1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бемка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од HybaByba, 17 септември 2013.

  1. HybaByba

    HybaByba Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво. Би сакала да споделам нешто со вас што ми се случи пред 3 години, но последниве 2-3 дена повторно почна да ме мачи.. или јас сум преголем паничар или не знам што е раб. :Ѕ значи вака: забележав нешто на бутот на дечко ми како поткожно влакненце и он ми рече да го извадам. зедов памукче и пробав да го стегнам, но не сакаше да излези ништо туку само крв потече од стегањето. зедов пинцета за полесно да го извадам бидејќи ми изгледаше како да е повнатре. на крајот сепак успеав да го извадам, но беше како топченце многу малецко и црно и ме фати паника да не е бемка. :Ѕ ја прашав мајката на една другарка бидејќи е докторка, ми рече дека бемките толку лесно не можеш да ги извадиш, па демек не било ништо... тоа ме смири тогаш, но последниве 2-3 дена не знам зошто, но пак почнав да мислам само на тоа, да не е нешто сериозно.. кога и да му спомнам на дечко ми, ми вика да не се секирам, не било ништо. не знам што да правам.. кое е вашето мислење :Ѕ поздрав
     
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Луѓе бе не се чепкаат такви работи.
    Бемка како и да е не вади така лесно, така да тоа не е.
    И јас имам на нога нешто такво слично како на дечко ти ама не го чепкам не ми смета нека си го.
     
  3. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    За да се смириш мој совет е да си појдете на кожно и да се провери најскоро што може.
    За секој случај, не можеш да знаеш што е, можеби е ништо (дај боже), а може и да се искомплицира работата.
    Ваму ќе го проверат, а прегледот е кус и нема ништо страшно.
    И другпат не ги чепкајте и подлутувајте овие работи. Бемките може да се извадат лесно, да се поткачат несакајќи. Еден мој другар си извади мало бемче со крема за депилација. Едноставно ја намачка и бемкава падна.
    Среќа испадна не била опасна. Ама јас не би си играла со тие работи.