Бегање од проблеми

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 5 јуни 2010.

 1. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  271
  бегање од проблеми НЕ, порано или подоцна мора да се соочиме со тој проблем.
  а за проблемите на другите, секогаш сум подготвена да им помагам на кој било начин
   
 2. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.682
  Многу ми е полесно кога ќе се соочам со проблемот и се трудам да го решам и не можам да го игнорирам колку и да сакам бидејќи едноставно не можам да бидам среќна кога знам дека има нешто што ме мачи.Без разлика дали е нешто големо или мало,за најмала ситница ми се случува истото.

  Никогаш не се замарам да ги решавам проблемите на другите,сепак тоа е туѓ живот и не сум јас таа што треба да одлучи што ќе прават со проблемот.Доколку побараат совет ќе бидат добредојдени,но понатаму не навлегувам.
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.770
  Ги решавам моите, ги решавам туѓите, абре се решавам. Човек без работа :lol: :lol: Некогаш дури и ме нервирааѕ луѓе кои си бегаат од проблемите, па одам јас да им го решам, да не гледам така растурено :lol:
  Не чини, знам, ама фрик сум за такви работи. И не бегам од проблеми. Се соочувам гради в гради и ги туркам на земја!
   
 4. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Проблемите исто како задачи чекаат да ги решиш, ако не решиш задача самата не може да се реши, затоа фрлете се во решавање на проблеми оти никој друг нема да ви ги реши, дај боже никој да нема проблеми.
   
 5. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  142
  порано бегав од проблеми, меѓутоа сватив дека со тоа правам многу голема грешка и сега почнав да се соочувам со проблемите. after all тие се сепак мои проблеми и не треба да чекам било кој да ми ги реши :)
   
 6. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  389
  Неможе да се избега од проблемите,кога тогаш мора да се решат.Решавањето на проблемите може само да се одложува.Јас лично секогаш се трудам да си ги решам проблемите,не сум личност која неможе да се соочи со проблемот,па каков и да е.Но знам луѓе кои несакаат да си ги решат проблемите.Или не сакаат или немаат доволно храброст да се соочат со нив па прибегнуваат кон разни пороци.Но тоа не е решени да напиеш и да заборавиш,ќе ги заборавиш проблемите за извесно време,но со тоа не се решаваат,тие пак не чекаат нас.Секогаш се трудам со трезна глава и чиста совест да си ги решам проблемите.
   
 7. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  626
  Допаѓања:
  741
  Не - никогаш :)

  Ако денес не го кажам или решам - утре ќе биде потешко :)
   
 8. opusteno

  opusteno Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Проблемите дефинитивно треба да се решат, бидејки се додека се туркаат под тепих подоцна стануваат потешки за решавање. И најважно always look on the bright side of life :)
   
 9. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.677
  Допаѓања:
  4.095
  Сум пробувала порано да бегам, без разлика дали е ситница или нешто друго, дали се работи за тест, љубов, другарство.. Но сватив ништо не се решава ако бегаш! Колку и да бегаш, тој пак ќе те стаса, ќе биде тука. Можеш да ги заборавиш но тоа е само на кратко, ке пиеш алкохол, ќе ги заборавиш вечерта а сабјлето пак ќе ти дојдат на глава, нема ваљда да пиеш ти секој ден да ги забораваш?! Ова зборам за посериозни проблеми. Треба да се соочиш со нив лице во лице, иако некогаш тоа е тешко и тие изгледаат нерешливи. Ако бегаш, уште полошо е за тебе, некој ден пак ќе мораш да се соочиш со нив. Некои викаат дека ниеден проблем не е нерешлив, но стварно постојат, некој се и остануваат цел живот... За одредени проблеми сум пробала да се соочам, не ми успеало во моментот и не би ми успеало. Доолго време не се сретнав со истиот проблем, но како и да е од никаде и за ништо пак ми искрсна. И верувам долго време ќе ме следи. Едноставно не се решава. Ако сака ќе се решеше и сам веќе! Ама никако не иде. Ама, сепак секогаш треба да се трудиме да не бегаме и да го решиме. Нема да исчезнат сами од себе. И никогаш не треба да оставаме на други да ни ги решаваат НАШИТЕ проблеми, од повеќе причини. Некои луѓе си имаат enough problems of their own, други може те мразат а ти тоа не го ни гледаш уште повеќе ќе ти ја замрсат работата и намерно уште полошо ќе ти направат, а па некои и ненамерно може да ти ја закашкаат работата. Затоа, најдобро си е сам да си ги решаваш своите проблеми, а потоа ако можеш и сакаш на своите најблиски, ако тие толку сакаат ти баш да им го решиш, ако они не можат :?: .. ама полошо за себе, само одбегнуваат да се сретнат во очи со проблемот, и ништо нема да постигнат така во животот понатаму. ;)
   
 10. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.023
  никогашшшш не бегам,секогаш ќе ме стигнат.што и да е додека е топло полесно се решава апосле кога ќе излади може и да се заборави.незнам зошто бегаат од проблеми некои?!?за да намлезат во поголеми проблеми-тоа е одговорот :)
   
 11. twisterworp

  twisterworp Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  19
  Се соочувам гради в гради и ги туркам на земја! ова многу ми се допаѓа :D
  да подобро да се лечи одколку... абе подобра е погорната реченица :lol:
  мора да се соочи човек иначе нема нигде да стигни ќе тапка в место само и ништо
  од стоење нема аир шо викаат старите.
   
