Болна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lili1, 15 јануари 2010.

 1. aquafortune

  aquafortune Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  23
  Имам неподнослива менструација.
  Прво ПМС ме мачи 10 дена,една недела пред да добијам имам болки во стомакот и половината,a кога конечно ќе добијам,е тогаш настапуваат Тие болките! :envy:
  Ама ајде да не се жалиме,бидејќи е подобро да го имаме отколку да го немаме. 8)
   
 2. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Џабе пиеш кафетин менструал, нема полоши апчиња за ментруација од нив.
  Мислам дека алкалоид ги имаат направено ради реда. Јас немам слушнато да му помогнале на некој при поголеми менструални болки.
  Тие апчиња ми се промашување!

  Спазмекс се многу добри и кетонал секако, за жал, ама не се издржува сваќам, мораш. Спазмекс пијам ако видам дека болките не ми се преужасни како за кетонал.
   
 3. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  3.078
  Пол:
  Женски
  Јас пак не можам да пијам апчиња, не сакам
  Ќе трпам болка ама апче нема да се напијам!!!!
  Имам слушано дека се доста штетни и не сакам. А јаки болки имам само првиот ден, тогаш ме кине стомак најмногу ако лежам, ако шетам,ако одам ништо не ми е 8)
   
 4. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.123
  Допаѓања:
  38.285
  Мене баш само овие ме спасуваат, кетонал и спазмекс јок! :worried: :doh:
   
 5. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.421
  Допаѓања:
  45.892
  Пол:
  Женски
  Имам неподнослива менструација. Ретко ми се случил месец поминат без проблеми во досегашната моја кариера (за чудо претходниот беше таков пупу). Ме боли стомак, нозете, главата, грбот, повраќам, имам пролив, обилно крварење :tmi:
  Ужас е. Неколку месеци поминувам така со обични болки, па доаѓа страшното со онесвестување и инјекции. Три-четири пати годишно ми се случува тоа. Сум била по гинеколози, сум пиела хормонски апчиња, кои успејаа само да ми го направат редовен циклусот, а болките и маките си останаа... Пијам Кетонал форте, само во последно време ми е расипан желудникот од пиење апчиња за железото, и не го поднесувам, веднаш повраќам од него. А друго апче досега не ми помогнало :(.
  Сум имала испади со онесвестување на школо, на факултет, во автобус, во АМЦ компјутери повраќав :tmi:
  Дефинитивно првите два - три дена не сум за излегување.
   
 6. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  4.685
  Допаѓања:
  58.566
  Пол:
  Женски
  Порано имав страшни болки, но од кога сексот ми стана редовен, болките исчезнаа. Инаку порано не можев да станам од кревет.
   
  На rajna-vojvoda и rossonerka им се допаѓа ова.
 7. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  досега во животот сум имала неколку пати болна менструација...
  1та повраќав цел ден :tmi: ;(
  а другите пати стомакот ме раскина и имав главоболки :sweat: ! но наредниве недели немав никакви болки :whew:
  да здивнам малку ...
   
 8. K.e.ll.y

  K.e.ll.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  436
  Допаѓања:
  189
  Имам страшни болки во стомак,не можам од кревет да станам,фала Богу што ги измислиле апчињава иначе не знам што би правела. Сега уште пред да ми почнат болките пијам Кафетин менструал и немам гајле.
   
 9. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.360
  јао не ми се збори ич за овој грд поим ама ајде да се олеснам и на оваа тема.

