1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lili1, 15 јануари 2010.

  1. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    ова навистина е така , и јас сум приметила дека ако имам редовен секс (не мислам секој ден ама барем 2 до 3 пати неделно) помалку ме боли. :lol:
     
  2. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    И јас имав болки во текот на менструацијата. Имам прочитано дека при консумирање на цимет се намалувале болките. Бидејќи летово бев физички ангажирана речиси секој ден , некако ми исчезнаа болките ( не тренирав и не вежбав во текот на менструацијата :) ) и плус имав околу 4-5 дена. Сега само 2-3 и сосема малку ( последниве 2 месеци , т.е откако почнав физички да се ангажирам повеќе :) )
     
  3. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Поболна од мене никој нема . неможам да станам од кревет само се виткам додека не почне да делува апчето (кафетин менструал) .
     
  4. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    ^^ Јас пијам кетонал форте+ аналгин+Б6.Колку сака нека е штетно не се издржува таа болка, а не сум во можност да одам на инјекции цело време. Отприлика ми кажаа дека ова им во инјкециитее, нормално со апчиња е поштетно ама јбг. Сме се родиле жени, мораме да прогураме некако :D
     
  5. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Ме боли стомакот, ама ептен многу. И пијам Кафетин Менструал. Колку- толку ми помага.
     
  6. peperutka20

    peperutka20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Јас секој пат имам болна менструација... значи мора тоа секој пат страшно да ме боли ... Еднаш се имам и онесвестено од страшна болка... А инаку пијам Кафетин Менструал и Кетонал!

    И бај д веј малце сум офф тема ама слушнавте ли за овие новите влошки со анјони ... па нешто како да ја намалувале болката бла бла.. незнам колку е точно тоа ама јас не верувам во тоа... Апче си е апче :D :D
     
  7. A.d.e.l.a

    A.d.e.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    98
    ketonal друго ништо не спасува
    блазе си ви на вас што неморате кетонал да пиете
     
    На soul.sk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    :^) Кои се тие влошки? Да ти кажам се би пробала, да не треба да се клукам со толку апчиња, иако искрено ни јас не верувам ама ајде, од мака човек се ќе проба :D
     
  9. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Обично првиот ден од менстрацијата имам болки и кога не можам да ги издржам ќе се напијам едно Ибупрофен 200 и Б-компекс и раат сум после :)
     
  10. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Имам многу болни менструации... пијам кафетин менструал и аналгин :) :)
     
  11. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Само Кетонал 100мг, ништо друго не ми помага :/ Гледам колку можам да избегнам да се напијам, ама не функционирам без нив.... :/
     
  12. Belisima

    Belisima Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    26
    Порано пред да родам имав многу болки секој месец бев со кетонал сега одкога родив болките престанаа .
     
  13. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Имам болку само 1 ден но едно кафетинче и готово е...
     
  14. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Ете со тие маки моментално се справувам, а иначе пијам парацетамол и за 15 тина минути ми поминува болката, порано со 1 парацетамол сите 5,6 дена не ме болеше ама колку иди ми се привикнува организмот на парацетамолот и пијам ако не секој ден, секој втор. А и се ,,разгалив,, и неможам сега воопшто болка да поднесам, само што ќе осетам нешто и одма за апчето се фаќам :worried:
     
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Ejj, кажувајте ако дознаете било што за оние влошките спомнати погоре, макар биле и поскапи би прежалила и пари и се', само да не морам да се редам апчиња, шишиња со врела вода, чаеви - се мразам што сум жена во тие неколку дена на почетокот. ;(
    Инаку, ако ви е од помош (не знам што сум пишала претходно), јас имам значи ужасни, ама баш ужасни болки - небаре јајниците рокади ми прават таму доле и притоа вруток ми извира со кујзнае колку метри кубни во секудна - значи ужаси претрпувам, само да не стигнам до инјекции, ги мразам. :shake:
    Пијам еден аналгин, си приготвувам чајче од било каква билка (нане, коприва, камилица, ајдучка трева, мирудија), го пијам без шеќер, ама врел и ми стана навика топлата чаша да си ја држам на долниот дел на стомакот додека се излади. :lol:
    По потреба држам и шишенце со врела вода, или пак перниче - колку да ми грее.
    Поминува, не сум имала потреба да висам по болници, ама ужас е.
    Чудо некое, последниве 2 менструации ми поминаа супер - како воопшто да немав добиено.
    Да не се почудам, ама се надевам дека така ќе остане.
     
  16. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Имам болни менструации и пијам кафетин менструал, но станав зависна од нив и ако немам дома апчиња, а ме боли многу болки си мислам готово отидов јас по ѓаволите :devil: :devil: :devil: :@ :@ :@
     
  17. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Мојава последна менструација беше хорор. Не можев од дома да мрднам, ако седев подолго од 10 минути, кога ќе ме стегнеше стомак... :x Ужас. Плус проследена со дијареја и лошење, дури почнав да се сомневам дека ми е стомачен вирус. Поим немам од каде дијарејата ми е поврзана со менструацијата, но не е добро поврзување, верувајте.

    Пијам обично Бруфен ако имам болки, но ова последнава ептен ме потресе. Пиев по два Бруфена на ден. :x
     
  18. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Дузи нормална е појава на дијареа и гадење при менструација. :worried:
    Ужасно е кога ќе дојдат заедно со болките, ем не можеш да излезеш од веце, не можеш да лежиш, не можеш да седиш, ни да јадеш, ептен те разбирам. :|
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Ауууу менструалните болки ми се....по ликот човек познава кога “црвената тетка“ ми доаѓа на гости и све шо ми праи :lol: . Спазмекс мене најдобро ми делуваат, ама две одеднаш, од едно исто ми е ко да не сум се напила. Инаку избегнувам апчиња секогаш кога можам.

    Исхраната десетина дена пред менструација навистина може да има свој удел во степенот на болка. Јас тој период јадам јајца, брокула, внесувам многу железо, избегнувам благо најмногу што можам (затоа што шеќерот ја стимулира менструалната болка) и гледам да не претерувам со млечните производи (чаша јогурт заедно со појадокот и парче сирење во состав на еден оброк во денот се сосем доволни овој период, а така и јас практикувам).
     
  20. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    девојки кога имам менструација имам големи болки во пределот на кичмата,дали може да се спречат некако тие болки?! :sweat: