1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Безболно раскинување?

Дискусија во 'Врски' започната од strawberry18, 25 март 2010.

 1. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  Постои ли воопшто нешто такво? Јас сум во план наскоро да ја раскинам врската, во која сум скоро 3 години, од повеќе причини: досадно ми станува, веќе емоциите- мои кон него не се исти, овие 7 месеци како сме сексуално активни мене не ми е убаво со него едвај чекам да заврши тој и во последно време го правам тоа заради него, јас не сакам, иако е добар со мене во последно време порано мнгу се каравме и сум била во многу ситуации увредена и понижена(намерно или ненамерно)....После можеби ќе се каам, не знам, ама сега некако ме гуши ова и едноставно неможам повеќе. Сакам слобода. Единствено што ме спречува е тоа што сум имала односи до него, имам скоро 20 години и страв ми е дека нема да најдам друг дечко-утре и маж што ќе ме гледа со тие очи како овој, ќе ме сака и поштува зашто сум имала друг пред него :(
  Што да правам? Што мислите во врска со оваа дилема и ако веќе се решам да раскинам, кој е најбезболниот и вистинскиот начин за тоа..И мене нема да ми биде воопшто лесно, како и да е 3 години се навикнав на него, на неговите јавувања, на друштвото..се тоа ќе прекине :( Но едноставно мислам дека сум премногу млада за толку обврски и сериозна врска. Сакам да го проживеам животот со другарки, има време за озбилни врски...

  Однапред благодарна до тие што нема да им е тешко да дадат по некој совет на оваа теме. Поздрав девојки ;)
   
  На mistery.N му/ѝ се допаѓа ова.
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  pa stom si resila togas sedni razgovaraj so nego i bas se ova sto navede tuka deka se pricini za da stavis kraj toa i kazi mu..ednostavno smireno i iskreno..dzabe kolku i da zaobikoluvas..najdobro e da se kaze vistinata i iskren da se bide..toa koga togas site go cenat..sega ke mu bide tesko i tebe mozebi ama vremeto ke izleci se..pa kazi ni kako bilo
   
 3. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  Фала на советот. ;) а во врска со тоа што сум имала односи со него, дали другите ќе ме ценат и дали ќе си најдам некој што ќе ме сака и поштуе иако не ми е прв ?? :(
   
 4. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  За тоа ич не му ја мисли! Па не е ова 18 век, па сега морало девица да бидеш. Плус ако некој дечко ти префрли поради тоа не ни заслужува да ти е дечко. Само напред, пуштај се во поход :) :) :)
   
 5. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Имам другарка која имаше сличен проблем. И досади врската и не можеше да го засака. Сакаше да му раскине, ама и беше жал бидејќи тој премногу ја сакаше. Чекаше да му помине роденденот, да помине нејзиниот роденден, да помине матурата... и така се влечкаа со месеци. Мој совет е доколку не се чувствуваш убаво во врската - да раскинеш и да не се мачите попусто и двајцата. Па ти си млада, немаш ни 20 години, сигурно нема да останеш стара мома. А за тоа дека веќе си сексуално активна - ич не бери гајле! Ако се решиш да му раскинеш и го направиш тоа - пиши како си поминала и како тој тоа го прифатил. ;)
   
 6. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  Важи , ќе ви пишам што ќе решам и направам. Другарка ти колку време била со дечкото и на кој начин му раскина? Проблем ми е да го изберам вистинскиот начин. До сега имав 100 прилики да му раскинам зашто низ што се сум минала и сум му простила(му текнуеше да се налути за глупости да не ми се јавува и по 10 дена, се јас попуштав и плачев- ) , ама јас будала пак трчав по него. Сега како да осеќа дека ме губи, нон стоп ми титка, ме вика да сме ззаедно , ми кажува колку ме сака. А мене ми е толку мизерно да му ги вратам зборовите Те сакам , а не го чувствувам тоа...
   