  Почнувајќи од денот кога ке ме фати пмс имам страшни главоболки. Ми се темни се тресам,ме стега главата. Едвај се смирувам.Па ако и синусите ме болеле од друга причина тогаш е весело. Прст пред очи не ми се гледа. притисок имам во очите. Се корнам од плачење и од болки. Ама ретко пијам апчиња. Глумам лудило.Знам дека така мислите ама не. Џабе ги пијам не помагаат. неподнослив ми е овој период во месецот.
  јадам како стока. како утре да ке нема јадење низ дома и низ продавнициве.
  Страшно сум нервозна и мрзелива ништо не ми се прави.
  неподнослива сум за сите околу мене.
  неретко тато оди по боза и благо или сок од портокал и благо или солено. Зависи што ке ми се присака.
  Напоменувам не бев секогаш ваква од кога пиев едни апчиња се пореметив начисто :!:
  I have a pms and a gun Would you like to say something?
  премногу сум емотивна тој период.
  и ненормално многу сакам секс. Ама стварно претерувам. :tmi:

  Е после доаѓа фамозното крварење.
  За момент чувствувам олеснување зашто ги нема главоболките.
  Почнува период кога сакам да сум сама.
  Изолирана од сите.
  лесно избувлива ако не ми ги почитуваат желбите.Што не се тешки за остварување.
  Почнуваат страшни болки во јајниците. 2,3,4,5 ден-обилно крварење.Премногу напнатост во мене и депресивност. 6,7-намалуваат болките и крварењето.Започнува дијареа. 8 ден се прочистува.
  А сум толку инаетливо и тврдоглаво створење што не сакам да пијам апчиња и не пијам освен ако во пмс главоболките се ептен неподносливи.
  Во текот на цел овој период од пмс до крај на менструацијата сум на нервна база.Но ретко кој може да примети. Се трујам во себе со нервоза за секакви глупости.Тотално непотребни.

  Наредниот ден сум нов човек и сите околу мене се среќни и радосни. Врската се враќа во нормала. Контактите со другарките и родителите исто така.

  нажалост. Не е лесно да си жена. :x
   
 10. dan1

  dan1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32
  Ја видов темава а бидејќи во моментов имам менструација (а и болки) решив да си ја кажам маката.Уште пред една недела пред да ми дојде мене ме боли половината и стомакот.Расположението секако ми е нервозно.Првиот и вториот ден имам многу јаки болки и доколку не се напијам апче завршувам во брза помош.Досега имам пиено кетонал,кафетин,спазмекс,а моментално сум на бруфен (препишани ми се и наклофен ама избегнувам да ги пијам знам дека се многу штетни).Еве три месеци работам и работното место ми е да седам ама подот е од плочки и нозете ми смрзнуваат и забележав дека овие три месеци болките се појаки и ми траат 4-5 дена а не 2-3 како порано. :worried: :worried: Мислам дека едноставно треба да се помириме со тоа дека ќе не прати цел живот и да се снаоѓаме со апчиња да ја поминеме најтешката недела во месецот :(
   
 11. Symona

  Symona Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2010
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  60
  До осумнаесет години немав никакви проблеми ни болки,но кога имав 18 години имав повреда на коленото и одев на терапии во бања за него одкако завршив со терапиите,следниот циклус толку ми беше болен што помислив дека полудувам, од тогаш навака обавезно Кетонал 100 или ми нема спас :(
   
 12. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  Никогаш не сум имала болна менструација. Значи осеќам мали болки првиот ден кога добивам, а потоа ништо исто како без неа, само што влошче носам :lol: .
   
 13. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  297
  Еве да негирам една од тезите кажана погоре дека ако имаш секс во деновите пред да ти дојде тогаш ќе немаш болки.Денот пред да ми дојде имав секс пет пати и цел ден со дечко ми си игравме,и наредниот ден ми доаѓа а јас пак умирам од болки.
  Сепак мислам дека оние што имаат топли нозе немат болки.Може ли некој да го потврде ова?
   
