Бесплатен ПАП тест

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од newring86, 3 март 2013.

 1. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  856
  Дали вашите гинеколози го почитуваат законот за бесплатен прв тест во годината?

  Прашувам бидејки бев неделава прв пат годинава и мојот матичен гинеколог ми го наплати-500 ден.

  Колку ви наплака колпоскопија и ХПВ типизација матичниот?

  Поздрав девојки.
   
 2. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  Јас последниот пат кога бев папот ми го наплати 60 ден,колпоскопијата не ти е бесплатна(цената зависи од гинекологот,кај некои е 500,кај некои е 550),а за самото тоа што ќе ти го земе брисот за пап наплаќа 250 ден,исто и за типизацијата 250 ден,ова ти го кажувам само кај него што ке платиш(барем кај мојот матичен е така)
  А типизацијата во МАНУ со плаво картонче е 150 ден