1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка во дојките

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Victorya, 24 септември 2010.

  1. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.721
    Пол:
    Женски
    Јас дури и цела година после имав млеко,тоа не значи дека можев да дојам,туку така по капка две...апчиња немам користено така да не можам да те советувам дали се добри или не.
     
    На pikolino му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Natence88

    Natence88 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    8
    имам 24 година.
    Мене ме болеа градите, но 1-2 недели после менструацијата и тоа неколку дена, можеби една недела ме болеа, беа тврди посебно во горниот дел. Се загрижив, помислив да не сум бремена, но не ми е многу веројатно тоа. А и плус ме загрижи тоа што веќе два месеца крварев (неколку капки само) 2 недели после менструацијата. Ептен сум загрижена.
    Сте имале некој ваков проблем, знаете за што се работи? :((
    Само не дај Боже да сум бремена!
     
  3. supaaa

    supaaa Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    straf

    zdravo devojki dali ke mozi da mi kazete imam 20 godini pred nekolku meseci imav bolki vo desnata grada i seuste gi imam pred menstruacija 10 denari ama prvo me boli denata grada na pipanje a posle nekolku dena i levata ve molam ako ima nekoja slicno iskustvo neka go spodelii tuka oti se ubeduvam na odam na doktor ama nikako da se resam mi e straf da ne e rak na dojkata toa e sega popularno pomognete mi
     
  4. fear

    fear Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2013
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    19
    Девојки од порано уште чувствувам болка во левата града и брадавицата ми се вовлекува навнатре понекогаш, но денес и целата лева рака ме болеше не само градата..Од што може да биде тоа? Многу ми е страв да не е некој рак недај боже..За 2 месеци ќе правам 19год :(
     
  5. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    Исто и јас имав таков проблем и отидов на ехо и мамографија лани. Испадна циста. Ми рекоа само да се следи и ми рекоа да ставам листови од зелка. Сега пред нова година пак бев само на ехо. Цистата беше многу намалена. Значи ги имали разни типови цисти. Сега ми е ок. Но, за да не се плашиш, отиди си на лекар, бидејќи си млада веројатно ќе ти направат само ехо. Закажи си за да не мислиш. Инаку, болката не е толку лош знак. Докторите велат ракот не боли, затоа е и толку тешко навреме да се открие. Прегледај се заради својот мир и ќе видиш дека се ќе биде во ред.
     
  6. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Ме боли десната града....Така само од надворешната страна на допир....Треба да добијам за една недела....Прееска мајка ми ме провери ми кажа дека не осетила ништо топчесто.....Обично вака пред да добијам ме болат и двете, ме загрижува сега зошто вака едната само :/
    Ве молам за повеќе мислења :/
     
  7. tanja11991

    tanja11991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    zdravi feminki jas sum nova na forumov i imam edna dilema imam golemi bolki vo gradite na dopir potocno brdavicite.Pred nekoja den napraviv test izleze negativen a i nemam nikakvi simptomi na bremenost dali nekoj imal vakov slucaj dosega.Treba da mi dojdi na 11ti oktomvri i eve veke gradite 3-4 dena me bolat brdavicite i mestoto pod gradata ve molam za pomos
     
  8. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Јас во последно осеќам како бодежи во левата града, толку ме стега што не се издржува, што мислите што можи да е :wasntme:
     
  9. sie

    sie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    5
    Здраво. Пред една недела бев на ехо за дојки и ми рекоа дека е се во ред дека нема ништо но мене и понатаму ме болат дојките посебно левата и имам и црвенило и некое чешање и болка во грбот. Ве молам кажете што може да биде
     
  10. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Градите нормално благо болат пред менструацијата. Колку време те болат, постојана болка ли е?Црвенилото е во предел на дојката? Доколку да, црвенилото и чешањето можат да бидат како резултат на потење (посебно ако имаш поголеми гради) или неадекватен градник кој може повеќе те стега.
    Болката во грбот а и болката посебно на левата дојка можат и друго да значат. Направи ЕКГ, чисто превентивно.
     
  11. sie

    sie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    5
    Имам црвенило на двете дојки и некое јазолче на левата града во близина на брадавицата и од време на време ме болат двете дојки...ве молам кажетеми што може да биде тоа
     
  12. LaleQ

    LaleQ Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    вака ,да прашам можи и не е за овде ама незнаев каде да пишам... имав спонтан абортус после тоа на едната града пред да ми дојде ми се појави како жолто потоа стана сино како кога ке се удриш а не бев удрена и не ме болеше после ми дојде ми заврши и истото и на другата града така ми се појави еве една недела од кога ми е помината менструацијата а овие уште не се повлечени...
     
  13. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Go napravi togas pregledot?se e vo red?isto mi e i mene kaj miskata me boli i gradata.
     
  14. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    443
    Допаѓања:
    17.747
    Пол:
    Женски
    Ја игнорирав болката тогаш,претпоставувам стресот си го направил своето па сум постапила неодговорно кон сопственото здравје .До денес еве со 42 год.немам повеќе такви болки но,не сум била ни на преглед.Добро би било барем со матичен лекар да се посоветуваш колку да ти помине мислата..Секое добро..
     
    На stilas7 и Petar80 им се допаѓа ова.
  15. Twinklestar

    Twinklestar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите! Имам голема болка на левата града , бев на лекари и само различно ми кажуваат, дури една докторка ми рече да не и доаѓам дека ми биле хормони !! :@ го знаете чувството кога знаете и ја осеќате болката ама нема никој дури докторот те гледа како некој банкомат и толку???! :( , затоа ве молам како за себе вие што би , да ми кажете некој доктор сигурен(Во скопје да е) , и да сте задоволни од истите :( , немам желба за ништо, дури и кога одам ме боли замислете...
     
    Последна измена: 13 ноември 2016
  16. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    имам болка под десната рака кај пазувите и се оптега до десната дојка од десна страна. Се појавува на периоди, и кога ме боли морам да се истегнам за да прекине и после пак се појавува. Немам никакво топче во дојката. не знам што може да е причината :/ инаку во овулациски денови сум, не знам дали тоа може да е причина...
     
  17. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.567
    Допаѓања:
    63.956
    Пол:
    Женски
    Закажи си на преглед ништо не губиш. Не секогаш топчињата се опипливи.
     
  18. Angie94

    Angie94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Имам постојана болка на долниот дел од десната града, делот каде што стои жицата од градникот. Болката ја чивствувам скоро месец и половина. Со самопреглед неможам да осетам никаква грутка. На допир ме боли повеќе. Имам 23 години, и имам проблем со хормоните. Можно е да е до нив, или најдобро ќе биде да посетам доктор?
     
  19. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Devojki imam bolki vo bradavicite... nemozam da se dopram a samo na dopor me bolat... obicno pred dobivanje me bolea gradite...no sega.nemam bolka na gradite tuki samo na bradavicite.... sto bi mozelo da e?
     
  20. Selest

    Selest Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Да не си трудна?