1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки во десната рака

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од strangewoman, 30 јуни 2010.

  1. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Здраво! Сакам да прашам нешто што подолго време ме мачи. :( После давање на крв започна многу да ме боли деснта рака во пределот од лактото до дланката ама од предната страна и дури од време на време ми отекува. Не отидов на лекар затоа што мислев дека е од давањето на крв и дека ќе помине. Но ништо од тоа :С
    Би сакала да знам дали и некој друг се соочил со овој проблем и од што може да биде така.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.035
    Допаѓања:
    199.107
    Пол:
    Женски
    Може да имаш некој проблем со циркулацијата уште од тогаш кога си давала крв. Оди на лекар, за сигурно да се утврди што е причината.
     
  3. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Благодарам Аnath. Дали е можно да е нешто сериозно оти не сум баш за на лекар :( А и кога ќе ја кренам раката ме боли дури и до под пазувите како да ме трга нешто :worried:
     
  4. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    и јас помислив на истото.. а да не вежбаше нешто, некоја физичка активност или пак си носела нешто тешко на едната рака??
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.035
    Допаѓања:
    199.107
    Пол:
    Женски


    А може и да е мускулна болка, или од застој во циркулацијата, или од некое изместување, можеби на некој зглоб (иако не верувам)... ама вака не можам ништо да ти кажам. Затоа барем матичен лекар да те види, иако искрено, не мислам дека е нешто сериозно. Но не можам да тврдам ништо, сепак моја специјалност се забите :)
     
  6. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Благодарам за вашите мислења сепак морам да си посетам доктор :^) иако не сум баш многу за на такви места! Бидете поздравени :)
     
  7. Morenaa

    Morenaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Од вчера вечерта ненадејно почна да ме боли десната рака, дури не можам да одредам од каде потекнува, како и мускулите и жилите да ме болат, ако не ја мрдам испружена болката ја нема и осеќам само топлина..
    Незнам дали се некој фактор бременоста и дијареата..
    Што мислите дека е?
     
  8. prettymamma

    prettymamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    Од сабајле почна на моменти да ме болатпоследните два прста од десната рака, чудна болка како грчеви
    Читав дека тоа било еден од симптомите за мозочен удар
    Има ли некој поим што може да е
     
  9. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    На компјутер ли работиш?
     
  10. prettymamma

    prettymamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    Па ретко, не ми е работата со компјутер, само по дома што користам
     
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Можно е на спиење да си го притиснала улнарниот нерв. Јас не би паничела, ама не знам, не сум лекар...
     
  12. Syzane

    Syzane Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    14
    Istiot problem i jas. Dvata prsta na levata raka me bolat,kako grcevi da me fakjaat...mnogu cudna bolka. A isto taka zabelezuvam i trnenje ponekogas na levata ili desnata raka bez pri toa da sum bila vo nekoja pozicija sto bi go pokrenalo trnenjeto. Zabelezuvam i bolki od vreme na vreme cela desna strana me boli, ama bukvalno kako da sum presecena na pola i se od desnata strana me boli, a isto taka i so levata strana. Imam bolki od racete, stomakot, bubrezite,pod rebrata, kaj papokot, karlicata,preponite pa se do nozete... mnogu cudno. Se obrativ kaj maticnata,vika nisto ne ti e... a mene ova pocesto pocna vaka da mi reagira. Dali nekoja znae nesto da me upati sto da baram da snimam? Sto bi mozele da bidat ovie znaci? Fala vi.