1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бемка или меланом?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од doktorka-an, 16 ноември 2010.

  1. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Веројатноста да после толку време прерасне во нешто друго е рамно на 0. Единствен проблем е што естетски не изгледаат убаво посебно кога се на такво место како што се пзувите.
    Еве ти еден приороден лек кој иако не ти помогне никако не може да ти одмогне. Мал проблем е што сега е лето и се носат работи на прерамки но тоа е. Рецептот е многу едноставен, прво го чистиш местото со 3% хидроген за рани или ако немаш тоа домашна ракија, јод.... Потоа земаш едно памукче го топиш со јаболков оцет и го лепиш со фластер на брадавицата. Облогата ја менуваш секој ден по истата процедура, вадиш претходното, чистиш и ставаш нова облога, така едно 10-15 дена. По овој период би требало да почне да се суши и сама да отпадне.
    Инаку место за паника нема, ваквите израстоци во вид на бемка во 99% случаи се бенигни т.е безопасни ако се занемари естетскиот момент.
     
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Јас искрено се плашам да експериментирам со вакви рецепти не ме сваќај погрешно ,бидејки една моја другарка исто сама ја третираше ,на крај заврши на операција ,но безуспешно...почина за неполна година ,исто така ради естецки причини не ја болеше ,но не сакаше да и стои.
    Мене не ми смета ,што ни дал бог тоа , но ме плаши тоа што нарасна (не многу ) и стана мека .
     
  3. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Многу голема грешка правиме кога споредуваме нешто што е само навиду исто а во суштина многу различно. Еве ти пр. Две особи ги боли глава во пределот на челото едната пие чај од липа и умира, другта си вели, ете исто не боли ама таа умре од чајот. Разликата е во тоа што чајот нема врска туку умрела од тумур на мозок, што на другава и изгледала иста болката како нејзината мигрена.
    Сакам да кажам, невозможно е да починеш од обична брадавица па како год да ја третираш, освен ако не предизвикаш таква инфекција за да добиеш сепса. Не џабе рекле, не знаењето е најголем непријател на човекот.
    Поентата е во тоа што е наивно да се верува дека таа немала меланом или некој друг вид на рак туку починала поради третирање на бемка. Можеби изгледало навидум како бемка но било нешт друго.
    Не се согласувам дека бог нешто ни дал и ние не треба да правиме ништо на тој план, бог ни дал многу нешта па ние ги корегираме, како на пример, мали гради, коса, влакна по телото, крив нос...
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.588
    Пол:
    Женски
    тинушка ништо не те кошта лекар да посетиш.Особено што имате историја на канцери.Ти најдобро знаеш каква била бемката а каква е сега но за раат да бидеш направи контрола.
     
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Ќе гледам да најдам време да отидам(waiting)
     
  6. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Ако веќе беше пиши ни како помина и шо ти кажа лекарот.
    Инаку знам дека во текот на бременост може да дојде до промена на бемките.

    Јас не сум за на своја рака да се става било што на бемки. Затоа постојат доктори, доколку треба си има маст која ја суши и бемката отпаѓа. Но никако сама. Доколку се забележи било каква промена на бемките по 20 година обавезно да се посети лекар.
     
    Последна измена од модератор: 24 јули 2018
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Ок, ама во случајо се работи за производ кој го внесуваш во себе и нема никако штетно дејство врз кожата.
    Домашен оцет т.е алкхолен сите конзумираме, така да нема никаква опасност од него, но кој како сака. На лекар решението е отстранување по хирушки пат.
     
  8. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Само се консултирав со матичниот ,ја ѕирна вели дека не му личи на...најстрашното .
    Но не земав упут, бидејки немам време нон стоп сум со бебето сами сме со мм ,тој си е на работа и така. :)
    Ќе дојде сестра ми на помош др. месец, па ќе одам на преглед.
     
  9. Classicscenario

    Classicscenario Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Некоја членка прашуваше за доктори за отстранивање на бенки.јас имав бенка од раѓање големка.во долниот дел на грбот и многу пазев да не ја поткачам при облекување и соблекување.во текот на бременоста ми се зголеми прилично многу и бев на дермоскопија немаше ништо алармантно но препорачливо беше отстранување поради големината и местото.вчера ми ја отстрани др.Мостров многу задоволна од интервенцијата,после 10 дена вадење конци и резултати од патологија.
     
  10. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Летово прометив дека околу една бемка не ме фаќа сонцето, т.е не потемнува местото воопшто, има бел круг околу неа. Боја,големина се е во ред, нема промени но ова ме загрижува ..
    Ја имам од рагање и прв пат вакво нешто забележувам. Што може да е ? :/
     
  11. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Ако не е зголемена , и нема чудна боја , и не е потемната , и не течи крв , нема ништо
     
  12. Virus997

    Virus997 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    66
    Денеска бев на дерматолог за други бемки и ми каже се ок но сега забележав една друга ми стои црна или темно кафена ја немам од сега но сега почнав да ги гледм бемките еве и слика [​IMG]
    па да ми каже некој/а дали утре да одам да ја проверат и оваа или..?
     
  13. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Овде душо никој не може да ти потврди дали е во ред и обратно , иди провери си , тоа ти е најсигурно
     
    На *Ѕвездичка* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Jas sakav da ve prasam nesto.Mazot mi se praese operacija i na mestoto kade e secen imase benka.I sega mene me faka strav da ne e nesto loso deka e seceno tamu bas mestoto?Sovet
     
  15. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.593
    Пол:
    Женски
    Преска ги прметив и испаничив, можно ли е да се бемки?
     

    Прикачени фајлови:

  16. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Имав една голема бемка на лицево , ми беше одвратна , во спиење еднаш ми се откорна , па ми порасна , и после неколку месеци и непроспиени ноки , решив да одам кај стручен лекар , ми е виде ( беше еден сантим испупчена) докторот ја виде и ми рече може да се реши , ми ја гореше со течен азот , отидов три пати , и сама си падна и се ослободив од неа , сега мирно спавам :)
     
  17. Ceca-123

    Ceca-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Феминки дали ви се случило од бемка и јас така ја велам ама нз дали е бемка или е како едни што се викаат брадавици... ви тецело крв или гној.... Премногу се плашам да не е рак... ;(;(;(;(
     
  18. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Krv moze da, a gnoj ne bi trebalo.. ima razlika megju brdavica i bemka, zatoa se pravat kontroli na dermatolog i istiot gleda so aparat dermoskop pa ve sovetuva sto i kako ponataka. Sekoj treba 1 vo godinata da si napravi kontrola za da se izbegne toj "losiot" melanom
     
  19. Jana2770

    Jana2770 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Свекорми денес си откорнал бемка на грбот и сега е пре пре уплашен ...
    Дали имал некој вакво искуство и дали е страшно нешто?
     
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Ја откорна целосно или ја зафати само? Имаше крв? Имам јас една на грб, ја имам уште во основно потфатено на столче и скинато, ми ставија нешто на дерматолог и си зарасна, а пред некое време пак ми се случи ама немаше крв и помина сама.
    Нека оди на доктор секако, ќе знаат како да ја третираат таму, не мора да значи дека е опасна.