1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка во дојките

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Victorya, 24 септември 2010.

 1. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Од што може да ме болат градите? На допир се тврди и болни и многу ме болат кога трчам (кога се „тресат“). Мислев дека ме болат, бидејќи ми беа плодни денови, но вака ми е веќе цела недела. :worried:
   
 2. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  kaj mene e isto jas imam cisti ....na dopir me bolat.........od zimata pijam sekakvi caevi i kako da mi se namali bolkata,stom gi izvadev elecinata kako 100 kila da mi tezea me bolea bez niv a sega ne do tolku,no na dopir se uste me bolat,sakav na mamograf da odam ama dr.mi vika nema potreba mlada si ne e nisto strasno ce se resi problemot dokolku rodam,ama toa e tesko ne mozam nikako da zabremenam..poz.i srekno pojdi si do na dr.najdobro
   
 3. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Немам цисти, се ми е во ред што се однесува до тоа и мислам дека сум млада за такви проблеми. Но, морам да признаам дека сеуште ме болат и ме плашат. :worried:
  Денеска ја прашав професорката по гинекологија од што може да ме болат и ми рече може да е ако треба да добијам менструација, ако сум во овулација или пак, ако имам некои физички промени (да ми растат градите). Но, ниедно ми нема смисла. Плодните денови траат 2-3 дена, а мене градите ме болат повеќе од 2 недели. Ако сум во пмс, не може да бидам 1 месец во пмс па од тоа да ме болат. За растење ми е чудно, бидејќи имам скоро 18 години и мислам дека растењето е завршено... многу ми е страв :worried:
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.989
  Пол:
  Женски
  Зошто не одиш на еден преглед кај матичниот? Може да те упати понатаму или ќе ти даде некое објаснување. Вака само собираш страв, а можеби и нема причина.
   
 5. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Сакам да почекам уште некое време. Со самопреглед се ми е во ред, значи тврди се целите гради, нема тврди топчиња. Само што сеуште ме болат... :worried:
  Ќе почекам да добијам менструација и откако ќе ми заврши ако не престанат да ме болат секако дека ќе појдам... :sweat:
   
 6. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.696
  Допаѓања:
  37.490
  Пол:
  Женски
  Вики а дали си сексуално активна?Недај боже да не си бремена или нема шанси за тоа. :?: Не сакам да те плашам ама има шанси пошто таква болка може да е и симптом на бременост :worried:
   
 7. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Сум сексуално активна, но не сум бремена, денес добив. А и ја исклучив таа можност, бидејќи дечко ми немаше ејакулирано во мене.
   
 8. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  JAS TAKA MAV BOLKI NE SE SEKIRAJ NE E NISTO STRASNO.MOZE DA E NESTO SO HORMONITE,A MI REKOA I OD PROMENA NA VREME.JAS BEV NA LEKAR ME GLEDAA NA EHO I NA MAMOGRAF SE SNIMAV NEMASE NISTO MI RECE TOA E POGOLEMA KOLICINA NA MASNO I SVRZNO TKIVO.
   
  На AStojanovska му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  Некои жени чувствуваат болка непосредно пред менструацијата, а други тоа го чувствуваат како придружно дејство на контрацептивните таблетки. Друга можна причина за болки во дојките е намаленото ниво на прогестаген во текот на менструалниот циклус. Исто така, цистите може да предизвикаат болки (јазолчиња во дојките).
   
 10. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Вчера добив и едната града престана да ме боли, а другата ме боли сеуште. :worried:
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Victorya, ако немаш некои проблеми како цисти или јазолчиња, најверојатно болката е резултат на хормонските промени. Порано, некаде од 18 до кај 24-25 години мене ми се случуваше така барем еднаш или двапати годишно да ме болат градите по два месеци. Мене обично почнуваат да ме болат точно една недела пред да добијам, и ми поминува штом добијам. Но, ми се случуваше воопшто да не ми помине болката и да трае се до наредниот циклус. Прашав, ми рекоа дека е поради хормоните, затоа што треба одредено време циклусот да се стабилизира, без разлика кога си ја добила првата менструација.
   
 12. Anna-Marija

  Anna-Marija Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  3
  Ја иам болки во градите иам 13 години мајками ми вика дека е нормално тоа што ме болат дека сум у пубертет и дека коа ме болеле ми растеле нез? и мне можам да спијам на стомак зш ме болат мозе да ми каже некој дали е од тоа што ми растат или нешо друго ? :)
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Болки и неиздржливо чешање понекогаш може да бидат симптоми на растот на дојките. Тоа е резултат на хормонските влијанија поради кои и се случуваат сите промени на телото во пубертетот. Најверојатно тоа се случува кај тебе :) не се грижи, ќе помине ;)
   
 14. snegce

  snegce Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  557
  Нормално е, во пубертет си...Sе сеќавам јас на тој период...уф како болеаааааааа :D
   
 15. Irenche7

  Irenche7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Имам само 14 години, и во последно време ме болеа ама мислев дека е од пубертет.. но премногу ме боли брадавицата се плашам да не е циста ? мислам дека сум премала за тоа. болката ми се појави денеска и премнногу ме боли. немам почувствувано таква болка.. да е до менструација не е .. ми дојде.. редовна ми е освен понекогаш но ретко отскокнува. ве молам ако имате сличен проблем пишете
   
 16. Anna-Marija

  Anna-Marija Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  3
  Jas da ve prasham neshto..Imam 12 godini sega vo mart mesec kje pravam 13 i sum sedmo oddelenie ..
  Od pred dve godini do sega pred edna nedela me bolea gradite majkami mi vikashe toa e normalno i deka mi rastat ..no sega vekje ne me bolat a inace dobiv menstruacija lani na 1vi mart ..
  Sega gradite vekje ne me bolat .. dali toa znaci deka vejkje nema da mi rastat..mene mi se sosema mali seuste..
  Dali povekje nema da mi rastat..? :(
   
 17. dan1

  dan1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32

  Не се секирај секако дека ќе ти растат сеуште :)
   
 18. evangelina.ina

  evangelina.ina Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2010
  Пораки:
  440
  Допаѓања:
  17.703
  Пол:
  Женски
  Јас имам 37 години и последните 2 месеци ме болат градите,но ме загрижува јаката болка во пределот од под мишката,на двете гради,се јавува силна е а потоа некое време ја нема па пак исто.Напоменувам дека сум под засилен стрес последните 2-3 месеци.Со самопреглед несум сигурна баш дека нема грутчиња и се плашам :(
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Па појди на лекар, не чекај, ако не си сигурна дека нема грутчиња. И да има, може да се обични фиброаденоми или масно ткиво. А болката може да ти е и од градните мускули, понекогаш се случува да болат ако си ги префорсирала, т.е ако си дигала нешто ептен тешко, или пак си се истегнувала и слично.
  Ама тоа боли неколку дена, а не со месеци. Значи, нема што да се мислиш, оди на лекар, да ти биде мирна душата.
   
 20. Anna-Marija

  Anna-Marija Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  3

  Jas pak da ve prasham neshto..Imam 12 godini sega vo mart mesec kje pravam 13 i sum sedmo oddelenie ..
  Od pred dve godini do sega pred edna nedela me bolea gradite majkami mi vikashe toa e normalno i deka mi rastat ..no sega vekje ne me bolat a inace dobiv menstruacija lani na 1vi mart ..
  Sega gradite vekje ne me bolat .. dali toa znaci deka vejkje nema da mi rastat..mene mi se sosema mali seuste..
  Dali povekje nema da mi rastat..?
  Ve molam kazete mi.. :(