1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бели влакна во косата

Дискусија во 'Коса' започната од Bozica1980, 17 септември 2010.

 1. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.552
  Допаѓања:
  250.016
  Пол:
  Женски
  Јас до сега не сум чула дека со нешто може да се спречи белеењето на косата. Имам 29 години и забележителен број на бели влакна. Позитивна страна е што имам густа коса па до скоро и не се приметуваа толку, плус често ја бојадисувам косата па не сум обрнала големо внимание на "натрапнициве" :devil:. Читајќи по форумов видов дека сте полни со идеи за помош па се надевам и јас ќе добијам некој совет како да го спречам понатамошното белеење :emo:
   
 2. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  Бели влакна!!!

  Не ми е јасно зошто денес повеќето млади имаат бели влакна.Еве дечко ми е 20 години,а има 10-тина бели влакна.Зошто се појавуваат толку рано? :?:
   
 3. Filipina

  Filipina Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  13
  Бели влакна!!!

  И јас се чудам како да ги спречам белите влакна, млада а десната страна од напред ми е преплавена со бели влакна, ама јас не се фарбам не сакам, убава ми е мојата боја на коса, па до кога се оде, оде вака, па после здравје шатирање ќе правиме барем за нас девојчињата е лесно, макар што во оваа време и машките се фарбаат. Можно е да е до гените што ги наследуваме од родителите, а можно е дека во оваа време сме многу нервозни, а и вештачката храна ќе не докрајчи. Ама како и да е една ден сета ке ни биде бела ;)
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.552
  Допаѓања:
  250.016
  Пол:
  Женски
  Најверојатно гените имаат голема улога татко ми обеле млад (иако не колку мене млад) ама може јас сум му "наследничка" :P Ќе имаат работа фризерките изглеа или сме благословени со природно шатирање :)
   
 5. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  630
  Допаѓања:
  776
  Јас имам 13 години и имам 5 - 6 бели влакна :)
  Не ми пречат,ми пречи кога ќе ме види некој и глупата реакција :
  '' Лелеее ауффф бели влакна?Па ти имаш бели влакна .. Ииии .. ''

  Да имам,па што? |(

  Некој вели дека е среќа ( али ако имаш само едно бело влакно ) друг има други теории :D
   
 6. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Моето мажуле има бели влакна тука-таму и ми е многу сексилавко така :lol:
  Инаку оние што ептен му се приметуваат му ги корнам :D
   
 7. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Мајка ми има многу бели влакна, скоро цела коса и е веќе обелена а има само 38 години, се фарба ама по месец дена пак белите влакна доминираат
   
 8. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  И јас имав бели влакна и нон стоп си ги кинев мн ме нервираа и си велев што ке одам без коса дај да си се офарбам и така сега си најдов решение за белите влакна :DDDD
   
 9. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  И јас на моите 20 години имам точно 3 бели влакна, многу се крупни и цврсти, ама не ми сметаат. Богатство и среќа значеле :$
   
 10. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  87.688
  Пол:
  Женски
  Мислам дека навистина генетика игра голема улога. Мајка ми имала како млада многу и јас имам. Имам црна коса и многу се познаваат, па ги корнам или ги сечам. Не сакам да се фарбам.
   
 11. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.237
  Допаѓања:
  21.646
  Пол:
  Женски
  Имам 19 години и пред некое време ми се појави едно бело влакно во косата. Не ја фарбам косата, но не го кубам влакното, велат среќа било. :D
   
 12. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Mене почнаа да ми растат влакна од 15 год.кога имав :lol: имав 5-6 влакна и почнав така да ја фарбам косава,и не се забележува сега :) а една другарка цела коса скоро бела и беше :x нонстоп ја фарбаше,тоа е лекот фарбањето :?:
   
 13. K.e.ll.y

  K.e.ll.y Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  580
  Допаѓања:
  362
  Немам ниту едно бело влакно,а се фарбам веќе со години,до негде ми е криво сега,ама тоа е тоа :)
   
 14. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Татко ми сеуште нема бело влакно на косата , дури изненадувачки и е, сите негови другари се веќе бели а тој ни е едно, се надевам дека и јас ќе си дочекам 55 години без ни едно бело влакненце, само да не заличам на мајка ми таа е преполна со бели влакна и нормално ја фарба косата, мислам дека нема друго решение за тоа.
   
 15. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.785
  Допаѓања:
  19.967
  Пол:
  Женски
  Јас вчера ги искубив со пинцета :D пред 2 недели ги забележав беа 5-6 и мнооогу се изнервирав ;( (дека прв пат си видов бели влакна) а имам 21 год, иначе ја фарбам косава ама сега не сакав да ја горам со хемикалии и ги искубив :lol:
   
 16. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  Чаре нема освен фарбање или кубење.дечко ми има 27год а од двете страни има многу бели влакна.мн чудно што еве приметувам на сите млади бели влакна дали до времето е... :worried: и јас имам неколку амасе фарбам и не се приметуваат.сигурно и генетиката има влијание.за женско ајде ок е некако че се исфарба ама машките потешко се одлучуваат за фарбање не сакаат да чујат :D
   
  На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  блонд не било добро да се кубат белите влакна затоа тогаш излегувале повеќе барем така ми има кажено мајками зошто она така правела и почнале повеќе да и побелуват
   
 18. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  И јас од стрес на 22 години имам еден куп бели влакна, џабе ми е фарбање кога после 5-6 миења на косата пак си се гледаат и со ништо не се покриваат, а неможам да ги корнам пошо имам повеќе.
  Може и да е генетски а може и не, мајка ми има соро 50 години нема ниту едно бело влакно, а јас пред неа остарев :D
   
 19. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  69
  белите влакна се поради недостиг на витамин б во исхраната (една од причините) а др е генетиката...
  решение-фарбање...ако се малце шатирање...и за машки и за женски...нема гајле ;)
   
 20. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Имам 24 години и (да чукнам во дрво) сеуште не почнале да ми растат бели влакна. За чудо, затоа што генетиката ни е таква што сите жени во мојата фамилија почнале да побелуваат уште на 21-22 год.
  Чекај бе, јас да не сум посвоена? :^) :lol:
  Инаку сум родена со мало бело праменче од 3-4 влакна некаде на средина на главата па скоро и да не се забележува.
  Си знае фризерката па на шишање ако ги забележи ќе ми каже, а јас и дозволувам да ги скубне. :)