1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки во нозете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од elizabeta2us, 2 јуни 2010.

 1. elizabeta2us

  elizabeta2us Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Jas imam premnogu bolki vo nozete a imam i popusteno veni i kapilari posebno me bolat koga imam menstruacija dali znae nekoj da mi kaze sto e najdobro da pravam .porano mnogu stoev na noze a sega rabotata mi e so sedenje ama pak se tie bolki pl pozdrav
   
  На Tijana01 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Па обично се препорачува носење на еластични чорапи кои ги стегаат вените и ја помагаат циркулацијата, и мислам дека такви чорапи може да се најдат барем во аптеките. Исто така има и креми и масти кои донекаде помагаат при попуштени вени и капилари, или барем ја ублажуваат состојбата. Јас би ти препорачала повеќе движење, затоа што велиш дека доста си стоела, а сега седиш - важна е умереноста во се. А не е лошо и на лекар да отидеш, па точно ќе ти препорачаат што и како да правиш. Не ти ја знам ситуацијата, па единствено што можам да ти кажам е ова погоре. Поздрав!
   
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  elizabeta2us најдобро е да отидеш на лекар, ќе ти препишат нешто, знам дека даваат маст и апчиња , а имам слушнато дека и акупунктурата на некои многу им помогнала. Знам како боли вена, особено ако е внатрешна .
   
  На Tijana01 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. elizabeta2us

  elizabeta2us Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Fala vi za sovetite da ke odam ama znaete za site imame vrema a za nas nemame taka da jas sve ke zavrsam rabota za site a za sama sebe nemam vreme taka da moram da odam na lekar toa ke mi bide najpametno.uste ednas fala vi mnogu se citame pozdrav
   
 5. Frosin4e

  Frosin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  179
  Пол:
  Женски
  Па и јас имам вени :devil: и уметеноста ти е највазна еве мајка ми која исто има вени работесе со седене и и се васпалија а јас па нон-стоп се движам и кога ке ја преуморам страшно боли така да морас барем 1 час дневно да пешачиш и исто пијам наклофен кога многу ме боли :) ама најпаметно ти е на лекар да си отидеш мене па кога отидов ми рекоа дека на стапалата вдлабнатината ми е поголема затоа се појавила што нема врска бидејки наследно ни е :@ сите во фамилијата имаме и тоа на десната нога сите
   
 6. val4

  val4 Активен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Kапилари на нозе ,постои ли спас????

  Kапилари на нозе ,постои ли спас???? :(
   
  На Tijana01 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.629
  Допаѓања:
  121.377
  Мајка ми имаше такви болки,попуштени вени,отоци....Мислам дека земаше пентоксифилин-извинете ако го згрешив името,а сега и дадоа нешто природно Ентан.И го зедов 440 ден од Зегин,треба да го пие неколку месеци,по еднаш дневно.Сестра ми пак има проблем со отоци,и рекоа летниот период да го земе и таа да го пие.Е сега мајка ми го пие веќе 2 месеца,оток и се нема јавено,валјда е ефективно,ќе видиме .Најверојатно дека е на природна база,оди малку побавно :?:
   
  На Tijana01 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Cloee

  Cloee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  35
  Имам слушнато дека не смее со скрстени нозе,дека од тоа се пукае капилари,а исто и дека не смее да се стои многу долго.Имам и јас,тек-тук ке се најде некое,можда дека седам со скрстени нозе :worried:
   
  На Tijana01 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.842
  Извинете што ќе прашам,иако знам дека можеби не е најсоодветна темата за ова,се надевам нема да биде избришано прашањево.Сабјлево кога станав,кај пределот мегу нозете на десната нога(кај бутовите или како да ви објаснам)значи горе е имам црвенило(налик на испукани капилари)така изгледаат,мајка ми вика дека не е сигурна дали се капилари,а јас утрово го заблежав ова,синоќа немав.Значи многу се изплашив,не за да е болест(ма што сака нека биде)ама да не можеш на плажа да појдеш,или да носиш пократко,зошто е некаде до колената ова црвенило(капилари).
  Еве ви и слика,е сега знам дека не е многу чиста,ама ќе ме извинете неможам да најдам поубвава(не штима баш дигиталниот ко што треба).
  Добро,ако не се исчисти до вечер,утре ќе одам на лекар,ама ако може да се исчисти со нешто или дај препорачајте(дали масажа,капки,лекови) и сл,ве молам оти млада сум за капилари,уште сега да ми се запусти цело тело.Благодарам,се надевам ќе ми помогнете да го решам мојот проблем.
   