 7. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Во врска беа 8 месеци, сепак твојава ситуација е малку посериозна. Се обидуваше многу пати да му раскине, ама он секогаш успеваше да го избегне тоа. Секогаш кога ќе му речеше дека треба да разговараат, он смислуваше некакви изговори. На крај собра храброст, му рече дека нивната врска веќе не е она што била на почетокот, многу работи се измениле, дека не може да продолжи со него и да го залажува затоа што не го сака. Нормално, он се обиде да ја смири ситуацијата и понуди да направат пауза па да видат како ќе им оди, ама она беше решена, тоа раскинување го спремаше долго време.
   
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Јаготке ти честитам на одлуката, подобро да прекинеш, кога веќе немаш чувства кон него и кога не уживаш во врската.Разговарај со него, кажи му дека повеќе не чувствуваш ништо за него, дека срцето не се контролира и ти едноставно си престанала да го сакаш и сакаш да прекинете. Потсети го и за тоа колку бил не фер спрема тебе и како се однесувал додека сте биле заедно, и дека тоа довело до преливање на чашата. Иначе во врска со невиноста, не треба да се секираш многу, ако фатиш нов дечко, не би требало да те осудува бидејќи ти и пред него си имала живот и тригодишна врска.А и не постои пишано правило дека мора да се омажиш со првиот! позз
   
 9. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  Leleeeeeee lugje ne znam so da pravam , se vidovme sega, mu iznakazav se na kup so se mi zgresil deka ne znam dali ke bide nekogas dobro, mislev ke se skarame toj koga pocna da se izvinuva da vetuva deka site tie raboti ke gi smeni deka site gresime veli i ne sme svesni za svoite greski, veli deka me saka deka ne bil svesen deka tolku me ponizil i povredil vo nekoi situacii...a jas ne znam sto sakam i sto da pravam... dali da mu dadam sansa iako od se mi e preku glava, ili da prekinam(ama posle moze ke mi e krivo sto ne sum mu pruzila sansa da se popravi)...?????????
   
 10. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  А да видиш дали вистина ќе го одржи ветувањто.. ако не ти е подобро , секоаш можеш крај да ставиш .. А вака можда ќе се покаеш .. и да не одржи се тоа што ветил , тебе на душата ќе ти биде добро зашто си пробала , и не ти било криво .. ама може вистина му дошло памет :)
   
 11. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Што се случи со девојкава и нејзината врска?
   
 12. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Koj ke ti kaze :)
   
 13. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Ја чекаме strawberry18 ;)
   
 14. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  devojki se nemam vklucuvano inaku vo dilema sum uste, ne znam sto da pravam....toj vo posledno vreme nastojuva da bide dobar so mene, ubavo se odnesuva, mi nastojuva...od edna strana ne go sakam ko porano, sakam promena i slicni raboti, no od druga strana se ezam na pomislata da go vidam so druga, ne znam koj poprvo bi ubila nego ili nea....ahhhh tesko mi e mnogu...
  a najvekje me plasi toa sto sme mali, 20 godini se malce za serizna vrska, barem jas taka mislam, a dolgo sme zaedno, se znae i toj so moite i jas so negovite se e komlicirano...a sigurno ne planoram da se mazam nabrzoo
  ajde nekoe sovetce..
  Pozdrav
   
 15. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  Ако сакаш и ако си сигурна дека треба да раскинеш ке раскинеш нема да се мислиш многу...Ако продолжите само ке биде уште потешко и за него и тебе..Како викаат-боље спречити него лечити.Животот оди понатаму..
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.008
  Допаѓања:
  198.813
  Пол:
  Женски
  Девојче, зошто се мачиш себеси? Самата велиш дека не ти е убаво во врската, дека не се чувствуваш исто како порано, дека не е тоа тоа - па зошто остануваш со него? Се плашиш да не го повредиш? Безболно раскинување нема - секогаш некој е повреден. Што побрзо го направиш тоа, подобро за двајцата. Мислиш дека толку многу ќе го повредиш, па нема да се опорави? Не е тој од стакло па да се скрши, ќе му помине со тек на време. Ама ако си 100% сигурна дека не сакаш да бидеш со него, стави крај на таа непродуктивна врска. Тоа што тој се однесува така како што се однесува ти отежнува, ама пак, ако не ти е добро со него, ти ќе се мачиш и ќе бидеш несреќна, тој тоа ќе го чувствува, и ќе се нервира, ќе се чувствува исфрустриран, и ќе се истура на тебе - а тоа не е врска. Затоа, ако дефинитивно раскини му ако сакаш и си 100% сигурна дека сакаш да го направиш тоа, и не чекај погоден момент - ниеден момент не е добар, затоа што побрзо тоа подобро. И не се грижи за тоа што си сексуално активна... ако некој те цени според тоа колку мажи си ги имала пред него, тогаш тој дефинитивно не те заслужува!
   
