1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биопсија на града

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lylaby, 12 април 2010.

  1. carrie17

    carrie17 Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dragi dami , imam edno prasanje koe bi sakala da ga podelam so so vas , za nekoj da mi napise za iskustvo , ili ako ima nekoja informacija poveke od mene. Vaka - mojata majka ima 52 god, pred nekoe vreme pocustvuva bolka na levata grada / dojka i vednas ja pratija na mamografija . Tamu i najdoa nekoi grutcinja i vednas zakazaa bipsija. Na rezlutatite inaku pisuva deka se upatuva poradi BENINGNA NEOPLAZMA NA DOJKA in obs. Kazete mi dali imate nekoe iskustvo , poznavanje i sl. Kolku vrme se cekaat rezultati , dali e strasno ili ne daj boze opasno po zivot ? Blagodaram , pozdav...
     
  2. Ivy87

    Ivy87 Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Feminki ve zamoluvam za sovet i mislenje.Majka sum na tri mesecno bebence i aktivno se doime.Pred dva meseci na levata dojka zabelezav nekolku grutcinja koi od vreme navreme bolat.Inaku bev duri na tri doktori koi konstatiraa deka e od mlekoto.Isto taka mi rekoa deka na eho sega nema da se videlo bidejki tkivoto e zgusnato poradi doenjeto.Ve molam kazete mi sto bi mozelo da bide i dali nedajboze ima sansi za najlosoto,mislam deka ke poludam od stravMnogu bi mi znacele vasite mislenja i iskustva.Vi blagodaram i se izvinuvam ako sum ja utnala temata. Imajte ubava vecer
     
  3. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Zdravo se nadevam ke ima nekoj koj ke moze da mi odgovori.... Pred nekolku godini otkriv grutce vo desnata dojka koe bolese i bockase od vnatre, pojdov na lekar mi rekoa fibroadrnom, pojdov na uste eden mi potvrdija kako ne e nisto strasno samo da se sledi. Go sledev nekoj period , potoa go zapostaviv posto citav deka ne e strasno i ne moze da stane maligno. No vo posleniov period osekam kako e porasnato i resiv da odam na lekar. Malce me isplasi doktorkata posto me gledase na eho i ne i bese bas jasno toa sto go gleda, pa me prati na biopsija, otidov vo sistina tamo pak na eho me gledaa pa na mamograf ( inace imam 29 god , ne sum ragjala ) i i se gledase kao nesto somnitelno kalcifikati nekoi, pa na kraj mi pravese punkciona biopsija , koja pokaza deka nema maligni kletki i nesto strasno, no mi preporaca da go vadam. Bev na poveke konsultacii posle toa nekoi mi rekoa toa e toa nema zosto da se plasiis samo vadi go, nekoiporadi somnitelnosta na mamografot da pravam core biopsija.... Ve molam za mislenje ne znam sto da pravam...
     
  4. donka52

    donka52 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Zdravo! jas pravev biopsia vo 8 -mi septemvri i da vi kaam bese bolno da ne se zalazuvame, nose izdrzuva. Isto ioperacijata ja pravev voistata bolnica i imam luznakoja e dosta golema, a i operacijata traese podolgo a vo bolnica bev 7 dena, do vadene na koncite. Ne plativ nisto, no otposle se javuvaat problemi, ne smees ova da rabotis, nesmees ona da rabotis, a ziv covek si ne mozesda lezs samo, eden mesec bese potrebno da zaraste ranata, pa potoa te prakaat na Onkologija i t.n.
     
  5. sanjaж

    sanjaж Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojko jas imam 25 godini isto nemam doeno so opetirav od fibroadenom na dojka vo gevgelija verujmi opetacijata vo opsto ne bese bolna a za beleg voopsto ne se poznava blagodarenie na dr.savo pandorov. Inace gi imav istite dijagnozi kako tebe no se odluciv na operacija pribidejki morase koga togas ne treba da ostanuvas bremen dodeka ne go resis problemot pozz so les o

    Oh devojko si pretrpel mnogu injas go imav istiot problem biopsina pravev vo histolab bo skopje ne bese bolna se osekase malku bockanje dodeka za operacija vo gevgelija kaj dok.savo pandorov voopsto ne mi se pozlava deka imalo operativen zafat a vo bolnica lezev samo 2 casa beskrajno im sum blagodarna
     
    Последна измена од модератор: 17 април 2021
    На love make up му/ѝ се допаѓа ова.
  6. love make up

    love make up Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram na odgovoro :) i jas go zavrsiv toa, pred 4 meseci se operirav vo 8 mi septemvri. Rezultatite ne pokazaa nisto seriozno. Sega treba da odam na kontrola vo januari. Me interesira dali imase bockanja povtorno odvreme navreme ?
     
    На sanjaж му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sanjaж

    sanjaж Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Da da ima no mnogu retko. Eve 1 godina od operacijata odam na redovni kontroli se e ok imam nekoja mala cista no ne bila opasna dobiv odgovor od doktorot. Pred edna nedela osetiv bolka stavav list od zelka mnogu pomaga.
     
    На love make up му/ѝ се допаѓа ова.
  8. guardatela

    guardatela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    85
    Kade se pravi biopsija?
     
  9. Simgeee

    Simgeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2017
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Dali fibroademot pravi problemi bolki vo gradi vo raka i slicno da mi kaze nekoj so iskustvo
     
  10. >Nenna<

    >Nenna< Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2021
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Ve molam za sovet..
    Doilka sum i red eden mesec mi se pojavi grutka na desnata dojka koja porasna prilicno golema..i istata se polni so tecnost no ne e mastit. Fibroadenom e.
    Dva pati mi pravea punkcija i samo po nekolku casa pak se polni so tecnost....
    Kazete mi dali nekoja imala vakvo iskustvo ?