1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Безболно раскинување?

Дискусија во 'Врски' започната од strawberry18, 25 март 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Не можеш и двајцата да ги имаш, да бидат твоја играчка - едниот секогаш тука за тебе, да те чува, мази и пази, а другиот кога ќе ти досади овој првиот - мислам дека не е фер спрема двајцата... стави се ти на нивно место, како би било некој тебе тоа да ти го прави?! А може и да останеш и без двајцата - тогаш што?

    Не знам, мојот совет ти го кажав, ти размисли, и реши се што ќе правиш... поздрав!
     
  2. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Себично би било од твоја страна да му раскинеш на сегашниот дечко и одма да фатиш работа со другиов. Како прво, стави се на местото да дечко ти, па 3 години сте поминале заедно и сега одеднаш - чао пријатно, јас си имам нов. Ќе му треба време да се навикне дека повеќе не сте заедно. Другарка ми кога раскина со дечко и со кои одеа само 8 месеци, тој некое време продолжи да и се јавува и да контактира со неа секој ден. И јас имам 3 годишна врска, па кога некогаш се чувствува присуство на монотонија, едноставно не се гледаме неколку дена, јас одам на кафе со другарки, он со другари, правиме некои нови нешта кои дотогаш не сме ги правеле и сл. Немој да дозволиш само заради заситеност да ја раскинеш врската. А ако навистина нема повеќе љубов - не се измачувај.
     
  3. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    devojki pak jas si imam problem. neli vi pisav mi veti ke se smeni ama izglea dzabe rabotata..si tera po negovo, mi vodi inat se kara so mene za gluposti, a vamu veli-mnogu te sakam. ????? kolku kontraverzna situacija samo! ne znam so da pravam. za negov inat ne zborime skoro 10 dena. po 11ti pat se povtotruva ova. go sakam-iako ne ko porano, smaceno mi e od site negovi ponizuvanja i izhivuvanja, ednostavno nemozam vekje samo se macam vaka nadevajki se deka ke bide podobro. no ne sum srekjna...so da pravam? mnogu mi e tesko.. :( da mu raskinam ili uste da se nadevam...a nadevajki se mi pominaa 3 godini..i pak nisto podobro ..se e toplo-ladno. a jas ne mozam taka :(
     
  4. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    greska po 100ti pat ne 11ti...pisav 100ti zasto stvarno ne znam po koj pat e ova vise :(
     
  5. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Знам дека е тешко раскинувањето особено после толку време поминато заедно, но зошто се измачуваш?
    Да сум на твое место ќе ставев крај на врската до сега. Ќе почнев од почеток, а колку побрзо почнеш од почеток - тоа полесно.
     
  6. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    off lele. a kako da go storam toa...mn sum nesigurna se strav mi e ke se kaam, a vaka se lazam deka ke bide podobro . strav mi e da ne nemozam da go prebolam, iako znam deka vremeto ke gi izleci ranite. i kako so vi kazav, ne kontaktirame jas i toj. kako da go storam toa "raskinuvanje". inaku ne sme od ist grad i preku telefon moze ke e glupavo, a od druga strana pak ne sakam da go vidam taka ke mi e potesko :(
     
  7. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Душичке..штом нема поправен џабе е..Ти се измачуваш само..стави крај..а штом ете не зборите тоа веќе е на некој начин крај..Па и не мора да му кажуваш едноставно живеј си го животот..Ако евентуално те побара кажи му дека повеќе не може како што било, дека не чувствуваш исполнетост, дека само се мачите, а гледаш нема промена на ништо и готово..Времето лечи се, млада си..а сигурно е дека уште шанси чекаат на ред ;) , верувај..Ќе дојде и она што е твое и вистинско :!:
     
  8. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Znaci ti mi velis da ne stavam oficijano kraj...a statusov na fb so mi e in a relationship so da mu praam??? Mi stoi taka a jas ni sum vo vrska ni ne sum..ne mi se javuva, samo pusta muabeti preku drugari i moi poznanici deka bil vamu tamu se zurkal, deka ke se kaam nekogas ke go baram jas ama dzabe ke mi e-u toj stil ne bukvalno. a jas ne se cuvstvuvam vinovna za nisto, ednostavno sum prezasitena od toj negov eban karakter i ne go mozam vekje....
    aj pisete ako ne vi e tesko
     
  9. orient

    orient Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    во потполност се сложувам со претходните мислења дефинитивно е време да ставиш крај на таква врска, а статусот на ФБ е најмал проблем едноставно избриши го и не ставај ни single ни ништо ;)
     
  10. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    a kako da go storam toa raskinuvanje?? iskreno mrazam razdelbi zosto ic ne se ubavi...dali da mu se javam ili ednostavno da stavam edno single na fb zasto ne mi se javuva so denovi???
     
