Бегање од проблеми

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 5 јуни 2010.

 1. Avalin

  Avalin Активен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Да му побегнеш на проблемот не е решение затоа што ке те стигне кога не го очекуваш и ќе те тропни по глава посилно него првиот пат.. Решавај го на време за да имаш простор да здивниш и да собериш сила, снага за следниот што лета накај тебе
   
  На Crna Dama и joy1 им се допаѓа ова.
 2. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  1.758
  Пол:
  Женски
  Kolku sto poveke begas od probpemi tie uste poveke trcaat po tebe...
  A kutenjeto e najstrasnata rabota.
  Za da begame od probb najcesto kutime a kutenjeto ti izbiva nervoza od vnatre i te ubiva
   
  На Згодно Момче и elimkd им се допаѓа ова.
 3. doctorgreyxo

  doctorgreyxo Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2017
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Бегам од проблеми.Најголема грешка.Здравјето ми е изгубено.Нема наџад.Нервозата одвнатре ме искасапи,лом ме направи.Немам сила,немам храброст да се соочам.
   
 4. Unikatna50

  Unikatna50 Активен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2016
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Да ти кажам душо едно нешто...ЈАс имам само 17 години незнаеш низ што минав можеби ке речеш низ што си минала на 17 но не е така едноставно....Затоа што секои проблеми на секоја возраст си имаат своја тежина неме мачела љубовта туку многу повеке ме измачувале што не ми рекле и направиле мислев нема излез се докажував дека не е така постојано бев во гуша до проблеми но потоа едноставно неможев немав сила и оставив се на времето и верувај се помина се остана во минатото до скоро ме болеше кога ке ми текнеше...Несакам воопшто ни да споменам то се ми се изнаслучи но ивини овака што избацив от тема мегутоа сакав да ти кажам дека не се нервирај без разлика на се што и да е ке помине ке видиш колку и да е голем проблемот времето лечи јас со 17 години ти го зборувам ова од искуство, проблемите ке ги однема се ке остане во минатото ке биде бледа слика што и да ти се случува денес или утре се ке стане минато ке видиш еден ден нема потреба да се нервираш јас бдејки се нервирав еве сеа кренав раце од се што биде нека биде ако нешто иде удолу а неможам да го поправам оставам на времето тоа секогаш знае која коцка каде да падна верувај душо :* <3 И секогаш мисли позитивно тоа е најважно во животот ако не си позитивна дури и кога би немала причина за тоа ... МОжеби ке ми се изнасмееш на постот но сум била во таква ситуација од проблеми можеби не од истите но сум немала кој да ми помогне ете јасбар се обидов ... <3
   
 5. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.079
  Допаѓања:
  284.084
  Постојат интерпункциски знаци:
  -Точка
  -Запирка
  -Извичник
  -Прашалник
  -Две точки
  ...
  Па постои исто и НОВ РЕД...Па реченица се почнува со голема буква.

  @Lella во право сум ?


  И не сум оф топик :!:
   
  На Ane-Goki1, MIA-SK и Lella им се допаѓа ова.
 6. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.999
  Допаѓања:
  5.490
  Ако ги игнорирате проблемите тие ќе ве уништат. Имав другарка која секогаш ги занемаруваше и викаше дека не и е гајле, но не е така. Еден проблем раѓа друг проблем и така во круг.
   
 7. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  1.953
  Допаѓања:
  30.397
  Пол:
  Женски
  Проблемите се решаваат а не се туркаат под тепих зошто кад тад ќе излезе таа прашина од негде и ке ве затрупа. Можеби како помала сум бегала од обврските и сум ги одложувала за утре нели според правилото -Тоа што можеш да го завршиш денес остави го за утре, но сега веќе не. Претпочитам навечер да спијам со мирна глава.

  На крајот од денот секој од нас има проблеми, барем јас не познавам некој на кој се му е наредено по мерка. Затоа и сите се трудиме да работиме на истите и да си олесниме животот. Јас до сега не сум видела некој проблем да се реши сам од себе додека ти лежиш со сите четири во вис. Бегањето од обврските и проблемите ми е одлика на несериозни и несозреани личности. Секоја нормална возрасна единка ос акал во главата работи на тоа сам да си ја крои иднината а не да чека се само од себе да се реши.

