1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки во десната рака

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од strangewoman, 30 јуни 2010.

 1. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  Здраво! Сакам да прашам нешто што подолго време ме мачи. :( После давање на крв започна многу да ме боли деснта рака во пределот од лактото до дланката ама од предната страна и дури од време на време ми отекува. Не отидов на лекар затоа што мислев дека е од давањето на крв и дека ќе помине. Но ништо од тоа :С
  Би сакала да знам дали и некој друг се соочил со овој проблем и од што може да биде така.
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.295
  Допаѓања:
  194.644
  Пол:
  Женски
  Може да имаш некој проблем со циркулацијата уште од тогаш кога си давала крв. Оди на лекар, за сигурно да се утврди што е причината.
   
 3. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  Благодарам Аnath. Дали е можно да е нешто сериозно оти не сум баш за на лекар :( А и кога ќе ја кренам раката ме боли дури и до под пазувите како да ме трга нешто :worried:
   
 4. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  438
  и јас помислив на истото.. а да не вежбаше нешто, некоја физичка активност или пак си носела нешто тешко на едната рака??
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.295
  Допаѓања:
  194.644
  Пол:
  Женски


  А може и да е мускулна болка, или од застој во циркулацијата, или од некое изместување, можеби на некој зглоб (иако не верувам)... ама вака не можам ништо да ти кажам. Затоа барем матичен лекар да те види, иако искрено, не мислам дека е нешто сериозно. Но не можам да тврдам ништо, сепак моја специјалност се забите :)
   
 6. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  Благодарам за вашите мислења сепак морам да си посетам доктор :^) иако не сум баш многу за на такви места! Бидете поздравени :)
   
 7. Morenaa

  Morenaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  186
  Пол:
  Женски
  Од вчера вечерта ненадејно почна да ме боли десната рака, дури не можам да одредам од каде потекнува, како и мускулите и жилите да ме болат, ако не ја мрдам испружена болката ја нема и осеќам само топлина..
  Незнам дали се некој фактор бременоста и дијареата..
  Што мислите дека е?
   
 8. prettymamma

  prettymamma Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2017
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  673
  Пол:
  Женски
  Од сабајле почна на моменти да ме болатпоследните два прста од десната рака, чудна болка како грчеви
  Читав дека тоа било еден од симптомите за мозочен удар
  Има ли некој поим што може да е
   
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.897
  На компјутер ли работиш?
   
 10. prettymamma

  prettymamma Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2017
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  673
  Пол:
  Женски
  Па ретко, не ми е работата со компјутер, само по дома што користам
   
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.897
  Можно е на спиење да си го притиснала улнарниот нерв. Јас не би паничела, ама не знам, не сум лекар...
   
 12. Syzane

  Syzane Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  14
  Istiot problem i jas. Dvata prsta na levata raka me bolat,kako grcevi da me fakjaat...mnogu cudna bolka. A isto taka zabelezuvam i trnenje ponekogas na levata ili desnata raka bez pri toa da sum bila vo nekoja pozicija sto bi go pokrenalo trnenjeto. Zabelezuvam i bolki od vreme na vreme cela desna strana me boli, ama bukvalno kako da sum presecena na pola i se od desnata strana me boli, a isto taka i so levata strana. Imam bolki od racete, stomakot, bubrezite,pod rebrata, kaj papokot, karlicata,preponite pa se do nozete... mnogu cudno. Se obrativ kaj maticnata,vika nisto ne ti e... a mene ova pocesto pocna vaka da mi reagira. Dali nekoja znae nesto da me upati sto da baram da snimam? Sto bi mozele da bidat ovie znaci? Fala vi.