  11. orient

    orient Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    во други околности би ти рекла да го сториш тоа очи во очи но според ова што прочитав типот не заслужува фер игра па можеш да му кажеш се што имаш телефонски или преку порака пред се заради себе за да расчистиш со минатото и почнеш од почеток со среќа
     
  12. Vuk

    Vuk Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Go procitav problemot i nemam komentar iskreno...
    Sto se odnesuva do odnosot, ne se sekiraj tolku za toa ako nekoj te saka ke te prifati bas takva kakva sto si, bez nikoi promeni... A i na sekoj nareden sigurno ni ti nema da mu bides prva, taka da uzivaj si, resi go ovoj problem, zavrsi so minatoto i vpustise vo zivot...te cekaat mnogu raboti ;)
    Pozz :)
     
  13. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    ne e tolku lesno da se zavrsi so minatoto osobeno ako stanuva zbor za podolga vrska jas se naogam vo istata situacija kako strawberty znam deka treba da go napustam i ke go napravam toa i veke pocnav da se oddalecuvam ama ne e tolku lesno potrebna e golema hrabrost
     
  14. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    e potrebna e ..ama mora da bideme hrabri ! :( ;)
     
  15. dodo

    dodo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    27
    како да го откачам?

    луѓе ве молам за помош. знам дека може ќе ви се чини смотан мојот проблем али ве молам помогнете ми.
    пред неколку месеци бев со еден тип али прекинавме зашто ја се смував со друг, он не дозна за тоа али морам да признаам дека тој вториот ми влезе ужасно под кожа.
    проблемот е што ја сеа се смирив со првиот а не знам зашо. прекрасен е, фин е, баш таков како што секоја типка би посакала, али ја не можам да го извадам од глава другиот. башка иам грижа на совест зашо сум се смирила. ве молам кажете што да правам, зашо се бедирам, неам желба за нишо, само ми се плаче и ми иде да му се јавам на вториот и да го гушкам и да му кашам се, а знам дека не смеам, зашо е свинња.
    проблемот со него е што е позелен, али сепак него го сакам, а знам дека и да прекинам со овој нема да бидам со него, зашо ни е комплицира ситуацијата и ни треба премногу храброст и на двајцата за да си пријдеме. а не ни е сеедно.
    ве молам кажете ми било што да правам :(
    и ве молам ако можете некое советче како да го откачам првиов али некоја поверодостајна причина, зашо веке не знам што да измислувам, а не сакам понатака да идам, не со него, а гледам дека намерите му се озбилни

    иако малце е беден проблемов, али ве молам за помооош, што побргу :sweat:
     
  16. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    ете гледаш дека тој си продолжил со животот и нема гајле..така и ти ајде глава горе се ќе помине ќе дојде некој нов..за статусот не ставај никаков статус..и земи шетај, излегувај со друштво...и најди си нов дечко кој ќе те сака искрено.. ;) :)
     
  17. sweety.91

    sweety.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Како безболно да раскинам иако сум се уште лудо вљубена во дечко ми?
     
  18. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    I jas ja imam istata maka, ama vo mojov slucaj mora da bide taka, podobro e da se razdelime zasto povekje raboti ne delat..za zal taka e :( kaj tebe so e rabotava zs da mu raskinesh??
     
  19. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    kako i da e izgleda nema bezbolno raskinuvanje, barem ne dobiv ni eden odgovor od kako gi imam staveno postov..toa e..
     
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Се извинувам прво на сите за оф-топик.

    Јаготче, имај трпение. Двава последни поста си ги пишала во рок од минута или две. Луѓево од форумов не се 24/7 тука. Почекај малце. Ќе се најде некој што ќе ти даде одговор на твоето прашање. ;)