не сум имала мака, ама имам мака со внатрешни влакна и мислам дека ќе полудам веќе од нив.
    Прво ми оперираа пилонидален синус (кај опашката) пред 5-6 години, за тоа лежев 3 дена во болница.
    Другиве внатрешни влакна чекам да потпорасне апцесот, па со топло чекам да избие на површина и со стерилна игла и серилни марамици го чистам (не го препорачувам овој метод дома, да не се разбереме погрешно), но, последниве два апцеса се приказна за себе.

    Едниот го имав 1 година може и се наоѓаше точно на бикини линијата, ниту на нога, ниту на вулва. Уште кога го приметив знаев дека е поинаков и бев на лекар, ми рекоа да го оставам на мира ако не ми смета. И не ми сметаше се до минатава недела, кога порасна долг и отече, па ме сечеа, лидокаинот секако не фати на гној, мислам ќе умрев на маса.
    Вториот апцес е “поврзан“ со првиот, но тој се наоѓа во месото на самата нога, не се ни приметува со око. Но на осет... ужасен е.

    Сеуште не боли и прашање на време е кога ќе заболи, а толку е внатре што нема шанси на живо да го сечат, ме чека пак сала осеќам.
    Со антибиотикот кој секако го пиев една недела не се намали...
     
  3. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Мене ме нокаутираа со анестезија за време на инцизија. Исто претходната ноќ зашто 2 дијазепама и аналгетик преку инфузија не помагаа. Трипав, не знам, може сум треснала и некоја глупост на сестрите и анестезиолозите. :D Местото беше многу заебано, немаше ништо на површина, само голем оток што ги опфаќаше вагиналната усна и клиторисот. Цела недела немав спиено асално, вриштев од болки, цела болница ја кренав у вис.
     
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Јас имав апцес на препон, поточно кај што се спојува ногата со вулвата. Ми ставија анестезија, ама џабе на гној... Секој милиметар со скалпелот го осетив. Башка игла во препон... Е тоа е болка ;)
     
  5. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Под локална анестезија беше?
     
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Не е локална анестезија во вистинска смисла. Лидокаин е, умртвува само мал дел од местото. Слично како на забар.
     
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Прашав пошто под целосна анестезија ме ставија ноќта пред инцизијата (од болки не можев да заспијам) и за време на инцизијата. Не знам дали е нормално, тука никој не спомнал... Битно ништо не сетив за време на сечењето.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  8. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Не се секирај, ако е ептен загноено подобро така :) т
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. UniqueABC

    UniqueABC Нов член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас имам ист проблем со жлездата но ме боли само при допир и одење па гинекологот ми препиша антибиотик и химорал и да ставам борова вода после 3 дена еве малку е растечено незнам дали да го прекинам антибиотикот уштр некој ден и да си ставам само од боровата вода и друго дали знаете од што може да се воспали оваа жлезда зошто мене ми рекоа од тесни фармерки а јас постојаното си носам облека точна за мене што се чувствувам удобно во неа
     
  10. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи дека е од тесна облека..
    Може трипам ама јас се мислам дека конкретно мене ми ја воспалува една тоалетна хартија:rofl: ама најсериозно.. секогаш носам иста облека што вообичаено ја носам, ама штом ја видам хартијава бегам како од ѓавол .. ама пак некогаш касно приметувам|(
    Мојава стигнува до големина на јајце..паметна таа, знае баш кога не треба:envy::D
    Тие денови сум како шатка во одењето:lol:
    Не го прекинувај антибиотикот, злобницава не е баш наивна..
     
    На 1209, Sesil и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  11. UniqueABC

    UniqueABC Нов член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Знам али прочитав дека кај некои минувало и без апчиња и сл само со миење со чаеви а моето не беше мн сериозно и мислам дека само се трујам со антибиотици затоа се мислам дали се доволно 4 дена
     
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Па добро, ако сметаш дека докторот не знае, тоа е друга работа.
    Иако јас не би сметала така.. антибиотици некогаш треба и 7 дена..
    И не зборам од памет, го имам проблемов со години наназад, пази да не дојдеш до степен да не можеш 5 чекори да направиш и гној да ти тече неколку дена откако ќе пукне и тоа обилно, само затоа што не се придржуваш до упатствата..
    А штом еднаш ти се појавило, да не те плашам ама шансите да ти се појави пак се огромни..
    И ми се чини секој пат е поголемо и поголемо :@
     
  13. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Jaс ја имав двапати со сега, првиот пат ми беше хорор, до степен да не можам да се движам, втор пат знав што треба да правам, само што почна да отекува си намачкав гентамицин маст, почна да пече и одма пукна. Тоа беше пред две години и од тогаш ништо, скраја да е. Знам дека оваа маст не е позната за лечење на проблемов, ама јас на своја рака пробав и се изненадив зошто само што намачкав и првиот пат ми пукна од неа, а предхно седум дена не можев оток со ништо да намалам.
    Инаку од многу работи може да се појави, дури и ако премногу се влажниш, а каналот ти е тесен. Мене конкретно мислам дека од бебешка пудра после депилација ми се појави, ми го затна каналчето.

    И лекови не престанувајте да пиете, тие спречуват поголема инфекција, мора телото од внатре да се бори ако има некоја бактерија.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Баш напротив бројче, гентамицин препорачуваат..барем досега 2 гинеколози ми имаат речено ..
    Ама зетко ми рече да мачкам ихтиол, црна маст е тоа. Како што таа ми помогна, ниедна не ми помогна. Е сега ова не е прв избор на гинеколозите, уствари не е ни последен ама стварно помага :)
    Смрди леле мајко, ама тоа е, некоја жртва мора да падне за гнојот со големина на јајце(facepalm):D
     
    Последна измена: 8 септември 2017
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Здраво.Може да ми кажете дали се работи за оваа жлезда бартолинова,имам како тврдо топче на надворешната усна,накај препонот,значи на одвнатре.Ме боли,така и забележав,кога се миев,и го осекам подлабоко.Незнам дали се работи за длабоко подкожно од депилација или за жлездава.На интернет на слики гледам на внатрешнатс страна на надворешната усба по работ е ,а кај мене повеке е накај препон но сепак на усната.

    @1209 @Dust ако може да ми одговорите,сте имале читам таква жлезда.
     
    Последна измена од модератор: 17 септември 2017
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Да имав.
     
  17. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Ај кажи ми дали може да е таа жлезда кај мене.Имам нешто како трдо длабоко на надворешната усна делот што го депилирам,накај препонот.Незнам дали е подкожно длабоко некое влакно или жлезда.Ме боли кога ке стиснам на него.Ме буни што ба гугл излегува повеке накај вагината дека се наога,мене ми е накај препон но сепак на усната надворешна.
     
  18. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.289
    Пол:
    Женски
    Влакно е, жлездата е на влезот од вагината иболи многу повеќе од влакно.
     
    На Dust и bebaa им се допаѓа ова.
  19. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Фала ти,ке почекам да видам врвче дали ке се направи.
     
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Не ти е жлездава..
    Да ти беше, ќе плачеше сега:lol:


    Се зезам..според описот твој, не е:)
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.