Форумџика на годината 2020

Бајпас на желудникот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lileee, 4 јули 2011.

 1. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  12
  што мислите за бајпас на желудникот,кај нас има ли такви операции,сум слушнала дека тоа е најсигурна работа за намалување на тежината.кој има сознание било какво за тоа нека пише.би сакал да направам таква операција бидејки имам проблем со тежината веќе долго време .пишете.........секоја информација е добредојдена поздрав......
   
 2. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  96
  бајпас на желудникот

  сум слушнала дека има но треба да имаш навистина голем проблем со тежината за да имаш право на таа операција . прашај го матичниот лекар но пред да се одлучиш на такво нешто размисли дали се си направила за да ослабниш ( диети вежби чаеви таблетки итн )
   
 3. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  бајпас на желудникот

  [​IMG]

  Ова е гастритичен бајпас, значи.
  Балонот се полни со нетоксична обоена течност,каква е незнам.
  Вметнувањето трае околу пола час, но после треба да се држе некоја диета,за да се навикне организмот на туѓото тело. Балонот зафаќа голем дел во желудникот, па затоа не се јавува чувство за глад,имаме чувство како да ни е полн стомакот.
  Мислам дека ова е добар начин за намалување на килограмите,секако ако нема друг начин.Лично,јас ова не би се осмелила да го ставам.
   
 4. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  12
  зошто не би се осмелиле ако освен немате проблеми со тежината нели е идеален лек за килограмите .има ли кај нас такви операции знаете ли
   
 5. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  Па ова е добар начин за оние со вишок килограми,а јас ги немам.И самото присуство на туѓо тело ме згрозува.
  Има кај нас, се вметнува овој балон,прочитав на еден форум.
   
 6. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  733
  До сега не сум слушнала дека се изведува оваа постапка кај нас. Сепак ова е прилично инвазивна процедура, и не се изведува по барање на пациентот т.е извини ама морам да речам не се изведува од бес туку ако навистина пациентот има неизбежна потреба од вакво нешто: многу голема телесна тежина која сериозно го загрозува неговото здравје проследено со неможност особата да изведува физички активности. Ова не е липосукција, туку е сложена абдоминална хируршка процедура. Не е најсигурен начин за смалување на телесна тежина, туку е последна опција кај пациенти кои како што кажав имаат тешки здраствени проблеми поради огромната тежина. Кога особата ќе намали дел од тежината и пак е во можност да изведува било каква физичка активност, бајпасот се одстранува и се продолжува со намалување на тежината на стандарни начини, вежбање, строго контролирани диети од нутриционист, строго контролирана употреба на лаксативи и диуретици од страна на доктор. Мој совет е целосно да ја одстраниш идејата за ваква процедура од главата, се што изгледа за лесно и практично сепак не е толку корисно. Има милион начини кои се здрави и кои придонесуваат да се добие посакуваната тежина. Земи трчај секое утро, наместо да размислуваш за вакви опасни "лесни" начини на слабеење.

  [​IMG]

  Ова е гастричен бајпас, а погоре процедурата итрагастричен балон кој не е баш ни официјано одобрен од Светска Здраствена Организација.
   
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.843
  Допаѓања:
  114.760
  Практично бегање од проблемот и решавање по линија на помал отпор.Нејсе,имам читано дека им се одобрува вакво нешто само на пациенти со сериозни здравствени проблеми како резултат на прекумерна тежина која е трицифрена,а сите останати не,диета,вежбање и тоа е тоа.
  Сепак,кај многу и не се покажува ко успешна.Не знам кој беше соодносот успешни-неуспешни,но сепак си постои ризик и да биде неуспешно и по здравје.
   
 8. StefiNikola

  StefiNikola Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  57
  Моја тетка од ова чудо е во кома 1 година :envy:
   
 9. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  12
  зошто
   
 10. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  12
  тогаш зошто сум слушнала дека се става прстен однадвор на средина во желудникот и така тој се дели на два дела при што се чувствува ситост од малку јадење или оваа е друга операција незнам потребни ми се информации
   
 11. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  96
  Izvini lilee vaka sto prasuvam no kolku kilogrami imas ? prasuvam za da znam dali navistina imas tolku mnogu ili ti e od bes ili izvini vaka od mrzlivost ?
   
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.843
  Допаѓања:
  114.760
  Лиле,искрено за колку килограми се работи?!
   
