babylove овошни кашички

Болка во уво

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Maci12345, 22 јули 2014.

 1. Maci12345

  Maci12345 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  11
  Итно ми треба некој совет за болка во увото како да имам оток на целотоо уво кога ќе го допрам многу ме боли како воспалено да ми е а сега е многу доцна не верувам дека има ушно дежурен како да ја смирам болката до утре
   
 2. MademoiselleB

  MademoiselleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  398
  Ставај топли облоги и стави некој капки ако имаш (ако си употребувала предходно) :)
   
 3. Maci12345

  Maci12345 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  11
  Купив капки па сега уште ме боли ама помалце..
   
 4. Baby-bubu

  Baby-bubu Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  13.282
  Пол:
  Женски
  Со пегла затопли некоја крпа или шамивче и стави го на увото, одма ќе ти помине болката. Утре обавезно оди на лекар!
   
 5. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.622
  Допаѓања:
  31.163
  Пол:
  Женски
  Магичен чорап со сол, спас за болки и воспаленија во ушите

  Болките во ушите и инфекциите се лоши искуства, посебно за децата. Не само што често се случува да имате покачена телесна температура, туку и се соочувате со константна болка.
  Во текот на есенските и зимските денови од годината, ваквите незгоди се сѐ почести, па сигурно спасот ќе го пронајдете во оваа магичен чорап со сол.
  Предноста на ова алтернативно медицинско средство е што истото е научно докажано. Солта ја задржува топлината заради минералите кои се присутни во неа, така што во комбинација со покачената температура, болката ќе се намали додека организмот не се одбрани од инфекцијата.

  Магичниот чорап со сол се прави на следниов начин:

  1-1,5 супени лажици од крупна морска сол. Мора да биде крупна, во спротивно ќе се исцеди од чорапот.
  Во чисто тавче загрејте ја солта на ниска температура околу 4-5 минути, а на секоја минута превртувајте ја за да се рамномерно загрее.
  Грејте ја додека не биде топла, но внимавајте да не биде премногу жешка. Потоа ставете ја во чорапа и држете ја на увото.
  За да им биде интересно на малите дечиња солта се става во чорап и обично им се кажува дека истата е магична.

  Преземено
   
  На Mhhm му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  9.933
  Пол:
  Женски
  Во овие случаи зависи од што настанала болката, дали од повреда на увото или е некое воспаление ( кое патем оди и кај настинки и кога има и воспаление на грлото) Кога е воспалено помагаат капки, пр Цитерал, Отол-Х, а ако е затнато поради нечистотија и ушен восок, се чисти со восочни тутурутки да ги наречам, ги има во аптеките или на ушно. Но! ако има било каква повреда (или туѓо тело) никакви капки нема да помогнат, туку само ќе ја влошат ситуацијата. Тогаш се оди кај матичен лекар да ве прати на ушно одделение.
   
 7. Mhhm

  Mhhm Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  Сега скоро и моето синче имаше болки во увото, а од искуство мислам дека нешто понервозно од тоа нема! Бидејќи беше три по полноќ барав на нет домашен лек за болки во уво и во неколку статии прочитав дека течноста што ја лачи цвеќето „чувар на куќата“ помага при вакви болки. Пробав, скинав лист, убаво го измив, му капнав 2-3 капки и за 15 минути малото си заспа и мирно спиеше. Идниот ден бевме на лекар, примавме терапија и сега сме добри. :)
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 8. HoneyAxl

  HoneyAxl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2013
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  150
  Левото уво ме боли инаку мислам оти ми е повржано со крајниците,а и носот ми тече од прееска..Многу ме боли а не знам што да правам.Помош :)
   
 9. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.280
  Допаѓања:
  7.167
  Пол:
  Женски
  Јас имам страшни болки во десното уво,Бев на лекар ми даде антибиотик и капки, но секоја вечер после 00.30 часот и секогаш во исто време.Морам да пијам аналгин за да се смирам.Незнам дали сите болки на уво се исти ама јас имам страшни неиздржливи болки,мислам дека челото ми пука.
  Некој совет ве молам:(
   
 10. anamarija65

  anamarija65 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2015
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  @Maci12345 и ти и сите што имате болки во увото купете си од аптека капки за уво многу помагаат :D јас 2 капки ставам кога ме боли и одма почне да делува, а мене многу често ми се случува да имам болки во увото, неподносливо е :(
   
 11. Anonymous287865

  Anonymous287865 Нов член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2016
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Дечки сакам да ве прашам нешто пред некој ден еден другар ме удри силно по увото слушам добро но не како порано кога ќе го затворев носот и кога ќе дував низ увото како да ми дуваше или мене така ми се причинува до денеска ништо не ми беше и кога станав сабајлево почна многу да ме боли и гледам имав малце крв во ушето.Што може да ми биде?
   
 12. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.945
  Допаѓања:
  260.516
  Пол:
  Женски
  Abe ne prasuvaj tuka
  Odi odma na lekar
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Anonymous287865

  Anonymous287865 Нов член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2016
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Ke odam samo prasuvav dan ne e neshto seriozno
   
 14. rose1111

  rose1111 Активен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2016
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Sakam da prasam dali nekoj ima iskustvo so slusni aparati od Phonek???