Болна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lili1, 15 јануари 2010.

 1. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  ова навистина е така , и јас сум приметила дека ако имам редовен секс (не мислам секој ден ама барем 2 до 3 пати неделно) помалку ме боли. :lol:
   
 2. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  878
  Пол:
  Женски
  И јас имав болки во текот на менструацијата. Имам прочитано дека при консумирање на цимет се намалувале болките. Бидејќи летово бев физички ангажирана речиси секој ден , некако ми исчезнаа болките ( не тренирав и не вежбав во текот на менструацијата :) ) и плус имав околу 4-5 дена. Сега само 2-3 и сосема малку ( последниве 2 месеци , т.е откако почнав физички да се ангажирам повеќе :) )
   
 3. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.652
  Допаѓања:
  8.522
  Пол:
  Женски
  Поболна од мене никој нема . неможам да станам од кревет само се виткам додека не почне да делува апчето (кафетин менструал) .
   
 4. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  714
  ^^ Јас пијам кетонал форте+ аналгин+Б6.Колку сака нека е штетно не се издржува таа болка, а не сум во можност да одам на инјекции цело време. Отприлика ми кажаа дека ова им во инјкециитее, нормално со апчиња е поштетно ама јбг. Сме се родиле жени, мораме да прогураме некако :D
   
 5. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  1.879
  Ме боли стомакот, ама ептен многу. И пијам Кафетин Менструал. Колку- толку ми помага.
   
 6. peperutka20

  peperutka20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  87
  Јас секој пат имам болна менструација... значи мора тоа секој пат страшно да ме боли ... Еднаш се имам и онесвестено од страшна болка... А инаку пијам Кафетин Менструал и Кетонал!

  И бај д веј малце сум офф тема ама слушнавте ли за овие новите влошки со анјони ... па нешто како да ја намалувале болката бла бла.. незнам колку е точно тоа ама јас не верувам во тоа... Апче си е апче :D :D
   
 7. A.d.e.l.a

  A.d.e.l.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  95
  ketonal друго ништо не спасува
  блазе си ви на вас што неморате кетонал да пиете
   
  На soul.sk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  714
  :^) Кои се тие влошки? Да ти кажам се би пробала, да не треба да се клукам со толку апчиња, иако искрено ни јас не верувам ама ајде, од мака човек се ќе проба :D
   
 9. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.744
  Обично првиот ден од менстрацијата имам болки и кога не можам да ги издржам ќе се напијам едно Ибупрофен 200 и Б-компекс и раат сум после :)
   
 10. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.792
  Пол:
  Женски
  Имам многу болни менструации... пијам кафетин менструал и аналгин :) :)
   
 11. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

  t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  333
  Само Кетонал 100мг, ништо друго не ми помага :/ Гледам колку можам да избегнам да се напијам, ама не функционирам без нив.... :/
   
 12. Belisima

  Belisima Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  26
  Порано пред да родам имав многу болки секој месец бев со кетонал сега одкога родив болките престанаа .
   
 13. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  474
  Имам болку само 1 ден но едно кафетинче и готово е...
   
 14. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  1.647
  Ете со тие маки моментално се справувам, а иначе пијам парацетамол и за 15 тина минути ми поминува болката, порано со 1 парацетамол сите 5,6 дена не ме болеше ама колку иди ми се привикнува организмот на парацетамолот и пијам ако не секој ден, секој втор. А и се ,,разгалив,, и неможам сега воопшто болка да поднесам, само што ќе осетам нешто и одма за апчето се фаќам :worried:
   
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.705
  Допаѓања:
  72.213
  Пол:
  Женски
  Ejj, кажувајте ако дознаете било што за оние влошките спомнати погоре, макар биле и поскапи би прежалила и пари и се', само да не морам да се редам апчиња, шишиња со врела вода, чаеви - се мразам што сум жена во тие неколку дена на почетокот. ;(
  Инаку, ако ви е од помош (не знам што сум пишала претходно), јас имам значи ужасни, ама баш ужасни болки - небаре јајниците рокади ми прават таму доле и притоа вруток ми извира со кујзнае колку метри кубни во секудна - значи ужаси претрпувам, само да не стигнам до инјекции, ги мразам. :shake:
  Пијам еден аналгин, си приготвувам чајче од било каква билка (нане, коприва, камилица, ајдучка трева, мирудија), го пијам без шеќер, ама врел и ми стана навика топлата чаша да си ја држам на долниот дел на стомакот додека се излади. :lol:
  По потреба држам и шишенце со врела вода, или пак перниче - колку да ми грее.
  Поминува, не сум имала потреба да висам по болници, ама ужас е.
  Чудо некое, последниве 2 менструации ми поминаа супер - како воопшто да немав добиено.
  Да не се почудам, ама се надевам дека така ќе остане.
   
 16. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.792
  Пол:
  Женски
  Имам болни менструации и пијам кафетин менструал, но станав зависна од нив и ако немам дома апчиња, а ме боли многу болки си мислам готово отидов јас по ѓаволите :devil: :devil: :devil: :@ :@ :@
   
 17. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.394
  Допаѓања:
  53.430
  Мојава последна менструација беше хорор. Не можев од дома да мрднам, ако седев подолго од 10 минути, кога ќе ме стегнеше стомак... :x Ужас. Плус проследена со дијареја и лошење, дури почнав да се сомневам дека ми е стомачен вирус. Поим немам од каде дијарејата ми е поврзана со менструацијата, но не е добро поврзување, верувајте.

  Пијам обично Бруфен ако имам болки, но ова последнава ептен ме потресе. Пиев по два Бруфена на ден. :x
   
 18. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.419
  Допаѓања:
  45.873
  Пол:
  Женски
  Дузи нормална е појава на дијареа и гадење при менструација. :worried:
  Ужасно е кога ќе дојдат заедно со болките, ем не можеш да излезеш од веце, не можеш да лежиш, не можеш да седиш, ни да јадеш, ептен те разбирам. :|
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 19. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.294
  Допаѓања:
  17.910
  Пол:
  Женски
  Ауууу менструалните болки ми се....по ликот човек познава кога “црвената тетка“ ми доаѓа на гости и све шо ми праи :lol: . Спазмекс мене најдобро ми делуваат, ама две одеднаш, од едно исто ми е ко да не сум се напила. Инаку избегнувам апчиња секогаш кога можам.

  Исхраната десетина дена пред менструација навистина може да има свој удел во степенот на болка. Јас тој период јадам јајца, брокула, внесувам многу железо, избегнувам благо најмногу што можам (затоа што шеќерот ја стимулира менструалната болка) и гледам да не претерувам со млечните производи (чаша јогурт заедно со појадокот и парче сирење во состав на еден оброк во денот се сосем доволни овој период, а така и јас практикувам).
   
 20. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  девојки кога имам менструација имам големи болки во пределот на кичмата,дали може да се спречат некако тие болки?! :sweat: