1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки во стомакот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Victorya, 7 март 2010.

  1. Strawberry1238

    Strawberry1238 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2018
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Незнам дали е поради тоа шо треба да ми иде или не али премногу ужасни болки во стомакот имам што едвај ги трпам,ве молам кажете што да правам за да не ме боли толку стомакот,да пијам нешто,да јадам кажете,ама несакам многу лекови да користам за стомакот како спасмекс.Инаку најмногу долниот дел од стомакот ме боли и одвратна е болката што дури и на повраќање ме тера али неможам да поврнам:puke:
     
  2. ...Cvet...

    ...Cvet... Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki!
    Imam bolki vo dolniot del od stomakot kako nekoj da me bodi a kako i nagore da mi odi veke bolkata nakaj zeludnikot i polovinata ne se kako menstrualni bolki dali imal nekoj vakov slicen problem sto bi mozelo da bide
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.749
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    На која страна, во средина или на десно да не те боли?
     
  4. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Со мм решивме да имаме незаштитени односи, не сме во некоја акција да правиме бебе, да пратиме плодни-неплодни денови, или јас да лежам после однос за да фати...туку едноставно решивме да не се вардиме па кога ќе биде нека биде, млади сме, не ни се брза и еве веќе втор месец откако не користиме никаква заштита. Првиот месец, една недела пред да добијам добив наеднаш силни и неиздржливи болки во матката, проследени со прво жешка пот и жештини, па одма потоа со ладна пот и да се тресам од студ. Сето тоа траеше околу 15-20 мин. Помислив дека сум трудна, но добив, со еден ден задоцнување. Секогаш ми е редовна менстурацијата со мали варијации ден до два максимум ако ми касни или ми подрани што јас го сметам како редовна менструација. Е сега кога добив крвта беше чудна односно кафеава. Првите 2 дена беше по ептен малку а веќе третиот ден си почна да си тече обилно и црвена крв. Ме загрижи тоа што до сега никогаш не сум имала кафеава крв на почетокот на менструацијата. Ако сум имала кафеава тоа било последен ден и исто така било ретко и си го објаснував како стара крв бидејќи последен ден, се дочистува тоа што останало. И ете не сум трудна, тогаш зошто такви болки и пот во време кога не е ни за менструација ни за овулација. Ме фаќа страв да не имам нешто... еве пал втора менструација, три дена по една капка кафеава крв и четвртиот проби црвена и нормална количина на крв. Траеше нормално и двата пати по 5 дена. Планирам да одам на гиниколог, ама знам дека ќе има маткање со пап, тој се чека а мене ме копка тоа што се случува со мене... некој слично искуство?
     
  5. ...Cvet...

    ...Cvet... Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Na sredinata
     
  6. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Од вчера имав повремени болки во левата страна , а денес еве имам болки во долниот дел на стомакот и тоа некако чудни болки незнам како да ви опишам не се како менструални болки. А треба да добијам на 7ми :(:(
     
  7. princess12345

    princess12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam nesto pred edna godina pravev laparaskopija a pred nekolku godini operacija na slepo crevo denes doznav deka imam papocni kila e sega mene me boli cela desna strana a bev ba ginekolog rece deka e od ginekoloski aspekt se ok bev na hirurg on mi kaza deka imam kila ama ne mi. E jasno zosto imam bolki vo cela desna strana na stomakot dali e toa od kilata ili iskreno postojano razmisluvam na jajcevodite se prasuvam dali e mozno da mi se desile nekoi komplikcii od laparaskopijta prasav na lekar nikoj nisto neznae demek treba pak laparaskopija pa jas uste kolku pati bi ja pravela taa laparaskopija ve molam pisete mislenje potrebno mi e vo momentov :(
     
  8. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво. Настината сум и кашлам многу. Но веќе 3 дена од десната страна на папукот ме заболува ама остра болка која трае од 1 до 3 секунди и тоа само на моменти. Најчесто коа ќе станам, седнам или кога ќе направам чекор. Исто така добив сабајле. Но оваа ненадрјна остра болка ја имам 3 дена по ред. Дали знаете што би можело да биде ?
     
