1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бели влакна во косата

Дискусија во 'Коса' започната од Bozica1980, 17 септември 2010.

  1. Blumarine

    Blumarine Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    188
    Едно ќе скубнеш, уште 6 на погреб ќе му дојдат :rofl:
     
  2. miljkovic

    miljkovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    363
    Уште од 2ра година средно се шатирам, поради тие бели влакна! Иначе појавувањето на овие бели влака ми се наследно од мајка ми и таа како мене уште во средна школа почнала да се фарба, но за разлика од неа не ми е овеленеа цела коса :angel: .Мајака ми се фарба со ептен плава фарба скоро бела, со цел да не е се познаваат бечите влакна кога ќе и растат и да ќе заборавев имала црна катран косаа! ;)
     
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    И ја имав бели влакна, природно сум бринета и многу се познаваа, ама откако сум плава се вклопуваат во бојата не се ни познава :)
     
  4. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Оф леле, пред некое време искубав цел чопор од мојава коса.

    За фарбање стварно сметам дека ми е рано, природно сум бринета и ми се допаѓа бојата на косата, мислам дека и друга не би ми стоела, али ако забележам дека сеуште никнуваат се повеќе и повеќе, тогаш неизбежно ќе ми биде фарбањето. А, стварно нејќам да дојде до тоа! |(
     
  5. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Па ти остани бринета, не мораш да се фарбаш плава офарбај се со нијанса најслична со твојата и ќе ги покриеш белите влакна :!:
     
  6. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски

    Проблемот е што воопшто не сакам да се исфарбам. Знам дека тоа постои како опција, но ете. Нејќам едноставно. :emo:
     
  7. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Епаааа..темно-кафена коса имаш или светла-смеѓа? Ако си потемна можеш не сега понатаму посветла медова боја да се офарбаш многу е убава и стои на кафени очи со кафени веѓи ќе те осветли 8)
     
  8. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски

    Темно кафена, ама имам зелени очи и црни веѓи, така да ништо од таа медова боја. :D
     
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Еее зошто да не другарка така се напраи плава па добро и стои :D Штом Бијонсе стана плавуша, ти каква сакаш моеш да станеш :!:
     
  10. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Само фарба е спасот за белите влакна. Јас на 20 години прв пат забележав бели влакна во косата и бидејки имам темно кафена коса многу ми се познаваа и многу ми пречеа секој ден пред огледало и ги скубев и мајками вели што ќе одиш без коса земи офарбај се и од тогаш се фарбам. Изабела не те препорачувам да се офарбаш посветло со оглед дека имаш црни веги, најдобро ако решиш да се фарбаш, фарбај се твојата нијанса или нијанса посветла и така ќе ти биде полесно не ќе мораш секој месец да се фарбаш, кога ќе подникнеш нема многу да се разликува.
     
  11. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    За женските е лесно,А како машките да ги покријат белите влакна.Дечко ми има полно бели влакна :tmi:
     
  12. paulina2

    paulina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    122
    јас имам бели влакна се повеќе...тоа е или генетски пошто моите сите имаат бели влакна и тоа од млади...или моеже да биде од стрес
     
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.758
    Денес го констатирав првото бело влакно во косата. Или можеби беа две. Поточно, фризерот го констатира :D
    Си седам јас на шишање, и туку гледам ми кастри едно влакно до корен. Распаметена, одма сфатив колку е саат - му викам - што правиш????
    А тој, полупобелен ми вика - што е сега, ќе се вреѓаме???
    Ми вика - имаш бело влакно. Викам - аха, дома кречевме, па ми капнала бела боја на косава.

    Не дека се изненадив којзнае колку. На мајка ми и баба ми почнала да им побелува косата на 28 години, а јас имам коса како нив, па очекував дека ќе почне да ми побелува тогаш. дури и не се фарбав за да уживам во природната боја додека можам. Од 28 навака будно ја набљудувам косата, ама пак не успеав да ги забележам првите бели влакна сама, туку фризерот ми ги забележа. Не знам дали овој мојов не ги забележал или немал срце да ми каже :D

    А баш си ја сакам природната боја. Кога ќе помислам на фарбање ми се темни, а уште повеќе на подивена бела коса.

    Ме натера да размислувам за стареење, и се што носи тоа. И колку и да мислам дека сум спремна на тоа, умов не го прифаќа, убаво ми е вака. Триесетиве не би ги сменила за ништо на светов. Среќа, имам уште за трошење од нив.

    Што е - тука е. За почеток ќе ги прочитам темите за фарби по форумов. Мора да се почне од негде :D
     
  14. avita

    avita Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    31
    :emo: kоја иронија немав бели влакна, се фрабав плава ми скисна плава поЧнав да се фарбам кафена така светло кафена .. и сто ке видам куп бели влакна а бас си се аресував кафена .. добро имам 33 години ама сепак.. хм ке мора пак плава ајде .. и така белите влакна лесно ке се прилагодат на плава и не се приметуваат..толку толку как бринета :rofl:
     
  15. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Има некои нови таблети против побелување на косата.700 ден.се мислам во Космо.Евонија мислам се викаа ако не грешам :lol: а можеби и грешам.Дали некој ги пробал,ефект?Имам 2,3 а не сакам да ми излезат повеќе,ако имаат ефект супер би било.Кажете искуства кои има :?:
     
  16. b.monroe

    b.monroe Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    јас имам 15 год. и имам точно 3 влакна ама мајка ми ми вели дека тоа било среќа :D така да не се замарам со тоа само што е глупа реакцијата на некои девојки демек иииииии бели влакна ова она..глупости :D
     
  17. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Јас имам 16 години и имам едно или две бели влакна.И јас сум слушнала дека среќа значеле,којзнае.А да глупа е реакцијата на другите „еј бело влакно“ па не почнав да страеам мајку му стара :^)
     
  18. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.626
    И што сега? И јас имам бели влакно! Не е ништо трагично!
     
  19. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Лелее јас забележав веќе две три бели влакна а сум многу млада.Ќе збеснам ова не е можно,а гарант е од нервоза.
     
  20. sweetgirz

    sweetgirz Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    5
    паа....јадење на бадеми ќе помогне :D