Бегање од проблеми

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 5 јуни 2010.

 1. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.866
  Допаѓања:
  2.033
  Секогаш се трудам да го решам проблемот, па колку и да е голем, за се има решение,
  у животов за се има решение, само човек треба да се труди, да биде упорен...
  нема да имам фајде ако прблемот го оставам
   
 2. elizabethsuon

  elizabethsuon Активен член

  Се зачлени на:
  26 мај 2012
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  15
  Јас веќе една година бегам од проблеми и се повеќе и повеќе ми се трупат... некако како да се вртам во круг. .
   
 3. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.707
  И откако ќе решам некој проблем, секогаш се појавува нов. Така што бегањето од проблемите не е добар начин, само повеќе ќе се трупаат и грижите ќе стануваат се поголеми. А знаеме дека нема живот без проблеми, така што треба да се трудиме да ги решаваме, без никакво одложување. Така станува само полошо-никаква корист од бегањето.
   
 4. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.386
  Бегањето од проблем-не е решавање на проблем,бидејки нема проблем кој не е нерешлив.Факт е дека кога имаме проблем тогаш тој е за нас најголем и понекогаш не гледаме солуција,но мора да смогнеме сили и да го најдеме соодветното решение бидејки само ние го имаме решението,секој друг од страна и да сака да ни помогне неможе бидејки конечната одлука ја донесуваме ние самите.
   
 5. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.270
  Никогаш не ги избегнувам проблемите, туку директно пристапувам кон нивно решавање. Со одложување на проблемот нема истиот магично да исчезне! :!: Од што заклучувам дека секогаш е полесно да се реши веднаш проблемот отколку по одредено одложување и бегање од истиот.
  Во врска со помагање на други - помагам колку што можам да помогнам и се разбира на тие што бараат помош. :)
   
 6. Artist14

  Artist14 Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  13
  Никогаш не се бега од проблемите,доста кукавички е и не само што е кукавички, со бегањто добиваш + проблеми, па после справи се ако можеш
   
 7. sweat2

  sweat2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  gi ostavam za drug den hhahhaha
   
 8. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.496
  Допаѓања:
  4.987
  Пол:
  Женски
  Не знам како успеваат луѓето да избегаат од проблеми.
  Јас додека не расчистам нешто не можам мирна да спијам. Така простум да баталам се, и да речам дека утре ќе мислам на тоа. :^)
   
  На sweat2 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Ако имам некој проблем веднаш се трудам да го решам.Колку и да сакаме неможеме да ѓи избегнеме на проблемите ако не ѓи решиме,бидејки тие може само да се трупат и на крајот да сме во многу тешка состојба...
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.155
  Не бегам од нив иако ме среќаваат на секој чекор. Цврсто стојам и давам образ да ми залепат шамар па потоа го вртам и другиот образ. Се опаметувам :) и станувам појака.
   
  На kravce и Serafima им се допаѓа ова.
 11. evangelina.ina

  evangelina.ina Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  12.156
  Пол:
  Женски
  Никогаш не бегам од проблемот (некогаш знам да го преспијам во смисла мноогу сум се вознемирила па организмот се штити и бара сон ,барем јас така си заклучив сама за себе) но,тоа е само една ноќ..Одморена подобро размислувам и решавам,правам грешки и се учам на нив и можи пак истата да ја напрам :tmi: но битно е дека не пикам ништо под черџе ,решавам,признавам,се извинувам ,се што е потребно,значи нема проблемот сам од себе да помини секогаш иди нов и јас се соочувам падната на колена или испраена и силна важно се соочувам...
   
 12. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.005
  Допаѓања:
  5.510
  Не можам да игнорирам проблем , се осеќам дека го вчелам по себе. Се нервирам за проблеми, се трудам да решам, ама не е секогаш во наша моќ да решаваме свои па и туѓи проблеми.
   
 13. Snow.Queen

  Snow.Queen Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  14
  Порано (во изминативе 2 год) имав многу проблеми,и семејни и училишни.И јас постојано бегав од проблемите,незнаев како да постапам,всушност не ни размислував,ама сега се каам за тоа.Штом избегаш од еден проблем ти се отвара нов.Но сега не,сега се трудам веднаш и правилно да го решам проблемот. :)
   
 14. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Прво и прво се трудам да немам проблеми. Но, како од земја да никнуваат тие, па кога некој пред мене ќе се појави и ми пречи, едноставно барам решение, па анеднаш в глава ми излегуваат над илјадици решенија, потоа остануваат само три, додека не остане само едно, тоа го исполнувам на дело и проблемот решен или не. Ако, планот не ми успее, само го земам в раце Планот Бе, а ако и тој не успее планот Це и така до бескрај, се додека не дојдеме до решение на проблемот. Всушност решавањето на проблеми е интересно, ако не го земеш в предвид фактот дека можеш сериозно да се заглавиш во калта. :D Тка да не бегам од проблеми. :!:
   
 15. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.737
  Допаѓања:
  4.820
  Пол:
  Женски
  Колку и да сакам да ги избегнам проблемите едноставно неможам.Можеби за момент би престанала да мислам дека ги имам,ама дека ќе избегам неможам.Eдинствено бегство на проблемите е барањето и размислувањето на кој начин би можеле да ги решиме тие проблеми.Но,за жал некои бегањето од пробелмите го бараат во алохохолот и дрогата,што мислат дека ако се напијат нема повеќе да ги имаат проблемите,но не е така.Со пиењето нема ништо да постигнеш,денес ќе се опијаниш,следниот ден ќе се отрезниш,но пробелмите се сеуште тука.
   
  На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
 16. rosebush

  rosebush Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2012
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  886
  Признавам,кога имам проблеми едноставно се губам во својата психа.
  Неможам да избегам од нив,ниту пак сум доволно храбра да се соочам со нив.
  Можеби едноставно не сум доволно паметна за се тоа :)
   
  На julie77 и PeaceLoveBasketball им се допаѓа ова.
 17. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.547
  Пол:
  Женски
  Најубаво е да кога ќе го избегнуваш проблемот, али лошото е кога тој проблем ќе ти се појави повторно и веќе ќе немаш сили да го избегнуваш ќе мораш да се соочиш со него. Јас искрено несакам да ги избегнувам проблемите бидејќи секој проблем си има и свои последици, така да што побрзо се соочам со проблемот толку побрзо ќе си бидам на раат :)
   
 18. CoCoGiiiRL

  CoCoGiiiRL Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  3.192
  Пол:
  Женски
  Зависи има проблеми кои не можеш да бегаш и да сакаш но има и проблеми кои сакаш неќеш мора да бегаш.. тоа е животт :worried:
   
 19. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.894
  Значи колку повеќе бегаме тие се' се поблиску до нас .јас не бегам ги решавам и готаво поминале...На моите најблиски се трудам понекогаш да ти решам...
   
 20. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.691
  Допаѓања:
  50.054
  Пол:
  Женски
  Од проблем не може да се избега, тоа е само одолговлекување. Колку побргу се соочиме толку подобро.