  На soul.sk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  3.761
  Допаѓања:
  25.890
  Пол:
  Женски
  А да знаете колку е "забавно" со менструални болки да седите на работа!!!! Моментално имам неверојатни болки, а морам да сум на работа, и цело биро ми е со апчиња и витамини. Фала богу денеска ми е прв ден, ќе истуркам некако па после ќе одмарам 4 дена дома. Ама верувајте тие жени кои имаат болни циклуси а мораат да се на работа наместо во топол кревет и да си одмараат, им е најтешко. ЕЕЕЕЕ да ми се вратат сега студентски денови, кога си бев домче на топло!!!! :?:
   
 15. zagrizena123

  zagrizena123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  2
  Јас имам мнооогу страшни болки но ги имам испробано сите апчинја но само ми поминува од кафетин менструал е и сега скоров дознав за Беналгин,знаци не Баралгин што беа тие туку Беналгин бела
  кутија со лила многу помагаат и тоа по едно може да пиеш не мора по 2.
  Исто така помагаат и за други работи ќе си прочитате на упатството..поззз
   
 16. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  190
  Морам да ви кажам дека и јас го имав истиот проблем, ме носеа на дежурен лекар, во среде нок, неколку пати поради преголеми болки, повракање, онесвестување итн. Ниту кетонал не ми помагаше. Но тоа се случи неколку пати, инаку кога добивам додека да прокрварам ме кине стомакот и кичмата, ама не е мн страшно и ми поминува со кафетин менструал и со кетонал. Од пред 4 месеци имам кученце. Спиеше со мене еден ден кога ме разбуди страшна болка, ми течеа солзи од болка, а немав никој дома за да ми даде апче, бидејќи неможев да се помрднам од кревет, имав нагони за повраќање и ми се вртеше. Само го гушнав кутрето, го легнав допрен до мојот стомак и верувале или не болката ја снема после 5 минути и одма прокрварев. Од тогаш па навака, кога добивам, се гушкаме и се галиме. Пресреќна сум што веке не пијам апчиња- НИКАКВИ!!!
   
 17. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.382
  Пол:
  Женски
  baby.90 мојата кучка знаеше кога имам добиено, ме чувствуваше и секогаш кога имав менструација доаѓаше и ми ја ставаше муцката на стомак. Дали од топлината ( кучињата имаат повисока температура од човекот околу 39 степени ) или има некоја енергија навистина не знам, ама ми помагаше.
  Навистина чудно е колку чувствуваат, и колку позитивно дејствуваат врз организмот на човекот.
   
  На Springy, teddybear, Phyramide и 2 други им се допаѓа ова.
 18. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.123
  Допаѓања:
  38.285
  ^ хахахахха, да да, и мојава ќе дојде, ќе ме душне и ќе си легне кај јајниците :rofl: и јас сум приметила дека кучкиве приметуваат! кога имам добиено цело време се мотка знаете каде и душка душка :lol: јас ја буткам, не бре, нејќе да си оди! и ќе си легне кај мене на стомак, кај јајниците! душа беееееее!!! :angel:
  малце офф--- и навечер кај нозете ја буткам да лежи, како ми ги топли уф уф, :D ни чорапа нит ништо не ми треба :rofl:
   
 19. Em4e711

  Em4e711 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  502
  Допаѓања:
  148
  До пред некое време чувствував само мали болки...скоро никакви. Последниот пат (пред 3 месеци-не ми е редовен циклусот) и денеска мислам дека умирав, кафетин веќе не пијам, претходниот пат испив 2 болката повеќе ми се зголемуваше, се ги повратив.. денеска ме болеше и викам ај не е мн ќе се напијам пола апче..после кога почна да ме боли не можев да се помрднам од место и се заинатив не се напив уште, зошто чувствував ќе го повратам :worried:
  Не би сакала секогаш да ми е вака, сакам да ми биде пак како на времето...првиот ден некои мачнини и толку.
  Си викав и така немав 3 месеци што мораше пак да ми дојде..
   
 20. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  јас имам претходно пишувано дека имам преголеми, неиздржливи болки секој месец, апчиња, инфузии и шо уште не, уште од првиот пат кога добив а тоа беше пред 13год :D
  ама немате појма колку се изненадив овај месец кога ми дојде |( ни најмала болка не осетив, за прв пат во мојот живот, и дури од толку шо бев изненадена ми идеше на сите да им кажам :lol: :lol: