1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки во нозете

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од elizabeta2us, 2 јуни 2010.

  1. rak4estip

    rak4estip Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    228
    се извинувам ако ова е офф топик ама морам да прашам
    значи вака на десната нога одпозади на свивката имам како топче и многу ме боли што може да биде тоа ве моламн за одговор се плашам
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Некаде прочитав дека болки во нозете (со исклучок нели кога се носат неудобни чевли) е поради тоа што во организмот фали магнезиум и калциум :?:
     
    На dunjucka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Недостаток на калциум и магнезиум немора да е пресудно за болки во нозете.
    Мене најчесто ми се јавува,кога имам многу напорен ден,т.е сум постојано во трчање и цел ден во движење ми минал.Иако не носам често потпетици,и секогаш сум во некој удобни патики или чизми еве зимскиов период,пак се јавува болка и неугодност,па дури и да неможам на нозе да стојам.
    Го решавам најчесто со масажа,со што малку се опуштаат мускулите,и краток одмор во кревет.
     
  4. dunjucka

    dunjucka Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Zeni ke ve molam ako nekoja znae kade moze da se najdat hulokopki za veni a da ne se premnogu skapi i da ne se skinat po eden mesec nosenje neka pise odma. Jas kupuvam od medikus help 1100 den se ama za nisto ne gi biva na nepoln mesec se skinaa poz
     
  5. mila101

    mila101 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    51
    Женски,од вчерс ми се јави чуднс болка во нозете. Кога стојам ме болат како и трпнат а чим легнам болката се смирува.. што може дс е? Се плсшам..
     
  6. Srna-3

    Srna-3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    71
    Temava e za bolki vo nozete no e malku po kompleksna. Moja bliska licnost ima eden cuden problem koj veke trae so denovi.. Prvo se pocna so bolka vo predelot na kicmata, koja ja bolese kontinuirano so godini, no nekoja "normalna bolka" za tie godini (inaku zenata ima 53 godinii uste pred 20 god i e dijagnosticirano diskopatija) ... poslednite denovi bolkite stanaa nepodnoslivi so sto se prosirija niz nozete. Eve veke 5 dena ima strasni bolki vo nozete, oseka kako da i se otrpnati a isto i se i ladni... kako da nema cirkulacija, posto po toa so se gleda duri i se i mnogu beli.. nemoze da odi, dva pati padna od sto izgubi ramnoteza od strasnite bolki..Prvo bese vo gradska bolnica ja snimaa kicmata, diskopatija si postoi, velat ima i ronenje na 'rskavec i iskrivuvanje no ne bilo strasno..i prepisaa samo mast i blokmaks tableti... na tie bolki samo toa... ne bivase taka pa otide vo Filip Vtori i zemaa eden kup pari ( 25000 ) a nisto ne i dijagnosticiraa krevaat race i ja pratija vo drzavna,samo i najdoa nesto kako vodicka na levata strana od srceto na kaj belite drobivi.. vikaat so 'rbetniot mozok se e vo red isto i so glavata, samo trebalo da se ispita ova so "vodickata" na drzavna i na nevrologija da otide..znaci nisto od Filip Vtori ,so deka se privatni.. rezil... E sega na drzavna i napravi biopsija za da ispitat od so nastanala taa tecnost, i i rekle da napravi magnetna rezonanca.. krevale race vikale vakov slucaj nemame videno??? Uzas.. vo kakva drzava ziveeme, 5 dena nemoze da se otkrie za so stanuva zbor.. zenata nema sila.. paga..
    Ve molam, ako nekoj ima slicno iskustvo, ako moze da spodeli, bidejki stvarno sme vo nebrano, a cekanjeto ubiva i sekoja informacija bi mi bila dobrodojdena.. ne zastanuvame tuka ke odime do kraj ke ispitame se, ama kaj nas za zal rabotite ne odat taka brzo.. Izvinete za dogiot post no morav detalno da napisam za da go svatite ubavo problemot.. ;(
     
  7. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Штом не е слабо срце,останува да испита уште да не е тромбоза на нозете.Ако и тоа не е тогаш најстрашното го нема и нека ужива и да не се плаши.Друго што и да е не е толку опасно и се лечи.
    А сигурено не е и запушени вени од холестерол бидејќи ако било тоа Филип Фтори ќе открие.
     
  8. Srna-3

    Srna-3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    71
    Ti blagodaram Bulgarian <3
     
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Извини што ке прашам ама не ми е јасно кој Ви рекол дека роњене на рскавец не било страшно?
    Втора работа што ми е чудна е зошто не е жената хоспитализирана и не и се извршени сите потребни прегледи?
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Ronenje na rskavec vo kolenata ili artroza se pojavuva kaj 70 posto od naselenieto posle 30 ta god poradi nepravilno sedenje,visoki potpeciti ,ne sportuvanje sl.
    I jas so 29 god imam ronenje na rskavicata i osven metafen koga imam bolki i vitamin e i selen nisto dr ne mi dadoa.
     
  11. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Премногу си млада за таква болест. Постојат и други лекарства за обновување, распрашај се убаво затоа што ако ти се уништи рскавицата потоа само хируршко лекување ти останува за избор, нажалост тоа се вештачки имплантанти.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Srna-3

    Srna-3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    71
    Hospitalizirana e od cetvrtokot .. I napravija uste dve biopsii, edna od rbetot i druga od kicmata i rezultatite ke bidat za 2-3 dena. Bolkite i namalija (a ne i davaat nisto drugo osven infuzii i analgetici, poradi nemanje dijagnoza..) samo sto seuste nemoze da se dvizi sama, nozete i se seuste grc ladni, a dlankite topli i nema nikakva sila vo niv..Koga ke utvrdat sto e ke pocne lekuvanjeto.. Uste prviot den koga ja hopitaliziraa , lekarite kazaa deka bolesta napreduva agresivno,deka zafaka i del od racete i deka ke treba agresivno lekuvanje, dokolku se raboti za infekcija kako sto pretpostavuvaat, no ako se raboti za postrasno... ne sakam ni da pomislam.. znaci veke e kasno za se... velat ne buni toa so vodickata i ne koci zatoa ja cekaat biopsijata za da dadat terapija... Vaka koga pisuvam i jas svakam kolku e se ova komplicirano.. redok slucaj, navistina.. Ostanuva da se molime na Boga da ne e najstrasnoto !
     
  13. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Дај Боже да е се во ред:)
     
  14. Srcushkamoja

    Srcushkamoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Isiot problem go imame,izlegoa metastazi vo koskite
     
  15. ArielM

    ArielM Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2015
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, баба ми има проблем со висок крвен притисок и прима терапија за тоа дадена од интернист. Денес беше на пазар, отиде на гости и кога се врати имаше големи болки во десната нога и притоа осеќала жежење. Ја измасирав со коњска маст, но болките не намалуваат. Не ја свиткала, не ја шинала. Така само по себе, почнало по малку да ја боли , а сега болката е голема. Не може воопшто да згази на нејзе и малку ми делува како отечена. Ве молам, дали некој се соочил со ваков проблем? Што да превземеме?
    Секој совет би ни бил од корист. Читајќи по интернет малку се исплашив...
     
  16. gentle.girl

    gentle.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    250
    Од што може да ме боли ногата стапалото нз точно каде кога че згазнам во одење мн силна болка?
     
  17. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Замор можеби. :)
     
    На gentle.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Hoppe 2021

    Hoppe 2021 Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2021
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Ако може мала помош за резултатот ,додека отидам кај ортопед
     
  19. Reina Latina

    Reina Latina Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2021
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    Здраво, кај баба ми веќе неколку месеци е достапна неподнослива болка во стапалото ( поточно петата ). Од болница кажуваат дека не е ништо, да одмара.. Но вeќе 2 месеци, креми и домашни лекови не помагаат иако ја одмара ногата. Доколку некој знае да ми предложи некое решение, би била многу благодарна..
     
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.574
    Пол:
    Женски
    Оток или црвенило, има?