1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lili1, 15 јануари 2010.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Ќе јадеш банани за да ја регулираш, мене ми се прави дијареа само ако испијам некогаш повеќе кесички магнезиум, инаку во ред си е отрпилика.
     
    На tetoviranta му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    5.289
    Пол:
    Женски
    Бруфенот смирува, ама е ептен јак медикамент и не е добар за желудникот,треба да се избегнува колку што се може негова употреба за жал..
     
  3. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    42.746
    Пол:
    Женски
    Јас во Мк купував Блокмакс Рапид. Од кога ќе го испиев, за 15мин како нова бев. Дејството ми траеше околу 7-8 часа.
    Сега купувам нешто слично, пак Ибупрофен, и сега за сега ми се добри.
    Кафетин менструал одамна престанав да ги пијам, немаат дејство кај мене веќе.
    Од друга страна воопшто не сакам да пијам апчиња, но имам премногу јаки грчеви, мигрена итн, и немам избор. :(
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Овој пат ми каснеше циклусот веројатно ради стрес пред испитна стандард, вчера добив конечно и стално коа ќе ми закасни лошо ми е повеќе. Еве ме веќе 4 апчиња кафетин менструал испив за 2 дена, само малку ми ублажија болки, ми се плаче од што ми е лошо. :sweat::sweat:
    А кафетин менструал најдобро ми делуваат, друго ништо не ми помага.
    Не знам шо да правам, мислам ќе се распаднам, па и ми се повраќа од шо ми е лошо, едвај се натерав да јадам за да можам да земам апче. :tmi:(facepalm)
    Уште денеска да издржам и утре веќе супер ќе сум, 1-2 макс дена имам болки.:worried:
    Во овие денови мразам што сум жена... :worried::worried::worried:
     
    На BlackMistery, Kimberly11 и Nightwish11 им се допаѓа ова.
  5. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    I jas se kornam od bolki od koga imam dobieno,znaci takvi bolki shto ne mozam da izdrzam.Pijam kafetin menstrual ili ventor.A na doktor mi vika,,nishto ne e pij si ketonal ili kafetin :envy::whew:
     
    На Kimberly11 и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ja najdobro ve razbiram ;( jas umiram od bolki,placham,povrakjam,prolivi me fakjaat,ne mi se jade i 2 dena ne stanuvam od krevet ne funkcioniram.. sto pati sum bila na ginekolog za ova i chare nema. Toa e toa cel zivot bolki ke si trpime im ljubomoram na tie sto duri ne primetuvaat koga dobile :rofl:Treba utre da dobijam.
     
    На lolitaaaa, Nightwish11 и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  7. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Mene strav me faka pred da dobijam :whew: oti ne sum mashko:emo:
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    I mene mi e strav epten :rofl: mislam deka ne postoi pogolema srekja za mene od toa koga ke mi zavrsi i znam deka imam tocno skoro mesec sloboda pa posle pak depresija me fakja i taka(waiting)
     
    На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Јас сабајле во болница завршив до инекција и инфузија од толку болки. Еден месец не сум раат без болки што дури и ми се плаче.
     
  10. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Од како ќе ти заврши, направи целосни испитувања зошто е така. 4д ехо на матка, пап, брисеви. Не сакам да те исплашам, ама мора да има причина зошто секој месец ти е така
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Се имам направено од тоа само папот го чекам.
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Земај константно неколку месеци Витекс, кај многумина има подобрување. Јас бев порано со вакви симптоми. Без причина. Таблетите се на природна база. Ги има во Зегин и сите подобро снабдени аптеки.

    [​IMG]
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Кетоналот го зимате со или без рецепт?
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Јас го земав без ама слушнав дека може и со рецепт.
     
  15. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Два три пати до сега, има идено брза помош да ми стави инекција, а сега кога пораснав хаха, претежно завршувам работа и со доволни дози на ибупрофен :D инаку греота е да се жалам дека е нешто страшно затоа што е ретко. Сакав само за кафетин менструал да кажам нешто пошто читам често го употребувате, мислам кафетин менструал се ибупрофен по состав нели? Само некоја форма таму беше, не знам каква. Ги имам пробано али за да смириш посериозна болка треба да испиеш 2-3 одеднаш, јас со едно ништо не направив онака се залажуваш дека си испил нешто али ефект никаков си се изнаплакав со нив :D Затоа јас си пијам бруфен гранули шо се раствараат во вода - кога имам потреба - пијам 600мг, зашто со 200-400 не завршувам работа. Генерално немам болен циклус - али неколку пати во година - болки за онесвестување, нели онака се црно пред себе, и сите тие работи, и тогаш бруфенот брка работа, али му требаат барем 30-40мин за да поделува, порано мислам побрзо некако делуваше...
    Инаку онака општо за понеболни циклуси помага и б6 и магнезиум пред циклус, физичка активност, здрава храна, али тоа кога ќе фати најјакото нема спас мислам, не сум пробала со чаеви зашто единствено шо можам да направам е да го дофатам бруфенот и да го испијам и да се надевам дека нема да го повратам :) али ретко е стварно, генерално се дешава насабајле па има време и да ми се слоши и да се опраам пред да излезам, така да не е ништо страшно и драматично 8)

    Знаат да ме вртат коски и да ме болат нозе и половина, тоа е многу почесто отколку болки за онесвестување - али не трае многу долго само еден ден максимум два.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Callie

    Callie Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2020
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Јас порано пиев Кетонал секогаш кога ќе добиев заради болките ама желудникот си го расипав. (можеби претерував со апчињата)
    После секоја завршена менструација имав болки во желудникот многу јаки, откако престанав да ги пијам немам веќе.
    Инаку додека бев во МК најмногу ми помагаше Ефридол прашок, а кафеин менструал како бомбончиња ми беа без никаков ефект и тоа по две земав.
     
  17. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    42.746
    Пол:
    Женски
    @Sunday-Rose чисто како идеја, можеш да ги пробаш Блок Макс-Рапид. Тие делуваат многу побрзо од останатите. Од кога ќе го испиев, за 15мин веќе ми беше подобро.
    Ибупрофен се по состав исто така.
    Мене многу ми вршеа работа додека бев во Мк, за менструални болки, главоболка..се. :D
     
    На Sunday-Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Мене од вчера вечер до сабајле ме фатија јаки болки. Не можев да се исправам, да дишам, нозете ми се кочат. Среќа дм беше дома па ми помагаше, секад е покрај мене кога добивам бидејќи знае како ми е.
    Пиев апче,сум заспала. Сабајле пак со болка се разбудив, станав пиев апче, додека делува мислам се препотив. Инаку си ги купив кафетин менструал кога бев Мкд и се спасив за неколку месеци.

    Но реални да бидете, не се издржува болката.
     
    На Sahlene, candy.cane, GirlRose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Јас прејаки болки имав до колапс дури. Последниве два месеци пијам алое вера го растварам со вода и ми ги намали болките,ме боли ама полесно поминувам со два кафетина само а порано по 5 пиев за два дена. Битно сега се издржува.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Не се издржува, да.
    Им љубоморам на тие на кои не ни осеќаат кога и доаѓа. Јас секогаш се молам да не ми дојде додека сум на одмор/гости.
    Инаку еве еден трик, што мене доста ми помага во зимските денови.
    Ако имате болки зимно време додека сте дома може да си загревате вода, да ја ставите во шише и да го ставате кај јајниците. Или пак такво едно како бубреже се продава.
    Ептен бомага и ги ублажува болките.
     
    На S.W.A.G, candy.cane и buba4e89 им се допаѓа ова.