1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бегање од проблеми

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 5 јуни 2010.

  1. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Секогаш се трудам да го решам проблемот, па колку и да е голем, за се има решение,
    у животов за се има решение, само човек треба да се труди, да биде упорен...
    нема да имам фајде ако прблемот го оставам
     
  2. elizabethsuon

    elizabethsuon Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2012
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    15
    Јас веќе една година бегам од проблеми и се повеќе и повеќе ми се трупат... некако како да се вртам во круг. .
     
  3. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    И откако ќе решам некој проблем, секогаш се појавува нов. Така што бегањето од проблемите не е добар начин, само повеќе ќе се трупаат и грижите ќе стануваат се поголеми. А знаеме дека нема живот без проблеми, така што треба да се трудиме да ги решаваме, без никакво одложување. Така станува само полошо-никаква корист од бегањето.
     
  4. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Бегањето од проблем-не е решавање на проблем,бидејки нема проблем кој не е нерешлив.Факт е дека кога имаме проблем тогаш тој е за нас најголем и понекогаш не гледаме солуција,но мора да смогнеме сили и да го најдеме соодветното решение бидејки само ние го имаме решението,секој друг од страна и да сака да ни помогне неможе бидејки конечната одлука ја донесуваме ние самите.
     
  5. honorthyself

    honorthyself Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.273
    Никогаш не ги избегнувам проблемите, туку директно пристапувам кон нивно решавање. Со одложување на проблемот нема истиот магично да исчезне! :!: Од што заклучувам дека секогаш е полесно да се реши веднаш проблемот отколку по одредено одложување и бегање од истиот.
    Во врска со помагање на други - помагам колку што можам да помогнам и се разбира на тие што бараат помош. :)
     
  6. Artist14

    Artist14 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    13
    Никогаш не се бега од проблемите,доста кукавички е и не само што е кукавички, со бегањто добиваш + проблеми, па после справи се ако можеш
     
  7. sweat2

    sweat2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    gi ostavam za drug den hhahhaha
     
  8. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Не знам како успеваат луѓето да избегаат од проблеми.
    Јас додека не расчистам нешто не можам мирна да спијам. Така простум да баталам се, и да речам дека утре ќе мислам на тоа. :^)
     
    На sweat2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Ако имам некој проблем веднаш се трудам да го решам.Колку и да сакаме неможеме да ѓи избегнеме на проблемите ако не ѓи решиме,бидејки тие може само да се трупат и на крајот да сме во многу тешка состојба...
     
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не бегам од нив иако ме среќаваат на секој чекор. Цврсто стојам и давам образ да ми залепат шамар па потоа го вртам и другиот образ. Се опаметувам :) и станувам појака.
     
    На kravce и Serafima им се допаѓа ова.
  11. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
    Никогаш не бегам од проблемот (некогаш знам да го преспијам во смисла мноогу сум се вознемирила па организмот се штити и бара сон ,барем јас така си заклучив сама за себе) но,тоа е само една ноќ..Одморена подобро размислувам и решавам,правам грешки и се учам на нив и можи пак истата да ја напрам :tmi: но битно е дека не пикам ништо под черџе ,решавам,признавам,се извинувам ,се што е потребно,значи нема проблемот сам од себе да помини секогаш иди нов и јас се соочувам падната на колена или испраена и силна важно се соочувам...
     
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    Не можам да игнорирам проблем , се осеќам дека го вчелам по себе. Се нервирам за проблеми, се трудам да решам, ама не е секогаш во наша моќ да решаваме свои па и туѓи проблеми.
     
  13. Snow.Queen

    Snow.Queen Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    14
    Порано (во изминативе 2 год) имав многу проблеми,и семејни и училишни.И јас постојано бегав од проблемите,незнаев како да постапам,всушност не ни размислував,ама сега се каам за тоа.Штом избегаш од еден проблем ти се отвара нов.Но сега не,сега се трудам веднаш и правилно да го решам проблемот. :)
     
  14. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Прво и прво се трудам да немам проблеми. Но, како од земја да никнуваат тие, па кога некој пред мене ќе се појави и ми пречи, едноставно барам решение, па анеднаш в глава ми излегуваат над илјадици решенија, потоа остануваат само три, додека не остане само едно, тоа го исполнувам на дело и проблемот решен или не. Ако, планот не ми успее, само го земам в раце Планот Бе, а ако и тој не успее планот Це и така до бескрај, се додека не дојдеме до решение на проблемот. Всушност решавањето на проблеми е интересно, ако не го земеш в предвид фактот дека можеш сериозно да се заглавиш во калта. :D Тка да не бегам од проблеми. :!:
     
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Колку и да сакам да ги избегнам проблемите едноставно неможам.Можеби за момент би престанала да мислам дека ги имам,ама дека ќе избегам неможам.Eдинствено бегство на проблемите е барањето и размислувањето на кој начин би можеле да ги решиме тие проблеми.Но,за жал некои бегањето од пробелмите го бараат во алохохолот и дрогата,што мислат дека ако се напијат нема повеќе да ги имаат проблемите,но не е така.Со пиењето нема ништо да постигнеш,денес ќе се опијаниш,следниот ден ќе се отрезниш,но пробелмите се сеуште тука.
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  16. rosebush

    rosebush Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    886
    Признавам,кога имам проблеми едноставно се губам во својата психа.
    Неможам да избегам од нив,ниту пак сум доволно храбра да се соочам со нив.
    Можеби едноставно не сум доволно паметна за се тоа :)
     
    На julie77 и PeaceLoveBasketball им се допаѓа ова.
  17. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Најубаво е да кога ќе го избегнуваш проблемот, али лошото е кога тој проблем ќе ти се појави повторно и веќе ќе немаш сили да го избегнуваш ќе мораш да се соочиш со него. Јас искрено несакам да ги избегнувам проблемите бидејќи секој проблем си има и свои последици, така да што побрзо се соочам со проблемот толку побрзо ќе си бидам на раат :)
     
  18. CoCoGiiiRL

    CoCoGiiiRL Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    3.193
    Пол:
    Женски
    Зависи има проблеми кои не можеш да бегаш и да сакаш но има и проблеми кои сакаш неќеш мора да бегаш.. тоа е животт :worried:
     
  19. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Значи колку повеќе бегаме тие се' се поблиску до нас .јас не бегам ги решавам и готаво поминале...На моите најблиски се трудам понекогаш да ти решам...
     
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Од проблем не може да се избега, тоа е само одолговлекување. Колку побргу се соочиме толку подобро.