 12. Biggie

  Biggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  62
  Багањето од проблемите не е нивно решение. Кога-тогаш пак ќе се соочиме со нив, а ќе биде уште потешко затоа што се застарени, а со нови рани.
  Што се однесува со мене сакам да им помогнам на луѓето колку што сум во можност. Практикувам сама да си ги решам "проблемите" , иако примам и туѓи совети.
  Најмногу ми е криво и се нервирам кога секогаш се трудам да помогнам, а потоа тоа не ми се враќа и се прават како ништо да не било.
  Сепак .. тоа е тоа.
   
  На unforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 13. unforgiven

  unforgiven Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Пааа мене ми е полесно да се соочам со проблемите..иии колку тие што се замараат за моите проблеми толку и јас за нивните ;)
   
 14. tweetygirl

  tweetygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  10
  Да скоро секогаш се соочувам со проблемите, таква сум неможам да сум мирна кога знам дека имам проблем никогаш не се откажувам одам до крај се борам, никогаш не кревам раце без разлика што и да е не се предавам!!! :) :)
   
 15. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.737
  и јас како тебе tweety girl сум борец и не дозволувам проблемите да владеат со мене
  проблемите ги решавам сама-без помош од мама тато или брат ми(примам совети-но сепак финалната одлука ја донесувам јас :lol: )
  а што се однесува до другарките-во секое време можат да ми се обратат за совет, помош,секако доколку сум во можност ке им помогнам
  :$
   
 16. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.825
  Не ,јас не бегам од проблемите .
  Кога имам некој проблем не очекувам воопшто поддршка или совет од некого
  и не кажувам на никого , си го решавам на мој начин .
  Им кажувам на другите после решавањето на проблемот, за нели ако наидат на таков проблем некогаш.
  Во тој период (кога имам проблем )се фокусирам само на тоа за што побрзо да си замине тој проблем ,бидејќи ќе дојде друг и трет , таков е животот со проблеми а јас знаам да се справувам со нив онака машки. Ако не се решаваат навреме ,ако се бега од нив со тек на време проблемите ќе стануваат поголеми и ќе наидат и други дополнителни проблеми и ептен ќе е тесно и стресно .
  Едноставно сум таква ,можеби бидејќи имам животен проблем и тоа голем кој не се решава ( мајка ми и нејзините психолошки проблеми ) останатите проблеми се лесни и едноставни како боза за мене.
  Секој мора да сенаучи да се носи со своите проблеми и што побрзо да ги решава ,бидејќи со бегање од нив тие никогаш нема да се решат ,само ќе станат поголеми и покомплицирани за решавање .
   
 17. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  281
  Дали е бегање тоа сто немав веке излез од ситуацијата па заминав на друго место?многу години се трудев да си го ресам проблемот и на крај не ми остана нисто друго освен да ги спакувам куферите.Искрено не се 4увствувам како слаба напротив направив голем 4екор и проблемот своевремено сам се реси.Не4иј бес сега се смири а со тоа избегнав голема трагедија,мислам дека некогас е добро да се бега но не од проблемот туку од тој сто ти го прави зивотот проблемати4ен. :!:
   
 18. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.469
  Не бегам од проблемите. Како би можела, кога се тука и ме следат. Џабе би си играла брканица со нив, на крај пак ќе ме фатат и ќе изгубам. Убаво од старт пробувам да ги решам, со одолговлекување и самата себе си се преоптеретувам.

  Туѓите проблеми не ги решавам. Пробувам да помогнам ако сум во можност или пак да упатам некого кон нешто. Но не секогаш. :!:
   
 19. Cokolatce95

  Cokolatce95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  131
  Не бегам од проблеми, само привремено ги одложувам :lol:
  Кога-тогаш, мора да се соочиш со нив.
   
 20. Justice.Girl

  Justice.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Најчесто се соочувам со проблемите, гледам на најдам решение, а тоа решение да биде прифатливо и разумно, но се случува и да оставам некој проблем да исчезне самиот по себе со тек на времето :) Сепак најдобар начин е соочувањето со проблемите според мене :)