1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка при мокрење

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 23 мај 2010.

  1. di-di3

    di-di3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    девојки имам бактерија ешерихија коли веќе 11 години се лечам и не можам да ја излечам. утре ќе одам на снимање на урино динамика и ми кажаа дека ќе ме прегледувале на незгодно место :lol: јас мислам дека сум премногу мала за снимањето и не сум имала однос па незнам како изгледа тоа а ми е многу срам опседната сум со тоа и незнам како ќе поминам утре ве молам ако некој се нашол во слична ситуација нека пише :(
     
  2. tijana.s

    tijana.s Нов член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    и како помина на снимањето што прават ( можеш да ми кажеш и во лп бидејки братуцетка ми има ешерихија коли )
     
  3. t-e-s-a-k-a-m

    t-e-s-a-k-a-m Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Veke 4 Dena koga mokram pri zavrsetokot imam silni bolki I krvaram bojata na krvta e prilicno temna.bev na doktor uste prviot den koga mi se sluci ova mi ja ispitaa urinata I otkrija infekcija e Sega kakva neznam ne mi kazaa mi dadoa tableti veke trey den gi pijam no nema nikakov efekt.pa ako mozete da mi dadete nekoj sovet sto mozam da napravam da gi ublazam malku bolkite posto e sabota I nedela nemozam nikade da odam ovde vo germanija bez termin da si pred umiracka nema da te primat pa taka Moran da cekam a imam uzasni bolki I nonstop imam cuvstvo deka mi se mokri.
     
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.799
    Допаѓања:
    38.199
    Пол:
    Женски
    Toa ти е циститис, поточно инфекција на бешика.Обично со пилин капсули поминува за 2-3 дена, сега таму не знам дали ги има, ама друго што ќе и помогне е увин чај и чај од брусница.Држи топли облоги на долниот дел од стомакот и пиј течности, полесна храна и сл.Немој да јадеш портокали и кисели овошки.
     
  5. Mar.0702

    Mar.0702 Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Imam redovni odnosi so partnerot , i pred dva dena se sluci da posle seto da mi se odi vo wc i osetiv
    bolka pri mokrenje i pocna dami teci krv, i osekam potreba za vo wc cesto i sto mislite denes zakazav termin za ginekolog pa se nadevam deka ke mi pomine dali nekoj imial vakov problem i kakvo negovoto iskustvo
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Веројатно се работи за инфекција.
     
  7. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Не е гинеколошки проблемот. Или е инфекција или бактерија. Носи мокрача на микробиолошки да се испита што е точно и да ти дадат терапија.
     
  8. Mar.0702

    Mar.0702 Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    mi se ima slucuvano isto moj sovet e da pies kolku pogolema kolicina caj od brusnica
     
  9. Menasss

    Menasss Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    39
    Jas sakam da prasam,eve veke 1 nedela imam losa mirizba na mokracata..sto moze da e toa???
     
  10. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    Најверојатно е некоја инфекција, најдобро е да идеш на доктор и тој ќе ти каже што како.
     
  11. Menasss

    Menasss Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    39
    E da ,mora ginekolog .blagodaram znaci mora brisevi,pregledi.ahh mrazam bolnici:))
     
  12. Mar.0702

    Mar.0702 Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ne mora da znaci , vo sekoj slucaj e najdobro da otides da se pregledas ama najdobro dodeka da otides konzumiraj sto poveke caevi od uvin ili brusnica so sto ke pocustvuvas vednas promena , bidejki go imav istiot problem i ne sakav vednas da odam po doktori i sl. pa so pienje na caevi mi se regulira toj problem. Pozdrav :)
     
    На Menasss му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Menasss

    Menasss Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    39
    Ke probam vednas to blagodaram
     
  14. Мис Стоун

    Мис Стоун Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    А од кои причини може да се јават овие инфекции?
     
  15. Stefani007

    Stefani007 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба помош,
    веке со години ја имам таа болка при мокрење,бев на гениколог ми земаа брисеви незнам триста чуда, ипитував мокрача се океј, ме гледаа на ехо и се излезе дека е живо и здраво.
    Е сега јас подолго време имам бело прање и никако да се решам од него геникологот ми рече дека најверојатно е од белото прање па ми даде вагиналети незнам таблети за пиење ама сеуште ме боли додека мокрам.Што значи нема спас.
    Па ме интересира ако некоја од вас го имала истиот проблем help.
     
  16. Squeeze

    Squeeze Нов член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки веќе 3 недели имам проблем со печење при мокрење и стварно неможам да поднесам повеќе ми се плачи :( .. Бев кај матичен ми даде Палин но немав никакво дејство... Направив проверка крв и мокр... пронајдоја маса на бактеријална флора ... од таму заминав на гинеколог ми препиша Панцеф и Вагисан вагиналети ... и направив уринокултура ... Немаше никаква бактерија... од антибиотикот имам уште 5 апчиња но незнам дали да ги допијам затоа што се против микроорганизми а немам никаква бактерија ... денес почнав со вагиналните (бидејќи дечко ми си дојде а се немавме видено 3 недели ) Ве замолувам за помош што може да бидс и како да се ослобпдам бидејќи престанува но утредента од спиење ко станувам одам по мала нужда и пак исто ... Ве молам имам 20 години никогаш.не сум ги имала овие проблеми :(
     
  17. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    На природна база можам само увин чај да ти препорачам. Малку да чувствувам печење, после 2, 3 чаша одма помага.
    Сега овој го имам купено а порано користев исто увин чај тој беше во вид на прашок кој се раствора во вода. Можеш да прашаш во аптека.
    20190311_165613.jpg
    Овој во Тинекс го купив.
    http://zdravjeiubavina.com/zdravje/zacini-i-bilki/tretman-na-urinarni-infekcii-so-uvin-caj/
    Можеш тука да прочиташ повеќе. :)
     
  18. Squeeze

    Squeeze Нов член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Пиам увин чај и овчарско торбиче(стварно е ефективен) и вода но тогаш за тогаш е утредента е исто :( неможе да ми исчезне никакако 3 недели а ме трујат со антибиотици што немаат ефект никаков :( матичната ми рече да пијам повеќе брусница
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Земи си ампули брусница од Зегин, Super Diet. Се продаваат и на парче, мислам дека околу 40 денари беше една.
    Јас ги имам пиено и многу ми беа ефикасни.
    [​IMG]

    И веројатно ти кажале и на лекар, ама избегнувај односи додека не се среди состојбата. Не за друго, за твое добро е. :)
    Односите строго со заштита и мокри пред и по секој однос задолжително, штом си подложна на уринарни инфекции.
     
  20. Squeeze

    Squeeze Нов член

    Се зачлени на:
    11 март 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ќе испробам се но ме застрашува тоа што веќе 3та недела а никако не исчезнува :( де го нема де го има а немам никаква бактерија (пошто сомневаа на тоа и ме наклукаа со антибиотици)