1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бемка или меланом?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од doktorka-an, 16 ноември 2010.

  1. DareToLoveMe

    DareToLoveMe Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да ти биди непријатно, кога ќе одиш пак ќе му речиш да ти ги прегледа сите бемки..... и јас имам проблем со бенките, особено оваа година ми излегоја многу нови (како дамки се и рамни),а имам една извадено со хирушка интервенција (на лицето)
     
    На Be-yO-nCe му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Eve jas pred malku se vrativ,dEnes otstraniv bemki, edna na grbot, druga na stomak po hirurski pat. Nisto strasno. @crazy.you sekoja Mala promena treba da se kontrola, nema nisto stram. Podobro neka ja proverat negoli da ja mislis ili pogolema rabota da stane. Pozdrav.
     
  3. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Luge, ke ve molam da mi kazete vase mislenje. Imam bemka na stomakot, crna i malku ispaknata, ne e mnoogu golema. No zabelezav deka od ednata strana kako da mi pobeluva. Mnogu sum isplasena. Se slusnav so doktorot i mi kaza da odam vo ponedelnik. Megjutoa jas sum preplasena... Mislite deka se raboti za nesto seriozno ili ne mora da znaci? Ve molam pisete, fala vi.
     
  4. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Не се плаши. 100% не е ништо страшно за кое треба да се грижиш. Само избегнувај да ги чепкаш таквите места. И оди на дермтолог обавезно.
     
  5. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu @friendy ! :* Ke odam vo ponedelnik na dermatolog, no se iznacitav na strasni raboti okolu bemkite i si napraviv film... Me tesi tvoeto mislenje. So Gospod napred pa da se nadevame deka nema nikakov problem. Pozdrav.
     
  6. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Феминки имам една бемка на лицето што ми излезе пред неколку години и е околу 7-8 мм, светло кафиава боја е , не ми смета ама сега приметив дека на истата страна на лицето каде што се наоѓа бемката ми се појавија уште две нови помали околу 3мм и се безбојни , незнам дали е нормално ова ама мн се плашам постојано мислам дека е канцер и незнам дали да одам на кожен бидејки кожниот доктор во мојот град нема појма од ништо :( ве молам хелп :(
     
  7. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски

    При појавата на нова бемка после 20 година, мора задолжително да се посети дерматолог. Тој ќе ја испита големината, формата, длабочината итн за да утврди за каква бемка се работи. Доколку се работи за бемка што е опасна, ќе те прати на хирургија каде ќе ја отстранат бемката со мала операција и целосно. Тоа го прават многу луѓе од страв, превентивно. Најверојатно не се работи за ништо сериозно, но за да бидеш помирна оди на лекар. Јас си ја повредив бемката претходното лето и отидов на дерматолог ми даде некоја маст и отидов на неколку конторли, имам уште една на една година и неколку месеци. Од тогаш секој ден си ги студирам бемките да не имам некоја промена и постојано како да забележувам нешто ново, па како да ме боли едната итн... најверојатно од паника и тоа е лошо. Така да вдиши - издиши и не ја мисли. Ако не е тајна од кој град си? А доколку е тајна и навистина нема добар дерматолог во твојот град, распрашај се за во околината или оди во Скопје. Не мисли на лошо. :)
     
  8. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    фала ти , сепак ке одам ск да ги проверам бемкиве и онака после 20 години ми се направија , а и немам мн бемки освен овие што ми излегоја други немам :/
     
  9. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Значи не можам да разберам како и со кој ум луѓето го доверуваат здравјето на доктор или што и да е, кој апла печали пари. Сите можеме да гориме бемки со азот и не знам што и да вадиме пари, не по 500, туку и по 300 ќе ни се исплати... Боже сачувај!
    Отстранувањто на бемките се врши откако ќе ги прегледа дерматолог и строго по хирушки пат. Без никакво горење, со кое само бемката ја снемува од површина, а дали продолжува да работи внатре тоа е знак прашалник.
    Со Господ напред!
     