  9. princess12345

    princess12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Istoto i mene mi se slucuvase ali mene dodeka rabotev rabotev u bolnica i celo vreme bev vo dvizenje i vo stres 8 saata bev vo dvizenje i osekjav ostra bolka vo desnuot del od papokot i na kraj ispadna deka imam papocni kila ama normalno nemora da znachi jas posle nekolku meseci na lekar otidov ceo vreme trpev i trpev megjutoa eve uste ne sum napravila operacija a treba sto e mozno pobrzo ali nosam mider i iskreno imam nova rabota taka da veke ne ja ni osekjam bolkata osven koga niz doma cistam i mn se zamoruvam e sega na tebe e sve ako ti prodolzi i ponataka bolkata i posle nastinkata otidi na lekar ali i da imas kila nisto strasno ne e barem mene taka mi kaza doktorkata pozz

    Kako i da e ne se sekiraj samo ako prodolzis da imas bolka otidi si so vreme na lekar pozz :)
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2019
  10. Jaki Maki

    Jaki Maki Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Машки
    Denes im bolki vo cel stomak. Znaci kaj i da se pritisnam, levo, desno pod papokot, levo i desno nad papokot, sekade bolka. Pri stoenje bolka pri sedenje bolka. Edino ako sum sednat so krenati kolena ptema stomak malku od malku se smiruva. Vcera rabotev fizicka rabota kade sto bev svitkan celo vreme i so nozete imav dvizenje gore dolu. E sega neznam dali mi e stomacna bolka ili bolka na muskulite vo stomakot. Se napiv eglonil utrinava megutoa ne se smiri, se napiv i spazmex ama eve uste ne mi vrvi. Kako da mi sheta bolkata niz cel stomak. Dali imal nekoj slicni simptomi i dali stw nasle resenie?
     
  11. blueberry23

    blueberry23 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Ми заврши добиеното пред 5 дена, примив кетонал инекција поради силни болки. Завчера, вчера и денес имам ужасни болки во долниот дел на стомакот, од аналгин се смириа малку. Никогаш не ме болело волку...мислам дека сум ги преладила јајниците затоа што овие денови многу ми беше ладно, а одев по кратки. Што друго може да е? Дали да одам на гинеколог или ехо на стомак?
     
  12. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Денеска почна на моменти да ме заболува десно од пупакот ама како површно и коа ќе поминам со прст на моменти ме заболува. Како кожата, месото. Некоја претпоставка што би можело да е ? Дали е нешто опасно ?
     
  13. Annaaquarius

    Annaaquarius Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2020
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Jas sum nova...imam postojano tegobi od stresovi...od mlekoto od stresovi i os sekakvite misli...mi preporacaa da pijam anti metil...pomos sa zelidnikot...

    Samo sto gi povrativ kiselinite..se olesniv...
     
    Последна измена од модератор: 19 јули 2020
  14. Baby Girl 3

    Baby Girl 3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2020
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    Ве молам искуства за добар абдоменален хирург, за операција на жолчка и дали има некој искуства со вакви операци во Филип Ii?
     
  15. Azeret

    Azeret Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    21
    Pomooosss preska primetiv pod gradite imam kako naduvano nesto od strana kaj sto zavrsuva rebroto..od kaj zeludnikot nekogas me boli nekogas ne neznam od sto moze da e ovaaa???
     
  16. Sofijaa21

    Sofijaa21 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Devojki ve molaam pomoss....
    Pred 5 dena imav (zastiteni) odnosi so deckomi i posle slednata den imav bolki vo dolniot del na stomakot blizu matkata i od toj den do deneska imam sekoj den bolki no ne nonstop. Koga ke pijam caj bolkite se smiruvaat ili koga ke polezam malku. Mnogu se plasam...
     
  17. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот проблем. Што испадна на крајот? Поздрав
     
  18. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Само од себе ми помина
     
  19. Dejanaaaa

    Dejanaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали би можел некој што разбира медицина да ми објасни што е оваа јака неподнослива болка во стомакот (поточно на сликава како што е лоцирана на тоа место заокружена е со портокалово), проследена со надуеност и гасови и многу гадење, со денови чувствува болка и киселини ама Screenshot_20220215_173101.jpg баш сега стана неподнослива ;(
     
  20. Miy3

    Miy3 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    30
    Pa zeludnikot e tamu, si jadela sigurno nesto rasipano ili stoeno. Maslinka so semka cela goltni za kiselini, gazirana voda so sheker, koka kola, ili epten nepodnoslivo ako e reglan za 20 min gi smiruva site tegobii vo zeludnikot.
     
    На Matea94 и Dejanaaaa им се допаѓа ова.