 13. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Девојче ај не си играј со здравјето... |(
  Како прво вакви хируршки интервенции не сум чула кај нас да се прават, а и да се прават тоа би било за пациенти што имаат прекумерна телесна тежина, што сериозно им го загрозува здравјето и функцијата на виталните органи...Ти кажаа и другите феминки...
  Ако сакаш да ослабеш земи си диета држи си (доктор да ти ја препише) и вежбај секој ден, пиј многу вода и чаеви за детоксикација...Не дозволувај дебелината да ти стане психички проблем, затоа што со вакви чекори како бај-пас на желудник си на добар пат кон тоа... |(
  Поарно оди липосукции прави и сл. , него да се замараш со вакви глупости...
   
 14. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  Значи од овој бајпас има повеќе штета,отколку корист.
   
 15. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  12
  вака висока сум 170 см тешка да не речам скоро 100 кг .па тоа е многу да ви кажам замене .притоа неможам да вежбам бидејки имам астма и не смеам да се заморувам а се здебелив одкога почнав да пијам антидепрссиви точно веке 8 години по ред секоја година сум потешка за 5 до 6 кг
  навистина ми треба помош,бидејќи сум навистина тешка доста и најлошо од се неможам да ја контролирам гладта
   
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.843
  Допаѓања:
  114.760
  Можеш да ја контролираш гладта,само немаш план,немаш мотив,а делот со АД дополнително ја објаснува ситуацијата.Мораш цврство да решиш.Оди во подфорум диети,имаме тема морална поддршка за сите што сакаат да ослабат,девојките се фини и дружељубиви,а и мотивирачки,ќе ти помогнат секако.Има начини,не си го загрозувај здравјето со некое нереално решение.
  Ако сеуште го посетуваш психијатарот побарај да ти ја смени терапијата затоа што можеби не ти делува убаво,со оглед на тоа што не можеш да ја контролираш гладта (која можеби е емоционална),затоа што АД не дебелеат,апче не дебелее,крај.Се случува од некои,ама тоа е незначително качување на килограми,но не и толку многу.
  И асмата најчесто е психосоматска болест,а се влошува со дебелина.У секој случај,ако имаш близу 100 не можеш да вежбаш,ама затоа ќе пешачиш со умерено темпо додека не постигнеш одредена тежина и ќе видиш како тогаш се полесно ќе ти се гледа,а асмата ќе биде незабележителна.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 17. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  12
  убави мотивирачки зборови благодарам
   
 18. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  733
  Лиле ти мислиш на gastric-ring операција, а не на гастричен бајпас. Сепак и гастричен бајпас, и прстен и балон се користат во истите случаеви како што наведов јас горе и другите феминки. Особено баш не е индицирани во твојот случај поради асмата. Мој совет исто како што кажа Лилит прво умерена физичка активност, пешачење во склоп со добро органзирани диети. Искрено јас би ти препорачала и да се распрашаш за диет клубовите низ нашата држава. Имам другарка која навистина имаше тежок проблем со тежината и пред 6 години се зачлени во еден диет клуб во Скопје. Не знам искрено како се викаше, ама знам дека тој беше прв таков клуб во нашата држава. И направија индивидуален диет план, и беше под редовна нивна контрола, секоја недела одеше на нешто како контрола, мерење и плус и го модифицираја планот според прогресот на диетата. Јас искрено бев скептик, но девојчето ослаби околу 30 кг, постепено и здраво. Мислам дека во твојот случај ова е доста добра опција. :)
   
 19. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  96
  Lilit pa ti i da sakas nemozes da odis na operacija :D treba mnogu poveke da tezis od 100 kila . Jas super te razbiram za tvojata sostojba koja e poveke psiholoska otkolku fizioloska . namesto da davas pari po gluposti ako imas moznost kupi si nekoj pojas za slabeenje od onie so masaza i plus nekoj preparat za slabeenje sto gi ima mnogu . otkako ke simnes barem 5 kg zelbata za uste pomalku ke te natera i pomalku da jades i dieti da drzis
  veruvaj vo sebe mozes :clap:
  pozdrav
   
 20. lileee

  lileee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  12
  можеби изгледа како добар предлог но јас не сум од скопје и неможам да патувам не сум во можност морам самата да се борам некако многу е тешко верувајте како да имам два демони околу мене депресијата и дебелината потешко неможе да биде :(јас сум од кавадарци кај нас нема ниту некаков диет клуб ниту пак некој доктор што ке те упати во добра диета ,диета која ке ти ја одреди според некои испитувања на организамот толку е тешко да се бориш секој ден со храната само тој што е дебел знае