1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биоенергија

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од Bokicka, 5 април 2010.

  1. Macor vo 4izmi

    Macor vo 4izmi Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Samo sto se vrativme od odmor, nasi poznanici od KU na koi im raskazavme za pozitivniot efekt posle tretmanot so bioenergija kaj cicko Laste, ni kazaa deka ke gi primel posle 25 Septemvri zaradi koristenje godisen odmor
     
  2. Bruinete

    Bruinete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да одам кај него поради проблемот со анксиозноста и искрено човеков многу ми помогна. Исчезнаа уште од првата сеанса најпроблематичните симптоми кои ги имав - вкочанет врат и притисок во градите. Многу подобро сонувам, се чувствувам смирено. За бројот на сеанси зависи каков ти е проблемот. Човекот не бара пари. Дури се изнендаив кога сакав од благодарност да му оставам не сакаше да прифати.
     
    На Ana100jan, okcenzi и Delfina1977 им се допаѓа ова.
  3. BellaMia

    BellaMia Нов член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Имам итна потреба од тел. број на Ласте. Те молам испрати ми го. Благодарам
     
  4. Macor vo 4izmi

    Macor vo 4izmi Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    adresa I br od bioenergeticar Laste Seirovski od Madzari ul. Zan Zores br.55 prva ulica levo posle crkvata vo Madzari vo pravec od SK kon VE i na T-raskrsnica do kraj pak levo za polesno naoganje.
    Se zakazuva vo Petok od 18.00 do 18. I 30 na tel 02 25 21 641
     
    На Antebellum и GirlLove им се допаѓа ова.
  5. Sneska59

    Sneska59 Нов член

    Се зачлени на:
    28 март 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Пратетеми Број од Горги Филев мозе ли некој да ми прати
     
  6. Sneska59

    Sneska59 Нов член

    Се зачлени на:
    28 март 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ми треба итно
     
  7. Sneska59

    Sneska59 Нов член

    Се зачлени на:
    28 март 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Мене ми треба број од Филев ако го имате пратете ми го ве молам
     
  8. Sneska59

    Sneska59 Нов член

    Се зачлени на:
    28 март 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  9. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.123
    Допаѓања:
    14.359
    Пол:
    Женски
    Филев е во пензија. Не работи повеќе
     
  10. Macor vo 4izmi

    Macor vo 4izmi Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Mojot motiv za slednovo napisano se odnesuva na BIOENERGIJATA kako alternativna medicina za lekuvanje
    Zagaduvanje na vozduhot sto go diseme od gasovi od vozilata i od industriskiot razvoj vo site segmenti na zivotot, upotreba na pesticidi i dr hemiski sredstva vo zemjodelstvoto, prerabotkata na hrana i sto se se uvezuva vo MK sto se naoga na nasata trpeza i dr faktori… znatno deluvaat negativno na naseto zdravje

    Sekojdnevno preku mediumite ili niz hodnici vo ambulanti, moze da se sretneme so mnogu teski sudbini na lugeto sto baraat care da go podobrat svoeto zdravje

    Pred desetina godini pred da se penzionira Filev vo stanot na kat kaj pedagoska kaj sto rabotese, sretnav bracen par so 2god dete sto cekaa na red. Bidejki jas bev dojden po rabota( toj stan bese pod garancija od Granit) so majstor vrsevme popravka na vodomer, dojde do razgovor so tatkoto na deteto. Mi rece deka na maloto mu otkrile nekoj tumor vo glavata vo pocetna faza. Samite doktori im rekle deka samoto mesto e nedostapno za zracenje a po operativen pat mozelo da dojde do posledici vo notorikata i dr nepredvidlivi situacii. Neznam dali Filev im pomognal koga bese aktiven tie godini Iskreno se nadevam deka so negova pomos i so medicina roditelite nasle nekakov izlez od toa.

    Nikogas nemozev da razberam zosto se kosat medicinata i alternativnata.
    I ednata im pomaga na lugeto i drugata ama nikako zaedno.Ta neli i ednata i drugata se so edinstvena cel – PODOBRO ZDRAVJE. Na Sekoj od nas mu se pruza moznost i pravo na izbor za podobro zdravje

    Jas ne sum bioenergeticar pa nemozam da pisuvam za nesto sto go poseduvaat i so sto pomagaat za podobruvanje na zdravjeto na lugeto.
    No sekako nemozam ni da prekutam koga sum bil vo situacija i jas da pobaram pomos vo Alternativnata medicina – so pomos na bioenergija

    Vprocem zosto da ne debatiram za nesto kako sto e lekuvanje so bioenergija, pa zatoa forumot i sluzi – lugeto da gi iznesat svoite mislenja i stavovi

    Ponekogas i losa dijagnoza ili terapija moze stetno da deluva na organizmot pri lekuvanje, pa po primer na drugi sto videle podobruvanje od alternativnata medicina i jas sum se odlucil na takov cekor.

    Prvo opravdano sto nekoi od nas, znam po sebe od porano, isklucivo baraat care vo medicinata i so skepticizam gledaat na alternativnata zasto samoto ime znaci alternativa

    Vtoro nekoi luge “novopeceni – isceliteli” sakaat da im konkuriraat na “novopeceni-biznismeni”
    pa sakajki da steknat reputacija na luge bliski do narodot sto go lekuvaat , ustvari mn dobro zarabotuvaat na coveckata maka. Po nekoe vreme rezultati za isceluvanje – nikakvi

    Zatoa vo vakvi forumi kade se dvoumime alternativa ili ne, po mene bitni se faktite a toa se - Medicinskite naodi na pacientite posle terapiite od bioenergija koi se edinstveno merilo koe treba da se zima vo obzir koga se prasuvame za uspesnosta na nekoja metoda so bioenergija

    Moeto mislenje e deka sekoj od nas ima sistem za samoisceluvanje, samo treba da se pokrene

    Znam po sebe i tvrdam deka po terapijata od iskusen bioenergeticar, kaj mene se aktivira toj sistem za samoisceluvanje-ozdravuvanje (da napomenam deka imav problem so gastrit so godini)
    Po posetata kaj nego prv pat go prasav kakva e taa bioenergija- toplina sto mi gi smiruva bolkite vo zeludnikot Odgovorot bese deka energijata sto strui sekade okolu nas ja apsorbira i kanalizira-prenasocuva preku dlankite na mestoto od bolkata Za toa kade treba da deluva bioenergetski gleda od coveckata aura i e iskustvo sto go steknal so godini rabora so deca i vozrasni
    Zasluga za moeto podobro zdravje mu ja dolzam na cicko Laste od Madzari
    Za toa sto ke odlucite vie – izborot e vas :)
     
  11. Petra_Julia

    Petra_Julia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Jas bi zamolila za kontakt broj od bioenergeticar. Fala!

    Jas bi zamolila za kontakt broj od Dojcin. Fala!

    Zdravo. Jas bi zamolila za kontakt broj od bioenergeticarot kade odis. Fala!
    Zdravo. Poveke info, dali Filev seuste raboti i kako da se stapi vo kontakt so nego ? Fala!

    Jas bi zamolila za kontakt broj od Dojcin. Fala!
    Jas bi zamolila za kontakt broj od Filev. I dokolku znaete broj od covekot kaj MVR. Fala!
     
