Боенки за деца болни од канцер

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Филотеа, 4 јули 2019.

1. Alita

Alita Истакнат член

Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    1.254
    Не купувам боенки. Неколку луѓе ми имаат кажано дека се тешка превара.

Пари давам само на стари изнемоштени луѓе,што стварно се гледа дека не го прават тоа од збес.

2. BlackSwan22

BlackSwan22 Активен член

Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    66
    Кога им даваш храна ја фрлаат,сакат пари да им дадеш.
    Повеќе не давам пари на просјаци особено на тие малите деца ќе им дадеш па одозгора и ке те пцујат.

На SnowWhite8, sj *O*, The Saturdays и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. NarCis@

NarCis@ Популарен член

Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    2.880
    Допаѓања:
    43.468
    Еднаш сами ми кажаа во која установа ги донираат парите. Е уште да знаеја дека познавам личност од таа установа, која ми кажа дека првпат слуша за ова и дека не им стигаат никакви донации од боенките. Не ми е јасно како уште никој не одговара за ова што го прават.

На lovestoneddd, sj *O*, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  4. GirlLove

GirlLove Популарен член

Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.563
    Јас купив, донирав.
    Имав болен во фамилија од рак и ми беше некако како поттик бидејќи знам низ се што поминуваат овие луѓе.
    Нека му служи на чест ако е лага.

На Филотеа, sj *O* и SummerGirl им се допаѓа ова.
  5. Јаневски

Јаневски Истакнат член

Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    1.676
    Хиени и мршојадци не ни требаат.
    Голем зијан е што ја газат земјава.
    Луѓе што нашле начин да профитираат врз туѓата несреќа не заслужуваат да бидат наречени или третирани како луѓе.

На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. irrelevant

irrelevant Популарен член

Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    3.979
    Зошто со таа личност не одите да ги пријавите некаде?
    Јас следно кога ќе ми понудат боенка ќе прашам за каде се парите и кога ќе ми каже иснтитуција ќе и речам еј каква коинциденција јас таму работам. Да видам како ќе реагира.

7. NarCis@

NarCis@ Популарен член

Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    2.880
    Допаѓања:
    43.468
    Пријави кај нејзините надлежни. Па сега гледам пренасочиле средства за други цели. Порано не беше за заболени од рак.

8. calliope

calliope Популарен член

Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.243
    Допаѓања:
    15.396
    Ми се вртат неколку вакви боенки со зеленчуци и животни, книжулиња, па и ЦД по дома.
    Си викаш ај, што е една стотка ако помогне некому. Ама не...
    Мислам дека и овде по форумов имаше (или бар некаде онлајн), ама не знам на која тема баш, дека овие се жива превара. Ја имаше фирмата, ДОО Медија Планет, на тапет ради ова. Сега, земете ги со доза резерва бројкиве, секако, ама се беше кренала фама дека од тие сто денари, 50 одат кај нив за печатање, околу 20-25 да ги исплатат овие што продаваат и останатите во добротворни цели за кои никаде нема извештај.
    Мислам дека промотериве и не одговараат многу кога ги прашувате било што, прво затоа што и самите не се информирани, а второ затоа што и така им е кажано, а знам од примери и дека неретко ги исплаќаат многу помалку од што им рекле, демек не постигнале процент или нешто.
    Така да, жалам што ете, луѓе се залажуваат (вклучувајќи ги и овие што продаваат), ама подобро ќе си префрлам на нечија трансакциска отколку на овие.

Едит: Добро памтам, еве нешто околу нив.

На GirlLove, Филотеа, Јаневски и 3 други им се допаѓа ова.
  9. grunf

grunf Активен член

Се зачлени на:
    14 јули 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    34
    На два пати имам купено вакво нешто, еднаш во ГТЦ и на работа ми дојдоа еднаш и тоа е. Некогаш непријатно ти е да не купиш. Во кафана со друштво си и ти досаѓаат, иста тактика како циганите. Со девојка си или во друштво и ќе ти се појави некој/а да ти бара пари, е сега што ли ќе помисли девојката/ другарите ако не дадеш, нема време ни да размислиш и ајде ќе изиграваш хуманитарец. Иако за давање пари не мора никој да знае колку помагаш или не, не ете, тие што помагаат највеќе го прават таму каде треба и без никој да знае.

На hermosa и Филотеа им се допаѓа ова.
  10. Филотеа

Филотеа Активен член

Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    114
    Јасно, мене уште одамна ми беше сомнителнен овој начин на собирање на донации. Од самиот пристап на оние кои продаваат, до содржината на списанијата/боенките кои ги продаваат, дрскоста ако во моментот немаш да им дадеш пари... хмммм:^). Е сега дали сето тоа е легално и во ред, тоа најдобро си знаат службите одговорни за тоа, како и самото Здружение кои ги поддржува во целата акција. Очигледно дека ги толерираат, со оглед на тоа што веќе со години им функционира системот.
    Како и да е, јас лично, а верувам и други на кои не им се допаѓа овој начин на искажување хуманост, сметам дека најдобро е да се помогне на личносно ниво или пак директно на некоја организација која е проверена и чии активности се транспарентни и конкретни.

На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.