Бели влакна во косата

Дискусија во 'Коса' започната од Bozica1980, 17 септември 2010.

  1. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.939
    Допаѓања:
    256.099
    Пол:
    Женски
    Јас до сега не сум чула дека со нешто може да се спречи белеењето на косата. Имам 29 години и забележителен број на бели влакна. Позитивна страна е што имам густа коса па до скоро и не се приметуваа толку, плус често ја бојадисувам косата па не сум обрнала големо внимание на "натрапнициве" :devil:. Читајќи по форумов видов дека сте полни со идеи за помош па се надевам и јас ќе добијам некој совет како да го спречам понатамошното белеење :emo:
     
  2. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    345
    Бели влакна!!!

    Не ми е јасно зошто денес повеќето млади имаат бели влакна.Еве дечко ми е 20 години,а има 10-тина бели влакна.Зошто се појавуваат толку рано? :?:
     
  3. Filipina

    Filipina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    14
    Бели влакна!!!

    И јас се чудам како да ги спречам белите влакна, млада а десната страна од напред ми е преплавена со бели влакна, ама јас не се фарбам не сакам, убава ми е мојата боја на коса, па до кога се оде, оде вака, па после здравје шатирање ќе правиме барем за нас девојчињата е лесно, макар што во оваа време и машките се фарбаат. Можно е да е до гените што ги наследуваме од родителите, а можно е дека во оваа време сме многу нервозни, а и вештачката храна ќе не докрајчи. Ама како и да е една ден сета ке ни биде бела ;)
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.939
    Допаѓања:
    256.099
    Пол:
    Женски
    Најверојатно гените имаат голема улога татко ми обеле млад (иако не колку мене млад) ама може јас сум му "наследничка" :P Ќе имаат работа фризерките изглеа или сме благословени со природно шатирање :)
     
  5. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    776
    Јас имам 13 години и имам 5 - 6 бели влакна :)
    Не ми пречат,ми пречи кога ќе ме види некој и глупата реакција :
    '' Лелеее ауффф бели влакна?Па ти имаш бели влакна .. Ииии .. ''

    Да имам,па што? |(

    Некој вели дека е среќа ( али ако имаш само едно бело влакно ) друг има други теории :D
     
  6. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.719
    Моето мажуле има бели влакна тука-таму и ми е многу сексилавко така :lol:
    Инаку оние што ептен му се приметуваат му ги корнам :D
     
  7. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Мајка ми има многу бели влакна, скоро цела коса и е веќе обелена а има само 38 години, се фарба ама по месец дена пак белите влакна доминираат
     
  8. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.557
    И јас имав бели влакна и нон стоп си ги кинев мн ме нервираа и си велев што ке одам без коса дај да си се офарбам и така сега си најдов решение за белите влакна :DDDD
     
  9. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.349
    И јас на моите 20 години имам точно 3 бели влакна, многу се крупни и цврсти, ама не ми сметаат. Богатство и среќа значеле :$
     
  10. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.340
    Допаѓања:
    90.419
    Пол:
    Женски
    Мислам дека навистина генетика игра голема улога. Мајка ми имала како млада многу и јас имам. Имам црна коса и многу се познаваат, па ги корнам или ги сечам. Не сакам да се фарбам.
     
  11. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.314
    Допаѓања:
    22.129
    Пол:
    Женски
    Имам 19 години и пред некое време ми се појави едно бело влакно во косата. Не ја фарбам косата, но не го кубам влакното, велат среќа било. :D
     
  12. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Mене почнаа да ми растат влакна од 15 год.кога имав :lol: имав 5-6 влакна и почнав така да ја фарбам косава,и не се забележува сега :) а една другарка цела коса скоро бела и беше :x нонстоп ја фарбаше,тоа е лекот фарбањето :?:
     
  13. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    363
    Немам ниту едно бело влакно,а се фарбам веќе со години,до негде ми е криво сега,ама тоа е тоа :)
     
  14. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.087
    Допаѓања:
    1.647
    Татко ми сеуште нема бело влакно на косата , дури изненадувачки и е, сите негови другари се веќе бели а тој ни е едно, се надевам дека и јас ќе си дочекам 55 години без ни едно бело влакненце, само да не заличам на мајка ми таа е преполна со бели влакна и нормално ја фарба косата, мислам дека нема друго решение за тоа.
     
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.460
    Допаѓања:
    22.335
    Пол:
    Женски
    Јас вчера ги искубив со пинцета :D пред 2 недели ги забележав беа 5-6 и мнооогу се изнервирав ;( (дека прв пат си видов бели влакна) а имам 21 год, иначе ја фарбам косава ама сега не сакав да ја горам со хемикалии и ги искубив :lol:
     
  16. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Чаре нема освен фарбање или кубење.дечко ми има 27год а од двете страни има многу бели влакна.мн чудно што еве приметувам на сите млади бели влакна дали до времето е... :worried: и јас имам неколку амасе фарбам и не се приметуваат.сигурно и генетиката има влијание.за женско ајде ок е некако че се исфарба ама машките потешко се одлучуваат за фарбање не сакаат да чујат :D
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.226
    Допаѓања:
    744
    блонд не било добро да се кубат белите влакна затоа тогаш излегувале повеќе барем така ми има кажено мајками зошто она така правела и почнале повеќе да и побелуват
     
  18. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    И јас од стрес на 22 години имам еден куп бели влакна, џабе ми е фарбање кога после 5-6 миења на косата пак си се гледаат и со ништо не се покриваат, а неможам да ги корнам пошо имам повеќе.
    Може и да е генетски а може и не, мајка ми има соро 50 години нема ниту едно бело влакно, а јас пред неа остарев :D
     
  19. oceangirl

    oceangirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    69
    белите влакна се поради недостиг на витамин б во исхраната (една од причините) а др е генетиката...
    решение-фарбање...ако се малце шатирање...и за машки и за женски...нема гајле ;)
     
  20. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Имам 24 години и (да чукнам во дрво) сеуште не почнале да ми растат бели влакна. За чудо, затоа што генетиката ни е таква што сите жени во мојата фамилија почнале да побелуваат уште на 21-22 год.
    Чекај бе, јас да не сум посвоена? :^) :lol:
    Инаку сум родена со мало бело праменче од 3-4 влакна некаде на средина на главата па скоро и да не се забележува.
    Си знае фризерката па на шишање ако ги забележи ќе ми каже, а јас и дозволувам да ги скубне. :)