  10. Luxie

    Luxie Нов член

    Се зачлени на:
    7 јули 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Феминки,само што се зачленив на форумов :) имам 14 години и имам бемки по целото тело и лицето.Имам на лицето и тоа многу,заради тоа се чувствувам и неубаво,а имам и по телото.Загрижена сум поради тоа што забележувам се повеќе и повеќе бемки...мислам дека секој ден имам се повеќе.На почетокот мислев дека е поради изложеноста на сонце,но не е до тоа..Не знам што да правам,ве молам помош..;(
     
  11. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Luxie, нема потреба од грижа. Битно е дека се е во ред со нив. Инаку оди на дерматолог и кажи му го твојот проблем со големиот бр. на бемки и ќе ти даде решение. Уживај. :hug:
     
    На Tonchi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Немојте да си играте со вадење и горење на бемки. Знам за најмалку три случаи од мојов град во изминативе неколку години кои завршија фатално отстранувајќи бемки и израстоци од телото кои според мислењето на лекари дерматолози им биле "безопасни". Ги ваделе чисто од естетски причини.

    Како за секој вид на рак, така и за овој навидум безопасен и бениген, најдобро е да не се чепка затоа што се шири неверојатно брзо ако не дај Боже започне. Луѓето си умираа како од шала, за неколку месеци... страшно звучи знам, но навистина е така.
    И јас имам голема испакната бемка на телото и ја пазам и заштитувам колку што е можно повеќе. Редовно одам на контроли кај дерматолог, ја мачкам со заштитни фактори и ја прекривам кога се изложувам на сонце.
    Пазете ги, сега е и сонцево премногу јако и поштетно од порано. И никако на солариуми вие кои имате повеќе такви бемки по телото!
     
    На Tonchi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.131
    Допаѓања:
    14.376
    Пол:
    Женски
    Како сум испаничена!! :worried:Кога се бричев сум ја зафатила бенката на левото колено и ми течи крв..Таа е од оние ситни површни. И одма ме мавна на рак. Хелп!
     
  14. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Odi na dermatolog utre ili dokolku ne raboti vo ponedelnik. Na stomakot imam dve. Si ja zakaciv ednata minatoto leto pri soblekuvanje. Bev na dermatolog, mi dade mast protiv infekcii. Stavav od nea i posle tri-cestiri dena mi padna bemkata, a potoa pocna da se obnovuva. Sega za nekoolku meseci mi rece uste ednas na kontrola i deka e dobro, fala na Gospod. Ne panici, samo odi na dermatolog obavezno.

    Inaku jas sum ispanicena okolu drugata bemka bidejki mi e pogolema i ispaknata i vo posledno vreme imam vpecatok deka se menuva. Ne znam dali mi e od panika ili navistina zabelezuvam promena.
     
    Последна измена: 17 јули 2015
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    devojki imam bemka na vratot ne e mnogu golema a ne e ni ispaknata no so lancheto nekako sum ja potfatila i sega ima kako zakoraveno na nejze sum ja povredila vashe mislenje dali e neshto srtrashno ?
     
  16. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    @mimiblack, било каква промена или повреда на бемка треба да ја види дерматолог.
     
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Ја видов темава и ми текна дека ќе прашував пред некое време за мојата бенка. На грбот ми е на десна страна и не е многу голема, средна големина ама испакната и ми се чини на конец се држи и неколку пати за малку ќе ја откорнев при соблекување. Како да ја заштитам, има некои специјални лепенки?
     
  18. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Има , ама незнам кај се продаваат .Додека да најдеш ставај си ханзеплас.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Фала @Winter Lady ќе побарам по аптеките. Многу заборавам дури се замислив што сум пишала тука, а ќе си направам белја ако не ја заштитам некако.
     
  20. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    со газичка, мене така ми рекоа на кожен кога отидов за да ја проверам бенката под градите, исто така испакната
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.