Болки во колената

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mone.love, 23 август 2010.

  1. mone.love

    mone.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Имам 15 години, пред 3 години во 1 месец пораснав 5 см, од тогаш ми се појавија болки во колената. Болките не се постојани, кога ќе ги оптеретам повеќе нозете тогаш се посилни. Повеќе пати бев на ортопед и тој секогаш велеше дека тоа се болки во раст, но бидејќи болките никако не престануваат бев и кај други ортопеди, сите го кажуваа истото. Па сакам да ве прашам ако некој имал вакви проблеми како се справувал со болките и кога истите престанале.
    Однапред ви благодарам :)
     
  2. marriem

    marriem Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    И јас го имам истиот проблем уште од 15 години а сега имам 17 и уште чувствувам такви болки во колената. И мене ми го рекоја истото дека е до растот. Иначе мислам дека нема лек за тоа. Ако болките се многу јаки напијсе еден аналгин и толку, барем јас така правам :)
     
  3. mone.love

    mone.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Кога се јаки болките пијам аналгин или парацетамол ама само малку ги смирува, не поминуваат целосно. :(
    А одев пред некое време на физикална терапија, додека одев и 1 месец подоцна немав болки, потоа пак се појавијаа
    :( ;)
     
  4. ecen4e

    ecen4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    27
    Јас имам такви проблеми кога имам јаки болки најчесто гледам да одмарам а когаа тоа не е возможно пијам аналгин и ми имаат речено да ги масираш со ракија имам пробано делува но јас не можам да го поденсам мирисот така да ...
     
  5. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    451
    Пол:
    Женски
    Има 4-5 години имам болки во колената. Ме болат одреден период околу месец, прекинува болката и пак за некое време. Не ме болат додека седам, меѓутоа, кога подолго време ми се свиткани фаќа да ме болат и мора да ги исправам за да прекинат болките, кога слегувам по скали ме болат или да клекнам едвај станувам. Дали некој знае нешто за ваков проблем.
     
  6. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    568
    Пол:
    Женски
    april,истите симптоми шо ги кажуваш(болка при клекнување,здрвеност ако се подолго во иста положба и сл)крцканје при исправање и свивање, мене ми се јавија пред неколку недели.бев на лекар ми го снимаа коленото и ми рекоа дека е во ред коската,и дека штом е тоа ок,најверојатно е проблем со подмачкувањето мегу коските и ми преписаа капсули нодол се викаат и почнав да ги пијам па ке видиме.и маст ибупрофен ама не се мачкам сега само два три дена се мачкав.а капсулите ке ги пијам два-три месеца.ако ти разбериш некој лек пиши..
     
  7. netclient

    netclient Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Уф истиот проблем ме мачи веќе една година и навистина пречи во се како стара баба сум.На крај излезе дека е од крајници,не знам како што не сум стручно лице,демек од крајници може се да те заболи.Отидов на лекар,на рендген снимката се беше ок,а од мала имам проблеми со крајници,па така проверив AST беше 223 мислам (а нормално е 0 ) ама не било алармантно,па пиев Оспен 1500 10 дена ми помина и после една недела пак почна.Па пиев 3-4 дена Ибупрофен,а сите ми велеа фрли ги тие апчиња не знам зашто :^) и така сега е следна терапија со апчиња и инекции ама веќе ми здосади од доктори зашто ништо не помага и си трпам сега.Ако некој знае нешто повеќе нека помогне.Поздрав
     
  8. bobby.pin

    bobby.pin Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    29
    И јас исто.. многу често ми се случува а највеќе кога идат нагли промени на времето. Премногу ме болат колената и ништо не ми помага. Мама ме мачкаше со една течност од аптека, прво ти прави многу ладно да ти биде па после се вжештува.. и со тоа мислам дека се намалуваат болките ама секогаш сум се мачкала кога сум легнувала така да не знам од што ми мине х)
     
  9. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    вчера имав мала незгода (бидејки имам силни вртоглавици,а т.е. паднав, и си го повредив коленото) голем дел од него е со темна боја како испукани внатрешни капилари)до вчера немаше ама нокеска се појавило, како некој знак, незнам од што. Никој незнае од што имам вртоглавици од докториве, а треба да ми земат крв оти низок ми е натриумот, па ако е таму се ок, на уво, грло , нос следува да видам, или центарот за рамнотежа
    се мачкам со Хепатромбин
    ке го посетам матичниот лекар во понеделник
    па ве замолувам да ми кажете што да правам до тогаш да се намали болката
    благодарам однапред
     
  10. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    офф не да имам ...нешто како реума и тоа не само колената туку цели нозе ме болат незнам дали коски или мускули ама само знам дека не можам да спијам од болки...појма немам од што е тоа така,секој ден исти маки :(
     
  11. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    здраво,исто и јас имам 15 години и имам болки во колената ... но мене ме болат колената кога ми се свиткани и наеднаш кога ке ги исправам
    неможам ни да седнам ни да станам од стол мора за нешто да се потпрам за да седнам :/
     
  12. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.603
    Допаѓања:
    8.846
    Пол:
    Женски
    Мене ме боли коленото на десната нога пијам Аналгин и ми мине болката
     
  13. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    798
    Ротација на стапалото, свиткување на прстите на нозете. Најбитните вежби.
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.417
    Допаѓања:
    47.442
    Пол:
    Женски
    И ја да се приклучам овде.Иам проблем со едното колено одамна..бев на ортопед, рече да идам на магнетна.Ама лани фрштеше коронава и ми беше страв и не отидов.Кога седам со скрстени нозе, или општо како и да седам, а да не се прави нозете, почнува да ме боли коленото.Ако се наведнам, т.е чучнам, тешко станувам после..мора да се фатам за нешто.Откако вежбам, дали дека правам чучњеви цело време, некако помалце ме боли, али крцкањето е на секое исправање на коленото.Некогаш се случувало од чиста мира да ми отече.Не сум праела дента некои вежби и вечерта коленото..бам
    Да идам на магнетна? Некој со слично искуство?
     
  15. Rorsah

    Rorsah Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2021
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Машки
    Направи прво ренген снимка, па после магнет, по она што го опишуваш имаш проблем со рскавицата, односно подмачкување помеѓу коските, најверојатно е оштентено и ги дава овие болки што ги опишуваш. Вежбај ги квадрицепсите доста, избегнувај трчање и оптеретување на колената и направи снимка обавезно.
     
    На Suze18992 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  16. Stayy W

    Stayy W Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2018
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    886
    Пол:
    Женски
    Оди на ортопед еве ти една препорака добар ортопед во гоб 8ми септември др.Дарко Телески , јас сличен проблем имав и се маткав по ортопеди се додека не отидов кај него и он ми го реши проблемот .
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.