  Не велам дека и денес не оставам некои работи за утре, но тоа се ситници кои не се од витално знаќење. За е друго кое има големо влијание на мојата иднина гледам да го решам во најкус можен рок а не да оставам јајцето под гз да мим дојде и тогаш да си ја удирам главата.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  1.845
  Допаѓања:
  16.315
  Пол:
  Женски
  Бегањето од проблеми е исто како трчање во круг. Секогаш ќе се вратиш на почетната точка/ситуација.
  А, да биде полошо, со одложувањето/неприфаќањето/нерешавањето на проблемите, само уште толку дополнително се исцрпуваш ментално, па стануваш пораздразлив, исфрустриран, и општо многу, многу полабилен.
  Каков и да е проблемот, колку тежок и незамисилв, секогаш мора да се реши, без оглед на се. Ако само ги складираш проблемите во плакар, еден ден истиот тој ќе се преполни и ќе те загуши, се ќе ти се сруши врз глава, а од тоа полошо нема.
  На никого во животот не му цветаат рози, ама секој се бори најдобро што може во моментот. Што би било кога сите би ги игнорирале непријатните ситуации и би се преправале дека немаме никаква мака/проблем. Тоа не е решение.
   
 9. Incule

  Incule Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  292
  Пол:
  Женски
  Ги игнорирам ама мора да се решаваат дека се зголемуваат
   
 10. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  7.410
  Пол:
  Женски
  Ако нешто сфатив во животот е колку повише бегаш од проблемите, толку полесно те стигнуваат и ти наплатуваат...
  Ништо не може за трајно да ти избега, додуша од проблем до проблем има разлика и тоа огромна... Мислам постојат проблеми кои можат и подоцна да се решат, но има некои работи што ако не ги решиш на време како карцином се шират и ти прават да ти биде уште потешко.
  Мене карцином ми е факсот. Полагањето на испити ми беше проблем, а сега е толку зголемен што почнувам да се прашувам како ќе го решам. А, не сакам да го влечам. Бидејќи ми е смачено мајка ми на сите нејзини другарки/пријателки/комшики/колешки да вика дека сум вечен студент.
  Не сакам да ме зезаат луѓето за тоа. Сакам да ми е завршен и да можам конечно слободно да дишам...
  И уште поголем карцином ми е избегнувањето забар... Но, тој може многу полесно да се реши.
  Затоа од проблем до проблем има разлика..
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 11. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.677
  Допаѓања:
  4.095
  @Cinderfakinrella Се пронајдов во делот за факултетот. Уште влечам испит од прва година, кој најверојатно можев и тогаш да го положам ама од што ми беше толку бесмислен и глупав предметот, плус нешто што воопшто не сакам... буквално читав и плачев. И останати обврски што ми се од факултетот, чекам до последен момент или кога веќе нема да може ништо да се направи за да завршам нешто. Натрупав сто испити за во јуни, презапишав и предмет, ко што ми изгледа 7 предмети ќе запишам во овој семестар од вообичаените 5. :drunk:
  Затоа сакам да не ги избегнувам овие обврски и да си завршам на време, зошто што побрзо тоа понеболно ќе биде, а вака само ќе ја оддолжувам мизеријата.
   
  На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  7.410
  Пол:
  Женски
  @blueeparadise
  Ќути исто, имам 15 испита до август да положам. И тоа затоа што јас си наложувам. По природа сум мноооогууу самокритична. Јас имам од втора и трета само. Прва ми е исчистена уште кога бев прва. Проблемот е што се вработив и автоматски помалку време за се...
  Но, ајде се тешам дека ќе биде и ќе кажам ауфидерзен.
  Па, да можеме полесно да го планираме заминуваењето у Чешка. И се надевам барем таму ќе ми користи факсот :D
   
  На Плавуша123 и blueeparadise им се допаѓа ова.
 13. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.677
  Допаѓања:
  4.095
  @Cinderfakinrella Што е до мене, јас би ги фрлила овие две години од факултетот "во вода" и повторно би се запишала на она што сакам да го студирам, зошто после ќе бидат ем 4 години, ем цел живот фрлен во вода според мене. :)
  Но, што е тука е, испитите сакам да ги положам прво заради моите, второ за да не се замарам секоја година со плус испити од тие што ги имам во моментот.
  Инаку, ако факултетот што го студираш овде ти е признаен во Чешка, тогаш зошто да не, мислам дека би можела да се вработиш по струка.

  П.С Цело време бегам од проблемите, ама тие упорно трчаат по мене. :D
   
  На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
 14. хОхси

  хОхси Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2016
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  127
  и тоа како бегам :whew: легнуавам да спијам ....:devil:
   
 15. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.580
  Допаѓања:
  19.111
  Пол:
  Женски
  Секогаш гледам максимално што можам да се соочам со проблемите.Кукавички е да ги избегнеш.