1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка при мокрење

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 23 мај 2010.

  1. Imangela

    Imangela Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da ve prasam imam custvu kako na lazen nagon za vo vecee dali postoi nekoj apcinja nesto mislam deka se raboti za infekcija
     
  2. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    2.250
    Пол:
    Женски
    Сега за сега пиј многу вода и чај од брусница, а мора да направиш и уринокултура да провериш дали се работи за бактерија, за да се даде соодветен антибиотик
     
  3. samojed

    samojed Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    12
    Здраво и јас имам голема мака имам печење проследено со температура внатре и болно мокрење мислам ке умрам од болка вака сум цел месец правев ехо ми најдоа 8 мали камења, и ми рекоа дека имам циститис денес правев микробиолошки тест и урино култура ама резултати дури среда а иначе пиев и антибиптик лебел и дриги апчиња ама пак се повторува пиам увин брусница и ако може совет за некој поефикасен лек за циститов а и после однос мисе влошува состојба . Од јака болка ми пуштаат инекциии кетонал со спазмекс ама тогаш за тогаш после исто
     
  4. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.111
    Допаѓања:
    18.297
    Пол:
    Женски
    Што е можно повеќе течност, увин чај, брусница и избегнувај однос додека не се среди се. Друго се додека не го видат резултатот не превземај ништо на своја рака.
     
  5. samojed

    samojed Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    12
    Fala ti ke pocekam da stignat rezultati ama vo meguvreme neznam kako ke izdrzam so bolkite odam na rabota i sum so bolki nemozam da funkcioniram
     
    Последна измена од модератор: 25 мај 2021
    На Nightrider му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    I jas go imam istiot problem dali imas bolka vo nozete i kolkovite?
     
  7. samojed

    samojed Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    12
    Jas neam bolki vo kolkovite samo osekam pecenje i bolka vo dolniot del od stomakot denes mi stignaa rezultatite od mikrobioloskiot test i urinokultiura izlegoa dobri nema bakterii utre ke odam kaj urolog za negovo mislenje oti imam kamcinja vo bubrezite
     
  8. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Dali privatno odite ili ima termini na drzavno?
     
  9. samojed

    samojed Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    12
    Na urolog bev na drzavno i mi rece moze i od kamenjata da imam pecenje i mi dade pancef i spazmeks
     
    На sweet.woman и Didajo им се допаѓа ова.
  10. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    Веќе ми е преку глава од уринарни инфекции и бубрези. Веќе две три години секој трет месец инфекција, па цисти па не знам шо. Пред две години завршив на инфективно од напад на бубрези. Се имам пробано. Не знам колку антибиотици, чаеви, брусници, увин, витамин ц. Па дури од многу антибиотици ми се јави и кандида мислам. Сега сум во пмс што значи болки во бубрези и јајници.
    Ќе пробам сега со леден чај од брусница пошто топол не можам и имам едни таблети со брусница. Ќе пробам пак со промивки со камилица и сода. Можеби ако го правам тоа често ќе испари некако не знам веќе....
    А не ми бега микробиологија за да не завршам пак со напад на бубрези...
     
  11. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Od sto tocno vi se javuvaat? Dali se od bakteriska priroda i na koj nacin gi lekuvate? Jas imam od fevrurar mesec problem i seuste ne e resen.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    Се лекуват со доза антибиотици доколку не може со увин чај или брусница и витамин ц, Или двете комбинација. Јас одбегавам антибиотици бидејќи имам премногу испиено последната година. Инаку мене ми се јавува Ешерихија Коли многу често, на секои 3 месеци можеби. Главна причина е што кај нас женските анусот е блиску до уретерата па навлага бактерија. Затоа секогаш се бриши од пред назад. При намален имунитет, или доколку седиш во мокар долен веш.
    А кандидата па од премногу антибиотици, намален имунитет исто.
    Треба да се пие 2 до 3 литри течности на ден, да се одржава лична хигиена и да се носи памучен веш.
    Доколку си ја имал еднаш шансите да ти се јави се поголеми. Поздрав и со помин.
     
  13. MMayers

    MMayers Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Машки
    Нека ти препише матичниот Doreta таблети за болката, јас кога имам јаки болки само тоа ме спасува. Ги пијам само кога имам силни болки од камчињава.
     
  14. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Dali imate bolka vo besika?
     
  15. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    ИмаВ претходно. Болка во бешиката и бубрезите. Исто и често мокрење и пецкање при мокрење, чувство како да не си се испразнил на цело. Најчеста е Ешерихија Коли уринарна инфекција ама може да биде и кандида шо е вагинална инфекција. Кај неа има и бело прање, и србење.
    Сега само бубрези ме болат, левата страна на грбот од реброто надоле. Пијам витамин ц, брусница комплекс 500 мг два пати, колку шо можам повеќе вода и течности, мултивитамин исто.
    [​IMG]
    Многу често мокрам од овие ама барем се осеќам подобро малце. Плус пред да добијам секогаш имам појаки болки. Инаку редовно одам на контроли.
    Пиј вода многу и обавезно мочај после односи. Може и промивки со камилица и сода.
     
  16. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Kako go resivte problemot I jas imam postojan nagon n mokrenje
     
  17. Flooora96

    Flooora96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    620
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе, на работа и набрзина во тоалет отидов, мочкав и млазот наеднаш од многу шо напнав осетив ко да ме пресече мокрачата, наеднаш остра болка доле. Не ме боле ни мешето нигде. Сега пак во тоалет бев пак ме пецна доле за секунда. Не ми се верува да е инфекција, или камче некое измочкав или од јакиот млаз... Не знам
     
  18. Flier

    Flier Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Машки
    Треба да види уролог-урогинеколог докторите не се страшни.
     
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.601
    Допаѓања:
    151.795
    Ако и на наредно мочање имаш болка тогаш е цистит
    И почни си со антибиотик додека не станало полошо
     
    На Flooora96 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Flooora96

    Flooora96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    620
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Кломифен примам, дали смеам.. Сум имала имала цистит пред неколку години знам колку е болно, ова ме боли само долу и само шо ке пуштам млаз ме пецнуе и толку ништо друго. Утре ке се јавам да прашам:@