1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка во дојките

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Victorya, 24 септември 2010.

  1. Bonitaa

    Bonitaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2021
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, vejke eden mesec imam problem so gradite,bev na ginekolog me pregledaja no onaka samo so pipkanje mi rece nemas nisto ne se plasi. E sega bolkata mi se naojga na stranicniot del na gradite, kako pod miskite. Bidejki ne sum vo Mk i nemozam da se pregledam, mi zakazaa termin tek na 17 Januari za snimanje. Sto mislite sto moze da bide toa, grutka nemam koga se pipkam ednostavno samo bolka pri dopir. Ako nekoj znae sto da se napijam ili da napravm nesto ve molam pisete. Pozz
     
  2. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Не се грижи пред време, може да е хормонски промени, ќе видиш што ќе ти кажат само опуштено:*
     
    На Bonitaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    650
    Пол:
    Женски
    Ужасно ме болат градите веќе три дена ми се тврди многу исто како са добивање но сеуште е рано за менс, на 26ти треба да добијам. Незнам дали е хормонски нешто.Некад ми се менја датумот ќе ми дојде многу подоцна или порано. Обично секад ми доаѓа во различен датум приближно до датумот кој треба да добијам (но сепак е рано до 26ти), или пак ми доцни неколку дена, или пак симптом на бременост бидејќи имам незаштитени односи но не ми се верува да е тоа бидејќи внимаваме. Но како и да е мислам дека при незаштитен одност секад постои ризик.
    Последниве три денови многу осеќам замор на работа а не ми е тешка работата. Се осеќам како недоволно наспана, чуден апетит имам ме фаќа стрвост за солено (сирење), де благо се мешам исто како пред добивање и имам киселини ради тоа, деновиве наутро смрт ми е прва смена и ми се лоши.
    Незнам што ми се дешава, дали да направам тест но незнам кога да го направам. Имавме односи на 2ри Април и последно на 9ти. Кога е најпогодно за тест?
     
  4. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    ако е рано за менструација немој да правиш а ако касне повеќе од една недела прави тест, тестот се праве насабајле зимаш малку урина имаш таму едно како тубе можиш и пластична чаша па со тоа да си земеш и капнуваш неколку капки и почекуваш неколку мин и покажува најдобар е шур шек
     
    На GymGirl❤ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    650
    Пол:
    Женски
    Ајде ќе почекам јас сакав за една недела (таман две недели ќе има поминато од последниот однос) да правам побрзо бидејќи ме убија од болки градите но нема везе ајде ќе почекам ја менструацијата таман ќе видам како ќе ми биде дали ќе имам и други симптоми.
    Иначе шур чек сигурно или има подобри? Бидејќи сум читала тука многу негативни коментари за шур чек дека не бил добар.
    Фала ти на помошта :l:
     
    На macor24 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    според мене така е најдобро но штом те болат сигурно ќе дојде ако не свршил во тебе, а и според мене е најдобар па сега незнам некогаш знае да биде лажно негаривен и лажно позитивен, најдобри резултати ќе ти даде гинекологот. :hug:
     
    На GymGirl❤ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.719
    Допаѓања:
    9.630
    Пол:
    Женски
    Мене симтоми како што ги опиша знаат да ми се јават недела и пол пред добивање,а некогаш 2,3 дена, не е секогаш исто барем кај мене, еднаш 2 недели ме мачеше дур да пробие и плус наместо на 28-30ден ми дојде на 32
     
    На GymGirl❤ и Lavender4 им се допаѓа ова.
  8. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    650
    Пол:
    Женски
    Девојќи мене ми подрани 5дена, добив порано, поточно на 21ви пред два дена. Ради тоа ме болеле градите а на мене ретко да ми дојде порано се ми доцни и се чудев што ми е |(
    Нема потреба да правам тест имам веќе добиено трети ден. :)
    Фала ви за советите :hug: :l:
     
    На FridaodaMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Imam since 11god, i mi se pozali od sinoka na bolka vo predelot na dojkata kaj ciceto, odnosno okolu pupkata. I mn.sum.panicar po priroda...a detevo mi vika mamo desnoto cice me boli na dopir. Slabicok e sin mi ne e puno dete...i se sekiram mn.a utre vecer zaminuvame na odmor za Italija.Se mislam dali da mu napravam edna krvna slika. Mile panika sum i paranoja teska. Moze e i od pubertet sega raste mn.neznam
     
  10. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Пред месец дена детето додека лежевме ми стапна силно на градата под ареолата, ме здоболе премногу, и од тогаш на допир имам болка и како оток (грутка) внатре. Бев на ехо на дојки ми најдоа фиброаденом од 13мм и баш на него стапнала, па болката е од тоа. Треба да се прати на 6 месеци. Ми кажаа дека пред добивање може да ме боли и повеќе. Јас сум 10на дена до добивање. Е сега прашањето ми е, што би можело да пијам,мачкам, облоги некакви, некој народен лек за болката, или фиброаденомот?
     
  11. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Да прашам и тука
    Девојки, некаде околу 3-4 дена имам како остра болка на левата страна од тораксот. Не е на едно место, туку на 2-3 места. Не е околу срцето, а не е ни баш на градата, околу неа. Болката како да пецка, не е константна туку се јавува одвреме на време, особено кога мирувам или лежам. Некако ја чувствувам како да е подлабока, на пример од мускул или ребро но не сум сигурна. Многу ми е страв дане е нешто на градата. Дали некој искусил нешто слично или знае што може да биде? И каде би се упатила?
     
  12. skorpija20

    skorpija20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    10
    Sto ti kazaa na pregled? jas sega imam ista bolka
     
  13. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    Каде може да направам ехо на дојки и шо пари е?
    Пошто на државно нема термини.
     
  14. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Систина, Ремедика, Центар за дојка, Жан Митрев...
    Во секоја приватна, побарај на нет, цените се различни.
    Систина во јули беше 4000 ден. Ама, ако ти е итно, барај друга клиника. Јас денес закажав, 24 јануари прв слободен термин кај Маја Чапова.
     
  15. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    Уф многу време бе.
    Не ми е итно.
    Ама дека после бременоста се немам проверено а поминаа 2 години.
     
  16. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Докторката е навистина добра. Ако не ти е итно, закажи си кај неа.
     
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Ви се случило ли кога носите градник, градите како понапнати, како да ве болат.
    Последно време се приметувам дека кога го носам како да ме подзаболуват,како притисок да имам во мускулите, штом го тргнам ништо не ми е.
    Дали од што се стегнати, слаба циркулација :wasntme:
     
  18. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    Ми ја пофалија апаратурата кај Толофски.
    Дали некоја правела ехо на дојки таму и кој доктор е?
     
  19. Irimiri

    Irimiri Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2021
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Во воена болница ( сега градска) после 14 часот кај доктор Златко Стојковски има приватна пракса и се плаќа мислам негде 1400. Можеби има и кај други доктори за гради ама јас бев кај д-р Златко бидејќи ми го препорачаа. Се закажува на шалтер.
     
  20. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    Нема телефонско закажување?
    Се чека многу за термин?