1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бемка или меланом?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од doktorka-an, 16 ноември 2010.

  1. Jana2770

    Jana2770 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Не е целосно скината бенката е тука само малце е подоткорната..
    И крв не течело.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ellier

    Ellier Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    28
    Мојот дерматолог ми кажа ако се случи да поткачам бемка да ја мачкам 1 недела 2х дневно со белогент маст за да не се прави инфекција. Маста е околу 140ден ама прашајте лекар дали смее да се користи
     
  3. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    При механички повреди, пожелно е да се отстрани.
     
  4. diksi77

    diksi77 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo imam bemka na kolenoto period e cista period se polni so krv dali jma mesto za panika ? :/
     
  5. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Дали меланомот може да се шири по целото тело, на грб на нозе и раменици кои навидум изгледаат како бемки?
     
  6. ssweety

    ssweety Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki se nadevam deka ke mi pomognite...

    Imam bemka ispaknata na grbot i temno kafeava skoro crna e po boja, ima golemina kolky eden nokt. Ovaa bemka ja imam od koga sum bila mala.
    Godinava bev na odmor i ja zastituvav kako i sekoja god. ... ja mackav so mleko 50faktor I ja ostavav cel da bidi pokrihana...
    No denes koga si dojdov zabelezav kako malce da e podsusena:( nema smenato boja, ni oblik, ne me boli... samo me plasi toa sto e kako suva... sekako ke odam na doktor no dokolku nekoja zenska se soocila so vakvo nesto neka spodeli iskustvo.
    Izvinete na dolgiot post no
    premnogu se isplasiv
     
  7. Zanapink

    Zanapink Нов член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Ja vidov temata i jas samo da vi kazam deka imam nekolku bemki niz teloto i ne mi smetat gi pazam samo letno vreme.no ednata bemka ja imav kaj liceto i mi smeni za kratok period boja pa bev na pregled kaj Dr Pesic vo drzavna mi rece izvadi ja na dermoskop ne pokazuva nisto strasno i eve ja otstraniv i sega cekam rezultat od biopsija inace na plasticna hirurgija drzavna ja izvadiv kaj Dr.Marija Mijalkovska mlada .Toa sto me cudi e sto dr.rece jas ova ja vadam kako beningno,pa trebase da i kazam malku poubavo da vadi za sekoj slucaj da stigne pozitiven rezultatot pazete kaj koj Dr.odite izvinete za dolgiot post ✌
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Ovaa bemka mi e od raganje na grbot veke dva dena me boli mestoto me stega a i na dopir e meka dali ima potreba za lekar
     

    Прикачени фајлови:

  9. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Да се цитирам , после сево ова на истото место почна повторно еве сега да ми расте нова бемка :(
    Дали е сериозно ?
    Не можам да одам на лекар сега бидејки со кризава со коронава примаат само итни случаеви ...:(
    Те советувам да одиш на лекар но проблемот е сега што не зезна сите коронава
     
    На bruno.com му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.298
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @Justicija да не ти е брадавица, а не бемка? Брадавиците се горат со азот, бемките се отстрануваат и се испитуваат после.
     
  11. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Би ти рекла да одиш на доктор . Точно сега со коронава е зезнато малку , ама не е нормално да те боли , така да мислам дека може со приоритет да направиш биопсија ( мислам вака се викаше тоа , ти вадат мал дел или течност од израстокот и се носи на испитување ) . Вујко ми и мајка ми имаа израстоци на лицето ( на вујко ми му беше зад увото , меѓутоа му беше иста боја како и лицето , на мајка ми над веѓата кафеава бемка ) . На мајка ми тука во Тетово и ја отстранија , по направениот резултат , кој излезе дека не е ништо сериозно . Кај вујко ми беше покомплицирано , па му го отстранија на максилофацијална хирургија во Скопје . Не паметам кај кој доктор беше , ама супер поминал , само пофални зборови имаше вујко ми за докторот .
     
  12. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Бемка ми беше/ми е , ја горат и со течен азот , не се разбирам многу во оваа проблематика кажувам што ми кажа тогаш докторот сега незнам што да правам уплашена сум
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.298
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    А не ја испитаа каков тип е пред да ја гори? Не се плаши, јави се кај матична утре и прашај што да правиш, пушти слика ако можеш, ако има потреба ќе те закажи негде. Може да не била целосно отстранета, и јас не се разбирам. Мислев да не е брадавица зошто мене во бременоста на стомакот сама ми се откачи една мала, па сега пак ми порасна.
     
  14. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    Дали има некоја промена во големина или во боја ?
    ДА не ја имаш зафатено со алишта или некако случајно ?
    Доколку имаш приватен дерматолог во градот појди. Ќе го видам, ќе го сликаат таму ќе видат одблиску скроз.
    А шо пиша членка за биопсија да не се согласуваш, тоа можи повеќе да направи бетар отколку арно.
     
    На elenaeli22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Не ја испитаа , од око ја виде и ми рече не е ризична и може лесно да се отстрани
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  16. miljana5676

    miljana5676 Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj imal iskustvo so bela bubulica na ispaknata bemka? Jasno e deka e klasicna bubulica, vcera mi se pojavi, a deneska e pogolema i e ispolneta so onoa gnojce belo sto go stiskame. No bidejki e bemka ne se osmeluvam da go stiskam, ke pocekam samo da istece. Imal li nekoj slicno iskustvo?
    Da dodadam, bemkata e na prepon, mesto kade sto cesto mi izleguvaat bubulici od depilacija.
     
    Последна измена од модератор: 25 јуни 2020
  17. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.185
    Допаѓања:
    23.871
    pocekaj, ke pomine. sum imala jas, ne e strasno. (4 bemki imam vadeno znam deka mozolce na bemka ne e opasno)
     
    На miljana5676 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. miljana5676

    miljana5676 Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Fala ti ❤️
     
  19. mimi6

    mimi6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2020
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите..ако некој знае за овој бем или незнам што може да е кај вратот е... да ми каже ве молам hfrufsgf.jpg
     
  20. & girlinlove &

    & girlinlove & Активен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Дали ова е страшно нешто или не? Се скина малце, нема крв и не боли, од доктор пред некое време е кажано дека не е страшна таа бенка и нема потреба од отстранување. Сега со ситуацијава треба да закажиш прво, но до тогаш да не ми е во мисла ако некој знае нека каже. Фала ви
     

    Прикачени фајлови: