1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка кај јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од karenin, 2 април 2010.

  1. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Imas cista garant. I jas gi imav istite simptomi,odi si na lekar na vreme.
     
    На atala и MOEZDRAVJE им се допаѓа ова.
  2. MOEZDRAVJE

    MOEZDRAVJE Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Даваат лекарста за тоа ? Ти дадоа нешто? Позз
     
    На Tvins му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Davaat Antibiotika,a cesto pukaat i sami pri dobivanje menstruacija. E sega ima i drug vid Koi ne pukaat. Najdobro na ginekolog pa toj ne ti kaze.
     
    На MOEZDRAVJE му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Здраво, бев на гинеколог пред неколку дена и исто така ми кажаа дека имам кандида.. имавме проблем со дечко ми, чешање , и се уплашив мислев дека е нешто повеќе.. Ми препишаа сумамед мислам се викаат апчиња, 3 има ,се пијат по едно на ден, и вагиналети. Минатиот месец на сред месец нешто почна да ми тече крв, и успаничив исто затоа и отидов сеа на гинеколог, ама после тоа течење од кафеаво, во редовно време си ми дојде менструација.. И сега, денес после еден час од пиење на апчето, едниот јајник почна да ме боли, и видов дека ми потекло крв... колку да речам 3 ,4 кафени лажичиња.. така нешто.. јајникот сеуште ме боли, битно ја се извадив од памет.. знам дека антибиотиков апчево е за кандида, а дали можеби сум ималла некоја циста на јајникот па реагирало, кој знае... дали некој има слично искуство?? ...фала...
     
  5. Сherry.girl

    Сherry.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки ми треба совет од вас. Скоро пола месец а можда и повеќе имам како тапа болка во долниот ддел од стомакот како кога имам добиена менструација но маалку поублажена болка. Исто така од време на време знае да ме пресече десниот јајник многу силно. Иначе тапата болка си ја имам постојано, посебно кога седам. Можно е да е заради промена на време или има место за секирање или бременост? Ве молам за помош
     
  6. boci79

    boci79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site....Me interesira kolku cini operativna histeroskopija vo filip vtori..?.Ako znae nekoj neka mi kaze...Vi blagodaram...pozzz
     
  7. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Често чуствувам болки...еве сега пред еден час исто пак не ме боли пример само десниот или левиот туку се дурии и кај интимата и ми течеше крв од носот ми е срам да одам на доктор 14год сум сигурно ке треба соблекување нз што ама болката не се издржува се плашам;(:sweat: да не е нешто лошо
     
  8. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Ако си невина не те чепкаат вагинално не се плаши.
     
    На Glorcheto му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Имам болка кај десниот јајник постојано по малце и пролив веќе некое време. Немам некои чудни вагинални исцедоци само овие два симптома. Што би можело да е? Пред неколку месеци вака ми најдоа циста на јајникот, не знам дали станува збор за истото ? Зошто би ме болело волку

    Можно е да имаш водена циста. И јас ги имав истите симптоми
     
    Последна измена од модератор: 5 мај 2018
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Кога НАЈРАНО може да започне овулација? Досега претежно 14/15ти ден ми почнува, ама сега се сомневам дека ми е почната многу порано. По календар ми дава други датуми ама телото кажува поинаку. Има некаква поточна статија за рана овулација? Или некоја да не има лично искуство?
     
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Симптомите за овулација не секогаш се поклопуваат со вистинската овулација. Можно е да се работи за промена во хормоните. Мене така последните 2 месеци ми беа симптомите на овулација некаде 4-5 дена порано, па напротив, излезе дека баш имав доцна овулација и ми закасни менструацијата и двата месеци. Симптомите на овулација можат да бидат водич, ама не и правило.
     
    На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Последниве 2-3 дена имам како пецкање (кратки и не толку остри болки) долу десно кај стомакот. Не цело време туку одреден дел од денот, пример навечер или сабајле два три пати ќе ме пецне одеднаш.
    Може да е јајник, може слепо црево, може нешто трето.
    Ги исклучувам сите симптоми, па да видам што ќе остане на крај.
    Се надевам и сакам да е овулација, затоа прашувам кога може најрано да се случи.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Прати си, ако се задржат симптомите или ако се зголемат - правец на лекар. Овулација може да се случи и на 5ти, 6ти ден од почетокот на менструацијата. Се е можно :)
     
    На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Wonderfulx

    Wonderfulx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво. Минатиот месец ми доцнеше менструацијата околу 7-8 дена, овај месец веќе 4 ден ми доцни, овај месец имав само 2 пати заштитен однос. Претходно во јануари ми најдоја циста на левиот јајник, бев на контрола цистата беше пукната, меѓутоа иако имав циста дотогаш секој месец си имав редовно менструација еве ден,два порано или покасно. Дали е можно да е поврзано повторно со циста ?
    П.с немам никакви симптоми овај месец не мр болат градите воопшто, само половината ме боли и мн ретко мало пецкање во јајниците, минатиот месец имав симптоми поголеми болки во градите, големи болки во јајниците.
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Можно е. Се случува да се поремети циклусот доколку имаш проблеми со циста. Мој совет ти е да одиш на гинеколог. Да се види дали пак имаш циста или проблемот е во нешто друго.
     
  16. Marki

    Marki Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam
    Minatiot mesec imavme idnosi so decko mi i od togas imam postojano bolka pomina eden mesec
    Napraviv test preku krvta za bremenost bese negativen bev na doktor me pregleda kaza deka nemam bremenost ni cisti ili tumori isto i napraviv test preku urina bese negativen i ciklus dobiv no imav posle cikluso kafeav iscedok
    I seuste ne prestanuvaat bolkite vo jajnicite dali nekoj znae od sto moze nekoj sovet
     
  17. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    Veke dve nedeli na momenti imam naednas bockanje na desnata strana dole se isplasiv da ne eslepo crevo no mi kazaa deka ne e bev i na ginekolog na eho no nemav niso ili mozebi ne videla dobro bidejki besikata mi beshe prazna. Dali moze da sum osetliva na ladno pa pri malku ladno da me stega jajnikot ?
     
  18. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво, утрово кога се разбудив и кога ќе се свртев ме заболуваше доле десно. И при седнување свиткување знае да ме заболи на кратко, но не на секое седнување свртување и свиткување. Имам и добиено 4ти ден. Исто така сум спиела лошо откриена. Оперирана сум од кила на 5 години. Дали може да е јајник или можеби се кила. Но неможам да приметам некој оток. Ќе ве молам за ваше мислење.
     
  19. Linda22

    Linda22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakav da ve prasam dali koga e vaden jajnik moze da te boli mestoto bas kade sto e izvaden toj jajnik
     
  20. Anettta

    Anettta Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2022
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски

    Da