1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lili1, 15 јануари 2010.

  1. Rawr

    Rawr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    38
    Кафетин менструал,или чај од нане.
    Ако можеш да издржиш издржи подобро е да не пиеш но ако е толку голема болката пиј што да ти кажам. :)
     
  2. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Секогаш пред да добијам чувствувам силна болка во долниот дел од стомакот и истата болка продолжува и за време на менструацијата.
    Ноќта се разбудив од силна болка и се напив две апчиња, и ми помина. Потоа издржав околу 8 часа, и сега пред некоја минута повторно земав апче.
     
  3. vol6ebni4ka

    vol6ebni4ka Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    19
    Имам страшни менструални болки,неподносливи. Цел ден лежам во кревет се вијам . Дај кажете некој лек кој има дејство. Вентор и кафетин менструал не помагат.
     
  4. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    првите 3-4 дена, не само стомакот, ме болат и нозете и половината. Ако не ми се многу јаки болките ми помага ако пешачам. Кога се појаки не можам ни да одам, ми се врти, имам тахикардии и сл. Инаку од апчиња многу ми помагаат кафетин менструал. Штом ќе почне да боли, ќе се напијам и за пола саат поминува и така цел ден ми делува :)
     
  5. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Мене ми е премногу болна не можам да издржам ич ич не ги сакам тие денови никаде не можам да мрднам а премногу ми течи и плус ми е многу болна :nod::nod::nod:
     
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Јас немам болни менструации но се случува да се појави болка. Понекогаш стомакот ме боли малку, некогаш многу, во тој случај пијам Спасмекс освен во зима, тогаш ставам на стомак шише со врела вода. Инаку, болките се појавуваат само првиот ден.
     
  7. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Sum nemala bolki do pred da se omazam,taka prvite denovi malku stomak bolese.No vo posledno vreme pred,za vreme i posle menstruacija jajnicite mn me bolat ne se izdrzuva odvaj odam :( .Bev na ginekolog sum imala cisti na desen jajnik no mene i na leva strana me boli.Nez sto da pravam no nepodnoslivo e ;(
     
  8. Kristen13

    Kristen13 Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Денес добив,повракав од болка помош значи.
     
  9. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Кога сум редовно физички активна кога вежбам не ме боли:)
     
  10. Love_Macedonia<3

    Love_Macedonia<3 Активен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Имам болки ама се подносливи, секогаш кога ќе почне да ме боли стомакот правам 2 серии стомачни по 10 потоа легнувам и ставам шише со топла вода на долниот дел од стомакот и поминува за некои 10-15 минути. Антибиотици не пијам :)
     
  11. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Баш деновиве се виткам ама и јас не пијам антибиотици хахаххахах браво за нас :D
     
    На Love_Macedonia<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Love_Macedonia<3

    Love_Macedonia<3 Активен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    хахаххахахха лелеее истаа сум ќе се виткам ке кукам ке викам ама не пијам антибиотик, браво за нас навистинаа ! (y):handshake::muscle::muscle::clap:
     
  13. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Блазе ви на вас кои не пиете апчиња, мене без кафетин менструал не може да ми помине. Ден два пред да ми дојде ненормално многу ми се лоши, на денот кога ќе ми дојде имам ненормални болки и + повраќање и другите денови само ме боли глава и стомат еднаш до два пати дневно ме стегнува. Кафетинот го пијам само првиот ден или денот пред да ми дојде.
     
    На theowndemon и Love_Macedonia<3 им се допаѓа ова.
  14. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    7.730
    И јас имам болна менструација, три дена ми трае, ама затоа ненормална болка. Една недела пред да добијам ми е лошо, со главоболки. Апче пијам денот кога ќе добијам, пред тоа не.Нема шанси да ми помине така, не можам да издржам. Некогаш повраќам, од кревет не можам да станам, сум се враќала и од работа и од училиште порано. Пијам чај од нане тогаш, ама апче задолжително и тоа Кетопрофен од 50мг, не помага ништо друго. Онака си пијам редовно и чај од магдонос, невен и коприва и забележав дека овие месеци добивам на 28-29дена, порано и на 35. Од чаевите ми е поредовен циклусот, ама за болка не помагаат.
     
  15. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Tака така редок талент си и останативе жени од женски род гарант пијат антибиотици хххххх море инекции D одлепив и јас ххххххххххх ме изнасмеа :D ај, позз
     
    На Love_Macedonia<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tea20

    tea20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    365
    Девојки еве терам 11та год со ова неподносливо крварење пропратено со ненормални болки, 11години како пијам Caffetin Menstrual некогаш по 2 апчиња некогаш 3 колку толку помага, али имам една дилема, викаат дека предизвикуваат стерилитет и се мислам дали да ги прекинам :( на два ума сум :'( ... а иначе тоа што викаат дека сексот помага тоа е индивидуално и не секогаш, мене на пр некогаш ми помага некогаш не
     
  17. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    4.832
    Пол:
    Женски
    Дали некогаш ви се случило менструацијата т.е дали може да се каже така да трае многу кратко односно неколку часа?
    Сабајле мислев дека добив, стомакот ме скина од болка, инаку немам многу јаки болки. Се нормално и после неколку часа бев чиста. Крварење малку само после мала нужда.
    Вакви работи ме плашат. Што ли е можно да биде?
     
  18. ♡Vildana♡

    ♡Vildana♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Ја ретардирана менструација иам ненормални болки смрт ми е кога имам
     
  19. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Ми се дешава тоа на неколку месеци болна работа како ретардирана сум по дома, ништо не ми одговара превртубвам кревети, неможам да стојам во едно место 5 секунди, па пијам апче против болки па и тоа додека ми делува се мрднувам по дома(тешко на тие што се дома) :lol:
     
  20. eliza9998

    eliza9998 Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2015
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Јас имам многу болна менструација неиздржливо болна претходниот месец матичната ми препиша рапидол и не почуствував никаква болка.Топло го препорачувам.
     
    На Mishela и LivingGlam им се допаѓа ова.