1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lili1, 15 јануари 2010.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Порано пиев спазмекс, воопшто не ми помагаја и секога пијам комбинација од аналгин и бускопан (прво аналгин, после 30мин до 1 час, бускопан). По некогаш пијам и аква менте. :tmi:
     
  2. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Исто и јас, спазмекс 3 пати пијам во денот по 2 и ништо, УМИРАМ од болки, не се издржува веќе ова ;(
     
  3. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Ноќеска имав страшни болки и на брза помош ме оправија, со инекција и инфузии...единствено тоа ми помага во последно време :(
     
  4. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Што е смешно, се согласувам со УбавкаБубе, ов се ненормални болки предменструални, не сум раѓла сеуште но сум правела муабет со родилки и некои што ми ги опишиваат болките породилни не се ни малку слични со моиве предменструални (тие немале проблем и со предменструални болки претходно) Така да ми се чини дека тука некаде се болкиве. Јас ноќеска се плашев да не преумрам од болките толку што беше неподносливо
     
  5. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Јас пијам кафетин менструал и помагаат :)
     
  6. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Јас имам болна менструација, значи веднаш штом добијам јас одма со болки сум неиздржливи еднаш и на брза помош завршив. Претходно и јас како една феминка погоре се јачев :lol: , викам мора да издржам како ќе рагам ако за се барам апче :D , ама од кога ми се слоши така јачејки се сега постојано веднаш штом добијам се напијам кетопрофен. На неколку пати и од него не ми минеше, од болка солзи ми течат :doh:
     
  7. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Не да ми течат солзи, не престанувам да плачам неколку часа :( Последниот пат докторот на Брза помош ми вика ,,е што сега ќе плачеме ли... Јас викам дај пишувај таму инекцијата да ме боцне сестрата оти ќе си умрам од болкиве :o
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Денес така добро ми фуфна :sweat: , не ми помина ни од кетопрофен па завршив во болница, почнав да малаксувам од болка, да се тресам, ми се лошеше уф :doh:
     
  9. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Jaс немам бола менструација само 2-3 дена. пред да ми дојде ме боли така-така мешето :D
     
  10. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Препорака за тие со болна менструација:не кревајте многу тешко и облечете си ги нозете :D ЈАс кога шетав боса по плочки цел месец,еве денес од кревет едвај станав.А кога не ти помагаат ни кафетин,ни аналгин,ниту спазмекс ќе си седиш и ќе си плачеш и ќе чекаш да ти помине :swear:
    Во вакви денови мразам што сум женски пол...
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    Marossa,и јас имам болни менструации и купив налгесин с и се спасив во последен момент,инаку се чувам од ладно наоблечена со бодиња и дебели чорапи џабе е зависи на кој каков му е организмот :D
     
  12. lovebrazil

    lovebrazil Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    78
    Ахх таа менструација. Се мразам себе си во тие моменти. Шише со жешка вода на стомак и комбинација на налгесин с , со кетонал.
     
  13. Dimkovska123

    Dimkovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Лек за менструацијата :D
    значи јас од јануари па се до октомври имав болна менструација и се на лекар инекции примав..
    и бев на гинекологот на мајка ми и ми рече да купам магнезиум прашок тој се пие, не е гаден и е 180 ден. малце е скап али помага.. и тој е во ќесички и 4-5 дена пред менструација секоја вечер по едно си пиев..
    и ми рече коа ќе доибијам и аспирин од 100, али ја се напив спасмех и тој ден за прв пат во животот се ми пројде као шо треба..
    така да пробајте со овоа зашто мене стварно ми помогна, а ја иам прилично мн. јаки болки, со инекции но ова ми помогна :)
     
  14. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Веќе незнам и јас со што да пробам за болките Налгезин, Кетопрофен, какви чаеви не пробав, Ибупрофен, и џабе, не се издржува :sweat: . Зарем секој месец на инекции морам да трчам :worried:, кога сум дома ајде, ама некогаш се деси да сум на пат. Првите два дена ми се хаос, едвај мрдам, и секогаш кога планирам нешто таквите денови нема шанси да ми се во план за патување, еднаш ми се слоши и сега веќе гледам да мирувам да не си направам полошо.
     
  15. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.262
    Допаѓања:
    8.652
    Сакав да ве прашам дали ги имате употребувано овие апчиња против менструални болки?Наводно се органски и помалку штетни од другите. Дали помагаат при болки?Која цена се?

    [​IMG]
     
  16. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    И да се надоврзам на прашањето дали ги ублажуваат и ПМС симптомите како што рекламираат, цена ? :wasntme:
     
  17. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.851
    Мене ми помагаат кафетин менструал,ама за да ви помогнат треба да го испиете откако ќе приметите дека помалку ве боли стомак,а ако ги испиете откако ќе почнете да се виткате од болка,додека да почне да дејствува ќе завршите на лекар за инекција.
    И ја порано не знаев за ова,и пиев откако немаше да можам да станам од кревет,ама сега ги пијам откако ќе приметам и најмала болка и супер се,да не ми е тоа незнам што би правела
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Нема врска болдираното апчето не делува за 5 минути како што вие мислите му треба време максимум од 30 мин до 60 минути. Никогаш такво нешто не ми се десило и плус си пишува на кутијата при јаки болки се пијат 2 одеднаш.
     
  19. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.851
    Не сакав да кажам дека дејствува за 5 мин,ама ако го испиеш пред да те фатат јаките болки неговото дејство ќе почне пред да почнеш да умираш од болка и тоа нема да се случи,а ако го испиеш подоцна,секако дека дејството ќе почне за исто време,ама ќе биде потешко да ги истрпиш болките додека не почне да дејствува.
    Затоа сакав да кажам подобро е да се испие порано
     
  20. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.347
    Допаѓања:
    8.117
    Пол:
    Женски
    Сите апчиња за менструални болки се пијат кога почнува да те боли стоматок, потоa многу слабо помагаат.Но единствено најефикасно решение топла вода...нема подобро, порелаксирачко и поефикасно.