  Прикачени фајлови:

  • PHOT0451.JPG
   PHOT0451.JPG
   Големина на фајлот:
   128,4 KB
   Прегледи:
   2.507
 10. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  имам 14 години и огромни вени. Не можам да истрчам ни малку а да не ме болат нозете, до продавница ќе слезам и вените одма огромни. Што ќе да е, загрижена сум?
   
 11. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.842
  Ќе ве замолам за помош повторно.Бев кај матичен дерматолог,ама е на одмор се до втоорник наредниот(12.03.2013).Сега некој ќе рече има болница.Знам ама мислам не ми е толку итно,па ако некој има искуство замолувам да сподели. :worried:
   
 12. dunjucka

  dunjucka Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  Девојки kikkki и psychic само да спортувате активно бавете се со некој спорт или почесто пешачење,тоа е мој предлог сега засега позфтавче
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.842
  Да ти багодарам на одговорот,ама што кога капиларите се појавуваат од преголемо движење јас мислам.Јас нонстоп пешачам,дури и по дома као бесна чучка вртам :D цело време,само шетам,а се двиѓам па и спортувам,ама мислам дека е од преголемо движење,мислам поради тоа се јавуваат капилари,може грешам. :o
   
 14. dunjucka

  dunjucka Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  kikkki mnogu ne znam za kapilarite jas imam popusteni veni od 18 god dotogas se bavev so odbojka vo skolo megutoa posle toa prastanav i mi se pojavija veni (kaj mene e nasledno )pa si mislam celo vreme deka ako prodolzev so sportot moze i ke go sprecev pojavuvanjeto na venistava nejkam ni imeto da im go spomnam,a kaj tebe se kapilari ne e strasno ne znam prasaj nekoe strucno lice za pomos pozz
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.743
  Допаѓања:
  4.842
  Благодарам,ама јас спортувам.И сакам да се пофалам дека малку се поднамалени.Вчера вечер,утрово и пред малку ставив од оваа крема и многу ми помогна,мека ми е и обновена кожата,и се подрасчистија малку.Па ако има некој сличен проблем како мојот,еве споделува искуство,слободно нека проба.Ја има во маркетите 200 мл е и е околу 120 денари.Не е воопшто скапа,а всушност за лице е,со маслинови екстракти. ^_^
   

  Прикачени фајлови:

  • PHOT0416.JPG
   PHOT0416.JPG
   Големина на фајлот:
   135,8 KB
   Прегледи:
   935
 16. dunjucka

  dunjucka Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  сСупер баш ми е мило дека си го реши проблемот позз
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 17. nenuska

  nenuska Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  461
  веносан капките доста помагаат за вени и болки во нозете
   
 18. dunjucka

  dunjucka Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  Здраво ненуска ме интересира како помагаат дали само за болки во нозете или влијаат и на повлекување на вената,колку треба да се пијат за да има резултати ако имаш некој близок што ги пиел те молам прашај и сподели мислење ,а да и дали се препорачуваат на млади лица еве јас на пример имам 27 год

  поздрав4е
   
 19. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Јас во моментов имам голем проблем со вените ,ми натекуваат во пределот позади коленото и покрај тоа што ме болат и многу ме чешаат,буквално ме побудалуваат.Не ми е непозната оваа состојба ,зошто не ми е прв пат,а ми се појавува од премногу стоење и движење (18 часа).Јас мачкам крем Алвен кој поприлично ми помага и пијам дневно по 2 витамини Ц од 1000мг. Кога ми се вака воспалени обавезно носам кондури на штикла,но не повисоки од 5цм и хулахопки со микрофибер ,но со 60ка или 80ка денажа.
   
 20. dunjucka

  dunjucka Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  AIT сега имам едно прашање за тебе зошто носиш високи штикли нели повеќе те боли ногата од високите штикли.Јас се мачкам со Ербавен крема германска е добра е ја лади ногата мислам беше околу 300 ден а алвенот колку пари е да пробам со него да видам може ќе ми помогне и мене.И уште нешто ќе те прашам дали вените ти се појавија во бременоста или ....(видов дека имаш детенце) позз