1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lili1, 15 јануари 2010.

  1. aquafortune

    aquafortune Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    23
    Имам неподнослива менструација.
    Прво ПМС ме мачи 10 дена,една недела пред да добијам имам болки во стомакот и половината,a кога конечно ќе добијам,е тогаш настапуваат Тие болките! :envy:
    Ама ајде да не се жалиме,бидејќи е подобро да го имаме отколку да го немаме. 8)
     
  2. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Џабе пиеш кафетин менструал, нема полоши апчиња за ментруација од нив.
    Мислам дека алкалоид ги имаат направено ради реда. Јас немам слушнато да му помогнале на некој при поголеми менструални болки.
    Тие апчиња ми се промашување!

    Спазмекс се многу добри и кетонал секако, за жал, ама не се издржува сваќам, мораш. Спазмекс пијам ако видам дека болките не ми се преужасни како за кетонал.
     
  3. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    4.838
    Пол:
    Женски
    Јас пак не можам да пијам апчиња, не сакам
    Ќе трпам болка ама апче нема да се напијам!!!!
    Имам слушано дека се доста штетни и не сакам. А јаки болки имам само првиот ден, тогаш ме кине стомак најмногу ако лежам, ако шетам,ако одам ништо не ми е 8)
     
  4. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Мене баш само овие ме спасуваат, кетонал и спазмекс јок! :worried: :doh:
     
  5. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Имам неподнослива менструација. Ретко ми се случил месец поминат без проблеми во досегашната моја кариера (за чудо претходниот беше таков пупу). Ме боли стомак, нозете, главата, грбот, повраќам, имам пролив, обилно крварење :tmi:
    Ужас е. Неколку месеци поминувам така со обични болки, па доаѓа страшното со онесвестување и инјекции. Три-четири пати годишно ми се случува тоа. Сум била по гинеколози, сум пиела хормонски апчиња, кои успејаа само да ми го направат редовен циклусот, а болките и маките си останаа... Пијам Кетонал форте, само во последно време ми е расипан желудникот од пиење апчиња за железото, и не го поднесувам, веднаш повраќам од него. А друго апче досега не ми помогнало :(.
    Сум имала испади со онесвестување на школо, на факултет, во автобус, во АМЦ компјутери повраќав :tmi:
    Дефинитивно првите два - три дена не сум за излегување.
     
  6. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.391
    Пол:
    Женски
    Порано имав страшни болки, но од кога сексот ми стана редовен, болките исчезнаа. Инаку порано не можев да станам од кревет.
     
    На rajna-vojvoda и rossonerka им се допаѓа ова.
  7. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    досега во животот сум имала неколку пати болна менструација...
    1та повраќав цел ден :tmi: ;(
    а другите пати стомакот ме раскина и имав главоболки :sweat: ! но наредниве недели немав никакви болки :whew:
    да здивнам малку ...
     
  8. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Имам страшни болки во стомак,не можам од кревет да станам,фала Богу што ги измислиле апчињава иначе не знам што би правела. Сега уште пред да ми почнат болките пијам Кафетин менструал и немам гајле.
     
  9. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    јао не ми се збори ич за овој грд поим ама ајде да се олеснам и на оваа тема.

    Почнувајќи од денот кога ке ме фати пмс имам страшни главоболки. Ми се темни се тресам,ме стега главата. Едвај се смирувам.Па ако и синусите ме болеле од друга причина тогаш е весело. Прст пред очи не ми се гледа. притисок имам во очите. Се корнам од плачење и од болки. Ама ретко пијам апчиња. Глумам лудило.Знам дека така мислите ама не. Џабе ги пијам не помагаат. неподнослив ми е овој период во месецот.
    јадам како стока. како утре да ке нема јадење низ дома и низ продавнициве.
    Страшно сум нервозна и мрзелива ништо не ми се прави.
    неподнослива сум за сите околу мене.
    неретко тато оди по боза и благо или сок од портокал и благо или солено. Зависи што ке ми се присака.
    Напоменувам не бев секогаш ваква од кога пиев едни апчиња се пореметив начисто :!:
    I have a pms and a gun Would you like to say something?
    премногу сум емотивна тој период.
    и ненормално многу сакам секс. Ама стварно претерувам. :tmi:

    Е после доаѓа фамозното крварење.
    За момент чувствувам олеснување зашто ги нема главоболките.
    Почнува период кога сакам да сум сама.
    Изолирана од сите.
    лесно избувлива ако не ми ги почитуваат желбите.Што не се тешки за остварување.
    Почнуваат страшни болки во јајниците. 2,3,4,5 ден-обилно крварење.Премногу напнатост во мене и депресивност. 6,7-намалуваат болките и крварењето.Започнува дијареа. 8 ден се прочистува.
    А сум толку инаетливо и тврдоглаво створење што не сакам да пијам апчиња и не пијам освен ако во пмс главоболките се ептен неподносливи.
    Во текот на цел овој период од пмс до крај на менструацијата сум на нервна база.Но ретко кој може да примети. Се трујам во себе со нервоза за секакви глупости.Тотално непотребни.

    Наредниот ден сум нов човек и сите околу мене се среќни и радосни. Врската се враќа во нормала. Контактите со другарките и родителите исто така.

