1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lili1, 15 јануари 2010.

  1. lili1

    lili1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    52
    DALI IMATE BOLKI ZA VREME NA MENSTRUACIJA I SHTO KORISTITE PROTIV BOLKA POZZ
     
  2. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Brufen tableti, a ako imas jaki bolki dobro e edna nedela pred da ti dojde da pies paracetamol po eden vo denot.pozz
     
  3. Meggy

    Meggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    387
    Кафетин менструал, или пред да ти дојди ќе пиеш магнезиум :)
     
    На Cecko85 и WhiteButterFly5 им се допаѓа ова.
  4. lili1

    lili1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    52
    Fala vi devojki :) :)
     
  5. Devils-Candy

    Devils-Candy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    32
    Јас пиев Кафетин Менструал, али после некое време прекинаа да дејствуваат.. Јас мислам дека мене најубаво ми дејствуваат Вентор.. Пробај си ти со - Кафетин Менструал, Спазмекс, Вентор, Кетонал (наредени се од најслаби до најјаки) и види кои највише ќе ти делуваат ;) Со среќа! :up:
     
  6. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Za Ventor imam slusnato deka se zabranete vo nekoi drzavi zatoa sto imale stetno dejstvo,taka da podobro probaj so drugi.
     
  7. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Спазмекс би ти препорачала.
     
  8. akaterina

    akaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    CAFETIN MENSTRUAL po 2 tableti..barem mene mi pomagaat,a imam mnogu jaki bolki...pozzz
     
  9. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Jas edna nedela pred da dobijam pijam B6,za smiruvanje na muskulaturata,a koga ke me fatat bolki si pijam analgin,toa kolku-tolku mi pomaga,porano mi bese strasno bolno,2 dena ne stanuvav od krevet.Najdobro e da se napies pred da pocnat bolkite.Moze da pies i cafetin-menstrual,i tie se dobri.A na drugi tableti ne sakam da se naviknuvam,mi e strav da ne stvoram zavisnost od tableti a i zatoa sto so tek na vreme organizmot se naviknuva na niv i ne dejstvuvaat.Pozz se nadevam deka pomognav
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Најпрвин,сочуствувам со тебе бидејќи и јас имам неверојатни болки ! А сега,лично јас пијам кафетин менструал некогаш и по 2-3 апчиња во болните денови ... Помага и ѓумбир чај да си направиш топол да го испиеш ... И најважно,не мисли на тоа и ќе помине.Поззз :geek:
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    ;( Leleee jas vcera dobiv i uzasno stomak me boli... mislev ke izdrzam no nema sansi i sega se napiv ketonal (kapsuli) po slabi se od apcinjata... Inace za menstrualni bolki moze bilo koe od apcinjata koe e za reuvmatski bolki bidejki gi ozloboduva muskulite... Jas imam slusnato od eden lekar koj se zanimava i so lekuvanje na prirodna baza, toj preporacuva
    edna ipol casa voda da zovrie vo tendjerce malecko i po vrienjeto se stava eden cel izlupen kromid koj ke go podelite na pola. kromidot se vari 5 minuti i go trgate na strana da se oladi. Otkako ke se oladi ja piete vodata. Ova se pravi 2 pati na den sabajle i navecer 15 dena po red, pa ako go napravite ke mi bidete blagodarni so sigurnost... :lol:
    Jas pred dve godini go napraviv lugeee cudo edno, mnogu mi se namalija bolkite a i mnogu se procistiv, ama ete sega se nesto zaboravam i zabusavam. :oops:
     
    На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Devils-Candy

    Devils-Candy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    32
    Јака работа ејј.. Фала на совет.. Баш ќе пробам.. Али ако ставам внатре јаболко, ваљда нема да се изгуби дејството?? Дека ако се стаи внатре јаболко, кромидот го испушта тоа лековитото во водата, јаболкото го испушта вкусот у водата а го прима вкусот на кромидот, и така ем добиваш природен чај од јаболка ем ти помага кромидот :) Само ти кажи да не се губи дејството на кромидот така?? :D
     
  13. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    Devilssss ke treba da go prasame doktoror za toa :lol: najiskreno ne znam, sepak bi ti preporacala bez jabolko, ne se plasi ne e tolku los vkusot, osobeno ako go pies na eks :lol: , prvpat ke ti bide tesko posle ke se naviknes, ima malku blag vkus i ne mirisa epten na kromid kako sto go jades :lol: mislam deka ke uspees. :up: pozz
     
  14. Mimice

    Mimice Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    92
    Jas imam prejaki bolki znaci tolku se neizdrzlivi sto moram nekogas i inekcii da primam. Megutoa spored meen ketonal od 50mg ili od 100mg vo zavisnosto od toa kolku jaki bolki imas, a od ketonalot za 15 min bolkata ja snemuva veruvaj provereno :D :D :D :D :D :D
     
    На Cecko85 и izaaaaa им се допаѓа ова.
  15. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Ketonal 100mg. 50 miligramskite ne mi se dovolno efektivni...
     
  16. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Некаде на форумов напишав ама ќе пишам пак ДА Е ЖИВ И ЗДРАВ ТОЈ ШТО ГО ИЗМИСЛИЛ КЕТОНАЛОТ :D
     
    На sj *O* и izaaaaa им се допаѓа ова.
  17. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    кетонал,ама мене мајка ми би ме убила ако ме види да пијам.Под перница терба да ги чувам :?
    Викаат дека биле мноооогу штетни,делувале на центарот на мозокот за болка,и демек предизвикувале оштетувања. :? Кој знае?Ама без нив бре како
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    jas ne veruvam deka imaat takvo vlijanie... edinstveno nesto sto veruvam deka navistina so revmatskite apcinja ne treba da se preteruva, bidejki koga ke ni bidat potrebni na stari godini (koga ke ne bolat noze, race...) togas e mozno da ne imaat isto dejstvo, odnosno da ni gi lecat bolkite, no edna do dve dnevno prvite dva dena od ciklusot sepak ne se stetni...
     
  19. Fairybell

    Fairybell Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    37
    Јас имам многу болни менструации од секогаш,се имам неколку пати онесвестено од болка и дирекно во болница да не можат да ме исправат од грчеви.Една докторка ме советуваше дека треба да ги менувам апчињата за болка оти ке станам отпорна,арно ама јас не ја послушав на почетокот и станав отпорна дури и алергија ми се разви на спазмолитици.Сега пијам кафетин менструал,ибупрофен или кетонал форте,ама од кетоналот ми е како лошо после тоа.Имам пиено и Вентор,ама докторката ме предупреди дека се многу силни и штетни како некој вид дрога,тие им ги давале на луѓе со тешки постоперативни болки.Ќе го пробам рецептот од Free,па не да е кромид и погнасно нека е само да не ме боли.И да знаете дека помага неколку дена пред да добиеш да правиш стомачни по неколку серии,а при силни болки и облоги од ракија или медицински алкохол да ставаш на стомакот.ако ми текне уште нешто ке ви пишам ;)
     
  20. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ketonal forte,Spazmeks,za Kafetin menstrual mi kazale deka se slabi ili zavisi kako kaj kogo deluvaat...Analgin vo nikoj slucaj!Jas nemam problem fala mu na Boga so bolki ali imav drugarki koi ima nenormalni bolki pa duri i na inekcii bese edna celo vreme dodeka i traese menzisot.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.