 17. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  Ahhhhh ne znam, rabotava e sto ni jas ne sum 100% sigurna, iskreno me zamisluva so vakvoto odnesuvanje, na momenti mislam deka ne mi e seedno i bi mi bilo maka da go prepustam na druga ...ne nzma sto da pravam..mi treba vreme da razmislam...a mi se pusta eden decko so mnogu mi se svigja ama od drug grad e..ne sakam da gi izgubam i dvajcata..ama ne znam..ne za dzabe velat na 2 stolcinja ne se sedi..
  aj pomagajte
  :((
  Mwaaa
   
 18. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Мислам дека најдобар лек за да си ги средиш мислите и да видиш на што си во врската - е паузата. Не е дефинитивно раскинување, но е оддалечување на двајцата еден од друг, без контактирање воопшто. На таков начин ќе видиш дали ти недостига, како би се чувствувала доколку не сте во врска и дали сеуште го сакаш. Ако за време на паузата се чувствуваш подготвена да му раскинеш и мислиш дека тоа е најдоброто решение - не се мисли. Зошто што подоцна раскинете - тоа потешко ќе биде за вас двајцата. А ако имаш мерак за некој друг тип - зошто да ја пропуштиш шансата кога и самата не се чувствуваш среќна во сегашната врска?
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.008
  Допаѓања:
  198.813
  Пол:
  Женски
  Ние овде може да збориме колку сакаме, ама ти си таа што треба да преземе нешто... ако не си 100% сигурна дека сакаш да му раскинеш на дечкото, немој, можеби ти е ова само некоја минлива фаза, на заситеност, поради рутина и монотонија во врската... ама ако не го сакаш како што велиш, тоа нема да се промени. А зошто не можеш да замислиш да го препуштиш твојот дечко на друга - љубоморна си, или што? Ако не го сакаш, нема зошто да бидеш љубоморна (барем јас така мислам)...


  А тој другиот - не бил ни твој, па не можеш да го изгубиш - немој да правиш ништо со него, се додека си со твојот дечко, затоа што навистина не е фер спрема него... не сакаш тебе така да ти направат, нели?

  Најдобро - тргни се од двајцата, посвети си време себеси... ќе видиш и сфатиш што навистина сакаш... поздрав!
   
 20. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  Pa da , ljubomorna bi bila nekoja da go ima seto toa sto go imam jas sega- ljubov , vnimanie, da ja cuva nekoja druga ko staklena figura a jas 3 godini se boram za toa i konecno go dobiv.... ne znam sto mi e ..mozebi prezasitenost od tolku vreme so sme zaedno, mozebi mi treba mala pauza vo pravo ste...ama ne veruvam deka ke uspejam vo toa..za nego pauza bi bilo-kraj-takov karakter ima. pred nekoj den me primeti malku, me prasa so mi e, cuden pogled sum imala, misli deka mu krijam nesto..normalno e..porano bev slepa za nego, sega se mislam i mene mi setaat ocite na strana, mi se svigjaat drugi..
  a i drugarkite mi velat, ako ne go sakam nema zosto da mi smeta ako e so druga...jas sakam da sum so dvajcata-tipot sto mnogu mi se svigja, ama ovoj da mi e tuka, ne znam kako bi se odviknala od nego-sepak 3 godini kolku tolku imame nekoi rab pominati zaedno...za mene najdobro bi bilo pauza da rascistam sama so sebe..
  ama kako da go izvedam toa, a da ne gi zagubam ni edniot ni drugiot- toj drugiot mi e samo "simpatija", se smekame, lud e po mene , ama ne bi go povredila decko mi vo nikoj slucaj-mislam na rabotenje pozadi grb. toa najvekje mrazam.
  :?: