1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Биполарно растројство

Дискусија во 'Психологија' започната од Hayley, 9 октомври 2012.

  1. tina.stavrevska

    tina.stavrevska Нов член

    Се зачлени на:
    18 мај 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Pa preku familijata na tatko mi, osobeno zenskiot pol, site sme bipolarni :) A mozhi da se prenesi i preku baba, dedo, ama samo od pobliskite :)
     
    На Ana Ane му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ana Ane

    Ana Ane Нов член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Vo mojata familija samo majka mi ima, baba mi (nejzina majka, nema, nitu drugi bliski rodnini imaat), a jas nemam simptomi, no mozebi postoi moznost da nasledam od nea ... :)
     
    На tina.stavrevska му/ѝ се допаѓа ова.
  3. silmarion

    silmarion Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Mi treba pomos..jas so sigurnost imam bipolarno rastrojstvo (dijagnosticirano lezev i vo bolnica celosno mozokot mi otkaza) i se boram sekoj den so sama sebe..otkako imav napad poradi koj zavrsiv vo bolnica vece ne se prepoznavam samata sebesi..ne sum istata osoba koja bev pred ova da se sluci...jas ziveev vsusnost so godini so bipolarno rastrojstvo, otkako znam za sebe) duri ne znev deka go imav mislev deka mi e takov karakterot ili tabietot sto bi kazale starite iako imav nekolku silni psihicki krizi no i niv gi prifativ kao optovarena sum, sekoj moze da pukne od nervozi i slicno. sega sum vo faza koga treba da ja prifatam bolesta, no jas ne se custcuvam dobro poradi toa cel zivot sum bila bolna a sega so lekarstvata se kontrolira moeto odnesuvanje sto e za moe dobro no i pokraj toa jas sakam da sum onaa stara jas. Dali nekoj od vas ima takvi custva ..kako uspevate da se pomirite so sostojbata? kolku vreme vi trebalo da bidete da kazam zdravi ili podobro zadovolni od sami sebe? mi treba da gi spodelam custvata so ludje koji gi imaat istite simptomi i koi mozat da me sfatat niz sto minuvam sto mi smeta. Moite doma se super, dodduse vece izmoreni malku od mene, no ne me razbiraat ..ne mozat da svatat niz sto pominuvam, kako mojot mozok funkcionira, kolku sum jas nemocna vrz svoite custva i postapki ne mozat da razberat deka i jas bi sakala da bidam nasmejana i raspolozena no nezmozam ..
     
  4. misscinderella

    misscinderella Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    http://www.bphope.com/ Тука може да најдете корисни информации за биполарно растројство,дури некои од писателите на страната може да ги најдете на фејсбук,јас пишувам со Лиза Брок,жена од Австралија,која покрај болеста решила да има деца,има три здрави деца и успешен живот.
     
  5. NutriKAL

    NutriKAL Нов член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас сум нова на форумов. Неодамна ми дијагностицира д-р психијатар
    -Биполарно растројство со претежно изразена манија, без психотични симптоми.
    Не се сомневам во стручноста на д-рот,но нешто не ми штима. Т.е. по наговор на други луѓе донел ваква дијагноза,а со мене разговара само за терапија и како ја поднесувам. Ми недостасува да разговараме што причинува тешки,депресивни милси и да разговараме за чувствата и како да се справам. Плус најтешко ми е што сама се справувам со сето ова. Често се осеќам осамена. Има луѓе околу мене, некој знаат дека минувам низ многу комплицирана етапа во животот но ете не се осеќам доволно опуштена да споделувам што осеќам итн. Инаку порано страдав долги години од депресија по смрт на блиско лице,ама се среди се тоа. И сега мислам дека е чиста депресија а не биполарно растројство затоа што немам типично возбудлива манична фаза. Што знам? Си закажав и разговор со друг психијатар па ќе видам што ќе ми се рече чисто како 2ро мислење.
     
  6. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Јас од кога знам за себе од дете и родители и другарки/другари ме викаат биполар .Кога сум среќна можам до небо да летнам кога сум тажна можам да се затворам со денови во сиба и да не искачам.Цел живот патам од анекс и несоници и сум мн слаба сега во последниве месеци само спијам мн јадам се здебелив.Можам да бидам хиперактивно среќна и во секунда бум да ме фати тага ама да не плачам.Еве веќе цел викенд ми иде да убијам некој ама па и мн сум чил .:drunk::)
     
  7. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    А наместо психијатар да појдеш кај психотерапевт? Слушни второ мислење ако сметаш дека е потребно, но мислам дека психотерапевт низ сеансите многу повеќе ќе ти помогне бидејќи тие се сведуваат на специјални разговори каде може да си ја отвориш душата а тој/таа да ти помогнат проблемот да го согледаш од поинаква димензија и да се дојде до здраво решение без фармакотерапија (апчиња и сл.).
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ivano3

    ivano3 Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    Zdravo nov chlen sum znachi odam redovno na psihijatar iako ne se znae dali tochno mi e bipolarnost gi imam site simptomi ali psihijatarot ne mi potvrdil deka imam bipolrno rastrojstvo... Ve ZAMOLUVAM da mi kazhe nekooj ako zema tableti ariprizol i zanfeksa xr i kakvi posledici se ima toa,jas primer sum vekje 1meseci sum ko zashemeten,omalaksan i samo mi se spiee a ja pijam terapijata vekje 5meseci,pishete tuka ili vo lichna poraka vi blagodaram unapred pozz :)
     
  9. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Кај Биполарно растројство, се даваат Психостабилизатори (Депакине Хроно од 500 мг) или ако е во понапредната фаза, се дава литиум (на Клиника го даваат). Незнам за Арипризол и Занфекса, знам дека се даваат Антидепресиви, Анксилиотици и Антипсихотик.
     
  10. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас имам вакво растројство од поблаг тип. Психолог ми го кажа ова. Имав смртен случај минатата година и ми препишаа тешки лекарства мислам дека беше нешто со литиум но татко ми не ми дозволи да ги земам..
     
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Зошто?
    Литиумот ги стабилизира промените во расположението, да нема пикови на горе и/или на долу.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Па не знам. Не го земав.
     
  13. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.702
    Допаѓања:
    11.282
    Пол:
    Машки
    Дијагноза во околу 2010та, после хоспитализација предводена од маничен напад кој траеше 3 дена. Тип 2, Депакине и Заласта работат добро, никогаш не сум пробал Литиум и ми имаат речено нема потреба, дека е за поозбилни случаи.

    Не земам антидепресиви/бензодиазепини.

    Треба време да се погоди правилна доза, после тоа само треба да се продолжи со терапија дури и кога се чувствуваш најдобро (периоди без изразена хипоманија/депресија).

    Еднаш направив грешка да ги оставам на 3 месеци, не би предложил.

    И да, најлошо нешто е самодијагнозирање и на своја рака третман..
     
    На Nigredo Odor, Glossy-girl, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
  14. fridayi'minlove

    fridayi'minlove Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво, на моја блиска личност, млада, и е дијагностицирана оваа болест, истата ситуација како твојајта , хоспитализирана поради маничен напад, лекарствата се исти, сакам да те прашам како можам да и помогнам. имам некои идие за психолози , психијатри, но бидејќи сеуште е во фаза на лекување не знам што би се случило понатаму.
    извини , може сум конфузна со прашањето, знам дека ќе и бидам потребна а не знам како да и се најдам
     
    На Scott Weiland му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.702
    Допаѓања:
    11.282
    Пол:
    Машки
    Па би рекол дека нормално се живее и се третира со лекови добро, само работата е да се продолжи со терапијата.

    Понекогаш кога сме малку манични има доста грандиозни фикс идеи, сум приметил и кај други. Влијае малку и на импулсивност за трошење пари.

    За помош, би рекол треба трошка сфаќање, симптомите дури и на лекови понекогаш знаат да изненадат, дали со покачена енергија или намалена.

    Љубов и поддршка значат многу, ако личноста е добра личност генерално, тоа е правата личност, растројството не не дефинира, само понекогаш работи против нас.

    Секое добро.
     
    На Glossy-girl, WildMk и Someonespecial им се допаѓа ова.
  16. fridayi'minlove

    fridayi'minlove Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Fala ti, najdov mnogu uteha vo tvoite zborovi.
    Pozdrav
     
    На Praven89 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Јас сум на некој начин биполарна.Дневно без причина менувам 100 расположенија.Можам да се изнаплачам па да се смеам или обратно.Можам да се наљутам за без врска нешто.Се случило и кога плачам од нервоза или тага да почнам да се смеам онака цинично бидејќи ги губам нервите, тоа од страна изгледа многу лошо.Се случило во еден ден да го имам врвот на позитивното расположение ама во текот на ноќта да се чувстувам празно,грозно осамено и депресивно.Без посебна причина.
     
  18. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    После некој стресен период и мене ми се измешани чуствата ама ти треба да ги контролираш нив не тие тебе :D
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Немојте да си 'поставувате' дијагнози од памет и од нешто што ќе прочитате на интернет.
    Само психијатар може да ве дијагностицира.
     
    На ☆P!nselsp!tze☆ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. fridayi'minlove

    fridayi'minlove Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    da, se slozuvam so tebe. vo sekoj slucaj dobro e covek da e svesenza odredenproblem sto go ima, taka bi porabaral resenie dodeka ne e docna. dokolku toa sto go vika feminka 22'' na nekojneacin bipolorana'' i smeta i i e problem treba da se konsultira so strucno lice. dijagnozata i da ne e taa moze ke se najde nacinda se stabilizira, razgovor, terapija bilo sto
     
    На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.