    нажалост. Не е лесно да си жена. :x
     
  10. dan1

    dan1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    Ја видов темава а бидејќи во моментов имам менструација (а и болки) решив да си ја кажам маката.Уште пред една недела пред да ми дојде мене ме боли половината и стомакот.Расположението секако ми е нервозно.Првиот и вториот ден имам многу јаки болки и доколку не се напијам апче завршувам во брза помош.Досега имам пиено кетонал,кафетин,спазмекс,а моментално сум на бруфен (препишани ми се и наклофен ама избегнувам да ги пијам знам дека се многу штетни).Еве три месеци работам и работното место ми е да седам ама подот е од плочки и нозете ми смрзнуваат и забележав дека овие три месеци болките се појаки и ми траат 4-5 дена а не 2-3 како порано. :worried: :worried: Мислам дека едноставно треба да се помириме со тоа дека ќе не прати цел живот и да се снаоѓаме со апчиња да ја поминеме најтешката недела во месецот :(
     
  11. Symona

    Symona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2010
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60
    До осумнаесет години немав никакви проблеми ни болки,но кога имав 18 години имав повреда на коленото и одев на терапии во бања за него одкако завршив со терапиите,следниот циклус толку ми беше болен што помислив дека полудувам, од тогаш навака обавезно Кетонал 100 или ми нема спас :(
     
  12. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Никогаш не сум имала болна менструација. Значи осеќам мали болки првиот ден кога добивам, а потоа ништо исто како без неа, само што влошче носам :lol: .
     
  13. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Еве да негирам една од тезите кажана погоре дека ако имаш секс во деновите пред да ти дојде тогаш ќе немаш болки.Денот пред да ми дојде имав секс пет пати и цел ден со дечко ми си игравме,и наредниот ден ми доаѓа а јас пак умирам од болки.
    Сепак мислам дека оние што имаат топли нозе немат болки.Може ли некој да го потврде ова?
     
    На soul.sk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.226
    Пол:
    Женски
    А да знаете колку е "забавно" со менструални болки да седите на работа!!!! Моментално имам неверојатни болки, а морам да сум на работа, и цело биро ми е со апчиња и витамини. Фала богу денеска ми е прв ден, ќе истуркам некако па после ќе одмарам 4 дена дома. Ама верувајте тие жени кои имаат болни циклуси а мораат да се на работа наместо во топол кревет и да си одмараат, им е најтешко. ЕЕЕЕЕ да ми се вратат сега студентски денови, кога си бев домче на топло!!!! :?:
     
  15. zagrizena123

    zagrizena123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    4
    Јас имам мнооогу страшни болки но ги имам испробано сите апчинја но само ми поминува од кафетин менструал е и сега скоров дознав за Беналгин,знаци не Баралгин што беа тие туку Беналгин бела
    кутија со лила многу помагаат и тоа по едно може да пиеш не мора по 2.
    Исто така помагаат и за други работи ќе си прочитате на упатството..поззз
     
  16. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Морам да ви кажам дека и јас го имав истиот проблем, ме носеа на дежурен лекар, во среде нок, неколку пати поради преголеми болки, повракање, онесвестување итн. Ниту кетонал не ми помагаше. Но тоа се случи неколку пати, инаку кога добивам додека да прокрварам ме кине стомакот и кичмата, ама не е мн страшно и ми поминува со кафетин менструал и со кетонал. Од пред 4 месеци имам кученце. Спиеше со мене еден ден кога ме разбуди страшна болка, ми течеа солзи од болка, а немав никој дома за да ми даде апче, бидејќи неможев да се помрднам од кревет, имав нагони за повраќање и ми се вртеше. Само го гушнав кутрето, го легнав допрен до мојот стомак и верувале или не болката ја снема после 5 минути и одма прокрварев. Од тогаш па навака, кога добивам, се гушкаме и се галиме. Пресреќна сум што веке не пијам апчиња- НИКАКВИ!!!
     
  17. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    baby.90 мојата кучка знаеше кога имам добиено, ме чувствуваше и секогаш кога имав менструација доаѓаше и ми ја ставаше муцката на стомак. Дали од топлината ( кучињата имаат повисока температура од човекот околу 39 степени ) или има некоја енергија навистина не знам, ама ми помагаше.
    Навистина чудно е колку чувствуваат, и колку позитивно дејствуваат врз организмот на човекот.
     
    На Springy, teddybear, Phyramide и 2 други им се допаѓа ова.
  18. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ^ хахахахха, да да, и мојава ќе дојде, ќе ме душне и ќе си легне кај јајниците :rofl: и јас сум приметила дека кучкиве приметуваат! кога имам добиено цело време се мотка знаете каде и душка душка :lol: јас ја буткам, не бре, нејќе да си оди! и ќе си легне кај мене на стомак, кај јајниците! душа беееееее!!! :angel:
    малце офф--- и навечер кај нозете ја буткам да лежи, како ми ги топли уф уф, :D ни чорапа нит ништо не ми треба :rofl:
     
  19. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    До пред некое време чувствував само мали болки...скоро никакви. Последниот пат (пред 3 месеци-не ми е редовен циклусот) и денеска мислам дека умирав, кафетин веќе не пијам, претходниот пат испив 2 болката повеќе ми се зголемуваше, се ги повратив.. денеска ме болеше и викам ај не е мн ќе се напијам пола апче..после кога почна да ме боли не можев да се помрднам од место и се заинатив не се напив уште, зошто чувствував ќе го повратам :worried:
    Не би сакала секогаш да ми е вака, сакам да ми биде пак како на времето...првиот ден некои мачнини и толку.
    Си викав и така немав 3 месеци што мораше пак да ми дојде..
     
  20. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас имам претходно пишувано дека имам преголеми, неиздржливи болки секој месец, апчиња, инфузии и шо уште не, уште од првиот пат кога добив а тоа беше пред 13год :D
    ама немате појма колку се изненадив овај месец кога ми дојде |( ни најмала болка не осетив, за прв пат во мојот живот, и дури од толку шо бев изненадена ми идеше на сите да им кажам :lol: :lol: