1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки во грбот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Katja.efremova, 18 февруари 2010.

  1. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Пробајте со коњска маст ја има во аптеките помага многу
     
  2. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    во последно време осеќам многу болки во грбот(претежно во кичмата) а не сум во пмс..помош. :worried:
     
  3. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    ^ Седи правилно, прави вежби за грбот(можеш и оние на физичко што сме ги правеле) за да ти се зајакне мускулатурата и на тој начин да ти се растерети рбетот, а ако продолжат болките оди на лекар бар да знаеш што ти е :)
     
  4. lady094

    lady094 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Ме интересира дали има некој што има болки во 'рбетот поради сколиоза и кифоза и како се справива со тоа? Мене ми открија сколиоза и кифоза во 5 одд. на систематски и одев на ортопед во неуромедика, вежбав и носев корсет, но по кратко време престанав. Сега ни самата не знам зошто и многу се каам. Инаку сега имам 20 год. и пред една година почнав да чувствувам болки во левата страна на грбот и на левата страна под градите. Не сакам да ги загрижувам дома бидејќи мајка ми многу се лутеше кога се откажав од корсетот и ми зборуваше едно време за тоа, а јас ја игнорирав. Ве молам кажете ми дали има некој во слична ситуација и дали носите некое помагало или пак дали некој правел операција, иако читав на нет дека не се препорачува и дека е многу тешко и после неа.
     
  5. Hkikica

    Hkikica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    676
    Пробајте со руска вода или ако толку ве боли вентор му е мајката ..

    Ладу 094 јас имам сколио и мене ми го открија на систематки , никогаш не сум носела корсет , не сум имала болки може со тек на време се подобрила состојбата ама пред една недела дали дека помалку обрвски па повеќе седам на ПЦ почна многу да ме боли грбот што неможев да се исправам . Се мачкав со руска вода и ако ми беше неиздржлива болката таблета вентор ..Можам да кажам дека подобро ми е , уште малку па ич нема да ме боли ....Најдобар совет е да не мислиш на болката чим малку згасне и продолжи нормално да функционираш .Инаку имаме космодикс по дома и пробав да го носам и ко за белја дали токму од него или од промаја утредента многу ме болеше грбот па решив со да е мачкам со руска вода ..
     
  6. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    На мајка ми и е дијагностицирана дископатија. Препорачано од лекар за состојбава и ублажување на болките е вежбање и истегнување. Стомачни, пешачење или некои не премногу тешки вежбички.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  7. zaljubena93

    zaljubena93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    и мене ми се случува истото,истите болки на исто место, понеделник ќе одам да земам упут од кај матичната за на ортопедско и да појдам да видам што е, дали треба снимање или незнам шо друго.. и јас сум голема паничарка мислам само на најлошото упм... тебе ти препорачаа нешто??
     
  8. zaljubena93

    zaljubena93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Женски, мене полека полека ми поминува болката, се мачкам со Змиска маст, бугарска е мислам, црвено паковање има.. 4 пати на ден се мачкав, 2 дена, и еве на утро болките што ми беа, ги немам :) Па сега поолека полека се надевам дека ќе ми оздрави грбот и левата рака скроз :))
     
  9. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    ве молам за помош веке два дена имам неиздржливи болки во рбетот и плешката и порано сум имала проблеми со болки во грбот но ова е претарерано половина грбот ме боли и целата десна плешка дури почна и накај раката да ми се шири болката на моменти неможам ни да се накашлам до толку шо ме боли дали некој може имал искуство со ова и предпоставува шо е ? A да е настинка не е несум настината
     
  10. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Ако имаш неиздржливи болки оди на лекар, навистина тука никој не може да ти помогне вака оддалеку. И лекар да е некој на невидено нема да ти даде дијагноза. Ништо посигурно од лекарски преглед кој евентуално ќе те упати каде понатаму.
     
  11. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Маж ми има исто таков проблем овие два-три дена, особено навечер, па пред да легне убаво го масирам додека не му се вцрви местото и да се стопли, мускулот треба да се измасира јако од долу па нагоре. Потоа облекува некоја подебела блуза над пижамата и добро се покрива за да го стопли местото и да се препоти. И мене почна да ме боли вратот и десната лопатка, не знам што се случува, дали климава нагло се менува, дали од промаја :?:
    Нема што да одиш на лекар, нема ништо повеќе да ти помогнат, сама најдобро ќе си помогнеш, облекувај се добро, најди некој добро да те измасира, седи во топло и пази а промаја. Ако те боли многу, напиј се аналгин, андол било што, пиј магнезиум и б комплекс за мускулите.
     
