1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бартолиниева жлезда/циста

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Gea, 22 септември 2011.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Од тоа ти е 100 посто, кога ќе имаш време иди да ти го сецнат, 2мин работа, ќе то стават дрен и веќе нема да се појавува, вајда е чирче.
     
    На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lija07

    Lija07 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2021
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Za devojkite sto napravile operacija na zlezdata za kolku vreme vi se povlece otokot i dali sledniot den imavte bolka ili odma vi pomina
     
  3. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    Zdravo cista na bartolonievata zlezda od desna strana e uspivam I vibramicin I amoksiklav posto mi najdoa eserihijacoli. E sega doktorot mi vika da odam da mi ja secnat da ja ispraznat pa sakam sovet od vas dali Moze nekako doma so oblige so nesto da se izleci da ne se pravi zagat. Fala vi mnogu
     
  4. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Јас често мака мачам со тоа, се повлекува но после извесно време пак се појавува....и се така до бесконечност :( Јас дека сега сум бремена, плус нели цела година со Короната, не ми се одеше по болници, па не се решив за отстанување, ќе видиме ако се воспали пак следен пат како ќе сум....
     
    На *Mila24* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    986
    Допаѓања:
    3.141
    Пол:
    Женски
    Ох, кога ќе ми текне. Два пати ја имав оваа жлезда. Првиот пат лесно беше ,сама се повлече. Ама летово светците ги видов, за среќа сама пукна.
     
  6. Daisy_11

    Daisy_11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Последниве месеци постојано ми се воспалува, бев на доктор неколку пати ми ја исчисти со хидроген и последно ми даде и антибиотик ама џабе после недела дена пак исто, надворешно немам ништо на кожата ама внатрешно има топче кое е многу болно за ден два пука, но често се воспалува, како се справувате вие со овој проблем? Фала ви
     
  7. Lija07

    Lija07 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2021
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj imal problem so zlezdata vo deveti mesec bremenost predhodno mi pravea operacija mi go cistea sega vo 9ti mesec pak mi se pojavi...
     
  8. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Кај мене се беше активирала повторно во 9ти месец, некаде една недела беше како топче полни со гној, но само од себе си пукна најверојатно и се повлече. А инаку се породив со царски рез.
     
    На Lija07 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski Moze li da mi preporacate dobar ginekolog za cista na bartolonieva zlezda?
     
  10. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    1.174
    Пол:
    Женски
    Здраво да го споделам и јас моето искуство со вас.. Ужасни беа болките;( Ми се појави и мене во вид на топче имав на лева мала усна и од тука започна мојот пекол,болки невидени.. Бидејќи беше викенд а имав многу болки веднаш се упативме на гак со мм ме прегледаа таму и дијагнозата беше следна: на лева мала усна се опипува тврда формација со големина на зрно лешник во прилог на gl.bartolinitis acuta
    Совет : ладни облоги и Доксицилин 7 дена контрола на угак после една недела
    Одам на контрола на моја среќа се погоди др Јадранка ме прегледа и ми рече почекајте надвор .. Кога дојде сестрата јас очекував извештајот да ми го даде она ми донесе еден куп документи.. И поставена нова дијагноза ми рече само ќе одиш на трансфузија за крвна група и ќе се вратиш овде кај сестрите после шалтерот да закажеш за интервенција. Имав дијагноза N75.0 (циста на бартолониева жлезда ) др Јадранка ми постави уште една на извештајот (кога отидов на контрола ) D28 ( доброчуден тумор на стидница) и на извештајот ми пиша:туморска формација тврда на палпација на лева мала усна во големина на бадем. Да се земат брисеви и да се закаже за интервенција и крвна група и рх фактор .. помина и тоа закажав отидов таму ме примија ми отворија историја и со целосна анестезија ми направија инцизија лежев во болница, и ме пуштија дома. Секако имав болки после тоа неможев да седам да одам во вц.. Ама се помина и фала му на господ не ми се врати .:)
     
  11. Sara.Be

    Sara.Be Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Здраво. На моја другарка и се појави ваков проблем. Сега во моментов го има истиот проблем, се појавува 3 години со ред. Оди сите 3 пати на гинеколог, докторката и дава апчиња, инекција за да пробија и маст. Неа и се појавува на грлото на вагината од лева страна. Значи не е на надворешниот дел од вагината, туку внатре. Има големи болки и е многу големо. Првиот пат и беше како јајце сега големина на орев. Почнува и да се шири накај мочниот меур. Откако ќе ја прими инекцијата и течи гној. Ваше мислење дали станува збор за истава жлезда, бидејќи неа и се јавува на вагиналниот отвор не однадвор. Фала.
     
  12. Smizyy

    Smizyy Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Posle k
    olku vreme ti padnaa koncite ?
     
    На Hijabigurll му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    1.174
    Пол:
    Женски
    Здраво конците ми паднаа после 12 дена.
     
  14. Smizyy

    Smizyy Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Kaj mene denes e 12 den megutoa visat i uste ne se padnati bev denes na kontrola mi rece Dr.Jadranka mij se solena voda ako ne ti padnat za mesec dena dojdi ke go iseceme
     
    На Hijabigurll му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    1.174
    Пол:
    Женски
    Послушај ја докторката не се секирај кај некого побрзо заздравува кај некого по споро..
     
    На Smizyy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    Здраво Феминки ми треба искуство од тие што ја имаат дадено цистата на бартолониевата жлезда пост оперативниот како оди закрепнувањето?
     
  17. Smizyy

    Smizyy Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Skoro 3ta nedela pomina od incizijata koncite seuste ne mi padnaa... Mora da se vnimava ponatamu ne nosam tesno nikako
     
    На *Mila24* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    Jas pravev operacija vo vtornikot sto znaci e presno Imam bolkipri stanuvanje I sednuvanje sto e normalno. A dali mackavte nesto na ranata ili samo antibiotik pievme?
     
  19. Smizyy

    Smizyy Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2021
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Piev antibiotik pred da mi praat operacija i posle toa, nemas potreba nisto da mackas osven da se mies so kamilica i solena voda... Veruvaj mi deka uste i ja imam bolka nekogas na momenti iako e 3 nedela denes normalno e da te boli prvite denovi i nemoj nikako farmerki da oblekuvas ili tesno..Ako ne mi padnat koncite sto mi visat ke odam da mi gi iZvadat oni , inace Dr.Jadranka te operirase?
     
    На *Mila24* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    Ne mene operirase dr.Jovanovski vo Remedika