  12. Irina LMV

    Irina LMV Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Феминки да не има некој број случајно од човек во Крушево? Можеби се вика Сули ама не сум сигурна, фала :)
     
  13. Delfina1977

    Delfina1977 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram za postov, jas patam od anksioznost i veke nekolku dena se trujam so tableti za smiruvanje, mnogu loso se cuvstvuvam, bolki vo gradite, nervozna sum, a site testovi do sega ispadnaa super, ako moze so bioenergija jas rado bi probala i pokraj toa sto vakvi stvari me plasat, no podobro toa otkolku da pijam lekovi.......ako moze podetalno nesto za toj Dojcin, kaj se naoga, koj e????? please, ocajna sum
     
  14. Delfina1977

    Delfina1977 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Gjorgi Filev se penzionira i veke ne raboti. Momentalno najbaran bioenergeticar vo Skopje e Dojco Jovanovski, na koj mu treba adresa i broj pisete mi, ke vi gi ispratam. Pozz
     
    На Sireni му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sireni

    Sireni Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2015
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Ајде дај адреса или бројче каде се наоќа човекот .поздравче (fingers)
     
  16. Petra_Julia

    Petra_Julia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo, bi zamolila i jas. Fala!
     
  17. Sireni

    Sireni Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2015
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    ајде плис дај бројче.
     
  18. intuicija

    intuicija Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    25
    zdravo te molam ako mozes da mi pises u inbox kolku pari bara i kaj se naoga Dojco? Ti blagodaram
     
  19. Никола-МК

    Никола-МК Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    За лечење со биоенергија сварно помага ,но кој знае стварно да прави биотерапија со природна енергија.
    Со неа може да се направи и добро и лошо , затоа треба да се обратите кај личност кој стварно ја познава работата. Јас лично сум почетник и учам од доста докажан биоенергичар со два докторати,за како се прави биотерапија,но за тоа мора да поседуваш одредени енергетски способности.
    Со биоенергијата се врши отворање на чакрите на човечкиот организам,кои се центри на енергија. Кога чакрите не се во баланс, и енергиите се блокирани така со биотерапија со помош на природна енергија се отвараат ,за да може самото тело и органите да работат во нормала ,ги има 7 чакри.Она што претходно спомнав мора терапијата да е прави стручно и обучено лице,затоа што наместо оворање може да направи затворање на некоја чакра и тие органи што ги управува таа чакра нема правилно да работат.Се што се природни болки може да се лечат и чистат со биоенергија, а не пример си се опијанил и те боли глава ,тогаш терапијата не помага или имаш природни болки во кичмата со терапија може да се третира но ако имаш медицински наод дека имаш потфатен пршлен,дискусхемија или шилци тогаш биотерапијата може да ја ублажи болката или на одредено време да ја снема но тоа нема да биде трајно излекување ,исто како што некои луѓе одат и на кичмата им пуштаат струја ,една недела ќе се ослободи но повторно ќе се појави болката.Сакам да потенцирам дека постојат болести кои со алтернативна медицина неможат да се лечат само може да се ублажат.Но биоенергијата е доста покажана за проблеми со: депресија,природни болки на некои делови на телото, цисти на јајници и други делови кои може да се третираат,кршење на камења во жолчка и бубрези , одредени кожни заболувања, биотерапевтите со помош на одредени инструменти кои ги користиме прво правиме дијагностика кои органи функционираат во нормала кои не па потоа се прави терапијата.
    Кој има проблем слободно може да ми пише во приватна порака ако сака контакт со сварно вистинско лице за вакви проблеми во Скопје,човек со два докторати (доктор за геопатологија,археологија,подземни води,екологија и заштита на животната средина пријавен со истражувачки центар и институт. Мало појаснување за чакрите:
    Чакри се центри на енергија низ човечкото тело. Всушност, секоја точка од нашето тело претставува извор на енергија, но седум од нив се сметаат за главни чакри. Главните чакри почнуваат на почетокот на ‘рбетот и завршуваат на темето на главата, движејќи се по ‘рбетната линија вертикално и централно низ телото. Чакрите лоцирани на долниот дел од телото се нашата инстинктивна страна, високите се менталната. Нивната функција е да го витализираат физичкиот дел, односно телото, и да помогнат во развојот на самосвеста. Кога чакрите не се во баланс, и енергиите се блокирани, основната животна енергија на индивидуата ќе биде забавена. Таа ќе се чувствува изморена, депримирана, со многу простор оставен на негативни ставови, страв и сомнежи. Зборот „чакра“ е произведен од санскритскиот збор што значи тркало. Се смета дека доколку би било возможно да ги видиме чакрите, би набљудувале енергетски тркала кои континуирано се вртат. Потеклото им е од индиските Веди, се јавуваат и во Кундалини јогата. За да се работи со нив, треба да се земат како фокус при медитација, постојат многу начини за медитирање на чакрите, при кои техниките за секоја чакра се основаат првенствено на нејзината намена. Во оваа статија ќе ве запознаеме накратко со основните класични седум чакри, за некои од нив веќе се посветени посебни статии на зеница. За останатите ви ветуваме дека ќе изработиме статии специјално посебно за секоја чакра.
    Листа на седумте класични чакри:

