Боенки за деца болни од канцер

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Филотеа, 4 јули 2019.

 1. Alita

  Alita Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2019
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  1.268
  Пол:
  Женски
  Не купувам боенки. Неколку луѓе ми имаат кажано дека се тешка превара.

  Пари давам само на стари изнемоштени луѓе,што стварно се гледа дека не го прават тоа од збес.
   
 2. BlackSwan22

  BlackSwan22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2018
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  94
  Пол:
  Женски
  Кога им даваш храна ја фрлаат,сакат пари да им дадеш.
  Повеќе не давам пари на просјаци особено на тие малите деца ќе им дадеш па одозгора и ке те пцујат.
   
  На SnowWhite8, sj *O*, The Saturdays и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.385
  Допаѓања:
  70.241
  Пол:
  Женски
  Еднаш сами ми кажаа во која установа ги донираат парите. Е уште да знаеја дека познавам личност од таа установа, која ми кажа дека првпат слуша за ова и дека не им стигаат никакви донации од боенките. Не ми е јасно како уште никој не одговара за ова што го прават.
   
  На lovestoneddd, sj *O*, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
 4. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.808
  Допаѓања:
  9.008
  Пол:
  Женски
  Јас купив, донирав.
  Имав болен во фамилија од рак и ми беше некако како поттик бидејќи знам низ се што поминуваат овие луѓе.
  Нека му служи на чест ако е лага.
   
  На Филотеа, sj *O* и SummerGirl им се допаѓа ова.
 5. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  1.836
  Пол:
  Машки
  Хиени и мршојадци не ни требаат.
  Голем зијан е што ја газат земјава.
  Луѓе што нашле начин да профитираат врз туѓата несреќа не заслужуваат да бидат наречени или третирани како луѓе.
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 6. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  645
  Допаѓања:
  7.236
  Зошто со таа личност не одите да ги пријавите некаде?
  Јас следно кога ќе ми понудат боенка ќе прашам за каде се парите и кога ќе ми каже иснтитуција ќе и речам еј каква коинциденција јас таму работам. Да видам како ќе реагира.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.385
  Допаѓања:
  70.241
  Пол:
  Женски
  Пријави кај нејзините надлежни. Па сега гледам пренасочиле средства за други цели. Порано не беше за заболени од рак.
   
 8. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.246
  Допаѓања:
  15.573
  Пол:
  Женски
  Ми се вртат неколку вакви боенки со зеленчуци и животни, книжулиња, па и ЦД по дома.
  Си викаш ај, што е една стотка ако помогне некому. Ама не...
  Мислам дека и овде по форумов имаше (или бар некаде онлајн), ама не знам на која тема баш, дека овие се жива превара. Ја имаше фирмата, ДОО Медија Планет, на тапет ради ова. Сега, земете ги со доза резерва бројкиве, секако, ама се беше кренала фама дека од тие сто денари, 50 одат кај нив за печатање, околу 20-25 да ги исплатат овие што продаваат и останатите во добротворни цели за кои никаде нема извештај.
  Мислам дека промотериве и не одговараат многу кога ги прашувате било што, прво затоа што и самите не се информирани, а второ затоа што и така им е кажано, а знам од примери и дека неретко ги исплаќаат многу помалку од што им рекле, демек не постигнале процент или нешто.
  Така да, жалам што ете, луѓе се залажуваат (вклучувајќи ги и овие што продаваат), ама подобро ќе си префрлам на нечија трансакциска отколку на овие.

  Едит: Добро памтам, еве нешто околу нив.
   
  На GirlLove, Филотеа, Јаневски и 3 други им се допаѓа ова.
 9. grunf

  grunf Активен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Машки
  На два пати имам купено вакво нешто, еднаш во ГТЦ и на работа ми дојдоа еднаш и тоа е. Некогаш непријатно ти е да не купиш. Во кафана со друштво си и ти досаѓаат, иста тактика како циганите. Со девојка си или во друштво и ќе ти се појави некој/а да ти бара пари, е сега што ли ќе помисли девојката/ другарите ако не дадеш, нема време ни да размислиш и ајде ќе изиграваш хуманитарец. Иако за давање пари не мора никој да знае колку помагаш или не, не ете, тие што помагаат највеќе го прават таму каде треба и без никој да знае.
   
  На hermosa и Филотеа им се допаѓа ова.
 10. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Женски
  Јасно, мене уште одамна ми беше сомнителнен овој начин на собирање на донации. Од самиот пристап на оние кои продаваат, до содржината на списанијата/боенките кои ги продаваат, дрскоста ако во моментот немаш да им дадеш пари... хмммм:^). Е сега дали сето тоа е легално и во ред, тоа најдобро си знаат службите одговорни за тоа, како и самото Здружение кои ги поддржува во целата акција. Очигледно дека ги толерираат, со оглед на тоа што веќе со години им функционира системот.
  Како и да е, јас лично, а верувам и други на кои не им се допаѓа овој начин на искажување хуманост, сметам дека најдобро е да се помогне на личносно ниво или пак директно на некоја организација која е проверена и чии активности се транспарентни и конкретни.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.