Болна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lili1, 15 јануари 2010.

 1. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  795
  Допаѓања:
  4.081
  Пол:
  Женски
  Најлошо е болката кога ќе настапи а телото ни мирува. Во спиење кога ќе добијам, ни апче не ме спасува. Почнав одма штом ми протече да пијам апче и така многу помалку ме боли.
   
  На Kimberly11, Shmizla94 и Luminary им се допаѓа ова.
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.743
  Допаѓања:
  72.358
  Пол:
  Женски
  Вежбаш ли нешто? Кога почнав редовно да вежбам приметив дека болки скоро и да немам кога добивам.
  Јас бев 3-4 дена нон стоп на апчиња, сега само првиот ден пијам едно до две од паника да не ме фатат јаки болки додека не ми пробие убаво, зашто само тогаш чувствувам некои мали болки кои повторно - не се споредуваат со тоа што го трпев претходно.
  Ама ете ми остана стравот од ненормално силните грчеви па си чувам апчиња за секој случај.
   
  На candy.cane и Angie1432 им се допаѓа ова.
 3. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  795
  Допаѓања:
  4.081
  Пол:
  Женски
  Не.. знам дека е потребно да вежбам.
  Пробувам да компензирам така што дента кога треба да добијам пешачам со саати (редовно си пешачам додуша).
  Јас 2 и 3 ден пробувам да издржам без апчиња ама прв ден ми е ужасен. Не само грчеви, цел организам ми се изреметува.
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 4. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.465
  Допаѓања:
  5.957
  Пол:
  Женски
  И кај мене исто.Овој месец ме фатија грчеви во 6 сабајле како ненормална одев од соба во соба со цел демек да пешачам,ама не ми помогна,па пак на инјекции.
  Обично со пешачење ми минува,ама ако ми дојде сабајлето.
  Сепак,добро е.Порано секој втор месец одев на инјекции,сега после пола година отидов те дури овој месец.
  Туку мене друго ме интересира.Освен болки имате ли дијареа,повраќање и покачена температура.Мене ова ми е стандарт кога имам ненормално болни грчеви.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 5. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  795
  Допаѓања:
  4.081
  Пол:
  Женски
  Дијареа секогаш, дента пред и првите 2 3 дена од циклус. Повраќање еднаш на 3 4 месеци. Температурата ми се има случено да ми е висока неколку пати во изминативе 10 години.
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.743
  Допаѓања:
  72.358
  Пол:
  Женски
  Тоа изгледа е како starter pack со секое добивање. :D
  Јас приметив дека магнезиумот во тие денови ми ствара дијареа, а без магнезиум не ми минуваат грчевите. И ај најди НЗС со комбинацијава.
  Знаат да ме фаќаат вртоглавици, ама кај мене беа поради ниското железо. Кога успеав да го средам, пројде тоа.
  Само температура немам качено досега, ама се осеќам како трпки да ми минуваат низ целото тело, слично како пред настинување.
   
  На GirlRose и candy.cane им се допаѓа ова.
 7. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.663
  Допаѓања:
  23.275
  Пол:
  Женски
  Јас пред добивање имам главоболка и повеќе ми се врти.Беља работа ми е анемијата.Почнав да пијам едни апчиња за железо од кои ми е поарно.
  Се осеќам и како некој да ми ги мава јајниците кога почнува да ме стега доле.
  Последниве 3 месеца пијам повеќе б6 витамин и менструалните болки ми се помали.
  Сепак,најдобар лек ми е големиот мачор кога ми лежи на стокомак. :)
   
 8. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  10.590
  Пол:
  Женски
  Ова како јас да сум го пишувала ;( Синоќа касно добив и тоа 4 дена порано,цел ден денеска ми е ужасно не можам од кревет да станам ми се повраќа и ништо во уста не ми се става..вчера вечерта мислам дека господ го видов од пола надоле не се осеќам чудна болка е.
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ivanamackica

  ivanamackica Активен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2018
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Кое апче е појако Кафетин(обичен, не менструал) или Кетонал? Мислам кое има побрзо дејство? Еднаш се напив едно апче, беше едно од овие две, за 5 минути ја снема болката, само не памтам кое беше...
   
 10. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  5.241
  Кетонал, Кетопрофен, било кое. Помага брзо.
   
  На ivanamackica му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Цвет88

  Цвет88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.103
  Допаѓања:
  13.604
  Пол:
  Женски
  Розевко на ден на овулација е нормално??
  Прв пат ми се случува ова, малце се зачудив, на гин ќе одам после следна менструација, а за хормони во март.
  Бев со грип, стресови чуда, па ептен се загрижив.
  После видов на календар точно ден на овулација ми е.
   
 12. Bubce38

  Bubce38 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  4.809
  Допаѓања:
  88.815
  Пол:
  Женски
  Можно е , да.
  Не е ништо загрижувачко
   
  На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.