  12. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    јас се напив диклофенак и да ти казажам ме попушти доста, можеш да му ги препорачаш на маж ти доколку се уште има болки ги даваат во аптена на слободно обично ги пијаат за реума но може да се пијат и при секакви болки во коски и мускули
     
  13. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Девојки пред да одам на доктор сакав да прашам.
    Последниве 2-3 недели кога дишам ми се случува да ме боли-стега горе кај `рбетот и тешко да издишувам. Ама не целото време, туку привремено и болките стануваат се посилни. Не сум пушач инаку... Знае некој што би можело да биде? Имал некој сличен проблем?
    Почнав да се плашам :|
     
  14. Ligavka

    Ligavka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2011
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    88
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    Мислам дека може да се работи за премрзнатост, јас бев вака пред година дена и отидов на лекар докторот рече дека е од промаја, но најдобро е да посетиш лекар.
     
    На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zbogatinovska

    zbogatinovska Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Болки во грбот -аспираторот во кујна можен предизвикувач!

    Болките во грбот ми исчезнаа, откако ја затворив вентилационата цевка на аспираторот во кујната и веке не го користам. Можда звучи претерувачки но така е. Кога се минусни температури надвор, ако ја ставев раката под аспираторот во кујна, навлегуваше голема струја ладен воздух. Тогаш кога не е толку ладно времето, тоа и не се приметува, ама последиците, барем кај мене беа скоро редовни болки во грбот. Сега ги немам и сум среќна.
     
  16. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Врска немав кај да го поставам прашањево, па тука решив да пробам.
    Ако евентуално не му е тука местото, слободно преместувајте.

    Пред 2 дена си ја изместив половината на аеробик, многу лошо со нагло движење успеав да се сецнам. Не можам ништо нормално да извршувам, ниту да седнам, ниту да легнам, ниту да се навалам на било која страна.. Ништо, буквално ништо. Вчера се до 4 часот сабајле не сум можела да заспијам од болки. Бев кај една жена да ме намести, ама само моментално беше тоа. Додека бев кај неа не ме болеше - ама кога се вратив дома, УЖАС! ;(

    Испив едно аналгинче сега демек да ме попушти, ама слабо.
    Што да правам кажувајте? Како да ја намалам болкава? :(
     
  17. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    7.266
    Пол:
    Женски
    А не ти рече жената пак да одиш кај неа?
    Мајка ми го имаше истиот проблем. Прво отиде на лекар, ја снимаа и и дадоа јаки апчиња. Додека ги пиеше беше супер, ама кога престана пак исто. После отиде кај една жена, Стојанка мислам се викаше, во Чаир. Ама два пати беше, од првиот пат малку и попушти, вториот и помина.
    Е сега не знам ти кај која си била и дали таа лечи со еден третман, а друго не знам што да ти кажам, ако не се издржливи болките оди на лекар, ќе ти дадат нешто за смирување.
    Инаку женава лечи со масажи. Има биоенергија и нежно масира, дури да не осетиш допир. Ти кажувам за да внимаваш каде одиш, сепак кичма е во прашање, а ако одиш кај тие што местат (железничари или како ги викаат) може и беља да си направиш
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tinamina

    tinamina Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    БОЛКИ ВО ГРБОТ И ВРАТОТ

    Драги девојки, :*
    долго време имав проблеми со грбот и вратот и незнаев што да правам. Бев на илјада места и ништо не ми помогна се додека една пријателка не ми го предложи мојот масер кој што доаѓа на повик во мојот дом. Презадоволна сум и ослободена од сите болки. За сите кои имаат некакви болки нека ми се обратат и ќе им го препорачам масерот. :rofl: :D
     
  19. Makide

    Makide Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    325
    Веќе некое време имам болки во грбот , посебно во горниот дел кај вратот и надолу по рамењата, понекогаш имам толкави болки што неможам ниту да спијам, ниту главата да ја завртам, пробав со масажи, лекови, масти и што уште не ама не поминува, констатно си ја имам болката. Е сега мајками запнала да одам кај некој биоенергичар е уште ова да го пробам и пак ако не поминува незнам што да правам.
     
  20. medena23

    medena23 Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1