    1. Root Chakra – Имаш право да бидеш токму овде
    Кога е недоволно активна поттикнува чувство на страв

    2. Sacral Chakra – Имаш право слободно да чувствуваш
    Кога е недоволно активна поттикнува чувство на вина

    3. Navel Chakra – Имаш право да дејствуваш
    Кога е недоволно активна поттикнува чувство на срам

    4. Heart Chakra – Имаш право да љубиш и да бидеш љубен
    Кога е недоволно активна поттикнува чувство на сожалување

    5. Тhroat Chakra – Имаш право да се зборува и да се слуша вистината
    Кога е недоволно активна ги поттикнува лагите

    6. Third Eye Chakra (популарното трето око)- Имаш право да видиш
    Кога е недоволно активна ги поттикнува илузиите

    7. Crown Chakra – Имаш право да знаеш
    Кога е недоволно развиена поттикнува преголемо приврзување за неважните работи.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Никола-МК

    Никола-МК Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    1.Базна(полови органи или сексуална)
    2.Сакрална(стомачна)
    3.Плексус соларис(емотивна)
    4.Срцева
    5.Вратна(тироидна)
    6.Челна(трето око)
    7.Крунска

    ЧАКРИ

    Чакрата претставува дел од телото која истовремено претставува духовен и физички центар на битието,која што уште е позната и како центар на болката. Според повеќето истражувања , има седум основни чакри.Тоа се енергетски отвори преку кои се одвиваат извесни енергетски процеси за основните функции на органите во телото, прикажани на (сл. 1.2.).Во случај на механички повреди или болести на некои органи во телото , нивната функција може да се забави или блокира.Во поголем број на случаи ,од познати и непознати причини, може да дојде до намалување на функцијата на некоја од чакрите, а потоа да се утврди заболување на некој орган што ја користел таа енергетска чакра.Доколку во периодот од намалување на функцијата на чакрата , до пред регистрирањето на заболувањето на некој орган, чакрата од други причини повторно профункционира, во тој случај органот нема да заболи. Во одредени случаи, доколку поради механички или други влијанија се оштети некој орган, намалувањето на функцијата на чакрата се случува после тоа.

    1624123_224179234441675_1789807237_n.jpg 1624123_224179234441675_1789807237_n.jpg

    Сл 1.2 Чакри

    Од ова може да се заклучи дека преку енергетските отвори, односно чакри,се регулира био-психовизичката функција на човечкиот организам. Се почесто во светот , во специјализирани центри и ординации, преку чакрите се применуваат терапевтски методи,преку кои се врши нивно деблокирање и на тој начин се придонесува до подобра психофизичка здравствена состојба.Терапиите се одвиваат со помош на директен контакт со раце или игли, но постојат и терапевтски методи кои се одвиваат без физички контакт,познати како био-терапи,духовни и сл.

    Најчесто применувани терапии со и без физички допир се: Акупунктура, електро-метода,акупресура,био-терапија.

    Био-терапија

    Био терапија претставува збир на соматски и ментални енергии врз кои се потпраат терапевтски методи со чија помош се активира и регулира функцијата на чакрите.Самата терапија се одвива со допир или на растојание.За успешност на терапијата, од особено значење е функцијата на чакрите на био-терапевтот.
     

    Прикачени фајлови:

    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.