1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка при мокрење

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 23 мај 2010.

 1. onegirl

  onegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  5
  Девојки веке втор ден чувствувам болка при мокрење.болката е неколку секунди, остра. не ме пече.боли нагоре накај матката. Имате идеја што би можело да биде....? :worried:
   
 2. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
  инфекција 100% Оди на гинеколог
   
 3. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.356
  Допаѓања:
  5.303
  pred se pij mnogu tecnosti. moze da imas zakaceno bakterija obicno eserihija koli, a moze i ti se nastinati bubrezite. mene mi se sluci istoto duri i pri brisenje imav slabo onaka bledo krv. ke si otides na maticen lekar, ke si proveris mokraca i krv i se ke bide ok. mene mi dadoa apcinja citoral i mi rekoa da pijam do 3 litra voda i caj uve. taka da poci naednas ispij caj bar edno litro i ke se custvuvas vednas polesno i nema da te boli. no idi na lekar
   
 4. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Кажете спас од уринарниве инфекциииииии...чаеви,течности,таблети,витамин ц......и пак е тука
   
 5. Lady07

  Lady07 Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  8
  luge da ve prasam za mislenje imav odnos so decko mi no bez kondom i posle nekoj den pocnav da osekam bolka kako da me sece pri mokrenje i celo vreme mi se ide u wc ama koa ke otidam nemozam da mokram ili mokram po 3 4 kapki i na kraj imam malku krv so pobleda boja a mi se desi i da padne kako parce nekoe dali se raboti za cista ili pak neso drugo ili pa mozebi deka sega denovive treba i da dobijam ... :worried:S
   
 6. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.356
  Допаѓања:
  5.303
  оди да испиташ урина си закачила некоја инфекција, а таквите инфекции и те како знаат да бидат тешки за лечење и болни. Баш поради она болно мокрење. И ако имате незаштитен однос нека и партнерот однесе урина на испитување, пред се поради фактот да не се лечиш само ти а кај него да тлее инфекцијата.
   
 7. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  225
  Добро ти пиша Карак ,одма во лабораторија да си испиташ урина, се надевам дека не е нешто страшно. Јас имав пред некој период вакво мокрење со болка што не се издржуваше, кога испитав уруна ми рекоа кристали сум имала. ми дадоа апчиња и замина. Обавезно на лекар.
   
 8. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Аууу ова многу непријатна работа пред некој месец умирав од болки и печење при мокрењето,кога седнував на шољата мешето си го држев и стискав од болки само така можев да мокрам.Сама си бев доктор купив увин чај и палин апчиња но не ми помогнаа умирав од болки и после десет дена отидов на лекар матичната ме прати во хигиенски да испитам мокрача-урино култура резултатот беше цистит и инфекција имав ми препиша матичната соодветни лекарства ме советува да не зимам на своја рака друг пат лекарства бидејки од резултатот се гледало бактеријата од што може да се излечи и на што таа реагира.Мој совет подхитно на лекар.
   
 9. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.929
  Пол:
  Женски
  Купете Имунобор УРо. :) ЈАс имав цистит и после секој однос болки трпев. Чувството е ужасно, седи во веце и викај. :worried: Е сега околу 500-600 денари се, ама се ефикасни.
  Купував палин што се, и пак ми се појавуваше. И на крај се решив за овие.
   
  На bells2011 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.356
  Допаѓања:
  5.303
  да и имуно уро-то е ок меѓутоа неможе се да се зима на своја рака ете ти знаеш дека имаш цисти и се лечиш на таков начин. Пред се треба да се види инфекцијата па после да се препише терапијата. Лично мене првиот пат ми се покажа ешерихија коли која ја лечев доста долг период, а во моментов имам staph. saprophyticus и среќа што се излажав да отидам да направам уринокултура затоа што ако си оставев на своја рака ќе се лечев за ешерихија затоа што симтомите се исти болки при мокрење и бледо розеникавка крв ако бројот на бактерии е висок. Навистина лечењето е макотрпно нон-стоп под антибиотици пиев амоциклав, сега нолицин и одкога ќе ги завршам треба уште еден вид да пијам. Сакам да кажам дека правењето на урино култура во период кога сметате дека имате некоја инфекција е многу важно пред се поради фактот што некој бактерии предизвикуваат стерилитет, и доколку имате незаштитен однос мора да се прегледа и партнерот пред се поради фактот што симтомите кај нив не се видливи а може да имаат жариште.
   
 11. blubell

  blubell Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  13
  За вакви работи ,немојте со непроверени работи...секој организам е различен
  Најдобро е на лекар испитување и да се види што е ...

  Јас имав таква болка ми кажаа ешерихија коли...и пиев антибиотици и алое вера.
  После ја снема...Но сега секогаш кога малку ке настинам (најмногу од нозете) одма има проблем со мокрењето...Онака болка во мочниот меур и често одам во њц по малку...
  Пак морам да одам да видам.. :(
   
 12. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  25
  леле и кај мене беше истото....
   
 13. Karamella

  Karamella Активен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  23
  Нема потреба од гинеколог, прелада е јас имав така ама повеќе не само чај пиев за да те испразни и не смееш да одиш боса (као бабите и јас)
   
 14. bubili61

  bubili61 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  Девојки при отежнато мокрење,печење и сл.обавезно пијте УВИН ЧАЈ колку може повеќе,помага сигурно
   
 15. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  25
  те молам кажи ми што пиеше,каков чај...леле многу ми е лошо,исто ми е како што ми беше,јајниците ме болат ненормално,и јас зачестив со чај...али не ми помага,,направив контрола на урина,во ред ми е..бев и на гинеколог,јајниците се ок.......што ли се случува со мене???
   
 16. Irida

  Irida Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  963
  Јајниците болат од настинка. Мене нозете постојано ми се ладни и затоа многу често имам болка и во јајниците. Чајот од брусница е многу корисен за таква работа.
   
 17. Acerola

  Acerola Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  630
  ^^Увин чај или чај-коњско опавче.Треба по неколку пати во денот да пиеш.
   
 18. Karamella

  Karamella Активен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  23
  Јас пиев увин или брусница 3 пати на ден... се надевам ќе ти помине :)
   
 19. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  461
  Увин чај во комбинација со лидаприм, гарантирано поминува, доколку се работи за обична инфекција.
  Јас понекогаш ставам ракија на влошката, малку е непријатно на почеток, но ја ублажува болката, гарантирано, мене докторката тоа ми го има препорачано.
   
 20. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  25
  фала ,ќе пробам,,јас пијам брусница ама по 1 чаша во денот...ќе зачестам сега,да видам како ке ми биде...фала многу